چرا باید آزمایش چکاپ ویتامین ها انجام شود؟

آزمایش چکاپ کامل ویتامین ها

در خون، مواد مختلفی شامل پروتئین، چربی، قند، ویتامین، املاح معدنی و… وجود دارد که تغییر در مقدار هر کدام از این متابولیت ها به حدی که منجر به خارج شدن از حالت اعتدال شود، بیماری هایی را به دنبال خواهد داشت. ویتامین ها در گروه متابولیت های ثانویه قرار دارند و اگر چه از نظر درجه اهمیت در حیات سلول ها، همانند پروتئین، چربی و قندها نیستند ولی اگر بدن دچار کمبود و بیشبود ویتامین شود، خطرات زیادی انسان را تهدید می کند. به همین دلیل لازم است گاها و البته با نظر متخصص، آزمایش چکاپ ویتامین را انجام دهیم. هر گونه تغییرات در سطح ویتامین های بدن می تواند زنگ خطری برای ما باشد تا پیگیر سلامت خود باشیم. کارشناسان ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما این مقاله را با هدف آشنایی شما با آزمایش چکاپ ویتامین ها تدوین نموده اند.

چکاپ کامل ویتامین ها شامل آزمایش موادی می باشد که برای بدن بسیار حیاتی هستند و نقش حیاتی برای سلامت انسان ها دارند . وجود ویتامین ها در بدن برای ادامه بقا لازم و ضروری است. ویتامین ها در بسیاری از فعالیت های بدن نقش دارند و به دو دسته ی ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. ویتامین های ضروری به آن هایی اطلاق می شود که بدن توانایی تولید کامل آن ها را نداشته و باید وارد بدن شوند ولی بدن توانایی تولید ویتامین های غیر ضروری را دارد و نیازی به تامین آن ها نیست. هدف از چکاپ ویتامین ها اندازه گیری و بررسی مقادیر آنها در بدن می باشد. برخی از ویتامین ها به صورت محلول در آب بوده و برخی دیگر محلول در چربی هستند .

انجام نمونه گیری در منزل

چرا باید به طور روتین آزمایش چکاپ ویتامین ها انجام شود؟

همان طور که در بالا ذکر شد ویتامین ها نقش های مهمی در بدن ایفا می کنند و در صورت کمبود آن ها در بدن علائم متفاوتی را به دنبال دارند.. علائم کمبود ویتامین در بدن گاهی بسیار خفیف و گاهی خطرناک و غیر قابل جبران است. در این میان نشانه های کمبود هر ویتامین در نقاط خاصی از بدن ظاهر می شود. چکاپ ویتامین ها ممکن است به دلایل مختلفی و بر اساس تشخیص پزشک معالج درخواست می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

• سنجش سیستم دفاعی بدن در مواردی که فرد از سرماخوردگی های مکرر یا بیماری های عفونی زیادی که مبتلا می شود، شکایت دارد.

• تشخیص افتراقی بیماری راشیتسم و استئومالاسی

• در ریزش شدید مو و در تغییرات پوستی مانند خشکی ، پوسته پوسته شدن و ترک های نامشخص

• بررسی علت بعضی از کم خونی ها

• در خستگی ها و کج خلقی ها و غیره

ویتامین های قابل اندازه گیری کدام ویتامین ها می باشند ؟

سطح مناسب از ویتامین ها در بدن این امکان را می دهد که اندام های مختلف بتوانند عملکرد درست داشته باشند و از بسیاری از بیماری ها پیشگیری شود. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد علائمی هم چون خستگی، بی حالی، افسردگی و غیره را تجربه کرده باشید و با یک آزمایش ساده متوجه شوید علت همه ی این علائم، کمبود یک ویتامین خاص بوده است. کمبودی که می توان به صورت بسیار ساده برطرف کرد.

در چکاپ ویتامین ها، مواردی مثل B12، D3، B9 یا اسید فولیک و ویتامین E به صورت روتین در خواست می شوند، ولی ویتامین های A، C، B1 و سایر ویتامین های مشابه، ممکن است در موارد خاص درخواست شود. در ادامه ویتامین هایی که در چکاپ ویتامین ها ممکن است درخواست شود و سطح سرمی آن ها قابل اندازه گیری می باشد ، به صورت خلاصه توضیح داده می شود:

ویتامین B12

ویتامین B12 یا کوبالامین بزرگ ترین و پیچیده ترین ساختار را در بین ویتامین ها دارد. این ویتامین به صورت طبیعی در محصولات گوشتی یافت می شود و تولید صنعتی آن از طریق تخمیر باکتریایی انجام می شود. این ویتامین محلول در آب است و مقادیر اضافی آن از طریق کلیه ها و ادرار دفع می شود. البته بدن انسان می تواند این ویتامین را برای حداکثر 4 سال ذخیره کند. نقش ویتامین B12 به طور کلی در همانند سازی ژن های هسته ی سلول، تکثیر سلول های بافت عصبیو تولید رشته های عصبی این بافت و تکثیر سلول های دستگاه گوارش و مغز استخوان و تولید و بلوغ گلبول های نقش دارد.

آزمایش چکاپ کامل ویتامین ها

چند مورد از عملکرد این ویتامین ضروری اشاره می شود:

• ویتامین B12 در تولید گلبول های قرمز خون نقش مهمی ایفا می کند و در نتیجه در بررسی علت کم خونی و چکاپ ویتامین ها ممکن است درخواست شود.

• تقویت قلب از مهمترین خواص ویتامین B12 در بدن انسان می باشد .

• در درمان نازایی ، آسم ، سردرد های میگرنی و افسردگی نیز می تواند مفید واقع شود .

• درمان موثر برای مسمومیت با سیانید است .

• این ویتامین همراه ویتامین اسید فولیک می تواند نقش به سزایی در تشکیل لوله عصبی جنین و پیشگیری از نقایص مادرزادی داشته باشد .

• ویتامین B12 در تولید میلین که نوعی ترکیب پروتئینی موجود در لایه های چربی پوشاننده اعصاب است، نیز نقش مهمی دارد.

• ویتامین B12 همراه کلسیم می تواند نقش مهمی در افزایش تراکم استخوانی و پیشگیری از شکستگی استخوان و پوکی استخوان ایفا کند .

• ویتامین B12 همچنین برای رشد کودکان بسیار ضروری می باشد .

• این ویتامین در هضم و گوارش درست غذاها نیز مفید است و سایر مواد مغذی لازم برای بدن انسان را نیز فراهم می آورد.

• ویتامین B12 برای سلامت اعصاب ضروری می باشد و مصرف مقادیر کافی آن در تقویت حافظه و تعادل و تمرکز موثر می باشد .

مواد غذایی حاوی ویتامین B12 شامل تخم مرغ، جگر، لبنیات، سویا، غذاهای دریایی مانند ماهی سالمون و قزل آلا و خرچنگ، میگو، خاویار و غیره می باشد.

ویتامین D3

ویتامین D3 یا کلسیفرول از جمله ویتامین های محلول در چربی می باشد که در چکاپ ویتامین ها مورد بررسی قرار می گیرد. به رشد و استحکام استخوان ها از طریق کنترل تعادل بین کلسیم و فسفر کمک می کند. این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین با ترجمه ژن های هسته ی سلول در رشد سلول نقش دارد.

منابع غذایی ویتامین D3 ماهی ساردین، شیر، تخم مرغ، غلات و غیره می باشد ولی بیشترین مقدار آن در اثر نور خورشید در بدن شکسته و تولید می شود. بدون اثر نور خورشید بدن دچار کمبود شدید این ویتامین می شود. بهترین زمان دریافت نور خورشید برای ساخته شدن ویتامین دی از فروردین تا شهریور می باشد ولی این موضوع به این معنا نیست که بقیه ی نیمه ی سال نور خورشید باعث ساخته شدن ویتامین دی نمی شود.

ویتامین D3 نقش های مختلف و حیاتی در بدن ایفا می کند از جمله:

• کنترل متابولیسم استخوان

• دریافت ویتامین دی و کلسیم باعث افزایش قدرت و هماهنگی عضلات افراد می شود

• افزایش جذب کلسیم و فسفر از روده ها

• پیشگیری از بیماری هایی مانند افسردگی ، دیابت، سرطان روده ی بزرگ، سکته های قلبی ، ام اس، آرتریت روماتوئید، سکته ی مغزی، آلزایمر و غیره

کمبود ویتامین دی علائمی همچون درد و ضعف ماهیچه ها ، سردرد و سرگیجه، عفونت های مکرر، مشکلات گوارشی، عرق بیش از حد، احساس افسردگی، ریزش مو و غیره اشاره کرد.

آزمایش چکاپ کامل ویتامین ها

ویتامین B9

ویتامین B9 یا اسید فولیک در مواردی مثل سلامتی سیستم عصبی، خون سازی و عمل گوارش، نقش حیاتی و اساسی دارد.

کمبود این ویتامین در بدن عوارض مختلفی می تواند داشته باشد:

• کم خونی

• تورم و قرمز شدن زبان

• مشکلات گوارشی و اسهال هایی که علت عفونی ندارند

• کاهش رشد در کودکان

• افسردگی و دیگر اختلالات روانی

خوردن مکمل های دارویی برای افرادی هم چون زنان باردار و زنانی که می‌خواهند باردار شوند، زنانی که خانواده‌شان سابقه بیماری اسپاینا بیفیدا دارند، زنانی که خودشان اسپاینا بیفیدا دارند و می‌خواهند باردار شوند، افرادی که داروهایی برای درمان بیماری‌هایی از جمله دیابت نوع ۲، بیماری التهابی روده، لوپوس، آسم، پسوریازیس یا روماتوئید مصرف می‌کنند همچنین افرادی که به کم‌خونی، سلیاک، بیماری کبدی مبتلا هستند از مصرف اسید فولیک سود می برند.

مواد غذایی غنی از اسید فولیک شامل آووکادو، مارچوبه، کلم بروکلی، لوبیا چشم بلبلی، موز، گل کلم ، عدس، مرکبات، سویا ، لوبیا چیتی و غیره می باشد.

ویتامین B1

ویتامین B1 یا تیامین که معمولا کمتر از دیگر ویتامین ها در چکاپ ویتامین ها در خواست می شود، به پیشگیری از عوارض مختلف در سیستم عصبی، مغز، ماهیچه ها، قلب، معده و روده کمک می کند. این ویتامین همچنین الکترولیت ها را به داخل و خارج از سلول های عضلانی و عصبی در جریان می اندازد. تیامین کمک می کند تا از بیماری هایی مانند بری بری که شامل اختلالات قلب، اعصاب و دستگاه گوارش است، جلوگیری شود.

کاهش وزن و بی اشتهایی ممکن است در صورت عدم وجود تیامین باشد. ممکن است مشکلات ذهنی، از جمله سردرگمی و از دست دادن حافظه کوتاه مدت نیز در صورت کمبود تیامین به وجود آید. ضعف عضلانی ممکن است ایجاد شود، و علائم قلبی عروقی مثل بزرگ شدن قلب نیز ممکن است رخ دهد.

الکل باعث کمبود تیامین می شود. مصرف زیاد الکل می تواند به این معنی باشد که فرد از مواد غذایی خود تیامین را جذب نمی کند همچنین در افراد دچار HIV با کاهش جذب ویتامینB1 مواجهه هستیم. تیامین به مقدار فراوان در جوانه ی گندم ، نان ، نخود ، لوبیا ، چاودار، برنج کامل، اسفناج ، کلم، هویج و بسیاری از سبزی ها ، گردو ، بادام ، فندق ، انجیر ، جگر ، تخم مرغ ، شیر ، پنیر، و ماست در مخمر آبجو، پسته خام ،حبوبات، سیرابی، شیردان و گوشت، دانه های گل آفتابگردان و سویا وجود دارد. افراط در خوردن مواد قندی سبب کمبود این ویتامین می شود، همچنین پوشیدن لباسهای نایلونی و پلاستیکی باعث نابودی این ویتامین می گردد.

ویتامین C

ویتامین C یا آسکوربیک اسید یک ویتامین محلول در آب است که در بدن به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و از سلول ها در برابر آسیب ناشی از مواد شیمیایی مضر موسوم به رادیکال های آزاد محافظت می نماید. رادیکال های آزاد در اثر سوخت و ساز درون سلولی، آلودگی هوا، سیگار کشیدن و اشعه ماوراء بنفش به وجود می آیند و ویتامین C می تواند از بدن در برابر آسیب ناشی از این مواد محافظت نماید. ویتامین C همچنین به عملکرد بهتر سایر آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین A و E کمک می کند. ویتامین C در بسیاری از میوه ها و سبزیجات به وفور یافت می شود. مواد غذایی شامل گروه مرکبات (پرتقال، لیمو و گریپ فروت)، انواع فلفل شیرین (قرمز، زرد و سبز)، کیوی، بروکلی، توت فرنگی، گوجه فرنگی، کلم قرمز، گل کلم و طالبی غنی از این ویتامین می باشد.

آزمایش چکاپ کامل ویتامین ها

ویتامین E

ویتامین E به صورت محلول در چربی است و همانند ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود. این ویتامین که در آزمایشات چکاپ کامل ویتامین ها مورد بررسی قرار می گیرد، خطر ابتلا به بیماری‌ های خطرناکی مانند سرطان، بیماری های قلبی یا حتی آلزایمر را کاهش می دهد. کمبود این ویتامین را می توان با مصرف مواد غذایی از جمله انواع آجیل ها ، روغن های گیاهی و برخی از سبزیجات، یا از طریق مکمل های حاویE بر طرف کرد.

نقش ویتامینE در بدن شامل موارد زیر می باشد:

• تنظیم کلسترول

• مبارزه با رادیکال ها آزاد و جلوگیری از رشد بیماری

• نقش اساسی در محافظت از پوست و مو

• تنظیم هورمون ها

• کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی

• تقویت بینایی

• پیشگیری از بیماری آلزایمر

• کاهش خطر ابتلا به سرطان و تقویت درمان دارویی

• افزایش استقامت فیزیکی و قدرت ماهیچه ها

چرا نباید بدون چکاپ کامل ویتامین ها و اطمینان از کمبود این مواد ، از مکمل استفاده کرد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علائم کمبود ویتامین ها را در بدن خود احساس کرده باشید و با خود فکر کرده باشید از مکمل های حاوی ویتامین استفاده کنید ولی باید توجه کنید مکمل های ویتامین دار مانند دارو های دیگر باید در بدن شکسته شوند و کبد که وظیفه ی این کار را به عهده دارد با تجزیه این مواد و دارو ها و سموم که وارد بدن می شود، آسیب می بیند در حالی ممکن است ما در ویتامینی که دریافت می کنیم کمبودی نداریم و از طرفی شاید مشکلی که با آن مواجه هستیم ناشی از اختلال دیگری در بدن باشد.

شما به راحتی با انجام آزمایش چکاپ کامل ویتامین ها و آزمایش های همراه از بسیاری از مشکلات دیگر ناشی از خود درمانی می توانید پیشگیری کنید. همچنین لازم به ذکر است تعدادی از ویتامین ها محلول در چربی هستند و مقدار اضافی آن ها از طریق کلیه نمی تواند دفع شود و ممکن است ویتامین در بدن به صورت اضافی ذخیره شود و وضعیت توکسیک ( سمی ) برای بدن ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود با انجام چکاپ ویتامین ها ، کمبود این مواد را تشخیص داده و در صورت نیاز مکمل دریافت شود.

علت درخواست آزمایش ژنتیک قبل ازدواج

شرایط انجام چکاپ کامل ویتامین ها چیست ؟

نمونه ی مورد بررسی در چکاپ ویتامین ها خون وریدی می باشد . بهتر است حداقل ۲ ساعت قبل آزمایش ناشتایی رعایت شود و از خوردن مکمل های ویتامین دار ۷۲ ساعت قبل از آزمایش اجتناب شود. این آزمایش هر سال یکبار برای تمامی سنین توصیه می شود.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

یک دیدگاه در چرا باید آزمایش چکاپ ویتامین ها انجام شود؟

  1. ا می‌گوید:

    الته ویتابینb12به صورت طبیعی در گوشت نیست و به دام ها تزریق میکنن ویتامینb12را فقط یک باکتری در خاک می‌تواند تولید کند که به دلیل کود های شیمیایی تعداد ان ها کم شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.