انواع سویه های کووید 19: آنچه باید بدانید

انواع سویه های کووید 19: آنچه باید بدانید

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

انواع کووید ۱۹، عضو خانواده‌ی ویروسی «کرونا ویریده »هستند که به معنای «ویروس تاج‌دار» است. این ویروس قبلا به شکل بیماری‌های سارس و مِرس هم در جهان شایع شده بود. البته باید گفت که این ویروس برای جهان جدید نیست؛ اما برای انسان‌های نوعی جدید به حساب می‌آید. ویروسی که در حال حاضر در دنیا همه‌گیر شده با نام کووید ۱۹ با عنوان علمی سارس-کرونای-۲ شناخته می‌شود. سارس کرونای ۲ را به ویروس کرونای سندروم حاد تنفسی ۲، معنا کرده‌اند. این ویروس از طریق ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی، فرد را بیمار می‌کند. کروناها می‌توانند طیفی از یک سرماخوردگی معمولی تا عفونت شدید ریه را در افراد بوجود آورند.

این ویروس همچنین عامل ایجاد بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است. بیماری کوید از طریق قطرات تنفسی فرد بیمار به افراد دیگر منتقل می‌شود. از دسامبر 2020، انواع مختلفی از ویروس کرونا شناسایی شده و تحت بررسی هستند. هر نوع جدید سؤالاتی را ایجاد می کند: آیا افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند؟ آیا واکسن‌های کووید ۱۹ همچنان کار می‌کنند؟ آیا کارهای جدید یا متفاوتی وجود دارد که اکنون باید برای ایمن ماندن انجام دهید؟

آزمایش چکاپ زنان

جهش کرونا ویروس: چرا کووید ۱۹ تغییر می کند؟

پیدایش انواع ویروس‌ها زمانی رخ می‌دهند که تغییر یا جهش در ژن‌های ویروس ایجاد شود. ری می‌گوید که طبیعت ویروس‌های RNA مانند کروناویروس تکامل و تغییر تدریجی است. او می‌گوید: «جدایی جغرافیایی منجر به انواع متمایز ژنتیکی می‌شود. جهش در ویروس ها – از جمله ویروس کرونا که باعث همه گیری کووید ۱۹ می شود – نه جدید و نه غیرمنتظره است. بولینگر توضیح می‌دهد: «همه ویروس‌های RNA در طول زمان جهش می‌یابند، برخی بیشتر از دیگران. برای مثال، ویروس‌های آنفولانزا اغلب تغییر می‌کنند، به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند که هر سال یک واکسن جدید آنفولانزا دریافت کنید.

انواع ویروس کرونا توسط سازمان‌هایی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند. یک نوع مورد علاقه یک نوع کروناویروس است که در مقایسه با اشکال قبلی ویروس، دارای ویژگی های ژنتیکی است که قابلیت انتقال بیشتر، فرار از ایمنی یا آزمایش های تشخیصی یا بیماری شدیدتر را پیش بینی می کند. مشاهده شده است که یک نوع نگران کننده عفونی تر است و به احتمال زیاد در افرادی که واکسینه شده اند یا قبلاً آلوده شده اند باعث ایجاد عفونت یا عفونت مجدد می شود.

این گونه ها به احتمال زیاد باعث بیماری شدید، طفره رفتن از تست های تشخیصی یا مقاومت در برابر درمان ضد ویروسی می شوند. انواع آلفا، بتا، گاما، دلتا کرونا و  اومیکرون ویروس کرونا SARS-CoV-2 به عنوان انواع نگران کننده طبقه بندی می شوند. یک نوع پیامد بالا، گونه‌ای است که واکسن‌های فعلی محافظتی برای آن ارائه نمی‌کنند. در حال حاضر، هیچ گونه کووید ۱۹ با پیامد بالا وجود ندارد.

جهش کرونا ویروس

آیا واکسن‌ها و تقویت‌کننده‌های کووید ۱۹ روی انواع جدید عمل خواهند کرد؟

ری می‌گوید: «مطالعات آزمایشگاهی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از پاسخ‌های ایمنی ناشی از واکسن‌های کنونی می‌توانند در برابر برخی از این انواع کمتر مؤثر باشند. افرادی که واجد شرایط برای تقویت کننده های COVID-19 هستند، باید آنها را برای محافظت بیشتر در برابر عفونت و بیماری شدید دریافت کنند. پاسخ ایمنی شامل اجزای زیادی است، از جمله سلول‌های B که آنتی‌بادی‌ها را می‌سازند و سلول‌های T که می‌توانند به سلول‌های آلوده واکنش نشان دهند، و کاهش یکی به این معنی نیست که واکسن‌ها محافظتی ارائه نمی‌کنند.

افرادی که واکسن‌ها را دریافت کرده‌اند باید مراقب تغییرات دستورالعمل‌های CDC باشند و به اقدامات احتیاطی ایمنی کروناویروس برای کاهش خطر ابتلا، مانند پوشیدن ماسک، فاصله‌گذاری فیزیکی و بهداشت دست‌ها ادامه دهند.» بولینگر می‌گوید: «ما هر ساله با جهش‌هایی برای ویروس آنفولانزا سروکار داریم و این ویروس کرونا را زیر نظر خواهیم داشت و آن را ردیابی می‌کنیم. او توضیح می‌دهد: «اگر یک جهش بزرگ وجود داشته باشد، فرآیند توسعه واکسن کرونا می‌تواند تغییراتی را در صورت لزوم انجام دهد.

نوع امیکرون

در نوامبر 2021، گونه‌ای از ویروس کووید ۱۹ ظهور کرد و توسط WHO به نام امیکرون نامگذاری شد، که آن را به عنوان یک نوع نگران کننده فهرست می‌کند. مواردی از نوع بسیار مسری، از جمله یک متغیر فرعی به نام BA.2 یا “Stealth Omicron”، باعث افزایش کووید-19 شده است، به ویژه در مناطقی که اقدامات احتیاطی کمتر شده است. ماراگاکیس می گوید: «نوع امیکرون مسئول بزرگترین افزایش از سال 2019 است.

امیکرون دارای تعداد زیادی جهش است که همه به یکباره ظاهر شدند. با نسخه های قبلی از جمله دلتا بسیار متفاوت است. بیش از 50 جهش دارد، که بسیاری از آنها در پروتئین اسپایک هستند، که در وهله اول به این ترتیب وارد سلول های ما می شود. پروتئین سنبله همچنین یکی از برجسته ترین ویژگی های بیرونی ویروس است که سیستم ایمنی ما آن را تشخیص می دهد، به آن پاسخ می دهد و برای تولید آنتی بادی از آن استفاده می کند. متأسفانه، ویروس امیکرون یک طوفان کامل است: جهش‌ها به آن توانایی فرار از پاسخ‌های ایمنی ضعیف را دادند و از فردی به فرد دیگر قابل انتقال‌تر شدند.

امیکرون و BA.2: آیا باعث بیماری شدیدتر می شوند؟

بولینگر می گوید: «به نظر می رسد که پاسخ منفی باشد. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد امیکرون ممکن است باعث بیماری کمتری نسبت به نوع دلتا شود. آنچه ما می بینیم این است که امیکرون ممکن است تمایل بیشتری به راه های هوایی فوقانی ما داشته باشد تا راه های هوایی تحتانی ما، و می تواند به راحتی از طریق صحبت کردن، سرفه یا تنفس، به خصوص از طریق افرادی که ماسک ندارند، منتقل شود.

ماراگاکیس می‌گوید: امیکرون همچنین ممکن است پتانسیل بیشتری برای آئروسل‌سازی ویروس در هوا داشته باشد، زیرا در هوا در محیط‌های داخلی معلق است. امیکرون و به خصوص نوع فرعی آن، BA.2، بسیار مسری هستند، بیشتر از ویروس کرونای اصلی یا نوع دلتا.

آیا واکسن‌های کووید ۱۹ روی نوع omicron و BA.2 کار می‌کنند؟

داده‌ها نشان می‌دهند که به‌روز بودن در مورد واکسن‌ها و تقویت‌کننده‌ها می‌تواند بیشتر مردم را از بدترین بیماری کووید-۱۹ در امان نگه دارد. بولینگر می گوید: «واکسینه شدن کامل و دریافت یک تقویت کننده به محض اینکه واجد شرایط هستید، محافظت عالی در برابر بستری شدن در بیمارستان و مرگ ایجاد می کند. داده‌های فعلی نشان می‌دهد که حتی اگر در معرض omicron یا BA.2 قرار داشته باشید، به‌روز بودن واکسن‌ها و تقویت‌کننده‌های کووید ۱۹ از شما محافظت می‌کند و از ابتلا به بیماری‌های شدید جلوگیری می‌کند.

به گفته CDC، تحقیقات ژانویه 2022 نشان می‌دهد که تقویت‌کننده‌های واکسن کرونا در پیشگیری از کووید ۱۹ شدید مؤثر هستند. CDC برای افرادی که واجد شرایط هستند، تقویت کننده ها را تشویق می کند و توصیه می کند در مورد همه واکسن های کووید ۱۹ به روز بمانید.

«در طول دوره‌های غالب دلتا و اومیکرون، دریافت سومین دوز واکسن در پیشگیری از برخوردهای اورژانس مرتبط با کووید-19 و مراقبت‌های فوری (به ترتیب 94 درصد و 82 درصد) و پیشگیری از بستری شدن مرتبط با کووید-19 بسیار مؤثر بود. (به ترتیب 94 و 90 درصد). مطالعه مارس 2022 از CDC نشان داد که دریافت دو یا سه دوز واکسن mRNA کووید ۱۹ با کاهش 90 درصدی خطر تهویه مکانیکی تهاجمی مرتبط با COVID-19 یا مرگ مرتبط است. حفاظت از سه دوز واکسن mRNA در طول دوره غلبه omicron 94٪ بود.

آیا نوع جدید کووید ۱۹ می تواند کودکان را بیشتر از گونه های قبلی تحت تاثیر قرار دهد؟

ری می گوید که عفونت گسترده با انواع دلتا و اومیکرون منجر به افزایش تعداد موارد در کودکان، از جمله عفونت های شدید و مرگ و میر غیر معمول شده است. هیچ شواهد قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که نشان دهد هر یک از انواع آن میل خاصی به عفونت یا ایجاد بیماری در کودکان دارد. ما باید در نظارت بر چنین تغییراتی هوشیار باشیم، اما در این مرحله فقط می‌توانیم حدس و گمان کنیم.»

نوع جدید کووید ۱۹ و کودکان

آیا انواع جدیدی از کووید ۱۹ وجود خواهد داشت؟

بله. تا زمانی که کووید ۱۹ بدر میان جمعیت گسترش می یابد، جهش ها به وقوع خواهند پیوست و خانواده های نوع دلتا و اومیکرون به تکامل خود ادامه می دهند. ری می گوید: انواع جدیدی از ویروس SARS-CoV-2 هر هفته شناسایی می شود. «بیشتر می‌آیند و می‌روند – برخی ادامه می‌دهند، اما رایج‌تر نمی‌شوند. مقداری در جمعیت برای مدتی افزایش یافته و سپس از بین می رود.

هنگامی که برای اولین بار تغییر در الگوی عفونت ظاهر می شود، تشخیص اینکه چه چیزی باعث این روند می شود – تغییر در ویروس یا تغییر در رفتار انسان – می تواند بسیار سخت باشد. این نگران کننده است که تغییرات مشابهی در پروتئین سنبله به طور مستقل در چندین قاره ایجاد می شود.

در مورد انواع ویروس کرونا، چقدر باید نگران باشیم؟

ری می‌گوید: «بیشتر تغییرات ژنتیکی که در این ویروس مشاهده می‌کنیم، مانند زخم‌هایی است که افراد در طول زندگی روی آن‌ها جمع می‌شوند – علائم تصادفی جاده، که بیشتر آنها اهمیت یا نقش عملکردی زیادی ندارند.» زمانی که شواهد به اندازه کافی قوی باشد که یک تغییر ژنتیکی ویروسی باعث تغییر در رفتار ویروس شده است، ما بینش جدیدی در مورد نحوه عملکرد این ویروس به دست می آوریم.

به نظر می‌رسد این ویروس در تکامل خود محدودیت‌هایی دارد – جهش‌های سودمند از یک منوی نسبتاً محدود استخراج می‌شوند – بنابراین امیدی وجود دارد که ما انواعی را که کاملاً از واکسن‌های ما فرار می‌کنند، نبینیم. نسخه‌های به‌روزرسانی شده واکسن‌های فعلی در حال ارزیابی هستند، اما هنوز هیچ مدرک کارآزمایی بالینی مبنی بر اینکه واکسن‌های نوع خاص محافظت قابل‌توجهی بیشتری ارائه می‌کنند وجود ندارد. اگرچه SARS-CoV-2 به تدریج در حال تغییر است، اما هنوز تنوع ژنتیکی آن بسیار کمتر از آنفولانزا است.

بولینگر می گوید: «تا جایی که به این گونه ها مربوط می شود، ما نیازی به واکنش بیش از حد نداریم. اما، مانند هر ویروس دیگری، تغییرات چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که آزمایش، درمان و واکسن‌ها هنوز موثر هستند. دانشمندان همچنان به بررسی نسخه های جدید توالی ژنتیکی این ویروس کرونا ادامه خواهند داد.»

انواع کووید ۱۹: اقدامات احتیاطی ایمنی هنوز موثر است

بولینگر می‌گوید: «در عین حال، ما باید با انجام اقدامات احتیاطی ایمنی، واکسیناسیون افراد در اسرع وقت و تشویق تقویت‌کننده‌ها در بین افرادی که واجد شرایط هستند، به همه تلاش‌های خود برای جلوگیری از انتقال ویروس ادامه دهیم.»

واکسن‌ها و تقویت‌کننده‌ها معجزه پزشکی سال 2020 هستند

ری موافق است واکسن‌ها و تقویت‌کننده‌ها معجزه پزشکی سال 2020 هستند، اما ما همچنین باید بر اقدامات اساسی بهداشت عمومی مجدداً تأکید کنیم. ما ابزارهایی در دست داریم که افراد را قادر می‌سازد تا ریسک را مدیریت کنند، از جمله پوشیدن ماسک‌ها یا ماسک‌های تنفسی باکیفیت. آنهایی که دارای رتبه FFP2 یا FFP3 هستند نسبت به ماسک های پارچه ای محافظت بیشتری دارند و اغلب پوشیدن آنها راحت تر است. شستن دست ها و پرهیز از تجمعات بزرگ در داخل خانه، به ویژه با افراد بدون نقاب، راه های دیگری برای کاهش خطر ابتلا به عفونت است.

واکسن کرونا

همه باید بدانند که هرکسی می‌تواند به این ویروس مبتلا شود

ماراگاکیس می‌گوید: «اصول کار می‌کند، و همه باید بدانند که هرکسی می‌تواند به این ویروس مبتلا شود. اگر خودتان را وارد این طرز فکر کنید و مطابق با آن رفتار کنید، پس اگر این تماس را دریافت کنید که فردی که می‌شناسید مثبت است، اگر هوشیار بوده‌اید، می‌توانید بدانید که امن‌تر هستید.» او می افزاید: «این کاملاً ممکن است که نوع دیگری ظاهر شود.

به نظر می رسد ایمنی پس از چند ماه کاهش می یابد، اما تقویت کننده ها به طور چشمگیری ایمنی را بهبود می بخشند. من همه کسانی را که واجد شرایط هستند تشویق می کنم که تقویت کننده خود را دریافت کنند. ما همه درباره این با هم هستیم.” ری موافق است: “انواع جدید یادآور این هستند که ما باید از چندین ابزار برای ایمنی خود و کسانی که به آنها اهمیت می دهیم استفاده کنیم.”

نمونه گیری در منزل

تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم . فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید.

همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده، نمونه گیری در منزل می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند . لازم به ذکر است تمامی پرسنل نمونه گیر از آزمایشگاه های مرجع ارسال خواهند شد و آنی آزما صرفا نقش معرفی بیماران به آزمایشگاه ها را دارا می باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.