مطالعه جدید مشخص می کند افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده اند، نیازی به واکسیناسیون ندارند

مطالعه جدید مشخص می کند افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده اند، نیازی به واکسیناسیون ندارند

محققان می گویند به نظر می رسد افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده اند، دارای ایمنی مشابهی مانند افرادی هستند که کاملاً واکسینه شده اند و از نظر ابتلا به بیماری تقریبا به همان میزان ایمن هستند. محققان کلینیک کلیولند می گویند افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده اند ممکن است لزوماً از واکسیناسیون بهره مند نشوند. آنها گفتند که افراد مبتلا به عفونت قبلی از محافظت مشابه با واکسیناسیون کامل برخوردار بودند.

محققان هنوز درمورد مقایسه ایمنی طبیعی با ایمنی ناشی از واکسیناسیون هستند. کرونا ویروس (Corona Viruses) ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که در سال ۱۹۶۰ کشف شده‌اند و می‌توانند عاملی برای سرماخوردگی باشند در واقع این ویروس‌ها منجر به بروز بیماری‌هایی از خانواده سرماخوردگی در انسان و حیوانات می‌شوند. از خصوصیات شکل ظاهری آن‌ها می‌توان به زوائد تاج مانند آن بر روی سطوح دیواره ویروس‌ها اشاره کرد.

آزمایش هورمونی زنانه

برخی از کرونا ویروس‌ها، دستگاه تنفسی را مورد هدف قرار می‌دهند و برخی دیگر نیز به معده و روده حمله می‌کنند. نشانه‌های بیماری کرونای مزمن در ریه در اکثر افراد به صورت سرماخوردگی عادی و نوعی سرماخوردگی ترشح‌آور به نام پنومونیا نمایان می‌شود. در این دسته ۴ نوع کرونا ویروس کشف شده است:

HCoV-229E HCoV-OC43 HCoV-NL63 که در سال ۲۰۰۴ کشف شده است. HCoV-HKUI که در سال ۲۰۰۵ در هنگ‌کنگ کشف شده است. این ۴ نوع ویروس مذکور در بزرگسالان و کودکان با حمله به سیستم تنفسی، ایجاد بیماری می‌کنند. انواع دیگری از این ویروس‌ها هستند که فرد را شدیدا بیمار می‌کنند از جمله سارس، مرس و بیماری کرونا مزمن یا همان ویروس کرونای جدید.

منشا تمام این ویروس‌ها حیوانات بودند مثلا نخستین بار ویروس سارس در خفاش مشاهده شد و بعد در گربه‌های ولگرد نهایتا به انسان رسید. ویروس مرس هم از شتر به انسان رسید. نوع نهایی آن طبق تحقیقات پژوهشگران، مورچه‌خوار است البته جانوران دیگری هم ممکن است در شیوع نقشی داشته باشند. برخی از کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده اند نیز برای اطمینان بیشتر و تا تکمیل تر شدن تحقیقات باز هم واکسیناسیون کرونا را انجام دهند.

مطالعه جدید مشخص می کند افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده اند، نیازی به واکسیناسیون ندارند

این تحقیق نشان می دهد که از تعداد زیادی از کارکنان مراقبت های بهداشتی، تقریباً 0 مورد عفونت SARS-CoV-2 در میان کسانی که دارای موارد زیر بودند تشخیص داده شد:

  • قبلاً به ویروس مبتلا شده و واکسینه نشده بودند
  • قبلاً به ویروس مبتلا شده و واکسینه شده بودند
  • هرگز به ویروس مبتلا نشدند و واکسینه شدند

با این حال ، در افراد واکسینه نشده که قبلا به بیماری کرونا مبتلا نشده بودند، موارد به طور مداوم افزایش می یابد. به گفته محققان ، یافته ها نشان می دهد که عفونت طبیعی ایمنی مشابه واکسیناسیون را فراهم می کند. بنابراین ، افرادی که بیماری کرونا نداشته اند می توانند در اولویت واکسیناسیون قرار بگیرند. متخصصان می گویند که برای تعیین میزان دوام ایمنی بعد از بیماری کرونا، تحقیقات بیشتری لازم است. تا زمانی که این داده ها را نداشته باشیم، برخی از متخصصان بیماری های عفونی توصیه می کنند افرادی که COVID-19 داشته اند هنوز یک دوز واکسن دریافت کنند.

عفونت با ویروس کرونا ممکن است به معنای ایمنی نسبت به آن باشد. 52،238 نفر در این مطالعه شرکت داشتند. از 2579 نفری که قبلاً مبتلا به بیماری کرونا بودند، هزار و 359 نفر واکسینه نشده بودند.49659 نفر باقیمانده قبلاً COVID-19 نداشتند و 22،777 نفر از آنها واکسینه شدند. این افراد از دسامبر سال 2020 تا مه 2021 مورد ردیابی قرار گرفتند و در این مدت هیچ یک از 2579 نفری که قبلاً مبتلا به COVID-19 بودند (از جمله هزار و 359 نفر واکسینه نشده) به ویروس مبتلا نشدند.

بیماری کرونا

طبق یافته ها، واکسیناسیون به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری کرونا را در میان افرادی که قبلاً به COVID-19 مبتلا نشده اند، کاهش می دهد – اما لزوما در میان افرادی که قبلاً به آن مبتلا نبوده اند این موضوع بیشتر صدق می کند. به نظر می رسد که این افراد دارای ایمنی مشابه با کسانی که کاملا واکسینه شده اند هستند.

با توجه به محدودیت در دسترس بودن واکسن در کشورهای خاص، یافته ها بر این باور فزاینده افزوده می شود که واکسن ها باید در اولویت کسانی باشد که قبلاً به بیماری کرونا مبتلا نشده اند. “دکتر مونیکا گاندی ، متخصص بیماری های عفونی” با دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو ، گفت.

آنچه در مورد ایمنی و مصونیت می دانیم

منابع معتبر نشان می دهند که ایمنی در برابر عفونت طبیعی طولانی مدت است و تا 8 ماه و احتمالاً مدت زمان طولانی تر باعث ایمنی فرد نسبت به ابتلا به بیماری خاص می شود. شواهد همچنین به طور مداوم به نرخ پایین Trust Source of reinfectionTrusted Source در میان افرادی که قبلاً به بیماری کرونا مبتلا بودند اشاره دارد. و مطالعه ای از اسرائیل نتیجه گرفت که عفونت مجدد در افرادی که قبلا بیمار بودند به همان اندازه ای است که واکسینه شده اند.

سیستم ایمنی بدن ما قوی است و شامل اجزای مختلفی است که برای جلوگیری از بیماری با هم کار می کنند. آنتی بادی هایی وجود دارد که سیستم ایمنی بدن ما با قرار گرفتن در معرض یک عامل بیماری زا تولید می کند. به گفته دکتر آمش آدالجا ، دانشمند ارشد مرکز امنیت بهداشت دانشگاه جان هاپکینز در مریلند و یک متخصص بیماری های عفونی، ممکن است با گذشت زمان سطح آنتی بادی کاهش یابد اما حتی در سطوح پایین تر نیز عمل کند.

همچنین پاسخ ایمنی با واسطه سلول وجود دارد که شامل سلول های B محافظ و سلولهای T است که به نظر می رسد با گذشت زمان افزایش می یابند و مدتها پس از عفونت افزایش می یابند. به گفته کرول ، لازم به ذکر است که افراد پاسخ های ایمنی متغیر نسبت به عفونت ایجاد می کنند. کرول گفت: “برخی از افراد مبتلا به عفونت مستند ، آنتی بادی تولید نمی کنند.”

چه کسانی باید واکسینه شوند؟

آدالجا گفت که ایمنی طبیعی باید بر سیاست واکسیناسیون تأثیر بگذارد. “ایمنی طبیعی بی اهمیت نیست و همراه با واکسیناسیون به میزان ایمنی در سطح جمعیت کمک می کند.” دانشمندان هنوز در حال بررسی این هستند که آیا واکسیناسیون افرادی که قبلاً به این عفونت مبتلا شده اند فوایدی دارد یا خیر. آنها همچنین در حال بررسی چگونگی مقایسه ایمنی طبیعی با ایمنی در برابر واکسیناسیون هستند. گاندی گفت که اغلب از او سوال می شود که آیا افراد قبلاً بیمار باید واکسینه شوند. وی گفت که حقیقت این است که، اطلاعات کافی وجود ندارد و ما هنوز نمی دانیم که مصونیت طبیعی چه مدت طول می کشد.

چه کسانی باید واکسینه شوند؟

راه حل او این است که افرادی که قبلا یک بار به بیماری کرونا مبتلا شده اند فقط دوز اول واکسن را دریافت کنید. حتی اگر غیرضروری باشد، این دوز واحد می تواند به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن عمل کند. گاندی توضیح داد: “من بعد از عفونت طبیعی یك دوز را توصیه می كنم، نه به دلیل هر مدرکی كه بتوانم پیدا كنم ،” اما به دلیل احساسات. “

یک مطالعه نشان داد که افراد قبلاً بیمار که یک دوز واکسن مصرف می کردند، در مقایسه با افرادی که عفونت نداشته اند اما هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند ، پاسخ آنتی بادی قوی تری دارند.

گزارش دیگر منابع معتبر نتیجه گرفت که یک دوز در افراد قبلا بیمار پاسخ ایمنی مشابه افرادی که قبلاً عفونت نداشته اند اما هر دو دوز را دریافت کرده اند ایجاد می کند. همچنین برای استراتژی تزریق یک دوز مناسب تر است. وی گفت: “یک دوز واحد از رژیم واکسن دو دوز ممکن است تمام مواردی باشد که برای فرد مبتلا به عفونت قبلی لازم است.”

به گفته آدلجا، تشخیص اینکه فردی مصونیت طبیعی دارد، از آنجا که با گذشت زمان سطح آنتی بادی کاهش می یابد، دشوار است و اندازه گیری سلول های T دست و پا گیر است.

خبر خوب این است که هیچ گزارشی از خطرات و خطرات مربوط به افرادی که قبلا بیماری کرونا داشته اند و هنوز واکسینه شده اند گزارش نشده است. به گفته گاندی ، ممکن است عوارض جانبی معمول آنها بیشتر باشد – درد در محل تزریق و خستگی – اما واکسیناسیون بعد از عفونت طبیعی هیچ چیز خطرناکی ندارد. در نهایت ، ما برای درک طول و دوام ایمنی پس از عفونت به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

کرول گفت: “ما همچنین اثرات افتراقی عفونت را بر روی زنان، کودکان و افراد مسن مشاهده می کنیم، بنابراین باید طول و قدرت ایمنی را نیز مشخص کنیم ، زیرا ممکن است در این گروه های مختلف متفاوت باشد.”

مزایای تزریق واکسن بیماری کرونا

تا به حال تمامی واکسن‌ها برای حفظ سلامتی همه افراد ساخته شده‌اند و در مورد واکسن کرونا نیز این موضوع صادق است. در حال حاضر بیشتر پزشکان در تمامی کشورها تزریق واکسن کرونا را توصیه کرده‌اند؛ چراکه استفاده از آن نه‌تنها همه‌گیری این ویروس را کنترل می‌کند، بلکه جان بسیاری را نجات خواهد داد.

در حالت کلی برای کنترل همه‌گیری‌ها ۲ رویکرد وجود دارد، یکی پخش و همه‌گیری ویروس بین انسان‌ها است تا جایی که ۶۵ درصد افراد جامعه به این ویروس مبتلا شوند و زنده بمانند و دیگری استفاده از واکسن است. در روش اول افراد سالمند و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، در خطر بزرگی قرار می‌گیرند و احتمال زیادی دارد که جان خود را از دست بدهند؛ بنابراین، با کشف و استفاده از واکسن کرونا، می‌توانیم جان خود و دیگران را نجات دهیم.

مزایای تزریق واکسن بیماری کرونا

برای آگاهی از عوارض جانبی واکسن کرونا باید به نتایج تحقیقات و گزارش‌های بالینی توجه کنیم. بر اساس گزارش‌های سازمان غذا و داروی آمریکا، میزان عوارض واکسن فایزر کمتر و خفیف‌تر از دیگر واکسن‌ها بوده؛ در حالی که در تزریق واکسن مدرنا عوارضی مانند درد ماهیچه و مفصل، سردرد، تب و خستگی دیده شده است. بعد از تزریق واکسن و تحریک شدن سیستم ایمنی بدن، معمولا این عوارض برای تمامی واکسن‌ها دیده می‌شود و ممکن است تا چند روز هم ادامه داشته باشد.

می‌توان گفت مهم‌ترین عارضه تزریق واکسن، تاکنون مربوط به واکنش آلرژیک آنافیلاکسی بوده؛ تا جایی که تقریبا ۳۶۰ دریافت‌کننده از بین ۲ میلیون نفر، این حساسیت را گزارش کرده‌اند. در حساسیت آنافیلاکسی، به‌طور ناگهانی فرد دچار تورم گلو، خارش، افت فشار خون یا ضایعات پوستی مانند تاول و قرمزی پوست می‌شود. به همین دلیل افرادی که به واکسن یا آمپول‌ها حساسیت دارند، باید تا ۳۰ دقیقه بعد از تزریق تحت مراقبت پزشکی باشند.

همچنین بر اساس گزارش‌ سازمان جهانی بهداشت، افرادی که به مواد تشکیل‌دهنده واکسن های کرونا که به روش MRNA تهیه شده‌اند، یعنی واکسن مدرنا و فایزر، حساسیت دارند نباید این نوع واکسن‌ها را دریافت کنند.

داروهای گیاهی برای تقویت سیستمی ایمنی بدن  در برابر بیماری کرونا

استفاده از داروهای گیاهی به صورت کلی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا و کرونا یا به طور کلی برای تقویت سلامتی خود بسیار مهم و کاربردی می تواند داشته باشد. حفظ قدرت سیستم ایمنی به ویژه در حال حاضر که با بحران همه‌گیری بیماری کووید-19 نیز مواجه هستیم، اهمیت دارد.

سیستم ایمنی مسئول پیشگیری و مبارزه با عفونت ها است و زمانی که از قدرت لازم برخوردار باشد، احتمال دفع بیماری ها نیز بیشتر می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که برای حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن خود و مبارزه با بیماری ها تنها نباید به داروهای گیاهیمتکی بوده و دریافت برخی ویتامین ها و مواد معدنی به میزان لازم، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی و انجام ورزش نیز باید مورد توجه قرار بگیرند. شستشوی منظم دست ها و پرهیز از تماس با افرادی که ممکن است بیمار باشند نیز از بهترین و ساده‌ترین روش ها برای کاهش خطر ابتلا به بیماری هستند.

نمونه گیری در منزل

آزمایش اثر بخشی تزریق واکسن کرونا یکی از خدماتی است که توسط آزمایشگاه آنلاین آنی آزما ارائه می شود. امروزه با توجه به شرایط خاصی که پیش آمده است و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی، بسیاری از فعالیت هایی که در گذشته به صورت حضوری انجام می گرفت، امروزه به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت قابل انجام است.

انجام آزمایش خون مثل تست کرونا در منزل نیز یکی از این فعالیت ها می باشد. با توجه به آلودگی گسترده ای که در فضای بیرون و به خصوص بیمارستان ها و مراکز درمانی مثل آزمایشگاه وجود دارد، خود این مراکز می توانند به عنوان کانون انتقال کرونا به افراد محسوب شوند.

اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش اثر بخشی تزریق واکسن کرونا را انجام دهید همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری در منزل می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.