علت و درمان ریزش مو در کرونا

علت و درمان ریزش مو در کرونا

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

ریزش مو در کرونا یکی از مشکلاتی است که افراد مبتلا به کرونا با آن درگیر هستند. ریزش مو در زنان و مردان از جمله مسائلی است که همه را نگران می کند. ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد که اخیرا بیماری زائی ان در انسان کشف شده است. انشمندان احتمال می دهند این ویروس قبلا در حیوانات موجب بیماری زائی می کرد ولی بر اساس جهش این ویروس و ترکیب در دو حیوان مختلف موجب و در نهایت خوراک شدن این حیوانات توسط انسان موجب انتقال آن از حیوان به انسان ها شده است.

ریزش مو در کرونا مانند بسیاری از علائم این ویروس از جمله علائم جدید و حتی عجیب در بیماری های عفونی می باشد. علائمی مانند تب ، سرفه، خستگی و بی حالی، احساس درد در عضلات، سردرد و غیره نشانه هایی هستند که بروز آن ها در یک بیماری عفونی مرسوم هستند ولی بروز علائمی مانند ریزش مو در کرونا از جمله نشانه هایی می باشند که باعث تعجب شده است.

آزمایش هورمونی زنانه

علت ریزش مو در کرونا چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ ،از ریزش مو در کرونا شاکی هستند. ریزشی که افراد ادعا دارند قبلا دچار آن نبودند و با ابتلا به کرونا به آن دچار شده اند. اول از همه باید بدانید که ریزش مو پدیده‌ شایعی است و در هر سنی، از نوزادی تا سالمندی ممکن است اتفاق بیفتد. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، ریزش مو فقط در آقایان اتفاق نمی‌افتد و خانم‌ ها نیز از این مشکل در امان نیستند.

موهای همه افراد روزانه در حد نرمال چند تار مو در حال ریزش می باشد و فرد ممکن است با شانه کردن متوجه آن ها شود ولی گاهی این ریزش به حدی بالا باشد که آن را یک عارضه تلقی کنیم. ریزش موها به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد. در طول روز، حدودا 200 تار مو ازدست می دهیم. مشکل از زمانی آغاز می شود که میزان ریزش روزانه موها، بیش از این مقدار استاندارد می شود

با توجه به تحقیقات اخیرا ریزش مو در کرونا هنوز یکی از علائم ویروس کووید ۱۹ به شمار نمی رود ولی بسیاری از افراد مبتلا از این عارضه شکایت می کنند. محققان احتمال می دهند ریزش مو در کرونا باعث بهبود بیماری و یا مدتی پس از کرونا از بین می رود و علت این عارضه ممکن است در اثر عوامل جانبی اتفاق افتاده باشد. در ادامه این مطلب عواملی که ممکن است به ویروس کرونا ارتباط داشته باشند و باعث ریزش مو شوند اشاره خواهیم کرد:

استرس و اضطراب

از جمله مهم ترین عوامل و علت ریزش مو در کرونا استرس و اضطراب است. این روزها می توان گفت کم تر کسی از استرس کرونا و دیگر عوامل در امان است. به طوریی که حتی اگر اخبار کرونا را دنبال هم نکنید این خبر ها شما را رها نمی کند. خواندن اخبار در صفحه های مجازی ، سایت های مختلف، تلویزیون، گفت و گو های روزمره افراد و غیره همگی ساطع کننده اخبار نگران کننده هستند که ما را ناخودآگاه درگیر خود می کنند‌ به طوری که متاسفانه به گونه ای شده است رهایی از استرس گویی غیر قابل امکان شده است.

فردی که ریزش مو در کرونا را تجربه می‌کند، بیشتر به دلیل استرس و اضطرابی است که در دوران بیماری دارد. این افراد باید در دوران بیماری خونسردی خود را حفظ کنند تا استرس و اضطراب کاهش یابد. نکته دیگر که در استرس باید به آن توجه فرمایید کاهش سیستم ایمنی با استرس می باشد. سیستم ایمنی در مقابله ویروس کووید ۱۹ و عوامل عفونی دیگر بسیار اهمیت دارد به طوری که همه افراد در این دوران بیش از پیش این سیستم را به راه های مختلف تقویت کنند. کاهش سیستم ایمنی احتمال خطر ساز بودن این ویروس برای فرد را افزایش می دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چند راهکار برای تقویت سیستم ایمنی بدن مراجعه فرمایید.)

کاهش سیستم ایمنی فرد

بر اساس شرح بالا استرس علاوه بر افزایش ریزش مو در کرونا ، باعث کاهش سیستم ایمنی فرد می شود. سیستم ایمنی پایین احتمال ابتلا به نوع شدید این ویروس را افزایش می دهد. استرس و اضطراب به علت ترس افراد از ابتلا و کاهش روابط اجتماعی روز به روز در حال افزایش است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چند راهکار جهت کاهش استرس در کرونا مراجعه فرمایید.)

خشم، عصبانیت، گزارش خشونت های خانگی، افزایش بیماری های مرتبط به استرس و اضطراب و غیره از جمله از مواردی هستند که نشان گر این واقعه می باشند. اما باید توجه داشت که استرس علاوه بر این که کمکی در بهبود بیماری شما نمی کند بلکه باعث بدتر شدن اوضاع نیز می شود بنابراین کنترل استرس و دانستن راهکار های مقابله با آن کمک شایانی در همه افراد می تواند بکند.

کاهش سیستم ایمنی فرد

در ادامه به چند مورد برای کنترل و کاهش استرس اشاره خواهیم کرد:

 • در خانه ورزش کنید.
 • کتاب بخوانید.
 • برای دقایقی در هوای آزاد بالکن و یا حیاط خود نفس بکشید.
 • عود و شمع روشن کنید.
 • با خدا راز و نیاز کنید.
 • اگر احساس خشم می کنید از معجزه نوشتن استفاده کنید.
 • در هنگام احساس خشم و استرس چند نفس عمیق بکشید.
 • فیلم های شاد و کمدی تماشا کنید.
 • با یک دوست با انرژی یا آشنا تماس تصویری بگیرید.
 • از دنبال کردن اخبار کرونا بپرهیزید.

کم خونی

کم خونی یکی دیگر از عواملی اشت که ممکن است باعث افزایش ریزش مو در کرونا افراد شود. کم خونی علاوه بر افزایش ریزش مو ، باعث ضعف سیستم ایمنی می شود و امکان ریسک ابتلا بیشتر می کند. بنابراین حتما تحت نظر پزشک درمان شود. از جمله آزمایش تشخیص کم خونی تست CBC می باشد. آزمایش CBC از جمله تست های ساده و مرسوم آزمایشگاه می باشد که در آن چند پارامتر از جمله عفونت، کم خونی، پلاکت بررسی می شود. برای درمان خونی باید ابتدا علت آن تشخیص داده شود.

از علل شایع کم خونی در زنان عادت ماهانه و از دست دادن خون می باشد که به همین علت زنان باید به نشانه های کم خونی بیشتر دقت داشته باشند که در صورت ابتلا به کم خونی درمان شوند. ( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در مورد آزمایش کم خونی چه می دانید؟ مراجعه فرمایید.)

ریزش مو در کرونا با علت کم خونی در بین افراد شایع می باشد. علت و مکانیسم اثر کم خونی بر ریزش مو این است که خون در حالت عادی حاوی اکسیژن و مواد مغذی است، که با رساندن این مواد به ریشه مو، آن را سالم نگه می دارد و باعث رشدشان می شود. حال اگر مواد مورد نیاز به ریشه مو نرسد، چه اتفاقی می افتد؟ معلوم است که ریشه مو ضعیف می شود، و ما دچار ریزش مو می شویم. شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چه موادی در خون هستند که کاهش آنها، تاثیر مستقیم بر مو و پوست دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم این مواد شامل مواد زیر می باشد:

 • ویتامین E
 • ویتامین c
 • ویتامین B6
 • ویتامین B12
 • فولیک اسید
 • آهن

چه موادی در خون تاثیر مستقیم بر مو و پوست دارد؟

علل هورمونی

در تشخیص ریزش مو در کرونا گاهی ممکن است متوجه تغییرات هورمونی شویم. هورمون تستوسترون و تغییر میزان آن می تواند عاملی برای ریزش مو محسوب شود. هورمون در حقیقت ماده ای شیمیایی است که جنس آن از مواد استروئیدی و شیمیایی است که در غدد بدن ترشح می شود و وارد جریان خون می شود. به این ترتیب هورمون ها بر روی سلول های بدن تاثیر می گذارند. هورمون ها انواع مختلفی دارد. در میان انواع هورمون ها ، هورمون های انسولین، هورمون های تیروئیدی، هورمون های جنسی تستوسترون، استروژن و پروژسترون بر رشد و نمو مو و همچنین ریزش مو موثر است. بنابراین برای تشخیص ریزش مو ممکن است این هورمون ها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

کمبود مواد معدنی و ویتامین ها

از علل دیگر ریزش مو در کرونا می توتن به کمبود مواد معدنی و ویتامین ها اشاره کرد. در دوران مقابله بدن با ویروس کووید ۱۹ ممکن است بدن دچار ضعف شود که علت آن مصرف این مواد با سرعت بالا می باشد که گاهی بدن نمی تواند جای خالی آن ها را جبران کند. موی بدن برای رشد و حفظ ظاهری سالم نیاز به مواد معدنی و ویتامین ها دارند بنابراین طبیعی به نظر می رسد کمبود این مواد باعث ریزش موی سر شود.

به همین علت در تشخیص ریزش مو آزمایش ویتامین ها و مواد معدنی موثر بر رشد مو مورد بررسی قرار گیرد. ویتامین ها در بسیاری از عوامل حیاتی بدن نقش دارند. ‌کمبود این مواد عوارضی را در پی دارد. (جهت کسب اطلاعات بیش تر به مقاله ی آزمایش چکاپ کامل ویتامین ها مراجعه شود) ویتامین ها و مواد معدنی که موجب ریزش مو می شود و ممکن است برای تشخیص ریزش مو این مواد برای انجام آزمایش در منزل درخواست می شود.

انواع ریزش مو ناشی از کرونا

به گفته متخصصان، دو نوع ریزش مو در کرونا وجود دارد که به نظر می رسد همه گیری ایجاد می کند.

1- ریزش مو تلوژن افلوویوم

در یکی از این شرایط، به نام ریزش مو تلوژن افلوویوم، مردم معمولاً بیش از 50 تا 100 مو بطور روزانه از دست می دهند، که غالبا چند ماه پس از یک تجربه استرس زا شروع می شود. دکتر سارا هوگان متخصص پوست در دانشگاه کالیفرنیا که روزانه بیش از هفت بیمار با این مشکل را معاینه می کند، گفت: “این اساساً مربوط به تغییر شرایط و یا تغییر سیستم رشد مو است.”

به گفته وی، یکی از بیمارانش به جدی دچار ریزش مو شده بود که ترجیح داد از کلاه گیس به صورت موقت استفاده کند.

در چرخه موهای سالم، تعداد بیشتر موها در مرحله رشد قرار دارند، درصد کمی در مرحله استراحت و حدود 10 درصد از موها نیز در مرحله ریزش یا تلوژن هستند اما در ریزش موی تلوژن افلوویوم (telogen effluvium)، افراد ریزش موی بیشتر و رشد موی کمتری دارند و حتی ممکن است تا 50 درصد موها دچار ریزش شوند و فقط 40 درصد از آن ها، در مرحله رشد، باقی بمانند.

این پدیده که برخی از زنان پس از بارداری نیز تجربه می کنند، به طور معمول حدود شش ماه طول می کشد اما اگر شرایط استرس زا ادامه یابد یا مجددا رخ دهد، برخی از افراد دچار نوعی بیماری مزمن ریزش می شوند.

ریزش مو تلوژن افلوویوم

2- آلوپسی

دکتر محمد جعفرانی روانپزشک و متخصص پوست در دانشگاه میشیگان گفت: نوع دیگری از ریزش مو که اکنون در حال افزایش است، آلوپسی آره آتا است که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و معمولاً با ریزش موی سکه ای روی پوست سر یا ریش شروع می شود.

این نوع از ریزش مو در کرونا با استرس روانی همراه است یا باعث تشدید آن می شود.

گرچه همه بیماران Covid-19 به این بیماری مبتلا نمی شوند، اما افرادی که مستعد ریزش مو هستند، در آلوپسی، دچار ریزش مو در ناحیه ابروها و مژه ها نیز می شوند. این شرایط احتمالا به این دلیل است که التهابی که برخی از بیماران کووید تجربه می کنند، باعث افزایش مولکول های ایمنی مرتبط با شرایطی مانند آلوپسی می گردد.

به گفته متخصصان، این وضعیت ممکن است به دلیل افزایش سطح کورتیزول (یک هورمون مرتبط با استرس) یا اثرات آن بر خونرسانی بدن، مرتبط باشد.

درمان ریزش مو در کرونا

یکی از سوالات متداول در مورد ریزش مو در کرونا درمان و رفع آن می باشد. متخصصان تغذیه، ویتامین هایی مانند بیوتین و روش های کاهش استرس مانند یوگا، ماساژ پوست سر یا مدیتیشن ذهن را توصیه می کنند. برخی نیز ماینوکسیدیل، داروی رشد مو را پیشنهاد می کنند. اما نکته ای که باید در مورد درمان ریزش مو در کرونا در نظر گرفت این است که برای درمان ریزش مو باید علت آن تشخیص داده شود. بنابراین اولین اقدام در درمان ریزش مو ، انجام آزمایش و تشخیص می باشد.

برای تشخیص و درمان ریزش مو در کرونا ، انجام آزمایش های هورمونی، ویتامین ها، کم خونی درخواست می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چه آزمایشاتی برای تشخیص ریزش موی سر درخواست می شود؟ مراجعه فرمایید.)

نمونه گیری در منزل

در شرایط فعلی با پاندمی شدن ویروس کووید ۱۹ و بیماری های دیگر مانند آنفولانزا سخت گیری های بیشتری در رابطه با پیشگیری این بیماری ها اعمال شده است. به طوری که یکی از بارزترین راهکار ها انجام قرنطینه در خانه می باشد. اما ماندن درخانه تصور می شود مانعی برای انجام آزمایش خون و پیگیری های درمانی ، تشخیصی می باشد ولی باید بگوییم آزمایش خون در منزل آنی آزما یک روش ساده، کاربردی ، سریع جهت انجام آزمایش کرونا و آزمایشات دیگر است.

شما می توانید با انجام نمونه گیری در منزل به صورت آنلاین و غیر حضوری تمامی مراحل آزمایش خود را در منزل از مرحله پذیرش، نمونه گیری، تا جوابدهی انجام دهید بدون آن که در مراکز درمانی حضور داشته باشید و در صف های طولانی آزمایشگاه برای پذیرش ، نمونه گیری، جواب دهی بمانید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.