اهمیت استفاده از ماسک قبل از تزریق واکسن کرونا

اهمیت استفاده از ماسک قبل از تزریق واکسن کرونا

بیشترین زمان درگیری کرونا وقتی است که مردم دوز اول واکسن را می زنند و تصور می‌کنند، دیگر نیازی به استفاده از ماسک ندارند. در حالی‌ که پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا، تنها ۲ تا ۴ هفته برای فرد ایمنی ایجاد می‌شود و این ایمنی در بیشتر مواقع نمی تواند فرد را به صورت کامل از گزند ویروس کرونا در امان نگه دارد. متخصصان بیماری های عفونی و ریه می‌گویند تزریق واکسن کرونا باید همراه با زدن ماسک باشد. هر جایی که فاصله افراد کمتر از ۲ متر باشد حتما باید از ۲ ماسک استفاده شود.

با شیوع جهش‌های جدید کرونا بهتر است، همیشه از ۲ ماسک استفاده شود. هنوز راه طولانی برای واکسینه شدن ۷۰ درصد باقی مانده جمعیت کشور مانده است، واکسن کرونا به اندازه کافی در دسترس نیست، جهش‌های جدید و خطرناک کرونا در حال زیاد شدن است و در این وضعیت، گروهی به خیال ایمن بودن (چه با واکسن و چه با ابتلا به بیماری) ماسک‌ها را برداشته‌اند و آزادانه تردد می‌کنند، رستوران می‌روند، دورهمی می‌گیرند و به پروتکل‌ها اهمتی نمی دهند، همه اینها در شرایطی است که تاکید می‌شود حتی پس از تزریق واکسن کرونا، همچنان با جدیت پروتکل‌ها و به ویژه استفاده از ماسک، رعایت شود.

نمونه گیری در منزل

با شیوع گونه جهش یافته دلتا ویروس کرونا، تاکید متخصصان بر استفاده از دو ماسک نه فقط در مکان‌های عمومی بلکه در فضاهای معمولی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حدود ۶۸ درصد رسیده که آمار بسیار پایینی است. در این وضعیت، هشدارها درباره استفاده از ماسک، دوباره از سر گرفته شده است؛ چرا که گزارش های‌ رسیده از شهرهای مختلف، حکایت از تمایل نداشتن مردم به استفاده از ماسک دارد. خستگی از وضعیت فعلی، گرما و احساس خفگی، از دلایل کمتر استفاده کردن از ماسک عنوان می‌شود.

قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا ، استفاده از ۲ماسک در مکان های عمومی ضروری است

شیوع بیماری‌های ویروسی و عفونی قدمت زیادی دارند و امکان انتقال آنها هم اغلب بالاست. طی یک سال‌ونیم گذشته، با شیوع ویروس کرونا درباره ویژگی‌های این بیماری و ضرورت استفاده از ماسک، اطلاع‌رسانی عمومی انجام شد. مشاهدات ساختار ویروس کرونا در این مدت نشان می‌دهد، با توجه به میزان انتقال بسیار بالای آن، استفاده از ماسک بسیار اهمیت دارد؛ ماسکی که از سوی افراد استفاده می‌شود، علاوه بر اینکه خود فرد را در برابر ویروس محافظت می‌کند، طرف مقابل را هم در معرض خطر بیمارشدن قرار نمی‌دهد. همین مسئله بر این موضوع صحه می‌گذارد که تا چه میزان استفاده از ماسک قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا در مکان‌های عمومی می‌تواند مؤثر باشد.

اوایل امسال بود که ماجرای استفاده از دو ماسک برای محافظت بیشتر در برابر کرونا، مطرح شد. آن زمان نتیجه تحقیقاتی منتشر شد که نشان می‌داد، استفاده از دو ماسک، می‌تواند تأثیر کارآمدی فیلتر کردن ذرات به اندازه کروناویروس را دوبرابر کند و از رسیدن این ذرات به بینی و دهان فرد جلوگیری کند. نتایج این تحقیق نشان داد که یک ماسک جراحی بدون تغییر در اندازه آن، حدود ۴۰-۶۰ درصد در جلوگیری از ذرات اندازه کرونا مؤثر است و ماسک پارچه‌ای حدود ۴۰درصد. به استناد این تحقیق، زمانی که ماسک پارچه‌ای روی ماسک جراحی قرار می‌گیرد، کارآمدی فیلتراسیون آن حدود ۲۰درصد بهتر می‌شود.

هنگامی که ماسک پارچه‌ای روی ماسک جراحی قرار می‌گیرد، ماسک‌های پارچه‌ای با از بین بردن شکاف‌ها و نزدیک نگه‌داشتن ماسک جراحی به‌صورت، به‌طور مداوم بینی و دهان را می‌پوشانند. ماسک جراحی یا پزشکی زیرین، حتما باید ۳ لایه باشد و از بالای بینی تا پایین غبغب را کاملا بپوشاند. با توجه به این که در شرایط پرخطر احتمال این که همه ما ناقل باشیم زیاد است، به همین دلیل، بهتر است از ماسک‌های ان۹۵ سوپاپ‌دار، استفاده نکنیم چون سوپاپ آن هنگام بازدم باز می‌شود و بازدم را بیرون می‌دهد، بنابراین نمی‌تواند ایمنی برای طرف مقابل داشته باشد و این ماسک‌ها مخصوص کادر درمان است.

استفاده از ماسک قبل از تزریق واکسن کرون

ماسک‌های ان۹۵ هم اگر در جاهای پرخطری مانند بیمارستان استفاده نشده باشد می‌توان کنار گذاشت و دوباره استفاده کرد. استفاده از دو ماسک جراحی روی هم توصیه نشده، چون پوشاندن کناره‌های ماسک موضوع بسیار مهمی است که با قرار دادن ماسک پارچه‌ای دوم این اتفاق می‌افتد نه با دو ماسک جراحی.»

بر اساس اعلام بی‌آزار، نباید از ماسک‌های پارچه‌ای به‌تنهایی استفاده کرد. البته مطالعات در این خصوص هنوز کامل نیستند: «هر جایی که فاصله افراد کمتر از ۲ متر باشد حتما باید از ۲ ماسک استفاده شود. البته این روزها که در شرایط پرخطر انتقال ویروس و جهش‌های جدید قرار داریم، بهتر است همیشه از دو ماسک استفاده کنیم، حتی در جمع‌های خانوادگی که افراد دیگری به غیر از اعضای خانواده حضور دارند هم باید از ۲ ماسک استفاده شود. اگر در خانه فرد بیماری زندگی می‌کند، تمام اعضای خانواده باید ۲ ماسک بزنند.

استفاده از یک ماسک پزشکی و یک ماسک پارچه‌ای قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا ، همچنین منافذ را بهتر می‌پوشاند ماسک ۳ لایه را هم تبدیل به ۴ لایه می‌کند. در صورتی که با امتحان دو ماسک پزشکی روی هم می‌توانیم ببینیم کناره و گوشه‌های ماسک‌ها پوشانده نمی‌شوند.»

در کنار تأثیر دورهمی‌ها و رعایت‌نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی، رستوران‌ها یکی از مکان‌هایی شناخته می‌شوند که ریسک بالایی در انتقال ویروس کرونا دارند. با این که آمار دقیقی از سهم این مکان‌ها در شیوع کرونا به‌ دست نیامده اما رستوران‌ها و غذاخوری‌ها یکی از عوامل شیوع کرونا می باشد؛ چرا که در این مکان‌، افراد از ماسک استفاده نمی‌کنند. اگر قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا برای غذاخوردن مجبور به برداشتن ماسک باشیم، حتما باید به فضای بازی مثل بالکن یا جایی که شخص دیگری حضور ندارد، برویم، چنانچه چنین امکانی وجود نداشت، حتما باید فاصله اجتماعی را رعایت کنیم.»

استفاده از ماسک، جدی‌تر از قبل

اواخر فروردین امسال بود که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، با انتشار نتیجه یک بررسی اعلام کرد که خطر ابتلا به ویروس کرونا از سطوح کم است و هوا عامل اصلی انتشار ویروس به شمار می‌رود. نتیجه همین بررسی بر ضرورت استفاده از ماسک قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا بیش از گذشته، تأکید می‌کند. احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق سطوح بسیار کم شده، مگر این که کسی در یک ساعت اخیر در آن ناحیه عطسه یا سرفه کرده باشد. اما سرایت‌پذیری ویروس به‌ دلیل جهش‌های مختلفی که داشته، بیشتر شده است. همین موضوع لزوم شستن دست را بیشتر می‌کند.

شست و شوی دست‌ همیشه در بیماری‌های تنفسی موضوع بسیار مهمی تلقی می‌شود. توجه داشته باشیم برخی بیماری‌ها از طریق قطرات تنفسی بزرگ منتقل می‌شوند اما بعضی بیماری‌های تنفسی مانند بیماری کرونا از طریق قطرات تنفسی کوچک هم به دیگران سرایت می‌کنند. به همین دلیل استفاده از ماسک قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا می‌تواند به‌ عنوان یکی از راه‌های منتقل‌نشدن آن به دیگران در نظر گرفته شود. بنابراین حتی بیشتر از گذشته به استفاده از ماسک توصیه می‌شود.

توجه داشته باشیم انتقال بخارات تنفسی تا ۲ متر هم ادامه دارد. به این ترتیب استفاده از ماسک هنگام شیوع بیماری‌های سخت تنفسی الزامی است. البته هنگام عطسه یا سرفه احتمال انتقال قطرات تنفسی بیشتر می‌شود. بنابراین شاید حتی پوشیدن ماسک هم در چنین مواقعی کافی نباشد و همیشه باید فاصله مناسب افراد از همدیگر رعایت شود.

استفاده از ماسک

میزان ایمنی انواع ماسک ها و نحوه استفاده از هر کدام قبل از تزریق واکسن کرونا

استفاده از ماسک و میزان کاهش انتقال ترشحات دهانی توسط آن اهمیت ویژه ای قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا دارد. اولین‌ بار با شیوع بیماری کووید ۱۹ بررسی استفاده از ماسک در یک کشتی تفریحی، لزوم استفاده از آن را برای کاهش خطر انتقال بیماری بیشتر ثابت کرد. مطالعه افراد در ۲ کشتی تفریحی نشان داد تست سرولوژی افرادی که ماسک نزده بودند حدود ۸۰ درصد و گروه دیگری که ماسک زده بودند تنها ۱۷ درصد بود.

به‌تدریج بررسی‌های بیشتر بر عوامل کاهنده بیماری نشان داد، ماسک یک‌لایه حدود ۵۰درصد، ۲لایه ۷۵درصد و ماسک ۳لایه حدود ۹۵درصد، احتمال ابتلا به بیماری را قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا کاهش می‌دهد. البته نوع ماسک هم در میزان محافظت آن مؤثر است. بنابراین بهتر است لایه داخلی ماسک‌های ۳لایه حتما هیدروفیل یعنی جاذب مایع و لایه بیرونی آن هم دافع مایعات باشد.»

به‌ گفته کیانی بر همین اساس، هر زمان داخل ماسک به هر دلیلی حتی به‌ دلیل تنفس خود فرد، خیس شد باید آن را عوض کرد؛ چرا که به‌ تدریج کارایی‌اش را از دست می‌دهد. وقتی تهویه مناسب باشد به ‌ویژه وقتی ۲ پنجره روبه‌روی هم باز باشند و به‌اصطلاح کوران شود، می‌توان از ماسک یک لایه استفاده کرد، اما هر وقت از تهویه مناسب مطمئن نباشیم، به‌ویژه وقتی تعداد افراد در یک مکان زیاد باشد، بهتر است از ۲ ماسک استفاده شود. در هوای آزاد هم اگر فاصله بیشتر از یک ‌و نیم متر باشد، می‌توان از ماسک استفاده نکرد؛ به شرط این که در وضعیت قرمز قرار نداشته باشیم. البته با توجه به این که در خیابان اغلب تعداد افراد زیاد است و معلوم هم نیست افراد در چه فاصله‌ای از هم قرار می‌گیرند، بنابراین باید حتما از ماسک استفاده شود.

نمی‌توان ماسک را مدام بالا و پایین کرد یا برداشت و دوباره از آن استفاده کرد. توجه داشته باشیم با هر بار لمس ماسک، دست حتما باید شسته یا ضد عفونی شود. گذاشتن ماسک زیربینی یا چانه، بدترین کاری است که می‌توان انجام داد، یعنی ماسک به‌ هیچ‌ وجه نباید جابه‌جا شود. برای خوردن و آشامیدن در محل کار یا هر جای دیگری قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا بهتر است قبل و بعد از برداشتن ماسک، حتما دست‌ها را شست، ماسک را در محفظه‌ای در بسته قرار دارد و بعد دوباره از آن استفاده کرد.

چگونه از ماسک‌های پارچه‌ای‌ استفاده کنیم؟

ماسک‌های پارچه‌ای حتما باید پس از ۲۴ ساعت در دمای ۶۰ درجه با آب و صابون شسته شوند اما ماسک‌های یک‌بار مصرف قابلیت شست‌وشو ندارند. نکته مهم دیگر در استفاده از ماسک قبل از تزریق نوبت دوم واکسن کرونا ، طرز استفاده درست آن است، یعنی ماسک حتما باید روی صورت فیکس شود و بینی را هم پوشش دهد ضمن این که اطراف ماسک هم نباید هیچ منفذی داشته باشد. همین موضوع لزوم استفاده از ۲ماسک را بیشتر ثابت می‌کند، همچنین افراد هنگام انتخاب ماسک باید توجه داشته باشند ماسک حتما باید اندازه صورت آنها باشد. هنگام استفاده از ماسک‌های فیلتردار حتما باید از ماسک‌های پارچه‌ای هم روی آن استفاده شود. در غیر این صورت، ترشحات دهانی می‌تواند به دیگران منتقل شود.

چگونه از ماسک‌های پارچه‌ای‌ استفاده کنیم؟

تزریق واکسن کرونا و استفاده از ماسک

با آغاز تزریق واکسن کرونا در میان سالمندان، نگرانی از کاهش رعایت پروتکل‌ها هم بیشتر شد، خیلی‌ها تمایل کمتری به استفاده از ماسک پیدا کردند و دورهمی‌ها را شروع کردند. بیشترین زمان درگیری کرونا وقتی است که مردم دوز اول واکسن کرونا را زده‌اند و تصور می‌کنند، دیگر نیازی به ماسک ندارند. در حالی‌ که پس از تزریق دوز اول واکسن، تنها ۲ تا ۴ هفته برای فرد ایمنی ایجاد می‌شود و این در شرایطی است که بیماری ریشه‌کن نشده است: «تمام عوامل پیشگیری و کاهنده بیماری از جمله فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک حتما باید رعایت شوند.»

اگر نگران حضور در آزمایشگاه ها و انجام تست کرونا هستید و یا دیگر از صرف هزینه های بالا ، اتلاف وقت در صف های طولانی خسته شده اید و به دنبال یک روش ساده در منزل برای تشخیص هستید باید بگوییم که شما با یک روش ساده و بی دغدغه می توانید در منزل ابتلا به کووید ۱۹ را تشخیص دهید.

انجام نمونه گیری در منزل یا محل کار به این صورت می باشد که تنها کافیست وارد صفحه نخست آنی آزما شوید و پذیرش خود را به صورت آنلاین انجام دهید. همکاران آنی آزما پس از آن با شما جهت تعیین زمان دقیق نمونه گیری باش ما تماس خواهند گرفت. سپس در اسرع وقت نمونه گیری شما در منزل یا محل کار انجام می شود. سپس جوابدهی در سریع ترین زمان به صورت آنلاین در سایت قرار می گیرد.

هیچ انتقال مستندی از ویروس کرونا از طریق استخر شنا اثبات نشده است. شنا یک فعالیت نسبتاً ایمن است زیرا به خطر ابتلا به ویروسی که باعث کرونا می شود ارتباط دارد. تزریق واکسن کرونا، رعایت فاصله مناسب از سایر افراد، ماسک زدن در استخر و رعایت سایر اقدامات بهداشت عمومی، همه خطر ابتلا به ویروس کرونا را بیشتر کاهش می دهد.

نمونه گیری در منزل

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم.

فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید. همکاران ما پس از ثبت درخواست شما برای انواع آزمایش مانند آزمایش کرونا در منزل به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند . لازم به ذکر است تمامی پرسنل نمونه گیر از آزمایشگاه های مرجع ارسال خواهند شد و آنی آزما صرفا نقش معرفی بیماران به آزمایشگاه ها را دارا می باشد .

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.