مضرات استفاده بیش از حد ضد عفونی کننده ها

مضرات استفاده بیش از حد ضد عفونی کننده ها

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

با شیوع ویروس کووید ۱۹، مصرف ضد عفونی کننده ها به صورت مایع و ژل بسیار افزایش یافته است ولی نکته ای که باید در نظر داشت استفاده بیش از حد این مواد نیز خطرناک می باشد و باید از آن خودداری کنیم. ویروس کووید ۱۹ ، عضو جدیدی از خانواده کرونا ویروس ها ، ویروس بسیار پیچیده می باشد که به سرعت در حال جهش و شیوع می باشد. به طوری که بشر را در قرن ۲۱ بسیار شوکه کرده است.

ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. پیش از این ویروس های عامل سرما خوردگی، سارس ، مرس و غیره در این خانواده کشف و ثبت شده بودند ولی ویروس کووید ۱۹ تبدیل به پاندمی شده است و بیشتر از هر ویروس دیگری در این خانواده سر و صدا کرده است.

استفاده از ضد عفونی کننده ها همچنین مضراتی بر محیط زیست نیز دارد به طوری که مطالعات نشان داده که ریختن اتانول به دریاچه ها، حوضچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها می تواند به گونه های آبزی آسیب برساند. همچنین استفاده مکرر از این مواد بر پایه الکل نیز به افزایش عوامل بیماری زا کمک می کند زیرا میکروبها در برابر این مواد به تدریج مقاوم می شوند. مقاومت آنتی بیوتیکی به شرایطی گفته می شود که باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند و می تواند کشنده باشد!

آزمایش چکاپ زنان

انواع ضد عفونی کننده ها

ضد عفونی‌ کننده‌ ها یا مواد آنتی سپتیک دست های از مواد ضد میکروب هستند که در سطح بافت‌های زنده پوست و بدن استفاده می‌شوند و با اثر بر باکتری‌ ها، ویروس‌ ها، قارچ‌ ها، اسپور باکتری‌ ها و سایر ارگانیسم ‌ها آن‌ها را از بین می‌برند و یا از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کنند. این گروه از مواد اصولا جدا از آنتی‌ بیوتیک ها و گندزداها هستند، زیرا آنتی‌ بیوتیک ها در داخل بدن باکتری را به طور ایمن از بین می برند.

انوع ضد عفونی کننده ها به دو دسته مخصوص سطوح و دست تقسیم می شوند که مواد ضدعفونی کننده مختص سطوح به هیچ عنوان نباید برای دست استفاده شود. درصد الکل موجود در ضدعفونی کننده‌های الکلی که برای سطوح استفاده می‌شود، بیشتر از درصد الکل موجود در مواد ضدعفونی کننده مخصوص تماس با دست است و گاهی هم ترکیب الکل صنعتی یا متانول داخل ترکیبات ضدعفونی کننده‌های سطوح است، بنابراین اصلا توصیه نمی‌شود که از این ترکیبات برای تماس با دست استفاده شود.

انواع ضد عفونی کننده ها

به جای استفاده از محلول های ضد عفونی کننده ها از آب و مایع دستشویی استفاده کنید

آن چه که باید در مورد مواد ضد عفونی کننده ها در نظر داشت این است که بدون شک استفاده از این مواد به کاهش انتقال کروناویروس کمک کرده اما همچنین می تواند در طولانی مدت مشکلاتی برای سلامت انسان و محیط زیست ایجاد کند. در دوران همه گیری بیماری و به ویژه در شرایطی که شرایط شستشوی دست ها وجود ندارد استفاده از مواد ضد عفونی کننده بهترین راهکار است. هرچند لازم است در استفاده از این محصولات دقت لازم را داشت چرا که مصرف مداوم آنها با آسیب هایی برای سلامت همراه است

برای پیشگیری از مضرات استفاده بیش از حد ضد عفونی کننده ها توصیه می شود حدالامکان از آب و مایع دستشویی استفاده شود. به منظور سعی داشته باشید همراه خود بطری آب و مایع دستشویی یا صابون شخصی به همراه داشته باشید تا کمتر از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید. نکته دیگر در استفاده از این مواد این است که وقتی ویروس کرونا وارد بدن شود، اسپری الکل یا کلر روی پوست دیگر فایده‌ای ندارد.

هنوز کاملا مشخص نیست که آیا این ویروس می‌تواند از روی سطوحی که افراد بیمار به آنها دست زده‌اند، به افراد سالم منتقل شوند یا خیر. با اینحال مواد ضد عفونی‌کننده قوی مانند کلر وجود دارند که می‌توانند سطوح مختلف را تمیز کنند. اما استفاده از این مواد روی پوست یا استنشاق آنها می‌تواند خطرناک باشد. این مواد به غشاء مخاطی –لایه‌های سلولی درون دهان، بینی، چشم‌ها و اندام‌های دیگر صدمه می‌زنند. از الکل هم فقط برای تمیز کردن دست ها وقتی آب و صابون در دسترس نیست، با احتیاط و به مقدار کم استفاده کنید.

احتمال مسمومیت با ضد عفونی کننده ها

ضد عفونی کننده ها دست بیشتر از الکل ، اتانول یا ایزوپروپانول با غلظت ۶۰ تا ۹۵ درصد ساخته شده اند و در صورت سوء مصرف ممکن است سمی باشند. نتایج یک مطالعه نشان داد که استفاده منظم از ضد عفونی کننده دست حاوی اتانول منجر به انباشت اتانول در خون می شود که میزان آن به نسبت کم اما قابل اندازه گیری است.

اگرچه این میزان از اتانول کمتر از سطح مسومیت حاد است اما استفاده مداوم می تواند منجر به “مسمومیت مزمن” شود و خطر مشکلات سلامتی مانند اگزما یا سرطان پوست را افزایش دهد و گاهی اوقات ممکن است کشنده باشد. در کودکان نیز مسمومیت به راحتی از طریق پوست اتفاق می افتد. همچنین آنان در معرض خطر مصرف خوراکی این مواد به صورت تصادفی هستند.

مضرات ضد عفونی کننده ها بر چشم

استفاده از ضد عفونی کننده ها در چشم و اطراف چشم خطرناک است. علت این مسئله خطر الکل در قرنیه چشم می باشد. همه ما روزانه به طور نا خودآگاه دست های خود را با صورت، لب ها، چشم، گوش و غیره تماس می دهیم. گاهی این تماس ها به خاطر خارش یا بر اثر عادت صورت می گیرد. به این صورت اگر فرد از ضد عفونی کننده الکلی استفاده کرده باشد و دست خود را با چشم تماس دهد باعث تماس الکل با چشم می شود.

مضرات ضد عفونی کننده ها بر چشم

قرار گرفتن در معرض مواد ضد عفونی کننده ها ممکن است به دلیل ایجاد زخم قرنیه منجر به نابینایی شود. افزایش استفاده از این محصولات در طول همه گیری کووید ۱۹، کودکان را در برابر آسیب های ناشی از چشم آسیب پذیرتر کرده است. در این بررسی پزشکان فرانسوی موارد گزارش شده آسیب چشمی و موارد تماس با اورژانس ناشی از قرار گرفتن در معرض ضد عفونی کننده کرونا دست در میان کودکان زیر ۱۸ سال را مورد بازبینی قرار دادند.

در بین ماه های آوریل تا اوت ۲۰۱۹، حدود ۱.۳ درصد از موارد تماس با مرکز کنترل مسمومیت فرانسه مربوط به آسیب چشمی بوده اما در این بازه زمانی در سال ۲۰۲۰ این آمار به ۹.۹ درصد رسیده است. در واقع در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۳ مورد گزارش شده در حالی که سال گذشته ۲۳۲ مورد ثبت شده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله خطر مواد ضد عفونی کننده کرونا برای چشم مراجعه فرمایید)

مضرات ضد عفونی کننده ها بر پوست

استفاده بیش از حد از ضد عفونی کننده ها بر پایه الکل موجب آسیب و ترک پوستی شده که اجازه می دهد ویروس های مضر و آلوده به بدن نفوذ پیدا کند. علاوه بر این، مواد ضدعفونی کننده باعث تغییر میکروبیوم سطح پوست می شود. میکروبیوم ها ، باکتری ها مفید پوست هستند. میکروبیوتا یا میکروبیوم پوست در قدیم فلور طبیعی و مفید پوست گفته می شد در واقع یک اجتماع کامل از ارگانیسم هایی است که روی پوست زندگی میکنند که شامل باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها است اما تمرکز اصلی تحقیقات برای مراقبت از پوست باکتری ها هستند.

اساسا این اکوسیستم کوچک خیلی چیزها در رابطه با پوست ما از جمله چگونگی جذب محصولات درموکازمتیک برای سلامت کلی پوست را کنترل می کند. برخی از محققان بر این باورند که ضد عفونی کننده دست و افراط در شستشوی دست ها می تواند به میلیارد ها میکروب موجود در روده آسیب وارد کند هرچند این موضوع تایید نشده است.

مواد ضد عفونی کننده ها تنها بر تعدادی پاتوژن ها موثر هستند

ضد عفونی کننده ها تنها بر تعدادی میکروارگانیسم های بیماری زا موثر است. به همین دلیل باعث گمراهی بسیاری افراد شده است که استفاده از این مواد باعث استریل شدن اشیا و یا پوست ما می شود در حالی که این گونه نیست.

موارد استثنا شامل انگلهایی مانند Cryptosporidium ، باکتریهایی از جمله Clostridium difficile و ویروسهایی مانند Norovirus است که همگی باعث اسهال و استفراغ می شوند. شستن دست تنها روش بهداشتی موثر در برابر این عوامل بیماری زاست. اگر افراد به جای شستن دست ها با آب و صابون، در بیشتر مواقع استفاده از ضد عفونی کننده دست را جایگزین کنند ممکن است در معرض خطر ابتلا به این میکروب ها قرار گیرند که برخی از آنها برای افرادِ حساس و آسیب پذیر، کشنده است.

شایعه مصرف الکل و ضد عفونی کننده ها در پیشگیری از کرونا!

با شیوع کووید ۱۹ ، شایعه مصرف الکل و ضد عفونی کننده ها برای پیشگیری از آن باعث گزارشات مسمومیت الکلی بسیار و جان باختن چندین نفر شده است. بنابراین نوشیدن یا غرغره کردن االکل هیچ تاثیری در پیشگیری از کروناویروس ۲۰۱۹ ندارد. برخی سودجویان اقدام به دست‌کاری الکل متانول و تغییر رنگ آن با استفاده از مایع سفیدکننده کرده و آن را به جای اتانول به فروش می‌رسانند.

همچنین باید توجه داشت که با توجه به خصوصیت سمی متانول، در مراجع و راهنماهای معتبر بین‌المللی، هیچ توصیه‌ای مبنی بر استفاده از آن جهت ضدعفونی دست، پوست، لوازم و تجهیزات پزشکی و سطوح مانند دستگیره در، میز کار و کف وجود ندارد.

شایعه مصرف الکل و ضد عفونی کننده ها در پیشگیری از کرونا!

استفاده از ضد عفونی کننده ها بر پایه ژل بهتر است یا اسپری الکلی؟

استفاده از ضد عفونی کننده ها بر پایه ژلی به علت تمیز کردن دست‌ها در محیط‌هایی بود که امکانات مناسب برای شستن دست وجود نداشت. ژل‌های ضد عفونی کننده دست محصولات جدیدی نیستند. اولین بار در سال ۱۹۶۶ لوپ هرناندز که در آن زمان دانشجوی پرستاری بود، ایده ساخت یک ژل ضد عفونی کننده بر پایه الکل را ارائه کرد. محبوبیت ژل‌های ضد عفونی کننده دست فقط ناشی از بیماری‌های فراگیر نبود، صنعت سودآور تولید این محصولات باعث تبلیغات بیشتر و افزایش فروش شد.

در نتیجه امروز و پس از گذشت چند سال شاهد آن هستیم که ژل‌های ضد عفونی کننده در رنگ‌ها و رایحه‌های مختلف به بازار راه یافتند. به‌ علاوه در این مدت ژل‌های ضد عفونی کننده‌ای به تولید رسید که به‌ جای استفاده از الکل، از ترکیبات استفاده می‌کنند و حتی دستور تهیه این محصولات به‌صورت خانگی در شبکه‌های مجازی و اینترنت موجود است.

اما نکته ای که باید در مورد ضد عفونی کننده ها در نظر داشت این است که متخصصان بهداشتی بر این عقیده‌اند که برای کشتن بیشتر ویروس‌ها حداقل ۶۰ درصد الکل لازم است (بیشتر محصولات ضد عفونی کننده حاوی ۶۰ تا ۹۵ درصد الکل هستند). البته برای کسانی که پوست حساس‌تری دارند، محصولات ضد عفونی کننده بدون الکل هم وجود دارد. در صورت استفاده از این درصد در ژل شستشو، می تواند از کووید ۱۹ پیشگیری کند.

اما استفاده از صابون و آب در شستشو نسبت به این مواد ارجحیت دارد. به طوری که توصیه می شود که افراد تا جایی که می ‌توانند باید دست‌ها را با آب و صابون شسته یا از ژل‌های ضد عفونی کننده دست استفاده کنند.

زمانی هم که وارد محل امن خود یعنی خانه یا اتاق شخصی خودتان در محل کار و غیره شدید، پیش از دست زدن به هر سطحی مجددا باید دست‌ها را شسته و بعد به کار خود ادامه دهید و باید به یاد داشته باشید که از لمس سطوح تا حد امکان خودداری کرده و از آن مهم‌تر اینکه به هیچ وجه دست خود را به‌صورت خود نزنید. همین طور در مورد دستگیره‌ها و دیگر اشیائی که به‌صورت مکرر توسط افراد مختلف استفاده می ‌شوند حساس باشید.

نمونه گیری در منزل

با گسترش بیماری های عفونی و مسری مانند کووید ۱۹ ، بیماری آنفولانزا و سرما خوردگی ها ترس همه افراد در دنیا از قرار گیری در محل های آلوده مانند مراکز درمانی و آزمایشگاه ها بسیار بیشتر شده است در حالی که این روز ها بیش از پیش احساس نیاز به انجام آزمایش ها و تشخیص های طبی احساس می شود.

آنی آزما برای حل این مسئله امکانات نمونه گیری در منزل و آزمایش خون در منزل را برای شما توصیه می کند. به طوری که اگر مایل به انجام هر گونه آزمایش خون و تست کرونا در منزل می باشید می توانید بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید.

همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم در مورد زمان و مکان که شما مایل به نمونه گیری می باشید را انجام خواهند داد. پس از نمونه گیری نمونه شما سریعا به آزمایشگاه درخواستی شما ارسال می شود و درکمترین زمان جوابدهی انجام می گیرد.توجه داشته باشید که آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا به امروز بوده است شکل گرفته است.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.