چرا برخی جوانان به کرونای شدید مبتلا می‌شوند؟

چرا برخی جوانان به کرونای شدید مبتلا می‌شوند؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

یکی از نتایج جالبی که از تحقیق بر روی مبتلایان به کرونا به دست آمده است این است که شدت علائم در بین گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. همواره این نظریه در علم پزشکی ثابت شده است که جوانان به دلیل داشتن قدرت ایمنی بسیار بالا نسبت به بیماری‌ها مقاوم‌تر هستند اما جالب است بدانید کرونا این نظریه را زیر سؤال برده است چون برخی از جوانان به کرونای شدید مبتلا می‌شوند. اما اگر برای شما جالب است بدانید که چرا این اتفاق می‌افتد خواندن این مقاله را از دست ندهید.

مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد ژن‌ها عامل ابتلا به کرونای شدید جوانان سالم هستند. توالی‌یابی ژنی داوطلبان نشان داد در موارد شدید کرونای شدید جوانان، پنج ژن بسیار فعال است که یکی از آنان ADAM۹ نام دارد. به گزارش پایگاه خبری گاردین، مطالعات مختلف محققان نشان می‌دهد سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای معمولا در صورت ابتلا به کرونا، علائم شدیدتری را تجربه می‌کنند و نرخ بهبودی آنان کمتر است ولی در طی شیوع ویروس کووید-١٩ بارها دیده شده که جوانان سالم نیز به کرونای شدید مبتلا شده‌اند. محققان مدت‌هاست به دنبال پاسخ این سوال هستند که چرا جوانان سالم به کرونایی شدید مبتلا می‌شوند؟

آزمایش چکاپ مردان

چرا جوانان سالم به کرونای شدید مبتلا می‌شوند؟

یک گروه بین‌المللی از محققان برای یافتن پاسخ علت ابتلای برخی جوانان به کرونای شدید پنج ژن را از ۷۲ بیمار جوان که در بیمارستان بستری بودند، جدا کردند این ژن ها در جوانان مبتلا به علائم شدید کرونا فعال‌تر از جوانانی است که علائم خفیف دارند. ۴۷ نفر از داوطلبان بسیار بدحال بودند و برخی علائم بسیار خفیفی داشتند. توالی‌یابی ژنی داوطلبان نشان داد در موارد شدید کرونای جوانان، پنج ژن بسیار فعال است که یکی از آنان ADAM۹ نام دارد. زمانی که محققان این ژن را در آزمایشگاه در بافت ریه مسدود کردند، مشاهده شد که ویروس تکثیر کمتری دارد. بررسی این ژن‌ها می‌تواند منجر به درمان‌های موثر کرونا و جلوگیری از مرگ و میر شود.

بر اساس داده‌های رسمی منتشر شده مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در سراسر جهان از مرز پنج میلیون نفر گذشت و آمریکا از نظر تعداد تلفات در همه کشورها پیشتاز است. طبق اعلام ردیاب دانشگاه «جانز هاپکینز»، آمریکا که ثبت مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را از اوایل سال ۲۰۲۰ آغاز کرد تا روز دوشنبه ۷۴۵ هزار و ۸۳۶ مورد مرگ گزارش شده است. این رقم از تعداد تلفات در آمریکا بر اثر آنفلوآنزای اسپانیایی در سال‌های ۱۹۱۹-۱۹۱۸ میلادی که حدود ۶۷۵ هزار آمریکایی جان خود را از دست دادند، بیشتر است. نتایج این مطالعه در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

چرا جوانان سالم به کرونایی شدید مبتلا می‌شوند؟

نشانه‌های خطرناک پیک ششم کرونا

اکنون کارشناسان مختلف درباره بازگشایی‌ها ابراز نگرانی می‌کنند. بازگشایی باید منطقی باشد. باید مقداری تحمل کنیم تا میزان واکسیناسون‌مان بالا رود، فرهنگسازی برای مردم در رعایت ماسک زدن، مسافرت نرفتن و … انجام شود. رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه نشانه‌هایی از احتمال آغاز پیک ششم کرونا در کشور وجود دارد، گفت: باید تا هرجا که می‌توانیم ورودی کرونا را کاهش دهیم و سیاست‌مان، سیاست صفر کرونا باشد؛ این درحالی است که همچنان ورودی کوویدمان بالاست و به همان نسبت تعدادی از هموطنان‌مان هم فوت می‌کنند.

دکتر علیرضا ناجی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شرایط کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر نشانه‌هایی از افزایش بیماری در برخی استان‌های غربی و یکسری از استان‌های دیگر دیده شده و برخی شهرستان‌ها قرمز شده‌اند؛ به طوری که تعداد استان‌ها و شهرهای قرمزمان در حال افزایش است. این موضوع یک نشانه است و باید توجه بسیار زیادی به این موضوع داشته باشیم.

وی با بیان اینکه همچنان هم موارد روزانه مثبت بالایی در کشور داریم، افزود: از طرفی تعداد فوتی‌ها هم همچنان نزدیک ۲۰۰ مورد در روز باقی مانده است. بنابراین شرایط فعلی شرایط مناسبی نیست و نشانه‌هایی از این است که احتمال دارد، پیک ششم آغاز شود. در این شرایط بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و سایر صنوف به این صورت، بدون اینکه اقدامات غیردرمانی درستی را انجام دهیم و گردش ویروس را در جامعه کاهش نداده و سطح واکسیناسیون‌مان هم به عدد مناسبی نرسد، بسیار بسیار می‌تواند خطرناک باشد.

گردش ویروس کرونا در کشور همچنان بالاست

ناجی با بیان اینکه این نشانه‌ها و سیر افزایشی بیماری به‌گونه‌ای است که می‌تواند به یک پیک بدل شود، گفت: البته این موضوع درباره همه استان‌ها صدق نمی‌کند. در پیک چهارم و پنجم هم همین موارد اتفاق افتاد. به این صورت در پیک چهارم و پنجم بود که سیر بیماری در برخی استان‌های جنوبی افزایش یافته و قرمز شدند، اما این موضوع مورد توجه قرار نگرفت و پیک سراسر کشور را گرفت. به هر صورت این شرایط هنوز هم وجود دارد و هنوز هم گردش بالایی از ویروس را داریم.

وی ادامه داد: البته واکسیناسیون سرعت بیشتری گرفته و مردم باید نسبت به تزریق واکسن تشویق شوند. در عین حال وضعیت استان‌های مختلف متفاوت است، اما در کنار واکسیناسیون که در حال انجام است، باید اطلاعات لازم را به دست آورده، تحلیل مناسب انجام داده و از پیک جلوگیری کنیم. ما می‌توانیم با در دست داشتن اطلاعات مناسب و پیش‌بینی کردن، به موقع تصمیم بگیریم و اینطور نشود که مانند پیک چهارم و پنجم پیک‌های بلند، با دامنه بالا و با خسران زیاد را تجربه کنیم.

چرایی عدم کاهش مرگ‌های کرونایی

ناجی با بیان اینکه هنوز روزانه طبق آمار رسمی بین هشت تا ۱۰ هزار مورد جدید ابتلا در کشور شناسایی می‌شود، اظهار کرد: هرچقدر میزان موارد مثبت روزانه کمتر شود، بهتر است. باید تا هرجا که می‌توانیم ورودی کرونا را کاهش دهیم. باید سیاست‌مان، مانند همه کشورهای دیگری که در این زمینه موفق بودند، سیاست صفر کرونا باشد.

به هر حال این تعداد موارد مثبت روزانه‌ای که می‌بینیم، موارد رسمی است و می‌دانیم که این عدد بالاتر است.شناسایی موارد مثبت به عوامل زیادی وابسته است؛ اعم از تعداد روزانه تست‌ها، تعداد مراجعه‌کنندگان و … بنابراین این اعداد و ارقام واقعی نیست و به همین دلیل هم تعداد فوتی‌هایمان هم هنوز بالاست و به ۴۰ تا ۵۰ نرسیده است. بنابراین همچنان ورودی کوویدمان بالاست و به همان نسبت تعدادی از هموطنان‌مان هم فوت می‌کنند.

اقداماتی که باعث افزایش کرونا می شود

وی با بیان اینکه باید ورودی کووید-19 را پایین آوریم، گفت: بنابراین اقدامات غیردرمانی بسیار مهم است. در حال حاضر حمیت مردم در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی فردی و اجتماعی در زمینه کووید بسیار کاهش یافته و سطح استفاده از ماسک و … پایین آمده است. همه این موارد می‌تواند کمک کننده ایجاد پیک باشد. در عین حال تصمیم‌گیری‌هایی هم که انجام می‌شود، ناراحت‌کننده است و می‌تواند به کووید دم داده و آن را بالا برد.

اقداماتی که باعث افزایش کرونا می شود

تصمیمات بر اساس اطلاعات اپیدمیولوژیک مربوط به کووید-19 باشد

ناجی با بیان اینکه نسبت بازگشایی‌ها براساس مطالعاتی است که انجام می‌شود، پیش‌بینی ایجاد شده، فرمولی برایش داده شده و دستورالعملی برایش استخراج می‌شود، گفت: ما باید بر اساس پیشرفت میزان واکسیناسیون‌مان این تصمیمات را اتخاذ کنیم. حتی اگر تصمیم گرفتیم که اواخر آبان ماه بازگشایی انجام شود، همه این‌ها باید منوط به اطلاعات اپیدمیولوژیک مربوط به کووید باشد؛ اینکه چقدر می‌توانیم ویروس مهار کنیم.

وی با بیان اینکه من اکنون عضو هیچ کمیته‌ای نیستم، اما این اطلاعات موجود است، گفت: یکی از مشکلاتی که ما در کمیته اپیدمیولوژی یا واکنش سریع در دوره قبل داشتیم، این بود که به دستور وزیر باید به ما اطلاعات داده می‌شد، اما در نهایت اطلاعاتی به ما نمی‌دادند که ما بتوانیم درست تحلیل کنیم و تصمیمات معمولا بر اساس تحلیل‌های درست انجام نمی‌شد و بر اساس حدسیات بود و به این حدسیات هم عمل نمی‌شد.

بر همین اساس به نظر من ساختار وزارت بهداشت باید تغییر کند و یک مرکز مدیریت بیماری‌های بسیار چالاک با بدنه علمی و قوی باشد تا در آنجا با افراد علمی تحلیل‌های مناسب انجام شود و کمیته‌ها آن را به ستاد ملی ارائه دهند و در نهایت هم وزارت بهداشت را واقعا و عملا به عنوان مغز متفکر قبول کنند. در غیر این صورت اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد. اکنون کارشناسان مختلف درباره بازگشایی‌ها ابراز نگرانی می‌کنند. بازگشایی باید منطقی باشد. باید مقداری تحمل کنیم تا میزان واکسیناسون‌مان بالا رود، فرهنگسازی برای مردم در رعایت ماسک زدن، مسافرت نرفتن و … انجام شود.

از کرونا عقب می‌مانیم!

ناجی تاکید کرد: باید توجه کرد که واریانت دلتا و زیرشاخه‌های آن که قطعا در کشور ما وجود دارد و شاید هنوز شناسایی نکرده باشیم، واریانت‌های خاصی هستند و با هرگونه بازگشایی‌ها با عجله و بدون معیار می‌توانند باعث افزایش تعداد موارد شوند. در عین حال با معیارهایی هم که در رنگ‌بندی‌های شهرها داریم، همیشه از بررسی اپیدمیولوژی شیوع کرونا عقب هستیم. زیرا شیوع روزانه بیماری و مراجعات سرپایی را در نظر نمی‌گیریم و فقط شرایط بیمارستان‌ها و بستری را در نظر می‌گیریم و زمانیکه بیماری زیاد شده و بیمارستان‌ها پر شوند، شهر قرمز می‌شود. بر این اساس ما عقبیم. در حالی که باید جلو وارد شدنِ پیک‌های بلند را بگیریم.

تست کرونا در منزل برای قبل پرواز

بدون شک برای شما هم پیش آمده است که قبل از مسافرت کاری یا تفریحی خود مشغله های کاری کار را برای شما سخت کرده است. این روزها با شیوع کرونا به یکی از دردسر های آن یعنی آزمایش کرونا قبل پرواز افزوده شده است. به طوری که مجبور هستید برای انجام حضوری آزمایش یک روز را برای این کار در نظر بگیرید و حتی مرخصی بگیرید؛ همچنین ممکن است ساعت ها پشت ترافیک بمانید، منتظر نمونه گیری، پذیرش، جواب دهی و غیره بمانید که تمام این ها بدون شک طاقت فرسا و خسته کننده است! اما دیگر نگران نباشید شما می توانید بدون اتلاف وقت و صرف انرژی با مجموعه آنی آزما آزمایش خود را در چند دقیقه در زمان دلخواه خود به صورت آزمایش در منزل انجام دهید.

آزمایش آنتی بادی کرونا

آزمایش آنتی بادی کرونا

تست PCR در منزل

تست کرونا PCR در منزل یکی از آزمایش هایی می باشد که می توانید بدون دغدغه و هزینه های اضافی برای حمل و نقل و همچنین در کمترین زمان انجام دهید و از صحت سلامت خود و اعضای خانواده خود اطمینان حاصل کنید. اگر شما یا سایر اعضای خانواده در شرایط قرنطینه به سر می برید یا در هر صورت مایل به مراجعه به مراکز درمانی و انجام حضوری آزمایش ندارید تست PCR در منزل راه حل بسیار مناسبی برای موضوع می باشد.

در تست کرونا با روش پی سی آر ماده ژنتیک ویروس را شناسایی می کنیم و از جایی که عامل کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است و مجاری تنفسی را درگیر می کند، نمونه برداری آن از مجاری بینی انجام می شود‌. اما اگر بخواهیم در مورد کاربرد این تست بگوییم می توان به تشخیص لبتلا به کرونا اشاره کرد. اما نکته که باید در تست کرونا با روش پی سی آر اشاره کرد این است چون در مراحل اولیه این بیماری تعداد ویروس کم است و در نمونه گیری ممکن است وارد نشوند ممکن است در چند روز اول جواب تست ما منفی گزارش شود در حالی که به کووید ۱۹ مبتلا باشیم!

نمونه گیری در منزل

تست رپید یا کاستی کرونا

هدف استفاده از تست کرونا با روش کاستی بیشتر برای غربالگری یک جمعیت از افراد می باشد تا تشخیص این نوع بیماری. علت استفاده از تست سریع کرونا برای غربالگری تشخیص آسان و سریع این نوع روش می باشد به طوری که کمتر از ۳۰ دقیقه می توان جواب تست را دریافت کرد. این تست افراد منفی و مثبت را جدا کرده و سپس با استفاده از تست پی سی آر، تشخیص قطعی می ‌دهد، اما در حال حاضر امکانات این تست در ایران وجود ندارد. تعدادی از این تست‌ ها را در اختیار بعضی کشور ها گذاشته است تا بررسی‌ های لازم را انجام دهند. در صورت داشتن ارزش واقعی، از آن‌ ها به عنوان تست اولیه و صرفا برای غربالگری استفاده می‌ شود تا بعد از اینکه افراد منفی جدا شدند، مثبت بودن سایر افراد با روش‌های دقیق‌ تری تائید شود.

سخن پایانی

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید برخی از جوانان به کرونایی شدید مبتلا می‌شوند. در واقع قدرت سیستم ایمنی بدن، وزن افراد و حتی جنسیت می‌تواند بر روی نوع علائم و شدت عوارض ناشی از کرونا تأثیر گذارد. بنابراین عاقلانه‌ترین کار این است که تا زمان یافتن یک روش درمانی قطعی، پروتکل‌های بهداشتی را همه افراد رعایت کرده و در صورتی که کوچکترین علائم را داشتند آزمایش کرونا در منزل با آنی آزما را انجام دهند. با وجود این قبیل خدمات آنلاین، بدون اینکه نیاز باشد از خانه خارج شوید کارشناسان به منزل شما مراجعه کرده و تست را برای شما انجام می‌دهند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.