آیا حتما باید قبل از تزریق واکسن کرونا آزمایش بدهیم؟

آیا حتما باید قبل از تزریق واکسن کرونا آزمایش بدهیم؟

به صورت کلی در پاسخ به این سوال باید گفت که پیش از تزریق واکسن کرونا در مراکز واکسیناسیون، از کسی ارائه تست کرونا درخواست نمی‌شود و افرادی که علائم بیماری کرونا در بدن آنها فعال است، باید تزریق واکسن را به زمان دیگری موکول کنند. اخیرا در فضای مجازی مطلبی مطرح شده مبنی بر اینکه “افراد قبل از تزریق واکسن کرونا حتماً باید تست داده و از سلامت خود مطمئن شوند زیرا اگر کرونا داشته باشند، بیماری آنها تشدید می‌شود”. در پاسخ به افرادی که بیماری کرونا در آنها فعال بوده و دارای علائم هستند توصیه می‌شود در زمان دیگری واکسن تزریق کنند؛ در افراد بی علامت داشتن این حساسیت ضرورتی ندارد.

در حال حاضر ارائه تست کرونا به‌ منظور سالم بودن افراد از نظر بیماری کرونا در هیچ یک از مراکز تزریق واکسن کرونا انجام نمی‌گیرد و قطعاً در ادامه نیز به همین منوال خواهد بود زیرا منفی شدن تست کرونا، به معنای این نیست که فرد قطعاً کرونا ندارد. تست سریع کرونا غالباً در افراد دارای علامت نشان می‌دهد که فرد مبتلا به کرونا است و در افراد بی علامت جواب درستی به دست نمی‌آید. در تست‌های PCR نیز بیماری با قاطعیت در افراد بی علامت تشخیص داده نمی‌شود.

توصیه به واکسن نزدن افراد دارای علامت این است که واکسن در برخی افراد باعث بروز همان علائم کرونا از قبیل تب و بدن درد می‌شود و اگر این افراد واکسن بزنند، ممکن است علائمی که از قبل در بدن آنها وجود داشته تشدید شود. تزریق واکسن کرونا به معنای وارد شدن ویروس کرونا به بدن نیست، و واکسن آنتی ‌ژنی است که از سطح ویروس کنده شده و خود ویروس نیست و هدف از وارد کردن آن به بدن، تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید آنتی‌بادی است. کسانی که دارای علائم نیستند، نسبت به این موضوعات حساسیت نداشته باشند.

نمونه گیری در منزل

آیا در صورت تزریق واکسن کرونا تست PCR مثبت می‌شود؟

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که آیا در صورت تزریق واکسن کرونا تست PCR مثبت می‌شود؟، گفت: معمولا چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد، اما ممکن است در موارد بسیار نادر شاهد این موضوع باشیم و احتمال دارد که فرد پیش از تزریق واکسن ناقل این بیماری و در حال طی دوره کمون بوده است.

در صورت تزریق واکسن کرونا تست PCR مثبت نمی شود، اما ممکن است در موارد بسیار نادر شاهد این موضوع باشیم و احتمال دارد که فرد پیش از تزریق واکسن ناقل این بیماری و در حال طی دوره کمون بوده است و یا اینکه ممکن است بعد از تزریق واکسن در دوره‌ای که بدن هنوز نسبت به ویروس ایمنی کامل کسب نکرده، دچار کووید شود و عمدتا این موضوع ارتباطی به تزریق واکسن ندارد. دادن تست آنتی‌بادی در افراد واکسینه شده توصیه نمی‌شود، چرا که انجام این کار لازم نیست و به علاوه هزینه هم بر است و اگر ۸۰ میلیون ایرانی بخواهند،

بعد از تزریق واکسن این تست را بدهند، مقدار زیادی از بودجه مملکت صرف این کار می‌شود. اما اگر پزشک معالج بخواهد میزان ایمنی بیمار خود که شرایطی خاصی دارد و برای مثال دچار نقص ایمنی است و یا تزریق واکسنش در شرایط ایده‌ال انجام نشده را بسنجد، فرد ۱۵ روز بعد از تزریق دز دوم می‌تواند تست آنتی‌بادی بدهد.

تست PCR

پس از تزریق یک نوبت واکسن کرونا بدن تا چه حد ایمن می‌ماند؟

پزشکان تزریق نوبت دوم واکسن کرونا برای رسیدن به حد بالایی از ایمنی بدن در برابر بیماری کووید-۱۹ را الزامی می‌دانند. بسیاری از مردم پس از تزریق نوبت نخست واکسن کرونا تمایلی به تزریق نوبت دوم از خود نشان نمی‌دهند. “نیویورک‌تایمز” با انتشار گزارشی اعلام کرده است که هشت درصد از مردم آمریکا پس از دریافت نوبت نخست واکسن کرونا، تزریق نوبت دوم را ضروری نمی‌بینند. با توجه به نرخ افرادی که در آمریکا واکسینه شده‌اند، این تعداد حدود ۵ میلیون نفر از شهروندان آن کشور را شامل می‌شود. آمار یاد شده از سوی مسئولان اداره بهداشت و درمان آمریکا در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

آنجلا رسموسن، ویروس‌شناس و از متخصصان سازمان واکسیناسیون و بیماری‌های عفونی در دانشگاه ساسکاچوان کانادا معتقد است سر باز زدن از نوبت دوم تزریق واکسن کرونا می‌تواند علت‌های گوناگونی داشته باشد. به باور او، برخی از مردم از تاثیرات جانبی این واکسن‌ها هراس دارند، برخی دیگر به دلایل پزشکی و سلامتی از پذیرش نوبت تزریق دوم واکسن کرونا خودداری می‌کنند. به باور او، اما بخش اعظم کسانی که حاضر به دریافت نوبت دوم واکسن کرونا نمی‌شوند، کسانی هستند که به خطا گمان می‌کنند یک بار دریافت واکسن کرونا برای محافظت آن‌ها در برابر این ویروس کفایت می‌کند.

دلایل دیگری را نیز شاید بتوان برشمرد. به عنوان نمونه ممکن است که مرکز واکسیناسیون مربوطه واکسن مورد نظر این دسته از افراد را در اختیار نداشته باشد، یا ممکن است که کارفرما به این افراد اجازه ترک محل کار برای دریافت واکسن کرونا را ندهد. به ‌هر حال پرسش اصلی این است: کسانی که تنها یک بار در برابر ویروس کرونا واکسینه می‌شوند، تا چه حد در برابر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ ایمن هستند؟

تزریق واکسن کرونا

آیا تزریق یک نوبت واکسن کرونا کافی است؟

در مورد واکسن‌هایی که در حال حاضر در دسترس هستند، کارشناسان بر این باورند که تزریق نوبت دوم الزامی است. تنها از این طریق، بدن انسان می‌تواند برای مدت طولانی‌تری در برابر این ویروس از خود محافظت کند. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که یک بار واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، در برابر این ویروس از ایمنی برخوردارند. اما روشن نیست که ایمن بودن بدن این دسته از افراد تا چه زمانی به قوت خود باقی است.

در این رابطه دو تحقیق صورت گرفته است. یکی از سوی اداره آمار ملی بریتانیا و دیگری از سوی دانشگاه آکسفورد. هر دو تحقیق به وضوح نشان داده‌اند که تنها کسانی که هر دو نوبت واکسن کرونا را دریافت کرد‌ه‌اند، از سطح بالایی از پادتن در پیکر خود در برابر این ویروس برخوردار می‌شوند.

همین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کسانی که یک نوبت واکسن بایون‌تک-فایزر یا واکسن آسترازنکا دریافت کرده‌اند، ۷۲ درصد در برابر عوارض ناشی از عفونت به ویروس کرونا ایمن هستند. در مورد واکسن بایون‌تک-فایزر، میزان افزایش سطح ایمنی بدن پس از نوبت دوم تزریق واکسن کرونا به حدود ۹۰ درصد افزایش می‌یابد. در مورد آسترازنکا هنوز با صراحت نمی‌توان گفت که میزان ایمنی بدن به چه حدی خواهد رسید و علت آن این است که هنوز تحقیقات در این زمینه به نتیجه نرسیده‌اند.

کوئن پاولز، یکی از نویسندگان این پژوهش و از دانشمندان موسسه نوفیلد در زمینه سلامت مردم در دانشگاه آکسفورد در مصاحبه با دویچه وله گفته است که افراد پس از دریافت نوبت دوم واکسن کرونا برای مدت طولانی‌تری در برابر این ویروس ایمن خواهند بود. او می‌گوید: «در مورد کرونا نیز همچون سایر بیماری‌های عفونی، افراد پس از دریافت واکسن، از ایمنی بالایی در برابر آن ویروس برخوردار می‌شوند، اما سطح ایمنی بدن این افراد به مرور زمان کاهش می‌یابد.»

پاولز گفته است که پادتن ایجاد شده در اثر دریافت نوبت نخست واکسن کرونا خیلی سریع عمل می‌کند. اما تنها پس از نوبت دوم واکسیناسیون است که بدن انسان برای مدتی طولانی‌تر در برابر این ویروس از خود دفاع می‌کند. به باور او، اهمیت دریافت نوبت دوم واکسن کرونا به خصوص در مورد افراد سالمند بیش از سایر رده‌های سنی است. حتی گفته می‌شود که برخی از کسانی که نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، در اثر ابتلا به این ویروس نیازمند مراقبت‌های پزشکی اضطراری و دستگاه تنفس شده‌اند. کسانی که یک بار واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

تزریق یک نوبت واکسن کرونا

ست واکسن کرونا در کوتاه ترین زمان

تست واکسن کرونا برای بررسی میزان ایمنی که پس از تزریق واکسن کرونا ایجاد می شود، و همچنین برای بررسی اثربخشی تزریق واکسن کرونا استفاده می شود. هرکسی که واکسن کرونا را دریافت کرده باشد ممکن است از خود بپرسد که چقدر این واکسن در برابر ویروس کرونا از او محافظت می‌کند. آیا تست واکسن کرونا پاسخ سیستم ایمنی بدن را اندازه گیری می کند؟ بله آزمایشاتی وجود دارد که بتواند برخی از اطلاعات مربوط به پاسخ ایمنی بدن افراد و میزان اثربخشی واکسن کرونا را ارائه دهد.

به عنوان مثال آزمایشات آزمایشگاهی می تواند سطح ایمونوگلوبولین جی (IgG) ، متداول ترین نوع آنتی بادی محافظت کننده در برابر عفونت را در خون فرد تشخیص دهد. آزمایش آنتی بادی دیگر آزمایشی است که می‌تواند آنتی بادی های پروتئین نوکلئوکپسید را تشخیص دهد که فقط به عنوان پاسخ به عفونت در بدن تولید می‌شوند. اما آزمایش آنتی بادی نوع آنتی بادی های مرتبط با میزان اثربخشی واکسن کرونا را تشخیص نمی‌دهد و به شما نمی گوید سیستم ایمنی بدن شما چگونه به واکسن پاسخ می دهد.

برای تست واکسن کرونا، یک روش محافظه کارانه در نظر گرفتن یک فرد به عنوان فرد محافظت شده توسط واکسیناسیون فقط 14 روز پس از تاریخ واکسیناسیون (زمان لازم برای دستیابی به محافظت از اکثر دریافت کنندگان واکسن برای بیشتر واکسن ها) است.

تجزیه و تحلیل های ثانویه با فواصل زمانی مختلف پس از واکسیناسیون می تواند برای کمک به راهنمایی سیاست های آینده انجام شود. در تجزیه و تحلیل اولیه باید افرادی که تعداد توصیه شده دوزهای مشابه واکسن را دریافت نموده اند با افراد واکسینه نشده مقایسه شوند. تجزیه و تحلیل های ثانویه افراد نیمه واکسینه شده ، افرادی که دوز واکسن مختلف دریافت می کنند ، زیر گروه های هدف ، انواع ویروسی و سابقه عفونت یا بیماری قبلی SARS-CoV-2 در صورت وجود را شامل می‌شود.

تست واکسن کرونا به صورت آزمایش در منزل یکی از خدمات نوینی است که توسط آزمایشگاه آنلاین آنی آزما برای همشهریان عزیز ساکن تهران ارائه می گردد. با این خدمت جدید دیگر نیازی نیست که شما به صورت حضوری برای انجام آزمایشات خود به آزمایشگاه مراجعه کرده و وقت خود را تلف نمایید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که تلفن خود را بردارید و با آزمایشگاه آنی آزما تماس بگیرید و یا از اپلیکیشن این آزمایشگاه، محل نمونه گیری خودتان را مشخص کنید و یا اینکه با مراجعه به سایت آنی آزما، کارهای پذیرش آزمایشات خود را به صورت اینترنتی و غیرحضوری انجام دهید.

تست در منزل یک روش ساده در عین حال کاربردی می باشد که امروزه برای تشخیص آسان می باشد. با صنعتی شدن دنیا، افزایش ساعات کاری، افزایش آلودگی ها، ترافیک، شیوع بیماری هایی مانند کووید ۱۹ و غیره مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایشگاه تبدیل به یک کار پردردسر شده است. به طوری که بسیاری از افراد به علت وقت گیر بودن و سخت بودن این راه هر روز انجام آزمایش را به تعویق می اندازند ولی انجام آزمایش در منزل وین امکان را برای شما ایجاد می کند که بدون آن که مجبور به حضور در آزمایشگاه برای انجام نمونه گیری، پذیرش، جوابدهی باشید، در منزل یا محل کار در عرض چند دقیقه می توانید آزمایش خود را انجام دهید.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل و محل کار

تست کرونا در منزل و محل کار با هدف تشخیص آسان آزمایش آنتی بادی پس از تزریق واکسن کرونا طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی ، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد.

یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل ، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد. آزمایش خون در منزل به منظور آسان تر کردن انجام تست ها و درنهایت تشخیص انجام می گیرد. با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.