در مورد آزمایش اسپرم چه می دانید؟

برخی از زوجین که بچه دار نمی شوند، گمان می کنند این مشکل از خانم است. در صورتی که پزشک معالج لازم می دانید هر دو نفر، آزمایشات قدرت باروری را انجام دهند. در این میان آزمایش اسپرم، یکی از مهمترین آزمایشاتی است که در مورد آقایان انجام می گیرد. ممکن است اسپرم، قدرت باروری نداشته باشد. در این آزمایش، هم سلامت و هم قدرت باروری تعیین می شود. از آنجایی که این قبیل تست ها حیاتی هستند، لازم است تحت نظر مراکز معتبر انجام گیرند. در آزمایشگاه آنی آزما بخش از آزمایشات انجام گرفته مربوط به باروری است که در این میان می توان به آزمایش باروری و سلامت اسپرم اشاره نمود. البته اگر آقایان در این زمینه مشکل داشته باشند، نباید ناامید شوند بسته به شرایط، امکان درمان وجود خواهد داشت.

این آزمایش یک آزمایش بسیار اصولی و مهم در جهت تعیین قدرت باروری آقایان به حساب می آید. این آزمایش در حالت کلی به دو مورد صورت می پذیرد در مورد اول به منظور تزریق تعیین وضعیت باروری از نظر طبیعی و غیرطبیعی صورت می پذیرد و در مورد دوم برای افراد و زوجهای جوانی که مشکل باردار شدن دارند انجام می شود. این آزمایش به بررسی مواردی مانند تحرک اسپرم مردانه تعداد اسپرم و همچنین سلامت اسپرم می پردازد. مایع منی یک مایع حاوی اسپرم بعلاوه مواردی مانند مواد پروتئینی و قندی می باشد که در هنگام انزال آقایان از آلت تناسلی آنها خارج می گردد. در حالت کلی با تجزیه و تحلیل مایع منی و انجام آزمایش 3 عامل اصلی سلامت کلی اسپرم تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار می‌گیرد که یکی از آنها تعداد اسپرم دیگری شکل اسپرم و مورد آخر تحرک اسپرم می باشد. معمولا پزشکان متخصص  این آزمایش را در دو یا سه مرحله جداگانه انجام می دهند تا به صورت کامل از سرعت اسپرم اطمینان حاصل نمایند.هر آنچه باید از آزمایش اسپرم بدانید

آزمایش اسپرم

همچنین طبق نظر کارشناسان و محققان لازم است در انجام آزمایش چیزی در حدود یک هفته تا یک ماه فاصله وجود داشته باشد تا نتیجه مورد نظر حاصل گردد چرا که در روزهای مختلف در تعداد اسپرم تفاوت وجود داشته و در نتیجه با انجام میانگین گیری در نمونه های اسپرم کسب شده می توان نتیجه قطعی و کامل را به دست آورد.

هر آنچه باید از آزمایش اسپرم بدانید

دلایل انجام آزمایش اسپرم

در حالت کلی انجام این آزمایش زمانی توصیه می گردد که زوجین مشکل فرزند دارشدن داشته باشند و در نتیجه با انجام این آزمایش پزشک متخصص متوجه می گردد که مشکل باردار نشدن از سمت مرد و یا زن می باشد. همچنین این آزمایش نشان می دهد که مواردی مانند اختلال در عملکرد اسپرم و تعداد کم اسپرم باعث فرزندان نشدن شده است و یا خیر. همچنین آقایانی که وازکتومی داشته باشند می‌توانند با انجام این آزمایش مطمئن شوند که اسپرم در مایع منی آنها وجود دارد و یا خیر. وازکتومی فرایندی است که لوله هایی که اسپرم را از بین آلت تناسلی انتقال می‌دهد بریده شده و با انجام این کار به صورت دائم از بارداری افراد جلوگیری می گردد . با توجه به این موضوع افرادی که وازکتومی دارند پزشکان برای این افراد توصیه می کنند تا هر سه ماه یک بار این آزمایش را انجام داده تا از وجود داشتن و یا نداشتن اسپرم در مایع منی آنها اطمینان حاصل گردد.

انجام فرایندهای قبل از آزمایش اسپرم

در حالت کلی فردی که قرار است این آزمایش انجام دهد پزشکان توصیه می کنند تا برای آماده شدن برای انجام این آزمایش یکسری کارها را انجام داده و از یکسری دستورالعمل ها پیروی نماید.

دلایل آزمایش اسپرم

به عنوان مثال لازم است تا از ایجاد انزال در چیزی در حدود یک روز الی ۳ روز قبل از انجام آزمایش جلوگیری کرده و همچنین فردی که قرار است آزمایش انجام دهد از چند روز قبل از مصرف مواد الکلی و یا مواد مخدر و موادی که دارای کافئین هستند خودداری نماید. همچنین فردی که قرار است این آزمایش دهد باید از مصرف داروهای گیاهی مانند اکیناسه خودداری کند. همچنین از انواع مختلف داروهای هورمونی نیز به هیچ وجه استفاده نکند و افرادی که از داروهای خاصی استفاده می‌کند در مورد مصرف آنها قبل از انجام آزمایش اسپرم با پزشک مورد نظر خود مشورت نمایید.هر آنچه باید از آزمایش اسپرم بدانید

روش های مختلف برای انجام آزمایش اسپرم

در حالت کلی برای آنکه انجام آزمایش صورت پذیرد فرد مورد نظر باید یک نمونه مایع منی ارائه نماید با توجه به این موضوع ۴ روش اصلی برای تهیه نمونه مایع منی وجود دارد یکی از آنها استمنا، دیگری ایجاد رابطه جنسی با کاندوم دیگری انزال تحریک شده با استفاده از الکتریسیته و مورد آخر ایجاد رابطه جنسی و خروج قبل از انزال می باشد. باید بگویم که استفاده از روش استمنا روشی بسیار اصولی و مناسب جهت دریافت یک نمونه مایع منی کارآمد و تمیز می باشد.

در حالت کلی دو عامل اصلی برای دریافت و ایجاد یک نمونه آزمایش اسپرم خوب عاملی ضروری و مهم به حساب می آید. اولین مورد این است که مایع منی باید در دمای بدن نگهداری شود و در صورتی که بیش از اندازه گرمای بیش از اندازه سرد شود، نتایج آزمایش به هیچ وجه درست و دقیق نمی باشد. مورد بعدی این است که مایع منی باید بعد از گذشت مدت زمانی در حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بعد از آن که از بدن فرد خارج شده است مورد آزمایش قرار گیرد و در صورتی که مدت زمان بیشتری بگذرد نتیجه آزمایش درست نخواهد بود.

هر آنچه باید از آزمایش اسپرم بدانید

نتایج آزمایش اسپرم

در حالت کلی پزشک متخصص نتایج مربوط به آزمایش را بررسی می‌کند و عوامل مختلفی را مد نظر قرار می‌دهد. در صورتی که آزمایش بعد از وازکتومی صورت بگیرد موارد متفاوتی برای مقایسه با زمانی که آزمایش برای باروری در نظر گرفته می شود مد نظر قرار می گیرد. در حالت کلی باید بدانیم این آزمایش هیچ‌گونه خطری برای بدن افراد ندارد و در صورتی که نتایج مربوط به آزمایش در حد نرمال در نظر گرفته نشود، فرد به مصرف مواردی مانند الکل، کافئین، تنباکو، مواد مخدر و یا داروهایی که سبب کاهش تعداد اسپرم مورد استفاده قرار می گیرند مشکوک می باشد.

میزان تحرک در آزمایش اسپرم

برای اینکه در این آزمایش نتیجه طبیعی در نظر گرفته شود لازم است بیش از ۵۰ درصد از اسپرم ها در یک ساعت بعد از انزال حرکت نمایند. میزان تحرک و جنبش در اسپرم ها در این آزمایش برای فرزند دار شدن امری بسیار مهم می باشد. چرا که اسپرم ها باید به تخمک برسند.

بررسی آزمایش اسپرم

در آزمایش یک سیستم خودکار تحرک و جنبش اسپرم‌ها را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و به آنها نمره در بین ۰ تا ۴ می‌دهد. در صورتی که یک اسپرم را دریافت کند یعنی اسپرم مورد نظر دارای حرکت نبوده و در صورتی که یک اسپرم نمره سه و یا چهار را  دریافت نمایند نشان‌دهنده آن است که اسپرم مورد نظر به خوبی تحرک دارد.هر آنچه باید از آزمایش اسپرم بدانید

هر آنچه باید از آزمایش اسپرم بدانید

شکل اسپرم

مورد بعدی که آزمایش مورد توجه قرار می گیرد این است که بیش از ۵۰ درصد اسپرم ها شکل طبیعی و معمولی داشته باشند. با توجه به این موضوع در صورتی که در مایع منی یک مرد چیزی بیش از ۵۰ درصد از اسپرم ها شکل غیرطبیعی داشته باشند، میزان باروری توسط فرد تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند. در طی انجام آزمایش ناهنجاری های موجود در دم، سر و وسط اسپرم به صورت کامل تجزیه و تحلیل و شناسایی می گردد. همچنین ممکن است در طی انجام آزمایش مشخص شود که اسپرم نابالغ بوده و قابلیت تخمک گذاری ندارد.

میزان ph

یکی دیگر از مواردی که در آزمایش مورد سنجش قرار می گیرد میزان ph اسپرم می باشد. سطح ph باید چیزی در حدود 7.2 الی 7.8 باشد و در صورتی که این میزان عدد بالاتر از ۸ باشد مشخص می گردد که اهدا کننده دارای عفونت است و در افرادی که عدد مورد نظر کمتر از ۷ باشد بر طبق این آزمایش مشخص می گردد که نمونه دوره های آلودگی بوده و یا انسداد در ناحیه مجاری انزال وجود دارد.هر آنچه باید از آزمایش اسپرم بدانید

حجم و ظاهر اسپرم

یکی دیگر از مواردی که در طی آزمایش مورد بررسی قرار می گیرد حجم اسپرم ها می باشد. در حالت طبیعی برای یک نمونه طبیعی حجم اسپرم باید بیش از ۲ میلیمتر باشد. در حقیقت می توان این طور عنوان کرد که حجم کم اسپرم، مقدار کم اسپرم را مشخص می کند. اسپرم باید رنگ سفید و خاکستری داشته باشد و در صورتی که اسپرم به رنگ قهوه ای داشته باشد این مورد نشان دهنده خون بوده و همچنین در صورتی که رنگ اسپرم زرد باشد نشان دهنده آن است که فرد مورد نظر داروی خاص استفاده کرده که این رنگ از عوارض جانبی دارو می باشد.

هر آنچه باید از آزمایش اسپرم بدانید

بررسی تعداد و همچنین وضعیت مایع شدن اسپرم

طبق تحقیقات انجام شده در یک حالت استاندارد و معمولی تعداد اسپرم باید چیزی در حدود ۲۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون باشد و در صورتی که این عدد کمتر از مقدار گفته شده باشد در باردار شدن مشکل به وجود آمده و فرآیند باردار شدن سخت تر خواهد بود. همچنین از لحاظ مایع شدن اسپرم نیز این مورد در آزمایش مورد بررسی قرار گرفته و طبق استانداردهای موجود در زمان لازم برای مایع شدن مایع منی زمانی در حدود ۱۵ دقیقه الی ۳۰ دقیقه می باشد.

اسپرم در ابتدا حالت غلیظ داشته و مایع شدن اسپرم کمک می کند تا بتواند به خوبی حرکت کند با توجه به همین موضوع اگر اسپرم بعد از زمان ۱۵ دقیقه الی ۳۰ دقیقه  نتواند مایع شود مشکل به وجود آمده و باروری تحت شعاع قرار میگیرد.

قیمت و هزینه و مدت زمان لازم برای دریافت جواب آ

در حالت کلی بعد از این که آزمایش انجام می‌شود چیزی در حدود ۲۴ ساعت الی یک هفته زمان لازم است تا جواب آزمایش آماده شود که البته این مورد بسته به نوع آزمایشگاه و همچنین تکنولوژی های به کار رفته در آزمایشگاه و دستگاه‌هایی که مورد استفاده قرار می گیرد می باشد. همچنین در مورد قیمت آزمایش باید بگوییم که هزینه این آزمایش نیز با توجه به ازمایشگاه مورد نظر رقم متفاوتی خواهد بود. موضوعی که مشخص است این مورد می باشد که در صورتی که آزمایش اسپرم در یک مرکز خصوصی و تخصصی صورت پذیرد هزینه بیشتری را نسبت به مراکز دولتی به همراه خواهد داشت.

آیا برای انجام آزمایش اسپرم باید ناشتا باشیم؟

در جواب این سوال باید بگویم که خیر احتیاج به ناشتا بودن نیست فقط یکسری پرهیزات قبل از آزمایش احتیاج می‌باشد که در ابتدای این مقاله به صورت کامل به آنها اشاره کردیم.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.