تشخیص ۵ دقیقه‌ای ویروس کرونا با حسگر نانویی

تشخیص ۵ دقیقه‌ای ویروس کرونا با حسگر نانویی

در دوران کرونا آن چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که به محض دیدن علائم، خود را قرنطینه کرده و در اولین فرصت تست کرونا را انجام دهید تا اگر نتیجه تست مثبت شد درمان آغاز شود. روش‌های تشخیصی بسیار متنوعی وجود دارد که برای مثال می‌توان به تشخیص پنج دقیقه‌ ای ویروس کرونا با حسگر نانویی اشاره کرد. حتماً برای شما جالب خواهد بود که چگونه در عرض ۵ دقیقه می‌توان وجود ویروس را در بدن تشخیص داده شد. این مقاله را مطالعه کنید تا با روند انجام این آزمایش بسیار پیشرفته و دقیق آشنا شوید.

حسگر نانولوله‌ای برای شناسایی ویروس کرونا در پنج دقیقه

پژوهشگران نانولوله‌های به‌دست‌آمده را به دستگاهی مجهز به فیبر نوری متصل کردند که تغییرات فلورسانس نانولوله‌ها را در زمان واقعی در حین برهمکنش با نمونه‌های زیست سیال مشاهده می‌کند. محققان موسسه فناوری ماساچوست آمریکا از حسگر نانولوله‌ای برای شناسایی ویروس کرونا در پنج دقیقه استفاده کردند و با این دستاورد، پلتفرم جدیدی برای تشخیص کرونا ارایه شد. بیشتر آزمایش‌های مولکولی بسیار دقیق و با کیفیت آزمایشگاهی برای تشخیص کووید ۱۹ که تاکنون ارایه شده‌اند، نیاز به مخلوط کردن سواب‌های بینی یا نمونه‌های بزاق با معرف‌ها یا آنتی‌بادی‌های خاص ویروس برای استخراج و تکثیر ذرات کووید از نمونه دارند، در همین حال، کسانی که از این معرف‌های کمیاب و اغلب گران‌قیمت استفاده نمی‌کنند در نهایت دقت تشخیص پایینی را تجربه می‌کنند.

گروهی از دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) فناوری حسگر جدیدی را توسعه دادند که ممکن است بالاترین کیفیت و دقت را به همراه داشته باشند، در مقاله‌ای که در Analytical Chemistry منتشر شد، نشان می دهد که این حسگرها جایگزین دقیق و سریع‌تری برای آزمایش‌های پی سی آر ( PCR) هستند. این حسگرها نه تنها در مدت پنج دقیقه بدون نیاز به تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه با استفاده از آنتی بادی‌ها یا سایر معرف‌ها نتایج را ارایه می‌دهند بلکه توانستند ویروس کرونا را در غلظت‌های کمتر از ۲٫۴ پیکوگرم در هر میلی لیتر نمونه شناسایی کنند، در آزمایش‌های بعدی، محققان گفتند که محدودیت تشخیص کمتر نیز شده است و حسگرها می‌توانند ویروس را در غلظت‌های کمتری نسبت به سایر آزمایش‌های سریعی که در حال حاضر در دسترس هستند، شناسایی کنند.

آزمایش چکاپ زنان

حسگر چیست؟

حسگرها با استفاده از فناوری نانولوله‌های کربنی ساخته شده‌اند که چندین سال پیش در آزمایشگاه مایکل استرانو، نویسنده ارشد این مطالعه توسعه یافت، این لوله‌های نانومتری به طور طبیعی تحت نور لیزر تابش فلورسانس دارند و آزمایشگاه مایکل استرانو کشف کرد که وقتی لوله‌ها در پلیمرهای مختلف پیچیده می‌شوند و در معرض نمونه‌های زیست سیال قرار می‌گیرند، مولکول های ویروس کرونا به صورت هدفمند به شکاف بین حلقه‌های پلیمری فرو می روند و شدت نشر فلورسانس لوله‌ها را تغییر می‌دهند.

با حمایت و کمک مالی که در اوایل سال جاری توسط برنامه رادکس RADx مؤسسه ملی بهداشت اعطا شد، محققان این پروژه دست به کار شدند تا این فناوری تشخیص مولکولی فاز کرونا یا CoPhMoRe را به یک ابزار تشخیص سریع کووید ۱۹ تبدیل کنند. آنها با جستجوی پلیمری شروع کردند که بهترین تعامل را با مولکول‌های کرونا داشته باشد، محققان توانستند ۱۱ نامزد قابل قبول را شناسایی کنند، آن‌ها این لیست را به بهترین نامزد محدود کرده و از آن برای ساخت حسگرهای بسیار دقیق برای شناسایی ویروس کرونا استفاده کردند.

پژوهشگران نانولوله‌های به‌دست‌آمده را به دستگاهی مجهز به فیبر نوری متصل کردند که تغییرات فلورسانس نانولوله‌ها را در زمان واقعی در حین برهمکنش با نمونه‌های زیست سیال مشاهده می‌کند. استرانو از پژوهشگران این گروه گفت: این فناوری در نهایت می‌تواند نه تنها برای سرعت بخشیدن به تشخیص ویروس کرونا بلکه برای همه‌گیری‌های آینده نیز استفاده شود.

تقویت ریه‌ها بعد از ابتلا به ویروس کرونا

طبق توصیه‌ پزشکان و کارشناسان، عمل کردن به توصیه‌های سلامتی به شما کمک می‌کند بعد از درمان ویروس کرونا، سلامت و عملکرد ریه‌های خود را کنترل کنید. سعی کنید هم در خانه و هم در بیرون از خانه در معرض آلاینده‌ها قرار نگیرید، هر وقت هوای بیرون آلوده است در خانه ورزش کنید تا از ریه‌هایتان درست زمانی که به سلامت آن‌ها به شدت نیاز دارید، مراقبت کرده باشید.

تقویت ریه‌ها بعد از ابتلا به ویروس کرونا

در حال حاضر تمام دنیا درگیر جدال با ویروس ترسناک و به شدت واگیردار کروناست، سؤالی که احتمالاً به ذهن خیلی از افراد خطور می‌کند این است که چگونه از سلامت ریه‌هایمان و عملکرد آن پشتیبانی کنیم؟ این دسته از افراد چگونه می‌توانند مطمئن باشند که عملکرد ریه‌هایشان به حالت قبل برگشته است؟ فعالیت‌های هوازی مانند پیاده‌روی تند، دوی آهسته، یوگا و تمرینات تنفسی می‌توانند سرعت تنفس‌تان را بالا ببرند و شما را وادار به تنفس عمیق کرده و ریه‌هایتان را پاکسازی کنند.

استعمال سیگار و دوباره سراغ رژیم غذایی ناسالم رفتن می‌تواند هم ریه‌ها و هم سیستم ایمنی را دچار ضعف کند و باعث شود فرد بهبود یافته از ویروس کرونا، دوباره مبتلا شود. عمل کردن به توصیه‌های سلامتی به شما کمک می‌کند بعد از درمان کرونا، عملکرد ریه‌های خود را کنترل کنید. چه خودتان سیگار بکشید و چه در معرض دود سیگار قرار بگیرید، یکی‌از بزرگ‌ترین ریسک فاکتورهای ابتلا به عفونت ریه را دارید، سیگار کشیدن هیچ سودی ندارد که برای اجتناب از آن تردید کنید، خصوصاً در شرایط کنونی، بنابراین اگر ریه‌هایی سالم می‌خواهید باید به هر صورت از دود سیگار دوری کنید.

آلاینده‌های دنیای بیرون

در دنیای بیرون آلاینده‌هایی وجود دارد که می‌توانند به ریه‌هایتان به طرز وحشتناکی آسیب بزنند و شما را به یک عامل انتقال ویروس کرونا تبدیل کنند، بنابراین سعی کنید هم در خانه و هم در بیرون از خانه در معرض آلاینده‌ها قرار نگیرید، هر وقت هوای بیرون آلوده است در خانه ورزش کنید تا از ریه‌هایتان درست زمانی که به سلامت آن‌ها به شدت نیاز دارید، مراقبت کرده باشید.

خانه شما امن‌ترین مکان محافظت شده‌ای است که در این پاندمی می‌توانید داشته باشید، افزود: بهتر است در خانه بمانید و با تمیز کردن مرتب خانه و نگهداری گیاهان آپارتمانی، محیطی سالم و آرامش‌بخش برای خود داشته باشید، گیاهانی مانند آلوئه ورا و بامبو از دسته گیاهانی هستند که می‌توانند هوای داخل را تصفیه کنند. افرادی که مشاغل پُرریسک دارند و در معرض مواد شیمیایی و آلاینده‌ها قرار می‌گیرند باید از ماسک‌های محافظتی استفاده کرده و به طور مرتب و دوره‌ای از نظر سلامتی چکاپ شوند.

به طور کل عادت کنید که استرس‌های زیاد را در زندگی از خود دور کنید و هر شب به اندازه کافی بخوابید تا به بدنتان و عملکردهایش از جمله عملکرد ریه‌ها کمک کنید، سیستم دفاعی طبیعی بدن، مکانیسمی دارد که از ریه‌ها در برابر میکروب‌ها و آلودگی‌ها محافظت می‌کند و تغییرات ساده‌ای در سبک زندگی همراه با تغذیه سالم و استراحت و دور ماندن از استرس‌های زیاد و مداوم، حامی این مکانیسم طبیعی و خدادادی است. یک رژیم غذایی سالم نقش مهمی در حفظ سلامت ریه‌ها دارد، اظهار کرد: رژیم‌های غذایی کم‌چرب و پُر از سبزیجات، مرکبات و مایعات فراوان، برای تقویت سیستم ایمنی و تنفسی توصیه می‌شود. استنشاق بخار دو بار در روز نیز برای کاهش التهاب راه‌های هوایی توصیه می‌شود.

ورزش های مفید برای ریه

همان ورزش‌هایی که به سلامت قلب کمک می‌کنند برای ریه‌هایتان نیز مفید هستند، فعالیت‌های هوازی مانند پیاده‌روی تند، دوی آهسته، یوگا و تمرینات تنفسی می‌توانند سرعت تنفس‌تان را بالا ببرند و شما را وادار به تنفس عمیق کرده و ریه‌هایتان را پاکسازی کنند. افرادی که در تنفس مشکل دارند می‌توانند تنفس شکمی یا دیافراگمی را امتحان کنند، به این گونه که بنشینید، یکی‌از دست‌ها را روی سینه و دیگری را روی شکمتان بگذارید،

یک نفس عمیق با بینی بگیرید و احساس کنید که شکمتان حرکت می‌کند و به سمت بالا می‌آید، نه سینه‌تان، سپس به آرامی و در حالی که لب‌هایتان به هم فشرده‌اند، جوری که انگار سوت می‌زنید، هوا را بیرون داده و بازدم را انجام دهید، باید احساس کنید شکمتان دوباره پایین می‌رود و به وضعیت اول برمی‌گردد، این کار را چند بار به آرامی و با تمرکز تکرار کنید، این تکنیک تنفس عمیق برای کاهش استرس نیز بسیار مفید است.

ورزش های مفید برای ریه

از کجا بفهمیم ریه‌هایمان درگیر کرونا شده است یا خیر؟

در بسیاری از موارد ابتلا به ویروس کرونا درگیری ریوی بدون علامت بوده و یا علائم خفیفی دارد. در همین راستا لازم است افراد در این زمینه هوشیار باشند. توصیه می شود افرادی که مبتلا به کرونا بوده اما علائم آنها خفیف است، حتما سطح اکسیژن خون خود را بطور مرتب اندازه گیری کنند. یکی از عوارض و مشکلات بیماری کرونا درگیری ریوی است. در برخی مبتلایان کرونا به دلیل پیشروی بیماری درگیری هایی در ریه ایجاد می شود که خفیف تا شدید است و در موارد شدید در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به فوت بیمار شود.

درگیری ریوی عارضه ای خطرناک در مبتلایان کرونا است که باید به موقع شناسایی و درمان شود، بنابراین کوچکترین علامت در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد. این انتظار هست که بیماران مبتلا به کرونا با هر سطح بیماری(خفیف تا شدید) حتما در کوتاهترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کرده و معاینات اولیه را انجام دهند. پزشکان قطعا تشخیص خواهند داد که شرایط بیمار چگونه است و در صورت نیاز برای بیمار سی تی اسکن ریه تجویز می کنند.

درگیری های ریوی خفیف بدون علامت

درگیری های ریوی خفیف تقریبا بدون علامت است و شاید در برخی موارد فرد دچار سرفه های خفیف شود که در این شرایط بهترین کار سنجش سطح اکسیژن خون است، بنابراین توصیه می شود افرادی که مبتلا به ویروس کرونا بوده اما علائم آنها خفیف است، حتما سطح اکسیژن خون خود را به طور مرتب اندازه گیری کنند. بیمارانی که علائم سرفه و تنگی نفس آنها شدیدتر است باید حتما به پزشک مراجعه کرده و با تجویز پزشک سی تی اسکن ریه انجام گیرد.

این امر می طلبد که مبتلایان در طول مدت بیماری مراقب ریه های خود باشند و هرگونه علامت را جدی بگیرند. چنانچه درگیری ریوی متوسط باشد، داروی “رمدسیویر” توسط پزشک تجویز می شود و برای درگیری ریوی بالا بیمار بستری شده و تحت مراقبت های بیشتر قرار می گیرد. مردم باید بدانند که چنانچه درگیری ریوی بالا باشد پاسخ به درمان آن ضعیف تر است، بنابراین افراد پیش از آنکه کرونا ریه هایشان را به مقدار زیاد درگیر کند باید به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

انواع گونه های جهش یافته کرونا

اکثر گونه های جهش یافته کرونا، خنثی هستند و نه در قدرت شیوع و نه در میزان کشندگی، تفاوتی با نسخه های پیشتر از خود ندارند. اما برخی از آنها دارای خطرات بالقوه بسیار زیادتری هستند. ماه هاست که از گونه های جهش یافته کرونا می شنویم و هر بار نگران می شویم که گونه جدید کووید-19 با ما چه خواهد کرد؟ قبل از هر چیز بدانید که جهش ویروس، یک پدیده کاملاً عادی در دنیای ویروس هاست. ویروس ها بعد از وارد شدن به درون سلول ها، آنها را تبدیل به کارخانه تولید خود می کنند.

در این کارخانه های سلولی، نقشه ژنتیکی ویروس رونویسی و تکثیر می شود و کافی است در این رونویسی ها ، تغییراتی نسبت به نقسه اولیه ایجاد شود. اطلاعات ژنتیکی ویروس سارس-کو-۲ (عامل کرونا) حدود 30 هزار کاراکتر است و در هر جهش، تعدادی از این کاراکترها تغییر می یابند. تاکنون صدها مورد از گونه های جهش یافته کرونا گزارش شده است. اکثر این جهش ها، خنثی هستند و نه در قدرت شیوع و نه در میزان کشندگی، تفاوتی با نسخه های پیشتر از خود ندارند. ساختار پروتئین اسپایک ویروس سارس-کو-2 که در ایجاد گونه های جهش یافته کرونا موثر است.

انواع گونه های جهش یافته کرونا

گونه های جهش یافته ویروس کرونا زیر مجموعه کروناویریده هستند

ساختار آنها نیز دارای یک ژنوم آران‌ای معمولی است پس هنگامی که RNA آن در سلول میزیان رها میشود مستقیم به سمت ریبوزوم های متصل به شبکه آندوپلاسمی زبر میرود و دیگر احتیاجی ندارد وارد هسته شود وابتدا رونویسی شود و به طور مستقیم آنتی ژن های خود را میسازد . افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است.

کرونا ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. اگرچه کرونا ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما هفت نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تشخیص اینکه علت بیماری کرونا ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است، چرا که برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند ساختار این ویروس از دو لایه تشکیل شده‌است؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاج‌های پروتئینی تشکیل داده‌اند. پس از ورود به سلول میزبان، ذره ویروس بدون پوشش بوده و ژنوم آن وارد سیتوپلاسم سلول می‌شود. خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده‌است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت‌تری شود.

نمونه گیری در منزل

تست پی سی آر ویروس کرونا در منزل

سایت آزمایشگاهی آنی آزما به شما امکان انواع آزمایش در منزل را انجام دهید مانند تست PCR کرونا در منزل از طریق بینی و حلق انجام می شود. این روزها بدون شک مطالب زیادی در مورد تست کرونا یا آزمایش کرونا، آزمایش آنتی بادی واکسن کرونا، رپید تست و غیره شنیده باشید ولی در مورد کاربرد و زمان درست استفاده آن ها اطلاعات صحیح و جامعی نداشته باشید. آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمری (PCR) برای شناسایی RNA موجود زنده خاص مانند ویروس کرونا انجام می شود.

تست تست پی سی در صورت ابتلا در زمان تست، وجود ویروس کرونا را تشخیص می دهد. این تست همچنین می تواند باقی مانده های ویروس را حتی پس از پایان روند بیماری، تشخیص دهد. تست PCR استانداردترین تست برای تشخیص COVID-19 است زیرا دقیق ترین و قابل اطمینان ترین تست در میان همه تست های کرونا است.

سخن پایانی

مسأله‌ای که اهمیت دارد این است که هر گونه علامت شبیه سرماخوردگی را در حال حاضر مبنی بر کرونا قرار دهیم و تا زمانی که مطمئن نشده‌ایم به ویروس آلوده نیستیم وارد جامعه نشویم. متأسفانه برخی از مردم هنوز هم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بوده و در حالی که ناقل هستند در جامعه حاضر می‌شوند. آیا می‌دانید در چنین شرایطی چه آسیبی به افرادی که در گروه جامعه حساس قرار دارند وارد خواهد شد؟ ح

تی شما می‌توانید تست کرونا در منزل را تحت نظر آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما انجام دهید. در واقع اگر می‌خواهید تشخیص ۵ دقیقه ای ویروس کرونا با حسگر نانویی انجام بگیرد کافی است به آزمایشگاه‌ها آنی آزما تماس بگیرید تا کارشناسان به منزل شما اعزام شوند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.