خودکشی کروناویروس با یک جهش جدید!؟

خودکشی کروناویروس با یک جهش جدید!؟

اگر از مردم تمام دنیا سؤال بپرسید که در حال حاضر منتظر چه اتفاقی خوشحال‌کننده‌ای هستید قطعاً خودکشی کروناویروس را از زبان تمامی مردم خواهید شنید. در حال حاضر طبق تحقیقات به عمل آمده، آمار ابتلا به ویروس کرونا در ژاپن در حال کاهش بوده و متخصصان متعهد هستند که بار ویروس کرونا در فضا کمتر شده است. این اتفاق به معنی خودکشی کرونا ویروس است. اتفاقی که برای تمامی مردم دنیا ممکن است تبدیل به یک رویا شده باشد ولی می‌تواند به واقعیت بپیوندد. اما خودکشی کردن ویروس چیست و چگونه اتفاق می‌افتد؟ بهتر است ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید تا با نحوه خودکشی یک ویروس آشنا گردید.

در ماه اکتبر تعداد موارد تایید شده‌ی کروناویروس ژاپن به طور غیرمنتظره‌ای کاهش یافت و اکنون دانشمندان ژاپنی ادعا می‌کنند که این ویروس جهشی مفید داشته که به نوعی خودکشی آن را رقم می‌زند. محققان ژاپنی می‌گویند که این جهش جدید در کووید 19 ممکن است آن را وادار به “خودکشی” کند. به گزارش چاینادیلی، اقدامات پیشگیرانه ژاپن شدیدتر از پیش نشده است بنابراین به نظر می‌رسد پدیده کاهش موارد ابتلا ناشی از بروز نوعی جهش در ویروس باشد. محققان ژاپنی می‌گویند که این جهش جدید در کروناویروس ممکن است آن را وادار به “خودکشی” کند.

آزمایش ایدز در منزل

جهش ژنوم سویه جهش یافته دلتا کروناویروس

به نقل از خبرگزاری کیودو نیوز، محققان موسسه ملی ژنتیک ژاپن و دانشگاه نیگاتا به تازگی آخرین تحقیقات خود را منتشر کرده‌اند. مطالعات نشان داده که در ژنوم سویه جهش یافته دلتا کرونا، آنزیمی به نام “nsp۱۴” جهش پیدا کرده است و این جهش باعث عدم بازسازی کامل ویروس و مرگ آن می‌شود. در فرآیند تکثیر و انتشار سریع ویروس، ژنوم‌ گاهی دچار جهش اشتباه می‌شود این موضوع یکی از دلایل اصلی بیماری نیز هست. در این مورد، آنزیم “nsp۱۴” مسئول بازسازی ویروس است.

اگر این فرآیند به موقع انجام نشود، جهش‌های زیادی روی هم انباشته می‌شود و ویروس قادر به تکثیر نخواهد بود. محققان دریافتند که ویروس‌هایی که جهشی در آنزیم “nsp۱۴” دارند، ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از ویروس‌های معمول جهش می‌کنند. بنابراین زمانی که موارد ابتلا در ماه اوت در ژاپن به اوج خود رسید این جهش در “nsp۱۴” رخ داده بود. در موج پنجم با افزایش گسترش بیماری میزان ویروس‌هایی که “nsp۱۴” آن‌ها جهش پیدا کرده بود افزایش یافت.

این نوع از کروناویروس در موج پنجم

این نوع از کروناویروس در بسیاری از مبتلایان موج پنجم وجود داشت این موضوع از نظریه‌ای مبنی بر ضعیف شدن ویروس سارس-کوو-۲ به دلیل تغییرات در آران‌ای RNA پشتیبانی می‌کند. تعداد مبتلایان ژاپن در روز شنبه به ۲۲۹ نفر رسید که کمتر از یک درصد ۲۵ هزار و ۹۰۰ مبتلا در بیستم ماه اوت است. “ایزورو اینوئه”(Izuro Inoue)، پروفسور موسسه ملی ژنتیک ژاپن باور دارد که علت کاهش تعداد مبتلایان بروز جهش در “nsp۱۴” باشد که باعث بروز جهش‌های غلط و در نهایت نابودی ویروس می‌شود. علاوه بر آن محققان تصور می‌کنند که آنزیمی به نام “APOBEC” باعث تغییر “nsp۱۴” شده باشد.

گفته می‌شود این آنزیم در شرق آسیا و اقیانوسیه در بسیاری از افراد فعال است. با این حال پیش از آن که جشن گرفتن را آغاز کنیم باید در نظر داشته باشیم که تنها گونه‌هایی از ویروس که دارای آنزیم “nsp۱۴” هستند ممکن است در حال ضعیف شدن باشند این بدان معناست که احتمال بروز جهش‌های واگیردارتر و خطرناک‌تر در سایر گونه‌های کروناویروس وجود دارد. این تحقیقات ژاپنی نباید منجر به گمانه‌زنی‌های اشتباه مبنی بر مرگ کروناویروس جدید شود.

جهش ژنوم سویه جهش یافته دلتا

پایان کروناویروس تا یکسال دیگر یا کمی دیرتر؟

اکنون که شاهد کاهش موج ویرانگر نوع دلتای کروناویروس هستیم و شاهد افزایش میزان واکسیناسیون در جهان، این پرسش ذهن متخصصان را درگیر کرده که آیا می‌توان سال آینده را سال پایان کرونا دانست؟ به گزارش یورونیوز؛ دانشمندان انتظار دارند که برخی از کشورها چون ایالات متحده، هند، بریتانیا و پرتغال، که از یکسو از مصونیت طبیعی جمعی بهره بردند و از سوی دیگر سیاست واکیسناسیون در سطح گسترده را در پیش گرفتند، از اولین کشورهایی خواهند بود که شانس بیشتری برای رهایی از این ویروس خواهند داشت.

با این وجود دانشمندان همچنان رفتارهای ویروس کرونا و جهش و شیوع آن در بین جوامع واکسینه‌ نشده را غیرقابل پیش‌بینی می‌دانند. متخصصان اما در یک مورد مطمئن هستند و آن اینکه سال آینده بسیاری از کشورها از وضعیت حاد خارج خواهند شد و شرایط بهتری را خواهند داشت. ماریا ون کرخوف، اپیدمیولوژیست سازمان جهانی بهداشت معتقد است که از هم اکنون تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی، فاصله زمانی داریم و فکر می‌کنیم بتوانیم به طور چشمگیری بر این ویروس غلبه کنیم و میزان مرگ و میر رو به طور گسترده‌ای کاهش دهیم.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت: احتمال پیروزی کامل بر کروناویروس وجود دارد

سازمان جهانی بهداشت امیدوار است که تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۷۰ درصد از جمعیت جهان قادر به دریافت واکسن باشند. خانم کرخوف می‌گوید:« اگر بتوانیم به آمار ۷۰ درصدی واکسیناسیون جمعیت جهان برسیم، از نظر اپیدمیولوژیک در وضعیت بسیار متفاوتی خواهیم بود.» او در عین حال نگران است که دولتها اقدامات احتیاطی را پیش از موعد لغو کنند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت موارد مرگ و میر در ماه گذشته میلادی، اکتبر، تقریبا در تمام جهان روند کاهشی داشت. برخی کارشناسان انتظار دارند که در این ماه موج دلتا در ایالات متحده به پایان برسد و این آخرین موج بزرگ کرونا در این کشور باشد.

واکسن استنشاقی آسترازنکا در راه است

محققان دانشگاه آکسفورد در حال انجام آزمایشی هستند تا دریابند که اسپری‌های بینی واکسن کروناویروس چه میزان در انسان موثر هستند و کارشناسان امیدوارند که این اسپری‌ها حتی موثرتر از تزریق باشند. اگر واکسن را از طریق بینی دریافت کنید ممکن است به ویژه در ایجاد یک پاسخ ایمنی که بینی را هدف قرار می‌دهد و در مسدود کردن عفونت‌های آن قسمت مفید باشد. شاید روزی بتوان واکسن‌های تزریقی کووید را با اسپری بینی جایگزین کرد و دانشمندان معتقدند که حتی شاید موثرتر نیز باشد.

محققان دانشگاه آکسفورد قصد دارند با آزمایش‌های مختلف دریابند که آیا اسپری واکسن کرونا با طعم شیرین می‌تواند از عفونت‌ها بدون اثرات منفی جلوگیری کند یا خیر. در این تحقیق ۳۰ نفر واکسن آسترازنکا آکسفورد را به شکل مایع و ۱۲ نفر دیگر اسپری را به‌عنوان یک تقویت‌کننده و بخشی از فاز یک آزمایش دریافت کردند، به این امید که بتوان از آن برای میلیون‌ها نفر استفاده کرد.

واکسن استنشاقی آسترازنکا

کودکان خردسال به همین طریق واکسن آنفلوآنزا دریافت می‌کنند

در حال حاضر، کودکان خردسال به همین طریق واکسن آنفلوآنزا دریافت می‌کنند همچنین برای درمان تب یونجه نیز از اسپری استفاده می‌شود. کارشناسان امیدوارند که واکسن‌های اسپری بینی بتواند در برابر کروناویروس موثر باشد. لایل هاپکینز که در این آزمایش شرکت کرده است تجربه خود را تعریف می‌کند: خیلی بهتر از آنچه فکر می‌کردم بود؛ چیزی شبیه گزگز یا چیزی شبیه آن است و به سختی می‌توانستم آن را حس کنم و طعم بسیار شیرینی داشت.

دکتر سندی داگلاس سرپرست این تحقیق گفت: این روش مزایای زیادی به همراه دارد از جمله جذاب‌تر کردن واکسن‌ها برای کودکان و بزرگسالانی که سوزن دوست ندارند. وی افزود: اگر واکسن را از طریق بینی دریافت کنید ممکن است به ویژه در ایجاد یک پاسخ ایمنی که بینی را هدف قرار می‌دهد و در مسدود کردن عفونت‌های آن قسمت مفید باشد. این دانشمند گفت که هنوز ممکن است یک سال تا عرضه اسپری‌های بینی واکسن کروناویروس زمان لازم باشد و از مردم خواست تا در این مدت واکسینه شوند. آزمایش‌های انجام‌شده روی همستر و میمون نشان داد که اسپری‌های بینی می‌توانند در ایجاد پاسخ آنتی‌بادی موثر باشند.

توصیف هدف آزمایش بر روی انسان

موسسه جنر (Jenner)، گروه توسعه واکسن در دانشگاه آکسفورد در توصیف هدف آزمایش بر روی انسان اظهار کرد: «هدف از این مطالعه آزمایش مسیر جدید تجویز واکسن کووید آسترازنکا آکسفورد در داوطلبان سالم در سنین بالا ۱۸ تا ۵۵ ( ۳۰ تا ۵۵ سال به‌عنوان گروه ۴ و۵) سال است.» این کارآزمایی اطلاعات ارزشمندی در مورد ایمنی واکسن و میزان پاسخ ایمنی در صورت اسپری داخل بینی در داوطلبان سالم به ما می‌دهد. ما این کار را با انتقال واکسن به شرکت‌کنندگان از طریق اسپری بینی، علاوه بر انجام آزمایش خون، سواب بینی و جمع‌آوری اطلاعات در مورد علائمی که پس از واکسیناسیون رخ می‌دهد، انجام می‌دهیم. شرکت‌کنندگان در گروه‌های یک تا سه به‌طور تصادفی برای دریافت یک یا دو دوز واکسن تخصیص داده می‌شوند، در حالی که شرکت‌کنندگان در گروه‌های ۴ و ۵، کسانی که قبل از ثبت‌نام واکسینه شده‌اند، همگی یک دوز از واکسن را دریافت خواهند کرد.

انگلیس مجوز استفاده از قرص کروناویروس را صادر کرد

سازمان تنظیم مقررات داروها و محصولات بهداشتی انگلیس، مجوز استفاده از قرص درمان کرونا را صادر کرد. این قرص که «مولنوپیراویر»Molnupiravir نام دارد دو بار در روز به بیماران دارای علائم کروناویروس تجویز خواهد شد. انگلیس نخستین کشوری است که مجوز استفاده از این قرص را برای درمان کرونا صادر کرده است. مولنوپیراویر که در اصل برای درمان آنفلوانزا ساخته شده، در آزمایش‌های بالینی نشان داده که آمار مراجعه به بیمارستان و مرگ ناشی از ابتلا به کرونا را به نصف می‌رساند.

ساجد جاوید وزیر بهداشت انگلیس ضمن استقبال از این تصمیم گفت که قرص یادشده برای افرادی که دارای سیستم ایمنی پایینی هستند تعیین کننده است. وی با صدور بیانیه‌ای افزود: امروز یک روز تاریخی برای کشور است. انگلیس نخستین کشور در جهان است که داروی ضد کرونا را برای مصرف خانگی تجویز می‌کند.

قرص مولنوپیراویر آنزیمی را که کروناویروس برای تکثیر خود از آن استفاده می‌کند هدف قرار می‌دهد

به گزارش رسانه‌های انگلیس، قرص مولنوپیراویر آنزیمی را که ویروس کرونا برای تکثیر خود از آن استفاده می‌کند هدف قرار می‌دهد. به این ترتیب ویروس به میزان کمی در بدن فعال است و شدت بیماری کاهش می‌یابد. سازمان تنظیم مقررات داروها و محصولات بهداشتی انگلیس اعلام کرد که این دارو برای افراد بزرگسال که تست کروناویروس مثبت داشته و خطر ابتلای آنها به نوع حاد این بیماری به دلیل سابقه ثبت شده در آزمایش‌های بالینی پیشین محرز شده، بلامانع است. «ژون رین» مدیر عامل سازمان تنظیم مقررات داروها و محصولات بهداشتی انگلیس، این تحول را از آن جهت مهم خواند که درمان کرونا از این پس به صورت خانگی و پیش از آنکه پیشرفت کند، قابل پیگیری است.

انگلیس ۴۸۰ هزار واحد از این دارو را سفارش داده که قرار است تا دو ماه دیگر دریافت کند. آمریکا هم طی قراردادی به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار ۱.۷ میلیون واحد از مولنوپیراویر سفارش داده است. استرالیا، سنگاپور و کره جنوبی هم سفارش خرید این دارو را ثبت کرده‌اند. این تحول در حالی صورت می‌گیرد که آمار ابتلا به کرونا در انگلیس به سرعت رو به افزایش است. در شبانه روز گذشته بالغ بر ۴۰ هزار نفر در انگلیس به کرونا مبتلا شده‌اند.

قرص مولنوپیراویر

 مرگ و میر کرونایی

طی یک هفته گذشته نیز قریب به ۸۰۰ نفر زندگی خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. زمزمه بازگشت محدودیت‌های کرونایی در انگلیس اخیرا دوباره بالا گرفته است و دولت لندن در یک عقب نشینی آشکار هشدار داده که در صورت شیوع موج جدید کرونا و افزایش فشارها بر مراکز بهداشتی این کشور، برخی از محدودیت‌هایی را که دو ماه پیش رفع کرد دوباره اعمال می‌کند. دیروز (چهارشنبه) معاون بالاترین مشاور پزشکی انگلیس تصویر نگرانی‌کننده‌ای از همه‌گیری کرونا در زمستان پیش‌روی این کشور ترسیم کرد و گفت: خیلی از مردم تصور می‌کنند که همه‌گیری کرونا به پایان رسیده است؛ اما من بر این باورم که هنوز ماه‌های دشواری در زمستان پیش‌رو داریم و از این بحران عبور نکرده‌ایم.

آزمایش آنلاین

زمان گران بها ترین دارایی هر شخص است که یکی از اهداف مهم آزمایش آنلاین صرفه جویی در آن در عین راحتی انجام آزمایش است. به طوری که شما می توانید آزمایش خود را در کمتر از چند دقیقه انجام دهید. امروزه یکی از معضلات جوامع امروزی زمان می باشد. در دنیای مدرنیته امروزی به علت صرف زمان بسیار برای کار، وقت و زمان بسیار حایز اهمیت شده است. اگر شما نیز جزء آن دسته از افراد هستید که انجام آزمایش ها و همچنین انجام چکاپ ها را به علت کمبود وقت به تعویق می اندازید، نمونه گیریی در منزل یا محل مد نظر شما، بهترین راهکار می باشد. همچنین با حذف هزینه های رفت و آمد برای نمونه گیری و سپس جوابدهی بدون شک در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود‌.

نمونه گیری در منزل

نمونه گیری در منزل

همان طور که در بالا اشاره شد آزمایش آنلاین یا نمونه گیری در منزل دارای مزیت های بسیاری می باشد. آزمایش های شما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما با بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های آزمایشگاهی انجام می شود که مورد تایید پزشکان و متخصصان می باشد و جواب های این آزمایشگاه دارای اعتبار ویژه ای در نزد جامعه پزشکان می باشد و شما با خیال کاملا راحت می توانید تست های آزمایشگاهی خود را به دست متخصصان ما بسپارید.

با انجام دادن آزمایش آنلاین و نمونه گیری در منزل متوجه خواهید شد که بسیاری از مشکلات انجام آزمایش حضوری را ندارد. در نمونه گیری حضوری شما مجبور به صف های طولانی پذیرش، نمونه گیری، جواب دهی می باشد. گاهی انتظار برای جواب دهی پروسه چند ساعت و گاهی چند روز می باشد مجبور به برگشت به خانه و مراجعه دوباره پس از چند روز به آزمایشگاه هستید! در حالب که بدون شک چنین تجربه هایی را با نمونه گیری در منزل را تجربه نخواهید کرد.

سخن پایانی

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید خودکشی کرونا ویروس در زمانی اتفاق می‌افتد که یک جهش جدید، به ضرر ویروس تمام شود. اما اتفاق ناخوشایند این است که تاکنون هر جهشی که در کرونا رخ داده، باعث شده سویه‌های قوی‌تری به جامعه بشریت معرفی شده و انسان‌ها‌ی بیشتری به کام مرگ بروند. پس در حال حاضر باید بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر از قبل جدی بگیرید چون همچنان کرونا در حال مانور بوده و اگر می‌خواهید جان خود را از آن حفظ کنید باید از مجامع عمومی دوری کنید و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را همچنان جدی بگیرید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.