بعد از ابتلا به کرونا باید چکار کنیم؟

اگر به بیماری کرونا مبتلا هستید چه کاری باید انجام دهید

کرونا یک بیماری زنجیره‌ای است به این معنا که وقتی یک نفر به آن مبتلا می شود، در صورتی که مراقبت های لازم را رعایت نکرده و تا اتمام دوران بهبودی وارد قرنطینه نشوید ممکن است این ویروس را به فرد دیگر انتقال دهد. بنابراین به محض اینکه علائم را در خود مشاهده کردید، حتما به متخصص مراجعه نمایید. تا ابتدا با انجام تست هایی متوجه شود که آیا شما قطعاً به کرونا دچار شده اید یا نه. در صورتی که جواب تست برای شما مثبت بود، اکنون باید سریعاً وارد قرنطیه شوید. اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که در زمان ابتلا به کرونا باید چه کارهایی انجام دهیم که به بهبودی سریع ما کمک کرده و از طرفی اطرافیان را از ابتلا به این ویروس مصون نگه دارد؟ در این مقاله توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد

متاسفانه حقیقت تلخ این است که در حال حاضر تمام دنیا، درگیر ویروس منحوس کرونا شده و هر روز در حال پیشروی است. حتما شنیده اید انواع مختلف ویروس کرونا شامل انگلیسی، برزیلی و… معرفی شده اند که در هر جهش، قدرت ویروس، بیشتر و در نتیجه خطرناک تر خواهد شد. به همین دلیل است که رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک، هر روز بیشتر از قبل اهمیت پیدا می کند. اما ممکن است بنا به هر دلیل، به این ویروس مبتلا شوید. اولین قدم بعد از رویت برخی از علائم این بیماری، آغاز قرنطینه است. ادامه باید مطمئن شوید آیا این علائم، به معنی کرونا است یا تنها یه سرماخوردگی ساده بوده است. آیا می دانید در صورت ابتلا به کرونا چه کارهایی باید انجام دهید؟

اگر تب ، سرفه یا علائم دیگری دارید ، ممکن است بیماری کرونا داشته باشید. بیشتر افراد بیماری خفیف دارند و می توانند در خانه بهبود یابند. اگر فکر می کنید در معرض ویروس کووید 19 قرار گرفته اید ، به پزشک مراجعه فرمایید. علائم خود را ثبت کنید. اگر علائم هشدار دهنده اضطراری (از جمله مشکل تنفسی) دارید ، فوراً از مراقبت های پزشکی اورژانس استفاده کنید.

اگر به بیماری کرونا مبتلا هستید چه کاری باید انجام دهید

کارهایی که می توان برای کمک به جلوگیری از انتقال بیماری کرونا به دیگران انجام داد

اگر به بیماری کرونا مبتلاهستید یا فکر می کنید ممکن است به کویید 19 مبتلا باشید ، برای مراقبت از خود و کمک به محافظت از سایر افراد در خانه و جامعه خود مراحل زیر را دنبال کنید.

در خانه بمانید و فقط برای دریافت مراقبت های پزشکی از خانه خارج شوید

اکثر افراد مبتلا به بیماری کرونا بیماری خفیفی دارند و می توانند بدون مراقبت پزشکی در خانه بهبود یابند. از خانه خود خارج نشوید ، مگر برای مراقبت های پزشکی. از اماکن عمومی بازدید نکنید.

مراقب خودتان باشید. استراحت کنید و هیدراته بمانید و مایعات زیادی بنوشید. از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن استفاده کنید تا به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

با پزشک خود در تماس باشید. قبل از دریافت مراقبت های پزشکی تماس بگیرید. اگر در تنفس مشکلی دارید ، یا علائم هشدار دهنده اضطراری دیگری دارید یا فکر می کنید این وضعیت اضطراری است ، حتماً با اورژانس تماس بگیرید. از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس یا تاکسی خودداری کنید.

برای جلوگیری از انتقال بیماری کرونا خود را از افراد دیگر جدا کنید

تا آنجا که ممکن است ، در یک اتاق خاص و دور از سایر افراد در خانه خود باشید. در صورت امکان ، باید از حمام جداگانه استفاده کنید. اگر لازم است در خانه یا بیرون از خانه در کنار افراد دیگر باشید ، از ماسک استفاده کنید تا بیماری کرونا را به دیگران انتقال ندهید.

به مخاطبین نزدیک خود بگویید که ممکن است در معرض بیماری کرونا باشند. فرد آلوده می تواند ویروس کووید 19 را با شروع 48 ساعت (یا 2 روز) قبل از بروز علائم یا آزمایشات مثبت ، به دیگران انتقال دهد. با اطلاع از تماس نزدیک خود که ممکن است در معرض ویروس کرونا قرار داشته باشند ، به محافظت از همه کمک می کنید. برای کسانی که در محله های نزدیک و خانه های مشترک زندگی می کنند راهنمایی های اضافی در دسترس است. در صورت تشخیص COVID-19 ، ممکن است شخصی از بخش بهداشت با شما تماس بگیرد. برای کاهش سرعت پخش به تماس پاسخ دهید.

علائم خود را کنترل کنید

علائم بیماری کرونا شامل تب ، سرفه یا سایر علائم است. دستورالعمل های مراقبتی را از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و بخش بهداشت محلی خود را دنبال کنید. مقامات بهداشت محلی شما ممکن است دستورالعمل هایی را در مورد بررسی علائم و گزارش اطلاعات ارائه دهند.

اگر به بیماری کرونا مبتلا هستید چه کاری باید انجام دهید

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید

به دنبال علائم هشدار دهنده اضطراری مربوط به بیماری کرونا باشید. اگر کسی هر یک از این علائم را نشان می دهد ، بلافاصله به مراقبت های پزشکی فوری مراجعه کنید:

  • مشکل تنفس
  • درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
  • سردرگمی
  • ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن
  • لب ها یا صورت مایل به آبی

* این لیست همه علائم احتمالی نیست. لطفاً برای سایر علائم شدید یا نگران کننده با پزشک خود تماس بگیرید.

با 115 تماس بگیرید یا با مرکز اضطراری محلی تماس بگیرید: به اپراتور اطلاع دهید که به دنبال مراقبت از شخصی هستید که به بیماری کرونا مبتلا شده است یا ممکن است به آن مبتلا باشد.

قبل از مراجعه به پزشک خود تماس بگیرید

بسیاری از ویزیت های پزشکی برای مراقبت های معمول به تعویق می افتد یا از طریق تلفن یا پزشکی از راه دور انجام می شود. اگر قرار ملاقات پزشکی دارید که نمی تواند به تعویق بیفتد ، با مطب پزشک خود تماس بگیرید و به آنها بگویید که بیماری کرونا دارید یا ممکن است مبتلا باشید. این امر به مطب کمک می کند تا از خود و سایر بیماران محافظت کند.

اگر بیمار هستید ، روی بینی و دهان خود ماسک بزنید

اگر حتماً باید در کنار افراد یا حیوانات دیگر از جمله حیوانات خانگی (حتی در خانه) باشید ، باید روی بینی و دهان خود ماسک بزنید تا از ابتلا آن ها به بیماری کرونا جلوگیری نمایید. اگر تنها هستید نیازی به پوشیدن ماسک ندارید. اگر نمی توانید ماسک بزنید (مثلاً به دلیل مشکل تنفس) ، سرفه و عطسه خود را به روشی دیگر بپوشانید. سعی کنید حداقل 2 متر از افراد دیگر دور باشید. این کار به محافظت از افراد اطراف کمک می کند. ماسک ها را نباید روی کودکان خردسال زیر 2 سال ، کسی که مشکل تنفس دارد یا کسی که قادر به برداشتن ماسک بدون کمک نیست ، قرار داد.

توجه: در طی بیماری همه گیر COVID-19 ، ماسک های درجه پزشکی برای کارکنان مراقبت های بهداشتی و برخی از پاسخ دهندگان اولیه اختصاص داده می شود.

  • سرفه و عطسه خود را بپوشانید
  • هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید.
  • دستمال های استفاده شده را در سطل زباله مخصوص و تعیین شده دور بریزید.
  • دست خود را بلافاصله حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست ، دستان خود را با یک ضد عفونی کننده الکلی که حاوی حداقل 60٪ الکل است ، تمیز کنید.

برای جلوگیری از انتقال بیماری کرونا دستان خود را مرتبا تمیز کنید

برای جلوگیری از ابتلا خود و دیگران به بیماری کرونا دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. این امر به ویژه پس از تمیز کردن بینی ، سرفه یا عطسه و در هنگام دستشویی رفتن و قبل از خوردن یا تهیه غذا بسیار مهم است

اگر آب و صابون در دسترس نیست از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. از ضدعفونی کننده دست الکلی با حداقل 60٪ الکل استفاده کنید و تمام سطوح دستان را بپوشانید و آنها را به هم بمالید تا احساس خشکی کنند.

صابون و آب بهترین گزینه هستند ، خصوصاً اگر دست ها به وضوح کثیف باشند.

از دست زدن به چشم ، بینی و دهان خودداری کنید.

اگر به بیماری کرونا مبتلا هستید چه کاری باید انجام دهید

از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی خانه خودداری کنید

ظرف ها ، لیوان های آشامیدنی ، فنجان ها ، ظروف غذا ، حوله و ملافه را با سایر افراد در خانه خود به اشتراک نگذارید.

این وسایل را بعد از استفاده با آب و صابون یا قرار دادن در ماشین ظرفشویی کاملاً بشویید.

همه سطوح “لمسی” را هر روز تمیز کنید

سطوح با لمس بالا را در “اتاق بیمار” و حمام خود تمیز و ضد عفونی کنید. دستکش یکبار مصرف بپوشید. به شخص دیگری اجازه دهید در مکان های مشترک سطح را تمیز و ضد عفونی کند اما در صورت امکان باید اتاق خواب و سرویس بهداشتی خود را تمیز کنید.

اگر مراقب یا شخص دیگری نیاز به تمیز کردن و ضد عفونی اتاق خواب یا دستشویی شخص بیمار دارد ، باید این کار را طبق نیاز انجام دهد. مراقب یا شخص دیگر باید قبل از تمیز کردن از ماسک و دستکش یکبار مصرف استفاده کند. آنها باید قبل از ورود بیمار برای تمیز کردن و استفاده از حمام ، تا زمانی که ممکن است منتظر بمانند.

سطوح با لمس بالا شامل تلفن ، کنترل از راه دور ، پیشخوان ، رومیزی ، دستگیره در ، لوازم حمام ، توالت ، صفحه کلید ، تبلت و میز کنار تخت هستند.

مناطقی را که ممکن است خون ، مدفوع یا مایعات بدن روی آنها باشد تمیز و ضد عفونی کنید.

از پاک کننده ها و ضد عفونی کننده های منزل استفاده کنید. در صورت کثیف بودن محل یا مورد را با آب و صابون یا مواد شوینده دیگر تمیز کنید. سپس ، از یک ضد عفونی کننده خانگی استفاده کنید.

برای اطمینان از استفاده ایمن و موثر از محصول برای جلوگیری از انتقال بیماری کرونا به دیگران حتماً از دستورالعمل های روی برچسب پیروی کنید. بسیاری از محصولات برای اطمینان از بین رفتن میکروب ها ، سطح را برای چند دقیقه مرطوب نگه می دارند. بسیاری از افراد همچنین موارد احتیاطی مانند استفاده از دستکش و اطمینان از تهویه مناسب هنگام استفاده از محصول را توصیه می کنند.

اهمیت آزمایش کرونا برای جلوگیری از انتشار بیماری کرونا به دیگران

هر جه سریع تر از ابتلای خود به بیماری کرونا مطلع شوید، شانس اینکه بیماری را به عزیزان و نزدیکان خود انتقال دهید کمتر می شود زیرا در صورت اطلاع از ابتلا و رعایت نکات پیشگیرانه می توانید از انتقال بیماری کرونا به دیگران جلوگیری نمایید. آزمایش آنتی بادی کرونا تستی است که از خون شما برای تشخیص سریع کرونا استفاده می کند. همچنین آزمایش دیگری با نام crp هست که برای تشخیص التهاب و عفونت که یکی از علائم COVID-19 است استفاده می کند.

اگر به بیماری کرونا مبتلا هستید چه کاری باید انجام دهید

همچنین تست pcr کرونا نیز وجود دارد که دقیق ترین آزمایش موجود بوده و شامل قرار دادن یک سواب بلند 6 اینچی به داخل حفره بین بینی و دهان به مدت 15 ثانیه و چرخش چندین بار آن است. سپس جابجایی در طرف دیگر بینی تکرار می شود تا از جمع آوری مواد کافی اطمینان حاصل شود. سپس سواب در ظرفی قرار داده می شود و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود تا وجود یا عدم وجود ماده ژنتیکی ویروس در این نمونه برداری مشخص شود.

برای آگاهی از ابتلا به بیماری کرونا توجه نمایید که انواع متفاوتی از آزمایش های مرتبط با ویروس کرونا قابل انجام است و هر کدام از آنها در شرایطی مفید و در شرایط دیگر غیر مفید و حتی مضر هستند، پس ضروری است تا آزمایش صحیح را انتخاب نمایید.

اگر طی چند روز یا چند هفته اخیر بیمار بوده اید و قصد اطلاع از پاک شدن بدن از ویروس را دارید: شما باید آزمایش PCR از نمونه ته حلق و بینی را انجام دهید.

اگر دسترسی به آزمایش PCR ندارید و در حال حاضر علائمی از بیماری دارید یا با فرد آلوده در تماس بوده اید: شما می توانید از آزمایش غربالگری کووید (CBC، ESR، CRP و LDH) استفاده نمایید. فقط توجه فرمایید که این آزمایش حساسیت بالایی دارد ولی اختصاصی نیست و نتایج مثبت آن لزوما نشان دهنده عفونت به ویروس کرونا نمی اشد. (جهت اطلاع بیشتر به مقاله آزمایش PCR در منزل مراجعه کنید)

اگر طی ماه های گذشته ( باید بیشتر از سه هفته از زمان بیماری گذشته باشد) بیمار شده اید و می خواهید از وضعیت نسبی ایمنی بدن خود آگاه شوید: شما باید آزمای آنتی بادی از نمونه خون را انجام دهید

اگر طی چند روز اخیر با فردی که بیمار است تماس داشته اید: بعد از گذشت سه الی 5 روز از تماس با فرد بیمار شما باید آزمایش PCR از نمونه ته حلق و بینی را انجام دهید

اگر در حال حاضر علائمی از بیماری دارید و نگران از ابتلای خود یا سایر افراد خانواده به ویروس هستید: شما باید آزمایش PCR از نمونه ته حلق و بینی را انجام دهید.

ساده ترین روش انجام تست کرونا

تست کرونا برای شناسایی احتمال ابتلا به بیماری کرونا یکی از دغدغه های این روزها می باشد ولی انجام آن می توان به شما در دیگر اقدامات کمک کننده باشد. به طوری که اگر جواب تست کرونا شما یا دیگر اعضای خانوادتان مثبت باشد باید سریعا شروع به انجام اقدامات ویژه ای بکنید تا علاوه بر این که سیر درمان فرد مبتلا تسریع شود بلکه از ابتلای سایر اعضای خانواده نیز جلوگیری شود. اما انجام این تست و سایر آزمایشات با افزایش قرنطینه ها در ازمایشگاه ها و مراکز درمانی با مشکل مواجه شده است. به طوری که همه ما با حضور در آزمایشگاه ها در صورت ابتلا نبودن نیز احتمال مبتلا شدن در این مراکز وجود دارد!

اگر به بیماری کرونا مبتلا هستید چه کاری باید انجام دهید

همچنین نکته ای که باید در در نظر داشته باشید این است که اگر جواب تست کرونا فردی در یک خانواده مثبت گزارش شود ، باید سایر اعضای خانواده نیز اقدام به انجام آزمایش کرونا کنند‌. یک راه بسیار کاربردی انجام تست کرونا در منزل می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مقایسه تست های کرونا ویروس مراجعه فرمایید) به این صورت که اگر شما یا سایر اعضای خانوادتان قصد انجام این تست را دارد می توانید بدون نیاز به حصور در آزمایشگاه برای پذیرش و طی کردن صف های طولانی پذیرش ، با انجام چند کلیک ساده تست کرونا و روش مد نظر انجام آن را بر اساس نیازتان در صفحه اصلی آنی آزما را انجام دهید.

همچنین توجه داشته باشید که انجام تست کرونا با نمونه گیری در منزل به آسانی امکان پذیر می باشد. همچنین شما با انجام این روش می توانید در بسیاری از هزینه های حمل و نقل و هزینه های زمان خود صرفه جویی کنید. در اخر سیستم جوابدهی آزمایش کرونا نیز به صورت آنلاین می باشد. بنابراین در تمام طول آزمایش نیازی به مراجعه و حضور در آزمایشگاه یا مرکز درمانی دیگر نیستید. در واقع با این روش علاوه بر آن که می توانید آزمایش کرونا خود را بی دردسر و در سریع ترین حالت ممکن انجام دهید، همچنین جان خود و سایر خانوادتان از ابتلا به کووید ۱۹ نجات دهید.

آنی آزما یک آزمایشگاه آنلاین است که هدف آن ارتقا سلامت جامعه با انجام تشخیص آسان می باشد. اگر شما نیز مایل به انجام یک آزمایش کرونا در منزل برای بررسی احتمال به بیماری کرونا به صورت بی دغدغه می باشید و تمایل به حضور در محل های پر ازدحام مانند آزمایشگاه ها را ندارید ، می توانید بدون اتلاف وقتتان در صف های طولانی پذیرش، نمونه گیری ، جوابدهی تست های کرونا در منزل خود آن را انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.