علائم کروناویروس – سوالات متداول

علائم کروناویروس - سوالات متداول

آیا علائم کروناویروس را می دانید؟ دانستن علائم هشدار دهنده می تواند به شما کمک کند در صورت بیمار شدن شما یا عزیزانتان اقدامات درستی را انجام دهید. کروناویروس ها خانواده ای از ویروس ها هستند که می توانند باعث بیماری هایی مانند سرماخوردگی، سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) شوند. در سال 2019، یک ویروس کرونای جدید به عنوان عامل شیوع بیماری که منشا آن چین است، شناسایی شد.

این ویروس به عنوان سندرم حاد تنفسی ویروس کرونا 2 (SARS-CoV-2) شناخته می شود. بیماری ناشی از آن بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) نامیده می شود. در مارس 2020، سازمان جهانی بهداشت (WHO) شیوع COVID-19 را یک بیماری همه گیر اعلام کرد. در این مقاله به صورت کلی در مورد علائم شناخته شده کروناویروس بحث خواهیم کرد و همچنین در مورد سوالات متداولی که در مورد علائم ویروس کرونا وجود دارد، اطلاع رسانی می کنیم.

آزمایش چکاپ زنان

علائم کروناویروس شامل چه مواردی می باشد؟

علائم و نشانه های بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) ممکن است 2 تا 14 روز پس از مواجهه ظاهر شوند. این زمان پس از مواجهه و قبل از بروز علائم، دوره کمون نامیده می شود. شما هنوز هم می توانید COVID-19 را قبل از اینکه علائم داشته باشید (انتقال بدون علامت) گسترش دهید.

شایع ترین علائم کروناویروس عبارتند از:

 • سرفه
 • تب یا لرز
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • دردهای عضلانی یا بدن
 • گلو درد
 • از دست دادن جدید چشایی یا بویایی
 • اسهال
 • سردرد
 • خستگی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • احتقان یا آبریزش بینی

برخی از این علائم بسیار رایج هستند و می توانند به دلیل بسیاری از بیماری ها به غیر از کروناویروس، بیماری ناشی از ویروس کرونا به نام SARS CoV-2 رخ دهند. اگر هر یک از علائم را دارید، با پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید، که می تواند خطر شما را ارزیابی کند و به شما در تعیین مراحل بعدی کمک کند.

شدت علائم کروناویروس می تواند از بسیار خفیف تا شدید متغیر باشد. برخی از افراد ممکن است تنها علائم کمی داشته باشند. برخی از افراد ممکن است اصلاً علائمی نداشته باشند، اما همچنان می توانند آن را گسترش دهند (انتقال بدون علامت). و برخی از افراد ممکن است علائم بدتری مانند تنگی نفس و ذات الریه بدتر را حدود یک هفته پس از شروع علائم تجربه کنند. برخی از افراد بیش از چهار هفته پس از تشخیص علائم کووید 19 را تجربه می کنند. این مسائل بهداشتی گاهی اوقات شرایط پس از COVID-19 نامیده می شود.

برخی از کودکان چندین هفته پس از ابتلا به کووید-19، سندرم التهابی چند سیستمی را تجربه می‌کنند، سندرمی که می‌تواند بر برخی از اندام‌ها و بافت‌ها تأثیر بگذارد. به ندرت، برخی از بزرگسالان نیز این سندرم را تجربه می کنند. افرادی که سن بالاتری دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری جدی ناشی از کووید-19 هستند و با افزایش سن این خطر افزایش می‌یابد. افرادی که شرایط پزشکی موجود دارند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای بیماری جدی باشند.

علائم کروناویروس

علائم هشدار دهنده اضطراری کروناویروس شدید – چه زمانی باید با 115 تماس بگیرید

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با 911 یا اورژانس محلی خود تماس بگیرید و به اپراتور اطلاع دهید که در حال تماس با فردی هستید که ممکن است به کروناویروس مبتلا باشد:

 • دشواری در تنفس
 • درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
 • سردرگمی جدید
 • ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن
 • لب ها یا صورت کبود می شوند

علائم احتمالی دیگری برای کروناویروس وجود دارد. در مورد علائم شدید یا نگران کننده با پزشک یا مرکز مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

چه زمانی باید در مورد علائم خود با پزشک تماس بگیرم؟

اگر احساس بیماری می کنید، با مطب پزشک یا مرکز مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید و علائم خود را از طریق تلفن توضیح دهید. مراحل بعدی مورد بحث قرار خواهد گرفت، از جمله اینکه آیا باید آزمایش کرونا انجام دهید یا خیر. اگر معلوم شد که مبتلا به کووید-۱۹ هستید، موارد خفیف را می‌توان در خانه با استراحت و ایزوله‌کردن مدیریت کرد. اگر به شدت بیمار شوید، ممکن است به مراقبت های بیمارستانی نیاز داشته باشید.

جهت انجام تست کرونا در منزل باید ابتدا وارد صفحه پذیریش سایت آنی آزما شوید. در صفحه پذیرش در قسمت کادر نام و نام خانوادگی بیمار و همچنین ساعت که برای شما مقدر برای نمونه گیری است را ذکر کنید. توجه داشته باشید که پس از ثبت درخواست آزمایش مورد نظر خود یعنی درخواست نمونه گیری تست pcr کرونا و یا آزمایش آنتی بادی، همکاران ما در آزمایشگاه در سریعترین زمان ممکن پس از هماهنگی با شما، برای گرفتن نمونه با رعایت کامل نکات بهداشتی مراجعه می نمایند و بعد از انجام نمونه گیری وانجام تست کرونا در منزل شما می توانید جواب آزمایش خود را در منزل و به صورت آنلاین از طریق صفحه کاربری خود دانلود نمایید و همواره به سوابق آزمایشات قبلی خود نیز دسترسی داشته باشید.

اگر در معرض کروناویروس قرار بگیرم، چقدر طول می کشد تا علائمی در من ایجاد شود؟

علائم ممکن است دو تا 14 روز پس از آلوده شدن شما به SARS-CoV-2 شروع شود. مطالعه‌ای که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ انجام شد نشان می‌دهد که میانگین زمان بروز علائم حدود پنج روز است، با این حال، تحقیقات CDC نشان می‌دهد که میانگین زمان بروز علائم امیکرون حدود سه روز است. اگر مشکوک هستید که در معرض یا تماس نزدیک با فردی مبتلا به کروناویروس قرار گرفته اید، باید خود را قرنطینه کنید، مراقب علائم باشید و چهار یا پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض این بیماری آزمایش دهید.

قرار گرفتن در معرض تماس با فرد آلوده به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود، است، به گونه ای که احتمال ابتلا به ویروس را افزایش می دهد. تماس نزدیک عبارت است از فاصله کمتر از 6 فوت با فرد آلوده (تأیید شده توسط آزمایشگاه یا تشخیص بالینی) برای مجموع 15 دقیقه یا بیشتر در طول یک دوره 24 ساعته. لطفاً دستورالعمل های وزارت بهداشت را برای ایزوله سازی و قرنطینه برای کمک به جلوگیری از گسترش COVID-19 مرور کنید

اولین علائم ابتلا به ویروس کرونا چیست؟

علائم اولیه گزارش شده توسط برخی افراد شامل خستگی، سردرد، گلودرد و تب است. برخی دیگر از دست دادن بویایی یا چشایی را تجربه می کنند. کروناویروس می تواند علائمی را ایجاد کند که در ابتدا خفیف هستند، اما پس از پنج تا هفت روز شدیدتر می شوند و سرفه و تنگی نفس بدتر می شوند. برخی از افرادی که کووید19 دارند به ذات الریه مبتلا می شوند. نوع و شدت اولین علائم می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که در صورت داشتن علائم، حتی علائم خفیف، با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا می توان بدون تب به ویروس کرونا مبتلا شد؟

آره. تب یکی از علائم رایج کووید-19 است، اما ممکن است شما به کروناویروس مبتلا شده باشید و سرفه یا علائم دیگر بدون تب، یا با درجه بسیار پایین داشته باشید – به خصوص در چند روز اول. به خاطر داشته باشید که احتمال ابتلا به ویروس کرونا با حداقل علائم یا حتی بدون علائم نیز وجود دارد. افراد آلوده به ویروس کرونا که هیچ علامتی ندارند همچنان می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

آیا می توان بدون تب به ویروس کرونا مبتلا شد؟

آیا می توان بدون سرفه به ویروس کرونا مبتلا شد؟

آره. سرفه یکی از علائم رایج کروناویروس است، اما همیشه وجود ندارد. ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شوید و سرفه نداشته باشید. اگر شما هم دارید، ممکن است خفیف و نادر باشد، یا ممکن است گاهی به شدت سرفه کنید. به یاد داشته باشید که ممکن است COVID-19 با حداقل علائم یا حتی بدون هیچ علامتی باشد. افراد آلوده به ویروس کرونا که هیچ علامتی ندارند همچنان می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

آیا علائم کووید 19 می توانند بیایند و از بین بروند؟

آره. در طول فرآیند بهبودی، افراد مبتلا به کروناویروس ممکن است علائم تکرار شونده متناوب با دوره‌های احساس بهتر را تجربه کنند. درجات مختلف تب، خستگی و مشکلات تنفسی ممکن است برای روزها یا حتی هفته ها خاموش و روشن شود.

آیا می توان بدون علائم کووید-19 داشت؟

آره. علائم کووید-19 معمولاً 2 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض SARS-CoV-2 خود را نشان می دهد، اما برخی از افرادی که آلوده می شوند علائمی ندارند یا احساس بیماری نمی کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فرد بدون علامت نامیده می شود. به همین دلیل است که استفاده از ماسک صورت و رعایت فاصله فیزیکی و بهداشت دست بسیار مهم است. افراد ممکن است به ویروسی که باعث کروناویروس می شود آلوده شوند و متوجه آن نباشند، اما همچنان می توانند ویروس را به افراد دیگر منتقل کنند.

علائم ویروس کرونا در کودکان چیست؟

مانند بزرگسالان، نوزادان و کودکان مبتلا به کووید-۱۹ ممکن است علائمی مانند تب، سرفه، گلودرد، مشکل در تنفس و اسهال داشته باشند. همانطور که داده های اخیر آکادمی اطفال آمریکا نشان می دهد، موارد در میان کودکان افزایش یافته است. کودکان همچنین ممکن است در معرض خطر سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان (MIS-C) باشند – یک عارضه غیر معمول اما جدی ویروس کرونا. والدین و سرپرستان باید مراقب علائم MIS-C باشند و در صورت مشاهده فوراً با پزشک کودک خود تماس بگیرند.

علائم ویروس کرونا در کودکان

علائم کرونا و سایر بیماری ها

اگرچه اکثر افراد مبتلا به کووید-19 علائم خفیف تا متوسط دارند، این بیماری می‌تواند عوارض پزشکی شدیدی ایجاد کند و در برخی افراد منجر به مرگ شود. افراد مسن یا افرادی با شرایط پزشکی موجود بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید-19 هستند.

عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ذات الریه و مشکلات تنفسی
 • نارسایی اندام در چندین اندام
 • مشکلات قلبی
 • یک بیماری شدید ریوی که باعث می شود مقدار کمی اکسیژن از طریق جریان خون به اندام های شما برسد (سندرم دیسترس تنفسی حاد)
 • لخته شدن خون
 • آسیب حاد کلیه

عفونت های ویروسی و باکتریایی اضافی علائم کروناویروس چه تفاوتی با علائم آلرژی دارد؟ آنفولانزا، سرماخوردگی و گلودرد استرپتوکوکی چطور؟ کووید-19 با سایر بیماری ها مانند آلرژی، آنفولانزا و گلودرد استرپتوکوک علائم مشترک دارد. شاید تشخیص تفاوت بین COVID-19 و آنفولانزا بدون آزمایش بسیار سخت باشد. اگر علائمی دارید که ممکن است به دلیل ویروس کرونا باشد، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید، علائم خود را شرح دهید و توصیه های ارائه دهنده را دنبال کنید.

اگر واکسن کرونا را دریافت کنم، آیا علائم کووید 19را دریافت خواهم کرد؟

خیر. واکسن‌های کرونا مجاز توسط سازمان غذا و دارو نمی‌توانند و نمی‌توانند به شما کووید 19بدهند. این واکسن‌های کرونا می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند زیرا سیستم ایمنی شما را فعال می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که شما به ویروس کرونا آلوده شده‌اید یا به کرونا مبتلا هستید. از آنجایی که سیستم ایمنی بدن شما به واکسن پاسخ می دهد و یاد می گیرد که ویروس کرونا را تشخیص دهد و با آن مبارزه کند، تب، درد در محل تزریق و دردهای عضلانی ممکن است، اما اینها معمولاً خفیف و موقتی هستند. درباره ایمنی واکسن های کرونا بیشتر بدانید.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل

تست کرونا در منزل یکی از آزمایش هایی است که می توانید بدون دغدغه و هزینه های اضافی برای حمل و نقل و همچنین در کمترین زمان انجام دهید و از صحت سلامت خود و اعضای خانواده خود اطمینان حاصل کنید. با انجام تست کرونا در منزل دیگر نیازی به خارج شدن از منزل و رها کردن قرنطینه ناست. همچنین همکاران آنی آزما در هنگام مراجعه جهت نمونه گیری تمامی موارد پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و سعی در حفظ سلامت شما دارند. افرادی مانند سالمندان ، زنان باردار، بیماران قلبی و پیوندی بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند. بنابراین این افراد باید از قرار گرفتن در مکان هایی پر ازدحام خودداری کنند.

گاهی برای برخی از افراد خارج شدن از منزل به علت بیماری یا افزایش سن میسر نیست به همین دلیل انجام تست کرونا در منزل بسیار معقول تر است. صرفه جویی در زمان مورد دیگری است که نیاز به انجام نمونه گیری در منزل را حایز اهمیت کرده است. زمانی که شما برای رفت و آمد به یک آزمایشگاه می کنید و همچنین زمانی که برای پذیرش ، نوبت دهی، در صف ماندن برای نمونه گیری و در نهایت انتظار جوابدهی بودن ممکن است بسیار آزار دهنده و وقت گیر باشد اما نمونه گیری در منزل در هر ساعتی که شما مایل باشید انجام شده و نیاز به حضور در آزمایشگاه برای پذیرش و جوابدهی ناست.

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.