چگونه در ایام کرونا از پوست مراقبت کنیم؟

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

از زمانی که ویروس کرونا کل دنیا را فرا گرفته است پزشکان یک نظریه کاملاً مشترک دارند مبنی بر اینکه همه افراد باید فاصله اجتماعی را رعایت نموده و زمانی که می‌خواهند از خانه خارج شوند با خود ماسک و محلول ضدعفونی کننده داشته باشند. به دنبال چنین شرایطی، ابتلا به امراض پوستی نیز زیاد شده است. استفاده از ماسک به دلیل اینکه منافذ پوستی را مسدود می کند، منجر به افزایش ابتلا به جوش صورت شده است. همچنین محلول های ضدعفونی کننده نیز پوست دست را به شدت خشک می کنند. بنابراین لازم است شما بیشتر از قبل از پوست خود در ایام کرونا مراقبت نمایید تا دچار بیماری ها و همچنین پیری زودرس پوست نشوید

شاید هیچ انسانی در کره خاکی به این فکر نمی کرد که روزی تمامی امور دنیا به دست یک ویروس بیافتد. اکنون همه امور زندگی و کاری بشر را تحت شعاع قرار داده و بشر دچار محدودیت شده است. هر بار که می خواهیم از خانه خارج شویم، باید از ماسک و دستکش استفاده نموده و محلول ضد عفونی کننده داشته باشیم. هر بار که ماسک به صورت می زنید، پرزهای آن وارد منافذ پوستی می شوند و یا وقتی الکل یا محلول ضدعفونی کننده را به دست می زنید، این مواد وارد پوست شده و در نتیجه پوست بسیار حساس و آسیب پذیر می شود. بنابراین مراقبت از پوست در ایام کرونا، اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این مقاله چند توصیه برای شما عزیزان داریم که از پوست خود محافظت کنید.

پوست در دوران کرونا متاسفانه کمی به حاشیه کشیده شده است به طوری که بسیاری از ما ازمحافظت آن غافل شده ایم. با طولانی شدن دوران کرونا تغییرات زیادی در سبک زندگی همه ما به وجود آمده است تغییراتی که برای محافظت خود و خانواده خودمان انجام می دهیم. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم پوست یکی از اعضای مهم ما است که مراقبت از آن بسیار حایز اهمیت است. تاخیر در محافظت آن ممکن است دیگر برگشت ناپذیر باشد و هزینه های بالای را برای درمان عوارض آن باعث شود. همچنین پوست در دوران کرونا ممکن است دچار هارضه هایی مانند خارش شدید در افراد مبتلا در پی داشته باشد.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

ما در این مقاله قصد داریم به پوست در دوران کرونا و محافظت از آن به کامل صحبت کنیم:

محافظت از پوست در دوران کرونا

شاید برای شما سوال شده باشد که چرا محاظفت از پوست در دوران کرونا اهمیت بیشتری پیدا کرده است؟ در پاسخ این سوال باید گفت استفاده طولانی از ماسک در این دوران باعث شده است پوست ما دچار عوارضی شود که ممکن است درمان آن کمی دشوار به نظر برسد‌. علاوه بر این ها با رشد روز افزون کووید ۱۹ و افزایش قرنطینه ها امکان تردد و مراجعه به پزشک متخصص پوست سخت و حتی خطرناک شده است. بنابراین با توجه به این شرایط به نظر می رسد که پیشگیری و محافظت از پوست در دوران کرونا بسیار حایز اهمیت می باشد. اما برای مراقبت های پوستی برای پیشگیری از عوارض آن با ما در ادامه این مطلب همراه باشید:

برای محافظت از پوست در دوران کرونا ماسک خود را تعویض کنید

یکی از آسیب هایی که بر پوست در دوران کرونا ممکن است وارد شود ، قرار گرفتن پوست در معرض ماسک طولانی می باشد. برای پیشگیری از کرونا ماسک زدن یکی از مهم ترین اقدامات می باشد که همه ما موطفیم ان را انجام دهیم. ماسک ها انواع مختلفی دارند که ما را در برابر کووید ۱۹ محافظت می کنند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله انواع ماسک ها مراجعه فرمایید) اما نکته ای به آن باید حتما توجه داشت تمامی ماسک ها دائمی نیستند و باید پس از مدتی استفاده از آن ها دور انداخته شوند. استفاده طولانی مدت از آن ها ممکن است باعث جوش، تاوال، کدر شدن پوست و غیره شود. پوست ما از لایه های مختلف تشکیل شده است.

شستن بیش از حد دست ها

همه ما متوجه احساس خشکی پوست در دوران کرونا شده ایم. استفاده مرتب از الکل برای ضد عفونی کردن، شستن بیش از منوال گذشته باعث شده است که پوست دست های ما خشک شود. این خشکی حتی گاهی آن قدر شدید می شود که باعث کشیدگی پوست و ایجاد زخم ها در آن و مشاهده خون می شود‌‌.

اما توجه داشته باشید که همین خراش های پوستی می تواند پوست شما را در برابر انواع عفونت ها آسیب پذیرتر کند. به طوری که پوست ما دارای چند لایه شاخی شده (مرده) می باشد که به عنوان یک سد در برابر انواع عفونت ها عمل می کند‌. در واقع ایجاد زخم در پوست با انتقال آسان عفونت همراه است. بنابراین همیشه باید از خشکی دست و ایجاد این خراش ها، در نهایت قرار گرفتن مستقیم آن با عوامل عفونی پیشگیری کنیم. استفاده مرتب از مرطوب کننده ها پس از هر بار شستشو دست در این دوران می تواند کمک کننده باشد.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

برای محافظت از پوست در دوران کرونا در مصرف ضد عفونی کننده های الکلی افراط نکنید!

برای محافظت از پوست در دوران کرونا باید استفاده از صابون و یا مواد ضدعفونی الکلی مدیریت شود به طوری که به صورت صحیح و به موقع نه دائمی استفاده شود. استفاده بیش از حد از صابون و یا مواد ضدعفونی موجب تخریب لایه سطحی پوست شده و پوست در معرض عوامل خارجی قرار گرفته و حتی در مقابل آب و مواد شوینده نیز بی دفاع می‌ماند و در نهایت قرمز و خشک و حتی دچار اگزما می‌شود. صابون مورد استفاده باید گلیسیرین و یا کرم داشته باشند؛ از شوینده‌های فومی شکل نیز استفاده شود اما باید از استفاده از صابون مایع تا حد امکان اجتناب کرد زیرا تحریک بیشتری را بر سطح پوست وارد می‌کند.

استفاده از کرم ضد آفتاب

شاید تصور کنید برای محافظت پوست در دوران کرونا دیگر به استفاده کرم های ضد آفتاب به علت استفاده از ماسک نیازی نیست ولی باید بگوییم که بر خلاف تصور عموم استفاده از کرم ضد آفتاب حتی در نواحی زیر ماسک نیز بسیار مفید و ضروری می باشد. هنگامی که ماسک نیمی از صورت شما را پوشانده است، آرایش کردن بیشتر ممکن است مانند اتلاف وقتی بزرگ یا محیطی مناسب برای ماسک به نظر برسد.

اما تنها یک محصول پوستی است که شما هنوز باید برای استفاده از آن قبل از بیرون رفتن برای یک پیاده‌روی ساده یا مغازه خوار و بار فروشی خود را به دردسر بیندازید و آن چیزی نیست جز ضدآفتاب. ضد آفتاب ها در واقع یک لایه محافظتی در پوست ایجاد می کنند تا پوست ما را در برابر اشعه خورشید، گرما، و آسیب های احتمالی محافظت کنند‌. در واقع اگر چه ماسک تا حد زیادی می تواند ما را از شر ویروس کووید ۱۹ محافظت کند ولی هرگز تاثیری در مقابل اشعه مضر افتاب یا سرطان پوست ندارد!

بنابراین برای محافظت از پوست در دوران کرونا باید از ضد آفتاب استفاده شود. اگر شما عادت کنید که مراقبت خوب به پوست صورت خود بدهید، مثلاً به صورت روزانه از ضدآفتاب استفاده کرده و اغلب اوقات آن را تمدید کنید، می‌توانید از برنزه شدن نصفه نیمه صورت خود جلوگیری کند. شما همچنین می‌توانید به همراه ماسک خود از کلاه نقاب‌دار یا عینک آفتابی UV جهت مراقبت از دیگر قسمت‌های صورت خود استفاده کنید.

همچنین اگر شما نگران هستید که ضدآفتاب جوش‌های ناشی از ماسک زدن را تشدید کند، انتخاب محصولی که فاقد مواد نان کمودوژنیک و مواد تحریک کننده پوست مانند رایحه، سدیم لوریل سولفات، سیلیکون و همچنین نرم کننده‌ها باشد، مناسب‌ترین انتخاب خواهد بود. همچنین نکته ای جالب در استفاده از ضد آفتاب در زمستان باید گفت برخلاف تصور برخی افراد که فکر می کنند که از کرم ضد آفتاب فقط باید در فصل گرما استفاده کنند در صورتی که در فصل زمستان نیز باید از آن استفاده کنند و از پوستشان در برابر نور خورشید مراقبت کنند. همچنین اشعه ی قوی خورشید، حتی در روزهای ابری، می توانند پوست را بسوزانند و یا احتمال پخش شدن لکه های پوستی در سطح صورت را افزایش دهد.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

استفاده از کرم های آبرسان و مرطوب کننده

استفاده روزانه از مرطوب ‌کننده برای سالم ماندن پوست در دوران کرونا بسیار حیاتی است، اما برخی همچنان استفاده از آن را در راستای تمایل به زیبایی می‌دانند. در حالی‌که هر روش مراقبتی پوست، در صورت بی‌ توجهی به رطوبت‌ و آبرسانی آن، کامل نخواهد بود؛ به خصوص این که در دوران شیوع کرونا و شستن مرتب دست‌ ها، استفاده از آبرسان و مرطوب کننده از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید از مناسب‌ ترین کرم یا لوسیون برای مرطوب کردن پوست تان استفاده کنید. این امر به درخشان و براق ماندن پوستتان در طول روز کمک زیادی می ‌کند.

استفاده از ماسک صورت

در دوران قرنطینه می توانید از پوست در دوران کرونا با استفاده از انواع ماسک حفاظت و در احیا آن کمک کننده باشید. دورانی که در خانه هستید ممکن است کمی برایتان حوصله سر بر باشد ولی با انجام برخی کار های کوچک می توانید علاوه بر کمک بر سلامت جسمی ، روحیه خود را نیز تقویت کنید. ماسک های پوستی انواع مختلفی دارند که در آن میان آن هایی که مناسب پوستتان می باشد و در دسترس تر هستند را انتخاب و در فواصل مناسب انجام دهید. البته توجه داشته باشید در استفاده از ماسک ها هرگز افراط نکنید. بسیاری از ماسک ها مانند ماسک هایی که در آن ها لیموترش، گوجه فرنگی و غیره استفاده می شود خاصیت لایه برداری دارد که استفاده بیش از حد از آن ها باعث قرمزی، خشکی، پوست پوست شدن، تورم و اگزما می شود.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

برای مراقبت از پوست در دوران کرونا به آن استراحت دهید

پوست در دوران کرونا یکی از مورد هایی است که می توان بیشتر از قبل محافظت و حتی ترمیم کرد! بسیاری از زنان به طور روتین از کرم پودرهای سنگین و بیش از حد برای آرایش خود استفاده می کنند و باعث آسیب هایی در پوست صورت خود می شوند.

استفاده مداوم از کرم پودر اگر چه برای چند ساعت باعث کاور و پوشش صورت شما می شود ولی در دراز مدت باعث پیری زودرس، چین و چروک، لکه های پوستی، جوش و غیره می شود. بنابراین دوران کرونا بهترین فرصت است که پوستتان را برای مدتی استراحت دهید! استفاده همزمان ماسک و کرم پودر علاوه بر ان که لزومی ندارد باعث حبس پوست و مشکلات کرم پود را چندین برابر می کند بنابراین توصیه می شود حداقل در این دوران از استفاده از کرم پودر ها خودداری کنید و به جای آن د زیر ماسک از ضد آفتاب ها ، کرم های مرطوب کننده و آبرسان مختص به پوست خود استفاده کنید.

به محض رسیدن به خانه صورت خود را با مواد شوینده مخصوص بشویید

برای حفاظت از پوست در دوران کرونا باید بیشتر از قبل به شستشوی صورت در کنار شستن دست ها توجه داشت‌. به طوری که پس از ورود به خانه در اولین اقدام ابتدا دست های خود را بشورید و سپس با فوم یا مایع شستشوی مخصوص پوست خودتان ، صورتان را به آرامی بشورید. این عمل از جوش زدن محافظت می کند. استفاده مداوم از ماسک ممکن است تجمع چربی در پوست صورتتان شود و سلول های پوست به اصطلاح نمی توانند نفس بکشند. اما توجه داشته باشید در طول روز باید بعد از چند ساعت استفاده از ماسک صورت خود را با شوینده مناسب بشویید.

اگر دچار جوش پوست در دوران کرونا شده ایم چه کنیم؟

گاهی به علت استفاده مداوم از ماسک ممکن است دچار جوش پوست در دوران کرونا شویم. تجمع چربی، آلوده بودن ماسک ، تعویض به موقع ماسک و غیره همگی می توانند از عوامل جوش صورت باشند. ولی برای برطرف کردن آن به چند نکته توجه داشته باشید:

 • به طور مرتب ماسک خود را عوض کنید. و هرگز برای در آوردن و پوشیدن ماسک دست خود را بر روی قسمت که رو به روی صورتتان قرار می گیرد توجه داشته باشید دستتانتان تماس نداشته باشد.
 • جوش را به هیچ وجه دستکاری نکنید. (دستکاری جوش می تواند بدتر شدن وضعیت آن باشد)
 • صورت خود را مرتب بشورید.
 • برای کاهش چرک جوش می توانید از کلیندمایسین استفاده کنید.
 • گاهی برای درمان آن نیاز به مصرف آنتی بیوتیک می باشد که ولی توجه داشته باشید هرگز مصرف آنتی بیوتیک را خودسر انجام ندهید.
 • برای درمان جوش پزشک مراجعه فرمایید. ممکن است پزشک برای تشخیص مناسب ترین آنتی بیوتیک از آن ها نمونه برداری کند.
 • محصولات پوستی مخصوص پوست خود را مصرف کنید. اگر دارای پوست چرب هستید نباید از ضد آفتاب ها و مرطوب کننده های چرب استفاده کنید.
 • هرگز بیش از حد صورت خود را نشویید. همچنین در هنگام شستشو پوست هرگز حوله را بر روی پوست خود فشار ندهید.
 • حوله صورت خود را به طور مرتب بشورید و در صورت امکان در مقابل تابش مستقیم نور خورشید و در غیر این صورت با حرارت ان را خشک کنید. همچنین پس از خشک شدن می توانید از اتو برای ضد عفونی کردن آن استفاده کنید.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

اگر در خود یا نزدیکانتان متوجه علائم مشکوک به کرونا شدید و قصد انجام آزمایش و تست های کرونا داشته باشید می توانید به راحتی با انجام نمونه گیری علاوه بر تشخیص سریع و آسان، از حضور در آزمایشگاه ها و افزایش خطر ابتلا به بیماری های مسری مانند بیماری آنفولانزا، کووید ۱۹ جلوگیری به عمل آورید. امروزه با افزایش جمعیت و ازدحام مردم احتمال انتقال بیماری های مسری بیش از گذشته شده است. اگر شما نیز تا به حال تجربه انجام تست در آزمایشگاه ها را داشته باشید، به طور حتم با مشکلات صف های طولانی پذیرش ، نمونه گیری، و در نهایت جوابدهی و انتظار برای آن ها شده اید اما شما به راحتی می توانید انجام تست کرونادر منزل و هر آزمایش خون در منزل را بدون نیاز به حضور در این مراکز را تجربه کنید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.