چرا تزریق واکسن کرونا ویروس در خانم‌ها عوارض شدیدتری به همراه داشته است

چرا تزریق واکسن کرونا در خانم ها عوارض شدیدتری به همراه داشته است

متخصصان می گویند استروژن در بدن زنان واکنش سیستم ایمنی قوی تری نسبت به واکسن کرونا ویروس ایجاد می کند. محققان در سازمان CDC می گویند زنان نسبت به مردان عوارض جانبی بیشتری نسبت به واکسن های COVID-19 دارند. متخصصان می گویند این امر در واکسیناسیون غیرمعمول نیست زیرا استروژن در بدن زنان برای ایجاد پاسخ ایمنی قوی تر طراحی شده است. آنها اضافه می کنند که زنان همچنان نباید از دریافت واکسن های COVID-19 دریغ کنند زیرا پیامدهای بالقوه بیماری بسیار بدتر از عوارض جانبی واکسن کرونا ویروس است.

علائم کرونا شامل تب، سردرد، خستگی، بی حالی، احتقان بینی، آبریزش بینی و غیره همگی مشابه علائم یک سرماخوردگی ساده به نظر می رسد. به طوری که بسیاری از افراد مبتلا به کووید ۱۹ در شروع ابتلا تصور می کنند سرما خورده اند ولی این بیماری دارای تفاوت هایی می باشد.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

با شیوع ویروس کووید ۱۹ تقریبا تمامی جنبه های زندگی ما درگیر این بیماری شده است. به طوری که پیشگیری از آن تبدیل به یک عضو جدایی ناپذیر شده است. ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. قبلا از عضو های دیگر این خانواده سارس ، مرس بوده است که پیش از این شناسایی و مورد بررسی قرار گرفته شده است.

اگر هر یک از علائم کرونا از جمله تب، احساس خستگی و بی حالی، سردرد، احتقان بینی، علائم گوارشی و حالت تهوع و غیره را در خود احساس کردید در وهله اول آن را ابتلا به کرونا باید در نظر بگیرید و تست کرونا را انجام دهید ولی اگر تست کرونا شما منفی شود می توان آن را سرماخوردگی دانست.

اما در نظر داشته باشید که تنگی نفس، تپش قلب ، از دست دادن طولانی حس بویایای و چشایی و یا احساس بوی نامطلوب با احتمال بالا جز علائم کووید ۱۹ می باشد و در صورت منفی شدن آزمایش کرونا پس از چند روز انجام آن را باید تکرار کنید. عموما آنفلونزا یا سرماخوردگی باعث تنگی نفس نمی شود مگر این که تبدیل به ذات الریه شده باشد که در این صورت هم باید با پزشک متخصص عفونی یا ریه مشاوره کنید.

واکسن کرونا ویروس از زمان پیدایش این ویروس جدید تلاش تمام کشور ها و مراکز تحقیقاتی درمانی شده است به طوری که بیش از ۱۴۰ مرکز تحقیقاتی در جهان در حال تلاش برای ساخت واکسن ویروس کرونا هستند. همچنین کشف، تهیه، و تایید آن در چندین مرحله انجام می شود. امروزه چاقی تبدیل به یک مشکل جهانی شده است که دارای عوارض جانبی دیابت، فشار خون، تنگی نفس، سرطان و غیره می شود ولی مسئله ضعف سیستم ایمنی در افراد چاق با پاندمی شدن ویروس کووید ۱۹ بیش از پیش جنجالی شده است.

علت عوارض شدید واکسن کرونا در خانم ها

ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است موجب بیماری عفونی کووید-19 میشود. این ویروس نوظهور و بیماری ناشی از آن، تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان،کشور چین، ناشناخته بود. تب، خستگی و سرفه‌های خشک رایج‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید 19 هستند. محققان معتقدند چاقی موجب عملکرد نامناسب سلول‌های T که سلول‌های سفید خونی حیاتی در واکنش ایمنی هستند، می‌شود از اینرو واکسن‌ها تأثیر کمتری بر افراد چاق دارند.

کارگران Shelly و اسکات بلومگرن از اولین افرادی بودند که واکسن کرونا ویروس را در ماه ژانویه در ایالات متحده دریافت کردند. بعد از ظهر بعد از تزریق دوم واکسن Moderna، برای کارگران شلی کاملاً واضح بود که واکنش آنها نسبت به واکسن به طرز چشمگیری متفاوت است.

بلومگرن گفت که او تقریباً 2 روز با “بدترین دردهای جسمی که در زندگی ام داشته ام” ، همراه با لرز ، تب و خستگی دست و پنجه نرم کرده، در حالی که شوهرش فقط با یک تب خفیف به کار و زندگی خود را ادامه داد. دو روز بعد ، هم خوب بودند و هم کاملا واکسینه شده بودند. آنچه بلومگرن تجربه کرده است ظاهراً در بسیاری از افراد تکرار می شود.

گزارش معتبر منتشر شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان داد که از 13.8 میلیون نفری که دوز واکسن COVID-19 به آمریکایی ها داده شده، گزارشات مربوط به عوارض جانبی با نرخ بالاتر از طرف زنان حاکی است. در حقیقت، 79 درصد از عوارض جانبی گزارش شده در زنان بوده است، اگرچه تنها 61 درصد واکسن ها به زنان تزریق شده است.

عوارض واکسن کرونا ویروس در افراد چاق و سایرین

تزریق واکسن کرونا ویروس در بسیاری از کشور ها شروع شده است ولی نکته ای که باعث نگرانی بسیاری از افراد شده است عوارض جانبی واکسن کووید ۱۹ می باشد که صدور سریع مجوز آژانس دارویی اروپا و تایید فوری کمیسیون اروپا، باعث شک و ترس بسیاری از افراد شده است.

عوارض یا بهتر است علائمی که بسیاری از افراد پس از تزریق در خود حس کرده اند علائم عمومی پس از واکسن می باشد که ممکن است پس از تزریق هر واکسن دیگری آن ها در خود حس کنیم بنابراین اگر فردی پس از تزریق واکسن دچار آن ها شده باشد نباید نگران شود. این علائم گ شامل موارد زیر می شود:

  • احساس کوفتگی
  • احساس خستگی
  • تب
  • لرز
  • سردرد

علاوه بر علائم بالا در مورد واکسن کرونا ویروس که نشانه جدی جهت پیگیری نیستند و بیشتر نشان گر واکنش و مقابله بدن با واکسن می باشند ولی برخی علائم پس از تزریق نشان گر یک خطر جدی هستند که باید سریعا با پزشک و اورژانس تماس گرفته شود.

البته توجه داشته باشید به طور معمول مزایای یک واکسن مورد تایید در مقایسه با معایب و عوارض آن بیشتر است. حتی اگر کسی عوارض یک بیماری را در نظر بگیرد در برابر عوارض واکسن آن خیلی بیشتر است. همین مورد در مورد واکسن های ویروس کرونا در حال تولید هم صدق می کند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله عوارض احتمالی واکسن کرونا چه مواردی می باشد؟ مراجعه فرمایید)

عوارض واکسن کرونا در افراد چاق و سایرین

یک اتفاق معمول در مورد تزریق واکسن کرونا ویروس

نتایج مطالعه مربوط به متخصصان بیماری های عفونی نیست. آنها خاطرنشان می کنند که سال هاست که واکنش شدیدتری از سوی زنان نسبت به سایر واکسن ها نیز دیده می شود. متخصصان گمان می كنند كه در زنان، به ویژه در زنان یائسه، سطح استروژن به فعال كردن پاسخ ایمنی به بیماری و در نتیجه واكسن ها كمك می كند.

از طرف دیگر، مردان دارای تستوسترون بیشتری هستند، هورمونی که می تواند همان پاسخ را تا حدودی کاهش دهد یا کمتر کند. به بیان ساده، به طور کلی زنان واکنش شدیدتری نسبت به واکسن ها دارند، زیرا در هنگام فعال سازی آنچه واکسن کرونا ویروس در بدن وارد می کند، بدن آنها سریع تر و قوی تر عمل می کند.

دکتر لری شلزینگر، رئیس و مدیر ارشد موسسه تحقیقات پزشکی پزشکی تگزاس در سن آنتونیو گفت: “بیماری های عفونی به طور کلی همیشه مربوط به پاسخ ایمنی هستند و نه اشکال آن.” وی همچنین گفت: “در زنان، یک پاسخ شدیدتر و قوی تر [به بسیاری از واکسن ها] وجود دارد.” “در واقع بسیاری از عوامل در پشت این حقیقت وجود دارد.”

در گذشته، شلزینگر گفت، در واکسن های تب زرد، DPT ، آنفلوانزا و سایر بیماری ها واکنش شدیدتری در زنان دیده شده و مورد مطالعه قرار گرفته است. شلزینگر گفت: استروژن بدن را تشویق می کند تا هنگام تولید واکسن سلول های T بیشتری تولید کند که سلول های راکتور محافظت کننده ما هستند. بنابراین ، وی گفت ، ما واکنش سریع و قوی بسیاری از زنان را مشاهده می کنیم.

کاهش تولید آنتی بادی و بی اثر شدن واکسن کرونا ویروس با مصرف دارو های مسکن!

علاوه بر تاثیر چاقی بر کاهش اثر واکسن کرونا، اخیرا تاثیر دارو های مسکن نیز بر تاثیرگذاری ایت واکسن مورد بررسی قرار گرفته است. به طوری که پس از تزریق واکسن کووید ۱۹ با بروز این علائم ممکن است برای کاهش درد ، اقدام به مصرف داروهای مسکن کنید ولی متخصصان می گویند پس از تزریق واکسن کووید ۱۹ بهتر است از مصرف داروهای مسکن اجتناب شود.

مهمترین دلیل توصیه فوق، این است که داروهای مسکن از جمله ایبوبروفن، ادویل، استامینافن و …. عمدتا ضد التهاب بوده و ممکن است پاسخ ایمنی بدن شما را مهار کنند. یک مطالعه جدید روی موش ها که نتایج آن اخیرا در مجله ویروس شناسی (Journal of Virology) منتشر شد، نشان داد که این داروها ممکن است تولید آنتی بادی ها را کاهش دهند.

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که علت منع مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا چیست؟ که در پاسخ این سوال می توان گفت که برخی از داروهای مسکن ممکن است در فعالیت واکسن تداخل ایجاد کرده و موجب بروز پاسخ شدید تر (طوفانی) سیستم ایمنی شوند. برای بررسی دقیق تر این موضوع بهتر است در ابتدا به بررسی این مساله بپردازیم که پس از تزریق واکسن چه اتفاقی در بدن افراد می افتد؟ باید در نظر داشت که وقتی واکسینه می شوید،

ویروس ضعیف شده، آنتی بادی یا هر عامل دیگر تشکیل دهنده واکسن، موجب فریب بدن شده و سیستم ایمنی بدن فکر می کند با یک ویروس واقعی مواجه شده و به تبع آن یک ساختار دفاعی در برابر ویروس ایجاد می شود. طی این فرآیند ، بدن شما شاهد بروز علائم مختلفی خواهد بود که برخی از آن ها مهم بوده و بیشتر آن ها موقتی و گذرا هستند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله از مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا بپرهیزید مرجعه فرمایید).

کاهش تولید آنتی بادی و بی اثر شدن واکسن کرونا با مصرف دارو های مسکن!

برخورد با واکنش واکسن کرونا ویروس در بدن

کارشناسان می گویند اکنون چالش این است که این اطلاعات را به نحوی به اشتراک بگذارید که نگرانی یا دلیلی برای جلوگیری از واکسن COVID-19 ایجاد نکند. دکتر ویلیام شفنر، متخصص بیماری های عفونی و استاد بخش بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت در تنسی گفت که این وضعیت “یک پدیده با مطالعه کم” است که سال ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی از زنان می خواهد بدانند كه پاسخ شدیدتر و علائم موقتی دلیلی بر عدم تزریق واكسن نیست. شفنر گفت: “COVID-19 بد است و زنان را همانند مردان در ICU قرار می دهد.” وی افزود ، عوارض جانبی واکسن زودگذر است و در بیشتر موارد در کمتر از 24 ساعت از بین می رود.

شلزینگر گفت که برای بسیاری از زنان، این واکسن یک “شمشیر دو لبه” است. در یک طرف شما شواهدی دارید که زنان واکنش آنتی بادی قوی نسبت به آن نشان می دهند، که “با کووید 19 دقیقاً همان چیزی است که ما می خواهیم.” از طرف دیگر ، وی گفت ، احتمال داشتن عوارض برای یک یا دو روز و اذیت شدن نیز وجود دارد.

جولیان گی ، MPH ، نویسنده اصلی این مطالعه و یک افسر پزشکی در دفتر ایمنی ایمنی CDC ، گفت که این مطالعه، که بخشی از پیگیری مداوم CDC از واکسن ها و تأثیر آنها است، نباید کسی را از استفاده از واکسن منصرف کند. وی گفت: “بیماری COVID-19 می تواند عوارض جدی و حتی مرگ ایجاد کند و واکسیناسیون یک ابزار مهم پیشگیری برای جلوگیری از ابتلا به بیماری و عوارض شدید آن است.” “واکسن کرونا به جامعه کمک می کند تا به حالت عادی برگردد.”

وی گفت: “هیچ شکی در مفید بودن و تاثیرگذاری واکسن کرونا در جلوگیری از بیمار شدن افراد با این ویروس وجود ندارد و ما برای اهداف کوتاه مدت (تا حدودی به حالت عادی) و همچنین برای محافظت طولانی مدت به آنها نیاز داریم.”

بلومگرن گفت حتی با تفاوت واکنش او نسبت به همسرش، از واکسیناسیون دریغ نخواهد کرد. او گفت: “من هرگز نگران نبودم.” “این فقط همان چیزی بود که من مجبور شدم از آن عبور کنم تا به جایی که الان هستم برسم و به ما کمک کرئ تا به جایی که همه باید باشیم، باشیم.”

نمونه گیری در منزل

نمونه گیری در منزل یا محل کار راهکاری می باشد تا فرد بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، آزمایش خود را انجام دهد. تقریبا برای همه ما پیش آمده است که برای انجام آزمایش به آزمایشگاه مراجعه کنیم و خون بدهیم،

اما گاهی اوقات به دلیل وجود مشکلاتی، فرد نمی تواند به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه نماید، و در همین راستا آزمایشگاه آنی آزما اقداماتی جهت نمونه گیری آسان در محل مد نظر شما انجام داده است. آزمایش در منزل دارای مزایا و محاسن مختلفی برای فرد می باشد. مهم ترین و اصلی ترین مزایای این روش صرفه جویی در وقت و هزینه می باشد.

تمامی مراحل انجام پذیرش و نمونه گیری در منزل و آزمایش کرونا در منزل و همچنین جواب دهی به صورت غیر حضوری انجام می شود و بدون نیاز به مراجعه حضوری می باشد. شما پس از مراجعه به سایت و ثبت پذیرش خود https://www.anyazma.com/record-sampling-request/ و وارد کردن اطلاعات فردی که نیاز است از وی نمونه گیری شود و درج شماره ای که در دسترس باشد، به صورت غیر حضوری آزمایش های خود را در سایت آنی آزما ثبت می کنید. همچنین از جمله از مزیت های این نمونه گیری این می باشد که خود فرد با توجه شرایطی که دارد زمان مناسب نمونه گیری را تعیین می کند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

یک دیدگاه در چرا تزریق واکسن کرونا ویروس در خانم‌ها عوارض شدیدتری به همراه داشته است

  1. روحبخش می‌گوید:

    چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. مرسی از مطلبتون که بدردمون خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.