آیا بین ابتلا به کرونا ویروس و عقیم شدن ارتباطی وجود دارد؟

آیا کرونا ویروس می تواند باعث عقیم شدن شود؟

در این مدت که کرونا ویروس تمام دنیا را فرا گرفته است توجه شده اید آنچه باعث شده تهیه واکسن و روش درمان برای این ویروس را سخت کرده است، تغییر پی در پی ویروس است.از سویی دیگر این ویروس مدام جهش پیدا می کند. متخصصین به دلیل تغییر در علائم بیماری، گاهی دچار سردرگمی شده و نمی توانند تشخیص درست بدهند. برای مثال اخیرا این صحبت مطرح شده است که آیا کرونا منجر به عقیم شدن انسان می گردد؟ چنین گفته ای، ترس عظیمی در ذهن همه انسان ها ایجاد کرده است. در این مقاله پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد. حتما مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

کرونا ویروس که اخیرا توجه همه دنیا را به خود معطوف کرده است بسیار جهش پذیر است. این جهش های بسیار باعث بروز علائم جدید در دنیا شده است. به طوری که هر از چند گاهی شاهد یک علائم جدید از کرونا ویروس می باشیم. یکی از این علائم جدید تاثیر کرونا ویروس در باروری افراد و عقیم شدن می باشد که بسیار جنجالی شده است. در گذشته تصور می‌شد که ناباروری یک مشکل فقط در زنان می باشد و همه درمان‌ ها بر زنان متمرکز بود، اما پیشرفت علوم تولید مثلی نشان داد که علل مردانه نیز همانند علل زنانه در ناباروری نقش دارند. آمارهای اخیر نشان می‌دهد که سهم علل مردانه در بروز نا باروری به اندازه علل زنانه و حتی بیشتر از آن است. کرونا ویروس باعث عقیم شدن مردان می شود.

کرونا ویروس یک عفونت چند چهره

کرونا ویروس یک عفونت چند چهره که همه دنیا را با معضلات خود درگیر کرده است. نکته ای که قابل تامل این است که ما در حال یادگیری اطلاعات جدید در مورد کرونا ویروس هستیم ، اما اجازه ندهید که این حجم از اطلاعات جدید شما را در مورد سلامتی خود و عزیزانتان وحشت زده نماید. تنها کافیست که با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی از این بیماری دور بمانید.

آیا کرونا ویروس می تواند باعث عقیم شدن شود؟

در اینجا لیستی از پاسخ به برخی از سؤالات متداول در مورد شیوع ویروس کرونا و علائم آن پاسخ داده شده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علائم جدید کرونا از احساس بوی لجن تا قطع دست به دنبال ایسکمی مراجعه فرمایید) تغییرات شدید کرونا ویروس علاوه بر مشکلات بروز علائم جدید ،باعث اختلال در روند تشخیص نیز شده است. همچنین این تغییرات روند تولید واکسن را به تاخیر انداخته است‌. در این مقاله قصد داریم به تاثیر عقیم شدن بپردازیم:

علائم جدید ویروس کرونا ، عقیم شدن

کرونا ویروس به علت تغییرات شدیدی که دارد می تواند باعث علائم جدید شود. عقیم شدن یکی از این علائم می باشد که به تازگی کشف شده است. در علم پزشکی عقیم بودن را به معنای داشتن رابطه جنسی بدون پیشگیری بدون روش های جلوگیری برای دو سال بدون بچه دار شدن زوجین می نامند. این نوع نقص طبیعی از نظر پزشکی بسیار مهم تلقی گردیده و دیدگاه علم طب از این نوع ناراحتی در قالب مشکل و نقیصه در تضمین سلامتی اجتماعی و روانی است. یعنی به عبارتی روشن تر، عقیم شدن نوعی مشکل و ناراحتی فردی نمی تواند باشد و به مراتب بر سلامتی روانی و بهداشت روانی و اجتماعی نیز تأثیر منفی می گذارد.

مشکلات مربوط به نعوظ، تغییر در میل جنسی، درد مزمن یا تورم بیضه و گاهی داشتن بیضه های کوچک، از علائم عقیم بودن مردان است. اشکالات هورمونی، عدم قاعدگی و دوره های نامنظم قاعدگی هم می تواند از علائم ناباروری زنان باشد. در خصوص عوارض ابتلا به کووید-۱۹ بر سیستم تناسلی مردان باید گفت که هنوز مطالعات کافی و کامل در این زمینه وجود ندارد و تا کنون تنها چند مطالعه محدود و با نتایج متناقض منتشر شده است.

آیا کرونا ویروس می تواند باعث عقیم شدن شود؟

کرونا ویروس چگونه باعث عقیم شدن مردان می شود؟

سوالی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد کرونا ویروس چگونه باعث عقیم شدن مردان می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت می ‌تواند با از بین بردن سلول ‌های بیضه که مسئولیت تولید اسپرم تازه را دارند، باعث عقیم شدن آقایان شود. علاوه بر کرونا ، ویروس های دیگری نیز مانند اوریون قبل از این شاهد تاثیر آن ها بر باروری مردان بوده ایم. به طوری که بیماری اوریون می ‌تواند بر توان باروری آقایان تاثیر بلند مدت بگذارد و باعث ناتوانی در تولید اسپرم در آن ‌ها شود ولی محققان می‌گویند هم اکنون شاهد چنین تاثیری بر قدرت باروری آقایان از سوی کووید ۱۹ هستیم.

همچنین در رابطه با چگونگی تاثیر کووید ۱۹ بر نا باروری مردان باید گفت هنوز بسیار زود است که درباره تغییر حجم تولید اسپرم برای مدت ۳ تا ۴ ماه حرفی بزنیم. با این حال هر بیماری ویروسی که سبب ایجاد تب در بدن افراد شود می‌تواند باعث کاهش تولید اسپرم و تحرک آن شود که این امر بطور بالقوه می‌تواند باعث ناتوانی در باروری شود. در واقع افزایش دمای بدن می‌تواند باعث آسیب به سلول‌های هورمون‌ساز و اسپرم‌ساز بیضه‌ها شود اما این آسیب اگر در اثر تب به وجود آمده باشد معمولاً ماندگار نیست و طی چند ماه برطرف می‌ شود.

یکی دیگر از تاثیر کرونا ویروس بر قدرت باروری افراد

یکی دیگر از تاثیر کرونا ویروس بر قدرت باروری افراد ، استرس می باشد. اپیدمی و سپس پاندمی شدن کرونا و انتشار خبرهای متنوع مرتبط با بیماری کووید-۱۹ این روز ها باعث بروز ترس و اضطراب در افراد شده است. استرس و فشار عصبی نیز می‌ تواند باعث اختلال در عملکرد جنسی شوند. بنابراین، باید به این جنبه از شیوع بیماری نیز توجه کرد. استرس و اضطراب ناشی از اخبار بد، ترس از ابتلای خود و خانواده به این ویروس، تغییر در الگوی زندگی و روابط معمول و نگرانی از آینده عوامل استرس‌زایی هستند که می‌توانند باعث کاهش میل جنسی و اختلال در عملکرد جنسی شوند!

کرونا ویروس مردان را دائم عقیم می کند یا موقت؟

همان طور که اشاره شد کرونا ویروس ممکن است باعث عقیم شدن مردان شود. زمانی که برای نخستین بار ویروس کرونا در جهان منتشر شد، دانشمندان آن را تنها یک بیماری مرتبط با ریه‌ ها می‌ دانستند. با این حال، گذشت زمان نشان داد کرونا ویروس فراتر از سیستم تنفسی می ‌تواند به راحتی به سایر اندام‌های بدن حمله کند و عوارض جبران ناپذیری را بر مبتلایان تحمیل کند. بیضه ها یکی از این اعضا هستند که ویروس مورد هدف خود قرار داده است. آسیب هایی که ممکن است با عقیم شدن و نا باروری مردان همراه باشد. ولی نکته که باید به آن توجه داشت این است که هنوز به درستی مشخص نیست این عقیم شدگی برگشت پذیر است یا خیر و مشکلاتی که درپی آن برای آقایان ایجاد می‌شود به چه میزان جدی است.

به هیچ عنوان جای تعجب ندارد که ویروس کرونا توانایی کاهش تولید اسپرم در انسان را داشته باشد. افراد مبتلا به کووید ۱۹ ناخوش احوال هستند و سیستم ایمنی شان تضعیف می‌شود. حتی یک بیماری مانند آنفلوانزا نیز می‌تواند باعث کاهش موقت تولید اسپرم در مردها شود. سوال اصلی این است که این ناباروری چقدر طول خواهد کشید و آیا این امر موقتی است یا فرد به طور دائمی عقیم می‌شود که این موضوع هم چنان در حال بررسی و تحقیق می باشد.

اما می توان گفت آسیبی که این سلول ها در اثر ویروس کرونا محتمل می شوند فقط در اثر تب بالا باشد احتمال این آسیب موقت بوده و باروری افراد برگشت پذیر می باشد. البته لازم به یاد آوری می باشد که که این فرضیات حاصل تعمیم مطالعات انجام‌ شده درباره ویروس‌های مشابه است و هنوز درباره عوارض بلند مدت این ویروس مطالعات جامع و گسترده انجام نشده است.

آیا کرونا ویروس باعث ناباروری در زنان نیز می شود؟

در پاسخ این سوال باید گفت که کرونا ویروس بر بیضه های مردان تاثیر دارد و با از بین بردن سلول های بیضه که مسئول تولید اسپرم هستند باعث عقیم شدن در مردان شده است ولی هیچ شواهدی وجود ندارد که آیا این ویروس بر باروری و همچنین دستگاه تولید مثل زنان تاثیر دارد یا نه. در واقع رسپتور های( گیرنده های) اصلی ویروس کووید ۱۹ در اعضای تناسلی زنان دیده نشده است و ازاین رو به احتمال زیاد این ویروس نمی‌تواند سبب از بین بردن تخمک شود و در نهایت باعث نا باروری شود.

آیا کرونا ویروس می تواند باعث عقیم شدن شود؟

تشخیص عقیم شدن در اثر کرونا ویروس

در ارزیابی وضعیت نا باروری مردان در اثر کرونا ویروس حتما باید آزمایش آنالیز مایع منی یا اسپرموگرام انجام شود. معمولا برای سنجش شکل، تعداد و تحرک اسپرم ها، آزمایش اسپرم انجام می شود. نتیجه این تست نشان می دهد که عدم باروری مرد به چه دلیل است. روند اصلی نطفه سازی به این گونه است که هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز و بیضه ها بطور منسجم با هم در تولید هورمون های مردانه و تولید نطفه سازی دخالت دارند. بیضه ها برای تحریک و ایجاد نطفه یا اسپرم نیاز به ترشح LH و FSH از هیپوفیز دارند که ترشح این دو هورمون نیز تحت تاثیر ترشح GNRH از هیپوتالاموس می باشند.

نکته که باید توجه داشت تولید اسپرم زمانی صورت می گیرد که غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه ها سالم باشند. هرگونه بیماری یا اختلال مانند کرونا ویروس در عمل این محور وجود داشته باشد، نطفه ساخته نمی شود. اگر بیضه دچار اختلال باشد با وجود ترشح هورمون ها، نطفه ساخته نمی شود و در نتیجه مقدار LH و FSH در خون بالا می رود و چنانچه هیپوتالاموس یا هیپوفیز دچار اختلال و بیماری باشند مقدارLH و FSH درخون کاهش می یابد یا ممکن است وجود نداشته باشد.

شرایط انجام این آزمایش در صورت در خواست به صورت زیر است:

از آخرین خروج مایع سمن(منی) به روش مقاربت یا استمناء 48 ساعت گذشته باشد.

از آخرین خروج مایع منی به روش مقاربت یا استمناء بیش از 7 روز نگذشته باشد.

نمونه با کاندوم جمع آوری نشود.

نمونه باید در ظرف استریل دهانه گشاد پلاستیکی یا شیشه ای جمع آوری گردد.

باید دقت شود که تمامی نمونه، در ظرف مخصوص ریخته شود و هیچ مقدار آن دور ریخته نشود چنانچه فقط قسمتی از نمونه در اختیار آزمایشگاه قرارگیرد، باعث بدست آمدن نتیجه غیرواقعی خواهد شد.

بهتر است نمونه در آزمایشگاه جمع آوری شود در غیر اینصورت باید در عرض حداکثر نیم ساعت از جمع آوری در حالی که بصورت گرم (در جیب نزدیک بدن) حمل می‌گردد به آزمایشگاه تحویل داده شود.

پس از نمونه‌گیری تاریخ و ساعت نمونه‌گیری را روی ظرف یادداشت نمایید.

آیا کرونا ویروس می تواند باعث عقیم شدن شود؟

برای پیشگیری از عوارض عقیم شدن در اثر کرونا ویروس چه کار باید کنیم؟

همان طور که در بالا نیز اشاره شد متاسفانه به علت تغییرات شدید در کرونا ویروس دسترسی به واکسن ویروس کرونا وجود ندارد. دانشمندان تاکید دارند استفاده از ماسک می‌تواند به میزان قابل توجهی مانع از عقیم شدن آقایان در همه گیری کووید ۱۹ شود، حتی اگر فرد به طور قطعی به این ویروس مبتلا شده است. مردانی که به کرونای شدید مبتلا شده اند احتمال دارد که برای یک دوره زمانی نامشخص باروری خود را از دست بدهند.

اگر افراد از ماسک استفاده کنند به دلیل آنکه در مقابل حجم کمتری از کووید ۱۹ قرار می‌گیرند حتی در صورت بیماری نیز سیستم ایمنی بدن می‌تواند با عوامل بیماری زا مقابله کرده و خطر عقیم شدن در آن‌ها کاهش یابد. از دیگر روش های برای مقابله با ابتلا به کووید ۱۹ توانیم از ابتلا به آن پیشگیری کنیم موارد زیر می باشد.

دیگر روش های برای مقابله با ابتلا به کووید ۱۹

1. دست‌ هایتان را مکرر با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشویید.

2. اگر آب و صابون ندارید، از ضدعفونی کننده ‌های حاوی الکل استفاده کنید.

3. دهان و بینی ‌تان را هنگام عطسه یا سرفه دیگران بپوشانید.

4. از تماس با افرادی که علائمی شبیه آنفولانزا دارند، خودداری کنید.

5. از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی خودداری کنید.

6. در تجمعات انبوه حتما از ماسک استفاده کنید و از روبوسی و دست دادن با دیگران بپرهیزید.

7. حفظ فاصله یک متری با کسانی که علایم بیماری دارند، ضروری است.

8. هنگام سرفه یا عطسه، دستمال جلوی دهان گرفته و بعد آن را درون سطل زباله بیندازید.

9. اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می‌کنید را ضد عفونی کنید.

10. در مکان‌های شلوغ و حمل و نقل عمومی از لمس وسایل و سطوح عمومی بپرهیزید.

11. از لمس چشم و صورت خود به ویژه با دست‌های استریل نشده بپرهیزید.

12. سعی کنید دستکش یکبار مصرف همراه داشته باشید.

13. از تماس نزدیک با افراد مریض خودداری کنید.

14. ظروف و وسایل شخص خود را را تمیز و استریل و از دیگران جدا کنید.

15. همیشه قبل از غذا دست‌ هایتان را بشویید.

16. گوشت و تخم‌ مرغ را کاملا بپزید.

17. هنگام بیماری در خانه بمانید.

آیا کرونا ویروس می تواند باعث عقیم شدن شود؟

اگر شما نیز مایل به انجام آزمایش کرونا در منزل می باشید و نگران از ابتلا به کرونا در محیط های درمانی هستید، همچنین به دنبال انجام آزمایش در منزل و یا کار خود هستید، انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.