چگونه می توان استرس را کاهش داد؟

چند راهکار جهت کاهش استرس

ثبت آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

حقیقت تلخ این است که بشر امروزی به شدت درگیر استرس و اضطراب است و این مسئله به ویژه در کشور ما بیداد می کند. در گذشته عمده مردم در روستاها در در طبیعت زندگی می کردند و همین شرایط زندگی باعث می شد روزانه آرامش زیادی از محیط دریافت نمایند. اما از زمانی که بشر به زندگی شهری و ماشینی روی آورد، حتی زیبایی های زندگی نیز کاهش یافت. در هر صورت آمار افزاینده مبتلایان به استرس را نمی توان انکار کرد. حتی والدین در این بین نقش مهمی دارند چون نحوه برخورد با کودک و فرزندانی که به مدرسه می روند، به شدت روی سلامت روح تاثیر می گذارد. اما اگر فردی مضطرب هستید، جایی برای نگرانی نیست. از همین امروز راهکارهایی که توصیه می کنیم را عملی کنید تا به آرامش برسید.

کاهش استرس یکی از دغدغه هایی است که برای همه ما سوال شده است. استرس چیزی نیست که بتوان بر آن غلبه کرد. اما نیرویی به شمار می‌رود که می‌توانید از آن به نفع خود استفاده کنید. لزومی ندارد از آن فرار کنید و مجبور نیستید در همایش‌های کنترل و کاهش استرس شرکت کنید تا با نحوه کنترل آن آشنا شوید. چطور می توانیم استرس خود را کنترل کنیم؟ کاهش استرس چگونه بر سبک زندگیمان تاثیر دارد؟ چرا کاهش استرس مهم است؟ و غیره سوالاتی است که ممکن است برای همه پیش آمده باشد.

امروزه استرس یک عضو جدایی ناپذیر از زندگی صنعتی ما شده است‌. به طوری که از بین بردن استرس تقریبا برای ما تا حدودی امکان ناپذیر شده است. اما کاهش استرس با انجام راهکار هایی بسیار کمک کننده می باشد.

چند راهکار جهت کاهش استرس

در این مقاله قصد داریم به این مورد بپردازیم:

چرا کاهش استرس بسیار مهم است؟

یافتن راه‌ های کاهش استرس و اضطراب برای بازگرداندن آرامش روحی و سلامت جسمی لازم است. گاهی افراد از یک استرس با عامل نا شناخته شکایت می کنند و گاهی همین استرس باعث اختلال در زندگی و کار های روزمره افراد می شود. این اختلال آن قدر ممکن است شدید باشد که فرد از انجام کار های خود عاجز بماند. اگر یک بار استرس قبل امتحان، یا کار مهم را تجربه کرده باشید به طور کامل از الزام پیدا کردن راهکار برای کاهش استرس خبر دارید. داشتن آرامش برای همه افراد لازم است و دست‌یافتن به آن کار دشواری نیست.

چند روش برای کاهش استرس

کاهش استرس اگر چه دارای راهکار های ساده می باشد ولی این روش ها بسیار کار ساز می باشند. در ادامه این مطلب چند روش برای کاهش استرس ارائه می کنیم:

برای کاهش استرس نفس عمیق بکشید

نفس عمیق کمک شایانی در کاهش استرس دارد. ۵ دقیقه استراحت کنید و روی تنفس خود تمرکز داشته‌باشید. صاف بنشینید، در حالی که چشمان خود را بسته‌اید، یکی از دست‌ها را روی شکم خود قرار دهید. به آرامی و از طریق بینی تنفس کنید. احساس کنید که هوای تنفس‌شده از طریق شکم جریان پیدا می‌کند و تا رسیدن به بالای سر ادامه می‌یابد. این روند را به شکل معکوس از طریق بازدم دهان خود تکرار کنید. تنفس عمیق با کاهش ضربان قلب و فشار خون از تاثیرات استرس می‌کاهد.

برای کاهش استرس به هوای آزاد بروید

هوای آزاد و نفس کشیدن در این محیط به کاهش استرس تاثیر بسیاری دارد. برای این منظور می توانید به تنهایی بیرون روید و در هوای آزاد قدم بزنید. البته اگر بتوانید در این هوای آزاد با کسی صحبت کنید در پروسه کاهش استرس شما کمک بسیاری می کند.

چند راهکار جهت کاهش استرس

با یکی از دوستان یا آشنایتان صحبت کنید

صحبت با یک دوست یا آشنا در کاهش استرس بسیار موثر است. اگر چه شبکه هایی اجتماعی یک روش برای تبادل نظرات است ولی بهتر است برای کاهش استرستان با افراد به صورت حضوری یا در غیر این صورت تلفنی ارتباط بر قرار کنید. مطالعات نشان می دهد شنیدن صدای کسی که دوستش داریم به ما آرامش می دهد.

دوش آب گرم بگیرید

در واقع، آرامش و سلامت حاصل از حمام درمانی های یک روزه، آخر هفته ای و یا انواعی که باید در طول هفته تکرار شوند، بسیار مشهور شده است. در بین روش های حمام درمانی پیشنهادات عجیبی هم دیده می شوند. از مالیدن بدن که به درمان سلولیت کمک می کنند تا ماساژ لنفاوی که قول پاکسازی بدن از سموم را می دهند و حمام گل و پیچیدن بدن در جلبک دریایی که برای نرم کردن پوست و آرامش اعصاب انجام می شوند.

از چند خوراکی جهت کاهش استرس استفاده کنید

در چنین شرایطی، اگر شما با هویج، کرفس و خوراکی‌هایی از این دست دستگاه گوارش‌تان را فریب دهید و گذشته از آن با کمک‌شان انقباض‌های بیشتری را در فک‌تان ایجاد کنید، تنش‌های‌تان به شکل قابل توجهی کم می‌شود. البته در کرفس ماده آرامش‌بخشی هم وجود دارد که می‌تواند تلاش شما برای کاهش استرس را ثمربخش‌تر کند.

یک آهنگ را زیر لب زمزمه کنید

به طور حتم شما نیز از تاثیرات یک آهنگ شاد خبر دارید و حتما تجربه این را داشته اید که یک آهنگ شاد چه تاثیراتی بر روی روحیات شما داشته است. اما شاید برایتان جالب باشد که تکرار یک آهنگ‌ مورد علاقه تان در کاهش استرس موثر است . شاید علت این قضیه این است که شما در هنگام زمزمه کردن یک آهنگ باعث می شود ذهنتان از موضوع که باعث استرستان شده است پرت شود.

حرکات کششی را امتحان کنید

اساساً هر چیزی که ما احساس می‌کنیم، یک نمود فیزیکی دارد. بسیاری از ما در برابر استرس با انقباض عضلانی واکنش نشان می‌دهیم. در واقع تمام تلاش ما از بین بردن علت استرس است. اما اگر عضلات خود را کشش بدهیم، لااقل احساس استرس را کاهش می‌دهیم. به عبارتی، وقتی عضلات آرامش پیدا می‌کنند، هیجان ما کمتر می‌شود. با توجه به این که ما اغلب از منشا استرس چیز زیادی نمی‌دانیم، چنین روشی موثر است و برای بیشتر مردم، این روش پاسخگوی تمام نیاز آن‌هاست.

برای کاهش استرس بخندید

تحقیقات بسیاری ثابت کرده است که خندیدن حتی به صورت تصنعی می تواند ذهن شما را فریب دهد! ولی شما می توانید با تماشای طنزهای تلویزیونی و ویدیویی، خواندن کتاب‌های مصور، یا گفت‌وگو با کسی که شما را شاد می‌کند، وضعیت روحی خود را بهبود دهید. یک کلیپ خنده دار تماشا کنید. تحقیقات نشان داده است دیدن یک چیز جالب و خنده دار، بخشی از مغز را که واکنش روانی آرامبخش بروز می دهد فعال می نماید و سبب آرامش می شود. این اتفاق منجر به کاهش استرس و افزایش شادی می گردد.  چند راهکار جهت کاهش استرس

سعی کنید مثبت اندیش باشید

وقتی برای انجام کاری به خود مطمئن نیستید (مثلاً برای ارائه مطلب یا ملاقات با رییس خود) بهترین کار این است که به یک کار موفق یا یکی از موفقیت‌های گذشته فکر کنید و در این حال، دایماً موفقیت قبلی خود را به یاد آورید. دلیلی وجود ندارد که موفق نشوید.

گریه کنید!

اگر چه در بسیاری از موارد افراد تصور می کنند گریه نشانه ضعف انسان ها می باشد ولی کاملا ثابت شده است که گریه باعث کاهش استرس و اضطراب ها می شود. به همین دلیل برای تخلیه احساسی که به وجود آورنده استرس است، داد بزنید یا گریه کنید.

برای کاهش استرس ورزش کنید

ورزش مهمترین اقدامی است که می توانید برای مقابله با استرس انجام دهید. قرار دادن استرس بدنی از طریق ورزش می تواند فشار روانی را تسکین دهد. این مزایا هنگامی که به طور مرتب ورزش می کنید تاثیر بیشتری دارد.

مصرف مکمل ها را فراموش نکنید

چندین مکمل باعث کاهش استرس و اضطراب می شوند، از جمله:

اسیدهای چرب امگا 3. مصرف مکمل امگا 3، 20٪ علائم اضطراب را کاهش می دهند.

Ashwagandha .Ashwagandha در برخی از داروها برای درمان استرس و اضطراب استفاده می شود.

چای سبز. چای سبز حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان های پلی فنول است که مزایای سلامتی زیادی را به همراه دارد و می تواند با افزایش سطح سروتونین استرس و اضطراب را کاهش دهد.

Valerian. ریشه Valerian به دلیل اثر آرامش بخش آن، یک مکمل شایع برای درمان اختلال خواب است. این ماده حاوی اسید والرهنیک است که باعث کاهش گیرنده های اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) و درمان اضطراب می شود. برخی از مکمل ها می توانند با داروها تداخل و یا عوارض جانبی داشته باشند، بنابراین قبل از استفاده از آن ها بهتر است در صورت داشتن شرایط پزشکی با پزشک مشورت کنید.

عود روشن کنید

عود یکی از قدیمی ترین راه ها است که در بین آسیایی ها جهت تسکین اعصاب و کاهش استرس از آن بهره می بردند. استفاده از عودها برای درمان خلق و خوی، آروماتراپی نامیده می شود. بررسی ها نشان می دهد که آروماتراپی می تواند اضطراب را کاهش داده و خواب را بهبود بخشد. همچنین بعضی از عود ها تسکین دهنده هستند، مانند:

 • اسطوخودوس
 • گل سرخ
 • برگاموت
 • بابونه رومی
 • Frankincense
 • چوب صندل
 • یلانگ یانگ
 • شکوفه نارنجی
 • شمعدانی

برای کاهش استرس مصرف کافئین را کاهش دهید

کافئینی موجود در قهوه ، چای ، شکلات در برخی افراد استرس را است. اگر چه مصرف یک استکان قهوه یا چای در روز معقول است و برخی از مقالات به اثبات رسیده است که برایی سلامتی افراد مفید است ولی مصرف بیش از حد آن می تواند موجب استرس در افراد شود.

جویدن آدامس

جویدن آدامس یک روش آسان برای کاهش استرس می باشد. جویدن آدامس به خونرسانی به مغز کمک می کند و باعث ایجاد امواج مغزی شبیه به آرامش در افراد می شود. همچنین جویدن آدامس تداعی خوردن غذا را برای افراد ایجاد می کند. دقیقا حالتی که افراد دچار استرس دچار آن هستند!

چند راهکار جهت کاهش استرس

کار های نیمه تمام خود را به پایان برسانید

گاهی ما کار های را شروع می کنیم ولی در نیمه آن ها را رها می کنیم. این کار ها دقیقا یکی از عاملین مهم استرس در ما می باشند. برای کاهش استرس یک لیست از کارهایی که می خواهید انجام دهید را مشخص کرده و برنامه های کاری خود سازماندهی کنید و به ترتیب اولویت کارهای خود را انجام دهید. بر روی کارهایی که امروز باید انجام دهید تمرکز کنید و در بین کار، یک زمانی را به استراحت کردن خود اختصاص دهید، زیرا انجام چند کار با همدیگر بدون استراحت می تواند استرس زا باشد.

یوگا

یوگا یکی از فعالیت های جسمانی است که در بین روش های کاهش استرس بسیار پر طرفدار است. تمرین‌ها و حرکات یوگا برای کسانی که تازه می‌خواهند به استفاده از آنها رو بیاورند، ممکن است دشوار به نظر برسند؛ درحالی‌که در واقعیت امر این چنین نیست و اگر کمی پشتکار داشته باشیم می‌توانیم به آنها مسلط شویم. این تمرین‌ها برای سلامت ذهن مفید و مؤثر هستند و به افزایش توان جسمی و انعطاف پذیری بهتر بدن هم کمک می‌کنند. نکته دیگر اینکه برای انجام‌شان فقط به زیرانداز یا چیزی شبیه به آن نیاز خواهیم داشت و هر کجا که باشیم، از اتاق‌مان در خانه گرفته تا اتاق هتل و دیگر مکان‌ها، امکان تمرین کردن وجود خواهد داشت.

برای کاهش استرس با یوگا بهتر است تمرین‌های آن را دست‌کم سه بار در هفته انجام بدهیم. بازۀ زمانی مناسب برای هر بار تمرین ۲۰ دقیقه است. تمرین‌های یوگا علاوه بر کاهش استرس در رسیدن به سطح بهتری از خود مراقبتی هم نقش دارند و با اضافه کردن آنها به دیگر فعالیت‌های روزمره می‌توان به نتیجه‌های سودمندی رسید.

آن چه که آزارتان می دهید را بنویسید

نوشتن یکی از معجزات کاهش استرس است. نوشتن می تواند به روش های مختلفی استفاده شود، که همه آن ها می توانند استرس را کاهش دهند.از آنجا که نوشتن توسط تحقیقات انجام شده فواید سلامتی متعددی علاوه بر امدادرسانی استرس نیز دارد، پس این مسکن ضد استرس به شدت توصیه می شود. به این منظور هر آن چه که شما را آزار می دهد را با جزئیات و هر آن گونه که دوست دارید بنویسید. نوشتن حتی از صحبت کردن با کس دیگر نیز بیشتر به شما در کم کردن استرس کمک می کند.

با کودکان بازی کنید

اگر تا به حال با یک کودک بازی کرده باشید مطمئنا حس خوب آن و کاهش استرس را در خود تجربه کرده باشید. لذت بردن از بازی های با کودکان یا حتی چیزی آرامش بخش، می تواند ذهن شما را از استرس دور کند و می تواند منجر به وضعیت آرام تری شود.در این میان بازی ها می تواند به خوبی جواب دهند، چون مردم آن قدر لذت می برند که به طور مرتب از آن ها استفاده می کنند.

برای کاهش استرس باغبانی کنید

سعی کنید در حیاط خود گیاهانی بکارید و یا اگر زندگی آپارتمانی دارید در خانه خود گیاهانی را که مناسب فضای خانه است را بکارید. باغبانی، محافظت حتی آبیاری به شما در کاهش استرس کمک می کند.

چند راهکار جهت کاهش استرس

عطر، و مواد خوشبو را بو بکشید

شاید برای شما نیز جالب باشد که بو کردن رایحه های خوب می تواند به کاهش استرس کمک کند. این رایحه های خوب می تواند بوی خاک نم، گل ها و حتی بوی عطر ها باشد

اگر شما نیز مایل به انجام آزمایش خون یا آزمایش کرونا در منزل می باشید و به دنبال انجام آزمایش در منزل و یا کار خود هستید، انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد.

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.