آیا کروناویروس می تواند باعث آسیب قلبی شود؟

آیا کروناویروس می تواند باعث آسیب قلبی شود؟

آیا کروناویروس می تواند به قلب آسیب برساند؟ بله: اگرچه کووید 19 بیماری ناشی از ویروس کرونا که منجر به همه گیری جهانی شده است – در درجه اول یک بیماری تنفسی یا ریوی است، قلب نیز می تواند در اثر این بیماری دچا آسیب شود. گزارش های اولیه از چین و ایتالیا، دو منطقه ای که کووید-19 در اوایل همه گیری شیوع پیدا کرد، نشان می دهد که از هر 5 بیمار مبتلا به این بیماری، 1 نفر با آسیب قلبی مواجه می شود. نارسایی قلبی علت مرگ در بیماران کروناویروس بوده است، حتی آنهایی که مشکلات تنفسی شدید مانند سندرم دیسترس تنفسی حاد یا ARDS ندارند.

با این حال، همه مشکلات قلبی مربوط به این ویروس کرونا – که رسما SARS-CoV-2 نامیده می شود – یکسان نیستند. متخصص قلب، ارین میچوس، M.D.، M.H.S، راه های مختلفی را توضیح می دهد که ویروس – و پاسخ بدن به آن – می تواند باعث آسیب قلبی شود.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

چگونه یک بیماری تنفسی مانند کروناویروس می تواند به قلب آسیب برساند؟

میچوس توضیح می دهد که سلول های ریه و قلب هر دو با مولکول های پروتئینی به نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 یا ACE-2 پوشیده شده اند. پروتئین ACE-2 دریچه ای است که کروناویروس جدید از آن برای ورود به سلول ها و تکثیر استفاده می کند. ACE-2 به طور معمول با ضدالتهابی بودن نقش مطلوبی در محافظت از بافت ایفا می کند. اما اگر کروناویروس جدید به نحوی آن مولکول‌ها را غیرفعال کند، این سلول‌ها ممکن است با شروع فعالیت سیستم ایمنی بدون محافظت رها شوند. میچوس می گوید: «مکانیسم های متعددی برای آسیب قلبی در کروناویروس وجود دارد، و همه یکسان نیستند.

آسیب کروناویروس به قلب

آسیب موقت یا دائمی به بافت قلب می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد:

کمبود اکسیژن

از آنجایی که ویروس باعث التهاب و پر شدن مایع کیسه های هوایی در ریه ها می شود، اکسیژن کمتری می تواند به جریان خون برسد. قلب برای پمپاژ خون در بدن باید سخت‌تر کار کند، که می‌تواند در افراد مبتلا به بیماری قلبی از قبل خطرناک باشد. قلب ممکن است در اثر کار بیش از حد از کار بیفتد، یا اکسیژن ناکافی می تواند باعث مرگ سلولی و آسیب بافتی در قلب و سایر اندام ها شود.

میوکاردیت

التهاب قلب. ویروس کرونا ممکن است به طور مستقیم به بافت عضلانی قلب آسیب برساند، همانطور که در مورد سایر عفونت های ویروسی، از جمله برخی از گونه های آنفولانزا ممکن است. قلب همچنین ممکن است به طور غیرمستقیم توسط پاسخ سیستم ایمنی بدن آسیب دیده و ملتهب شود.

کاردیومیوپاتی استرسی عفونت های ویروسی می توانند باعث کاردیومیوپاتی شوند، یک اختلال عضله قلب که بر توانایی قلب برای پمپاژ موثر خون تأثیر می گذارد. هنگامی که یک ویروس مورد حمله قرار می گیرد، بدن تحت استرس قرار می گیرد و موجی از مواد شیمیایی به نام کاتکول آمین ها ترشح می کند که می توانند قلب را بیهوش کنند. میچوس می‌گوید: «وقتی عفونت برطرف شد، عامل استرس‌زا به پایان می‌رسد و قلب می‌تواند بهبود یابد.

سلامت قلب خود را حفظ کنید

اگر مشکل قلبی جدید یا موجود دارید، ضروری است که به پزشک مراجعه کنید. چک لیست سلامت قلب ما می تواند به شما در تعیین زمان مراجعه به مراقبت کمک کند.

طوفان سایتوکین: یک عارضه جدی کروناویروس

میچوس می‌گوید جدی‌تر از همه، احتمال حمله سیستم ایمنی به ویروس مهاجم است که آنقدر شدید است که بافت‌های سالم را از بین می‌برد. بدن هنگام پاسخ به عفونت با کروناویروس جدید، سیل پروتئینی به نام سیتوکین ها را آزاد می کند که به سلول ها کمک می کند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و با مهاجمان مبارزه کنند. در برخی افراد، شاید به دلیل تفاوت ژنتیکی، این رویداد دفاعی طبیعی اغراق آمیز است و آنها را در برابر طوفان سیتوکین آسیب پذیر می کند. در طوفان سیتوکین، پاسخ سیستم ایمنی باعث التهاب می شود که می تواند بدن را تحت تاثیر قرار دهد، بافت سالم را از بین ببرد و به اندام هایی مانند کلیه ها، کبد و قلب آسیب برساند.

طوفان سیتوکین و آسیب قلبی ناشی از آن نیز می تواند بر ریتم قلب تأثیر بگذارد. میچوس می‌گوید: «آریتمی‌های شدید بطنی ناشی از طوفان سیتوکین می‌تواند فاجعه‌بار باشد. زنده ماندن از طوفان سیتوکین دشوار است. تحقیقات فعلی در حال بررسی مزایای احتمالی استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-19 است که این عارضه جدی را تجربه می کنند.

آیا علائم کروناویروس می تواند شبیه حمله قلبی باشد؟

بله. میچوس می‌گوید افراد مبتلا به کروناویروس می‌توانند علائمی مشابه علائم حمله قلبی داشته باشند، از جمله درد قفسه سینه، تنگی نفس و تغییرات در اکوکاردیوگرام (سونوگرافی قلب) یا EKG. او می‌گوید: «در بسیاری از این موارد کووید-19، زمانی که به این بیماران آنژیوگرافی داده می‌شود، شواهدی مبنی بر انسداد عمده در رگ‌های خونی قلب وجود ندارد که نشان‌دهنده حمله قلبی در حال پیشرفت باشد».

علائم میوکاردیت

علائم میوکاردیت همچنین می تواند شبیه علائم حمله قلبی باشد. علاوه بر این، Michos می‌گوید که عفونت‌های ویروسی مانند کروناویروس می‌تواند باعث ایجاد لخته‌های خونی بسیار کوچک شود که می‌تواند رگ‌های خونی کوچک را مسدود کرده و باعث درد شود. او خاطرنشان می‌کند که قبل از همه‌گیری ویروس کرونا، بیمارانی که این علائم و نشانه‌ها را دارند ممکن است مستقیماً برای درمان به آزمایشگاه کاتتریزاسیون مراجعه کنند.

علائم میوکاردیت

دریافت مراقبت‌های فوری برای حملات قلبی

اما اکنون، پزشکان اورژانس و متخصصان قلب باید ابتدا این «مقلدکننده‌های» کروناویروس را در نظر بگیرند و آزمایش‌های اضافی مانند EKG را انجام دهند. انجام کاتتریزاسیون قلب بر روی یک بیمار با علائمی که صرفاً توسط کووید19 ایجاد شده است، مشکل اساسی را برطرف نمی کند و بیمار و پزشکان مراقبت های بهداشتی را در معرض خطر قرار می دهد.

با این حال، میچوس تاکید می‌کند، حتی در شرایط همه‌گیری، حملات قلبی واقعی هنوز هم ممکن است رخ دهد، و بیمارانی که علائم و نشانه‌های حمله قلبی دارند همچنان باید به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشند و این علائم را در خانه مدیریت نکنند. دریافت مراقبت‌های فوری برای حملات قلبی به دلیل ترس از ابتلا به کروناویروس در بیمارستان، و حملات قلبی درمان‌نشده می‌تواند منجر به عوارض جدی طولانی‌مدت شود.

اگر کروناویروس داشته‌ام، آیا باید با یک متخصص قلب پیگیری کنم؟

میچوس می‌گوید افرادی که با بیماری قلبی زندگی می‌کنند باید در طول همه‌گیری با پزشکان خود در تماس باشند و مراقب باشند که از داروها برای مدیریت بیماری قلبی خود پیروی کنند. اگر مبتلا به کووید-19 شوند، باید پس از بهبودی برای تشخیص هر گونه آسیب قلبی بیشتر از ویروس درخواست معاینه بعدی کنند. بیماران بدون بیماری قلبی شناخته شده که به کروناویروس مبتلا می شوند باید با پزشک مراقبت های اولیه خود پیگیری کنند. در صورت تداوم علائمی مانند ضعف، تنگی نفس یا درد قفسه سینه پس از بهبودی، ممکن است آزمایش‌ها توصیه شود، زیرا این مشکلات می‌تواند به دلیل آسیب ناشی از COVID-19 به ریه‌ها یا قلب باشد.

کروناویروس و مراقبت از سالمندان

وقتی صحبت از کروناویروس می شود، افراد مسن به ویژه در برابر بیماری شدید آسیب پذیر هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که بزرگسالان 60 سال و بالاتر، به‌ویژه آن‌هایی که از قبل بیماری‌های پزشکی، به‌ویژه بیماری قلبی، بیماری ریوی، دیابت یا سرطان دارند، بیشتر از سایر گروه‌های سنی به عفونت شدید و حتی کشنده کرونا مبتلا می‌شوند. اگر از یکی از عزیزان مسن مراقبت می کنید، ممکن است نگران باشید. آلیشیا آرباجه، M.D.، M.P.H.، Ph.D. متخصص در پزشکی داخلی و سالمندان در جانز هاپکینز. او آنچه را که باید برای ایمن نگه داشتن افراد مسن بدانید و در صورت آلوده شدن آنها به کووید-19 چه باید بکنید به اشتراک می گذارد.

 • اول و مهمتر از همه، به عنوان یک مراقب، باید تمام اقدامات احتیاطی را که می توانید انجام دهید تا خودتان به این بیماری مبتلا نشوید. در اینجا اصول اولیه وجود دارد:
 • قبل و بعد از مراقبت، تهیه غذا، استفاده از حمام، یا دست زدن به سطوح در اماکن عمومی دست‌های خود را به طور مکرر حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.
 • از شلوغی پرهیز کنید و اگر سرفه یا عطسه می کنید، این کار را در قسمت خم آرنج یا دستمال یکبار مصرف انجام دهید.
 • سعی کنید دست های خود را کمتر به صورت خود بزنید.
 • سطوحی که اغلب در خانه خود لمس می شوند، از جمله وسایل حرکتی و تجهیزات پزشکی مورد استفاده توسط عزیزانتان، مانند واکر، عصا و نرده ها را اغلب تمیز کنید.
 • فاصله گذاری فیزیکی اما نه انزوای اجتماعی را تمرین کنید

یکی از راه‌های مهم برای کاهش خطر ابتلای اعضای بزرگ‌تر خانواده به کروناویروس

یکی از راه‌های مهم برای کاهش خطر ابتلای اعضای بزرگ‌تر خانواده به کروناویروس محدود کردن ملاقات‌های حضوری است. اما این ممکن است برای افراد مسن که وقت گذراندن با دوستان و اعضای خانواده را دوست دارند سخت باشد. ارباجه می‌گوید: «فاصله‌گذاری فیزیکی لزوماً به معنای انزوا یا تنهایی نیست. ما باید افراد مسن را ایمن نگه داریم، اما همچنین به خاطر داشته باشیم که انزوای اجتماعی می تواند تأثیر منفی بر ایمنی و سلامت روان سالمندان داشته باشد.

او خاطرنشان می کند که از نظر ارتباطات اجتماعی، سالمندان باید تشویق شوند تا فراتر از دایره معمول دوستان و خانواده خود فکر کنند. آرباجه می‌گوید: «سلام به حامل پست یا بررسی همسایه‌های نزدیک می‌تواند به احساس ارتباط بیافزاید.» از آنجایی که بسیاری از عبادتگاه ها درهای خود را تا رفع بیماری همه گیر بسته اند، ممکن است اجتماعات، به ویژه افراد مسن تر، احساس بریده شدن کنند. ارباجه می‌گوید: «اجتماعات مذهبی اغلب بخش بزرگی از زندگی اجتماعی افراد مسن را تشکیل می‌دهند. مراقبان ممکن است به عزیزان خود کمک کنند تا به خدمات آنلاین و دسترسی به آرامش معنوی و حمایت دسترسی پیدا کند.

کروناویروس و مراقبت از سالمندان

استفاده از اینترنت برای در ارتباط ماندن

برای کمک به بزرگسالان مسن تر و برقراری ارتباط با آن ها:

 • به آنها نشان دهید که چگونه با استفاده از تلفن های هوشمند، لپ تاپ یا تبلت با دیگران چت تصویری کنند.
 • از برنامه‌های موجود در این دستگاه‌ها برای ارائه شرح‌ها برای بزرگسالانی که مشکلات شنوایی دارند استفاده کنید.
 • دوستان و خانواده خود را در خارج از خانه تشویق کنید تا با تلفن، یادداشت بنویسند یا کارت بفرستند تا روحیه عزیزانتان را تقویت کنند.
 • بزرگان را درگیر کنید

ارباجه توصیه می‌کند که به افراد مسن خانه‌دار پروژه‌ای بدهید که بتوانند روی آن کار کنند. «به مرور و سازماندهی عکس‌های قدیمی و یادگاری‌ها با هم فکر کنید و از داستان‌ها و خاطرات خوشی که الهام می‌گیرند لذت ببرید. این می تواند زمان خوبی برای یک سالمند باشد تا پختن یک دستور غذای مورد علاقه خانواده را نشان دهد یا همراه با سایر اعضای خانواده آهنگ ها یا فیلم های مورد علاقه خود را تماشا کنید.

نمونه گیری در منزل

خطر عفونت کروناویروس را به حداقل برسانید

ویزیت های غیر ضروری پزشک را به تعویق بیندازید. اگر یک فرد مسن تحت مراقبت شما احساس خوبی دارد، به او کمک کنید تا اقدامات انتخابی، معاینات سالانه و سایر ملاقات‌های غیر ضروری پزشک را به تعویق بیندازند. به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد مسن، به ویژه آنهایی که با بیماری مزمن زندگی می کنند، روابط مهمی با مراقبان خود دارند. برای کمک به آنها در ارتباط ماندن، از مطب پزشکان خود بپرسید که آیا آنها پزشکی از راه دور ارائه می دهند، که به پزشکان و بیماران امکان می دهد از طریق ویدئو، ایمیل یا وسایل دیگر به جای حضوری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. از سفر بپرهیزید. سالمندان باید سفرهای غیرضروری، به ویژه سفرهای دریایی یا سفرهایی با برنامه های سفری که آنها را در معرض شلوغی قرار می دهد، به تعویق بیندازند.

اگر شما نیز جزو افرادی هستید کهه به هر دلیلی تمایل ندارند برای انجام آزمایشات و تست کرونای خود از منزل خارج شوند، به راحتی و با ورود به سایت آنی آزما و از طریق بخش حساب کاربری خود می توانید کلیه آزمایشتان را به صورت آنلاین ثبت کنید و منتظر هماهنگی آزمایشگاه جهت نمونه گیری در محل موردنظرتان باشید. روش تشخیص قطعی ویروس کرونا برای همه سویه ها، متد PCR یا تست PCR است. سویه امیکرون نیز همانند سایر سویه های قبلی توسط کیت های آزمایشگاهی مورد تائید وزارت بهداشت قابل شناسایی است. در صورتی که فرد مشکوک آلوده به هر نوع از سویه های ویروس کرونا باشد می توان با نمونه گیری از حلق و بینی ویروس کرونا را شناسایی کرد. در حال حاضر سویه غالب در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران سویه امیکرون است.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.