خانم ها چه آزمایش های چکاپ را باید انجام دهند

در طول دوران زندگی افراد باید در سنین مختلف، آزمایش های چکاپ مختلف را انجام دهند تا از سلامت جسمی و روحی خود مطمئن شوند. در این میان، برخی از انواع آزمایش های چکاپ مختص خانم ها و برخی دیگر مختص آقایان است. چرا که فیزیولوژی بدن زنان با مردان فرق دارد و همین موضوع باعث می شود در انجام آزمایش های مورد نیاز نیز تفاوت وجود داشته باشد. این تست ها لازم است در دوره های سنی مختلف انجام گیرد چرا که با گذر زمان و افزایش سن، شرایط بدن نیز تغییر خواهد کرد. اما شما بانوان عزیز آیا می دانید چه آزمایشاتی را در چه سنینی باید انجام دهید؟ کارشناسان ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما این مقاله را نگارش نموده اند تا شما بتوانید اطلاعات لازم در این زمینه را به دست بیاورید.

مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های مختلف سنی : چکاپ خانم ها در دوره های زمانی مشخص در طول زندگی و دهه های مختلف می توانند تا حد زیادی از ابتلا به بیماری‌های مختلف پیشگیری کرده و تا حدود زیادی سلامتی بدن افراد را ایجاد نماید و باعث طول عمر بسیار مناسبی در افراد گردد. در صورتی که موضوع چکاپ خانم ها و انجام آزمایش خون در دوره‌های زمانی مشخص به صورت جدی در نظر گرفته شود تا حدود زیادی مشکلات سلامتی و انواع مختلف بیماری ها که در اواخر عمر سراغ خانم ها می آید حل شده و چاره ای بسیار مناسبی برای آنها اندیشیده می شود.

با توجه به این موضوع قصد داریم تا در این مقاله به بررسی و معرفی انواع مختلف چکاپ خانم ها که لازم است در دهه های مختلف زندگی شان انجام شود بپردازید. پس درصورتی که شما می خواهید در مورد این موضوعات اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه بوده و مطالب ارائه شده در این مقاله را تا انتها با دقت مطالعه کنید:

چکاپ خانم ها در دهه بیست سالگی

به گفته بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران علم پزشکی هدف از انجام چکاپ خانم ها این است که سلامتی بدن فرد تشخیص داده شده و تثبیت گردد. همچنین در این راه اینکه چگونه از مشکلات سلامتی مانند فشار خون و دیابت پیشگیری کنیم چه کار هایی را در این زمینه برای بهبود عادت غذایی و یا داشتن ورزش منظم و داشتن خواب کافی انجام دهیم، نیز در ایجاد سلامتی بسیار تاثیر گذار می باشد. یکی از آزمایشات بسیار ضروری برای چکاپ خانم ها که باید توجه ویژه داشته باشیم آزمایش فیزیکی سالانه می باشد.

اکثر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه آزمایشات روزمره را تحت پوشش خود قرار می‌دهند که از طریق آنها با انجام چکاپ خانم ها می توان عدد کلسترول و فشارخون فرد مورد نظر را اندازه گیری نمود. آزمایش خون سی بی سی برای مشخص نمودن میزان کم خونی و کمبود سلول های قرمز در بدن یک فرد انجام می شود. همچنین آزمایش کلسترول و گلوکز نیز به صورت ناشتا انجام می گردد و برای بررسی وجود بیماری دیابت و یا پیشگیری  علائم دیابت انجام می پذیرد که معمولا در افرادی که افزایش وزن شدید دارند لازم است تا چکاپ خانم‌ ها انجام شود.

مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های مختلف سنی

انجام چکاپ خانم ها

همچنین در چکاب خانم ها برای آزمایش های فیزیکی سالانه معایناتی که از قسمتهای مختلف بدن مانند چشم، گوش، ریه، قلب، غده های لنفاوی، شکم و غیره نیز انجام می گردد و در صورت بروز هرگونه مشکل نسبت به برطرف کردن آنها اقدام می شود. همچنین مواردی مانند وزن، قد، سن و سابقه بیماری های مختلفی که خود فرد و یا خانواده فرد دارد نیز توسط پزشک به صورت کامل ثبت می گردد.

انجام بروزرسانی واکسیناسیون از طریق چکاپ خانم ها

با توجه به اعلامیه ای که موسسه ملی بهداشت عرضه نموده است، سطح ایمنی که در بدن افراد از طریق واکسن هایی که در دوران کودکی که به بدن ها زده شده است تا حدود زیادی از بین رفته و لازم است تا دوباره واکسن‌های مورد نظر به بدن فرد برای جلوگیری از بیماری هایی مانند دیفتری، کزاز و سیاه سرفه تزریق گردد. در صورتی که شما یک فرد هستید که بعد از سال ۱۹۸۰ به دنیا آمده اید و در کودکی خود نیز به آبله مرغان دچار نشده اید حتما باید واکسن آبله مرغان را به بدن خود تزریق نمایید. همچنین واکسن ام ام آر نیز برای جلوگیری از بیماری هایی مانند سرخک، سرخجه و اوریون ضروری می باشد.

نحوه چکاپ خانم ها

در صورتی که یک فرد بعد از سال ۱۹۵۶ به دنیا آمده باشد حتما باید این واکسن را به بدن خود بزند. همچنین یک واکسن بسیار مفید نیز به نام اچ پی وی وجود دارد که جهت جلوگیری از به وجود آمدن زگیل تناسلی در افراد به بدن آنها تزریق می گردد. همچنین واکسن در خانم ها برای جلوگیری از بوجود آمدن سرطان دهانه رحم نیز بسیار مفید می باشد. در صورتی که یک خانم کمتر از ۲۷ سال سن داشته باشد حتما باید این واکسن را به بدن خود تزریق کرده و همچنین نسبت به انجام چکاپ خانم ها نیز اقدام نماید.

چکاپ خانم ها و انجام تست پاپ اسمیر

یکی دیگر از مواردی که در زمینه چکاپ خانم ها در دهه بیست سالگی باید انجام شود انجام تست پاپ اسمیر می باشد که در طی این تست از اصل اول های دهانه رحم نمونه برداری شده و در نتیجه هر گونه ناهنجاری که باعث به وجود آمدن سرطان دهانه رحم شود در فرد تشخیص داده می شود. اثرات بیماری برای درمان فرد اقدام می گردد. جهت انجام چکاپ خانم ها و انجام این چکاپ خانم ها باید در زمان شروع فعالیت جنسی خود و یا در آغاز دهه بیست سالگی اقدام نمایند. در صورتی که جواب تست مثبت بود باید هر سال یک بار و در صورت منفی بودن نیز هر ۳ سال یکبار این آزمایش را تکرار نمایند.

همچنین چکاپ خانم ها که در سن ۲۰ سالگی باید با آن اقدام گردد این آزمایشات جهت وجود بیماری مقاربتی و ایدز نیز در نظر گرفته می شود. با توجه به اینکه بزرگسالان در این سنین در طی رفتارهای جنسی پرخطر قرار می‌گیرند و در صورتی که یک خانم بیش از یک شریک جنسی داشته باشد ممکن است انواع مختلف بیماری‌ها مانند گنور، ایدز و یا کالا میدیا در بدن او به وجود بیاید و با توجه به این موضوع لازم است تا چکاپ خانم ها به صورت کامل انجام شده و از ابتلا به این بیماری ها اطلاع پیدا کرد. در صورت مبتلا بودن نسبت به درمان آنها اقدام شود. از دیگر تست ها و آزمایش خون و همچنین چکاپ خانم ها که در سن ۲۰ سالگی باید نسبت به انجام آن اقدام نمود تست پستان می باشد.

مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های مختلف سنی

انواع چکاپ خانم ها

این افراد باید بدانیم که وضعیت بدن در حالت نرمال به چه شکلی است و در صورتی که هر گونه تغییر نابهنجار را در قسمت بافت پستان شان مشاهده کردند، باید برای انجام چکاپ خانم ها به پزشک معالج مراجعه کرده و آزمایشات کاملتری را انجام دهند.

انجام چکاپ خانمها در دهه سی سالگی

با توجه به نظر متخصصان و کارشناسان انجام چکاپ خانم ها در دهه ۳۰ از زندگیشان امری بسیار مهم و ضروری می‌باشد. چرا که خانم‌ها در این سنین تا حدود زیادی دچار حمله قلبی و سکته مغزی می‌شوند. با توجه به همین موضوع لازم است تا از هرگونه اضافه وزن شدید و همچنین عدم تحرک دوری کرده و همچنین تا جایی که می‌توانند از استعمال دخانیات پرهیز نمایند و به انجام چکاپ خانم‌ ها نیز توجه ویژه داشته باشند.

چکاپ خانم ها برای آزمایش سطح کلسترول

انجمن قلب کشور ایالات متحده آمریکا در زمینه کمک به خانم‌ ها توصیه می‌کند تا بعد از آنکه یک خانم به سن 30 سالگی رسید حتماً آزمایش سطح کلسترول و یا همان لیپوپروتئین را به صورت ناشتا انجام دهد و افراد بسیار کمی به این توصیه عمل می‌کند و در نتیجه توصیه می‌کنیم حتماً در سن ۳۰ سالگی و دهه ۳۰ از زندگی خود این توصیه را جدی گرفته و به انجام چکاپ خانم ها و آزمایش سطح کلسترول اقدام کنید. لازم است تا شفاف ‌سازی شود که کلسترول یک بیماری نیست بلکه عاملی بسیار خطرناک به حساب می آید که انواع مختلف بیماری های قلبی را در بدن افراد ایجاد می نماید. با توجه به همین موضوع لازم است تا در بدن یک خانم میزان کلسترول و تری گلیسیرید به میزان نرمال باشد.

چکاپ خانم ها و بررسی پوست

متخصصان و پزشکان صاحب نظر در علم پزشکی برای بررسی خال‌های روی بدن یک فرد چکاپ خانم‌ها را در زمینه بررسی پوست در نظر گرفته اند که برای انجام این کار احتیاج به چشم متخصص دارد. همچنین این روش به اختصار ABCDE  نامیده می شود. که در آن متقارن بودن تغییر رنگ خونریزی تکامل قطرهای بیشتر از ۶ میلیمتر و غیره به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته و هر گونه مشکلی در نظر گرفته می شود.

قیمت چکاپ خانم ها

در حالت کلی خانم هایی که پوست معمولی دارند نسبت به خانم هایی که پوست تیره دارند تا حدود بسیار بیشتری در معرض  ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. همچنین افرادی که قبل از اینکه به سن ۱۸ سالگی برسند دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند و یا یکی از اعضای خانواده ایشان به بیماری سرطان پوست مبتلا می باشد تا حدود بسیار بیشتری نسبت به افراد دیگر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. پس این افراد باید چکاپ خانم ها را بسیار جدی گرفته و از انجام آن خودداری نکنند.

چکاپ خانم ها و بررسی وضعیت تیروئید

یکی از مواردی که در سن ۳۰ سالگی در زمینه چکاپ خانم ها باید بررسی گردد، وضعیت تروئید در بدن یک فرد می باشد که از طریق یک آزمایش خون به نام آزمایش استاندارد طلایی تیروئید که معمولاً بر روی هورمون تحریک کننده تیروئید انجام می شود قابل تشخیص می باشد. در نتیجه پر کاری و یا کم کاری تیروئید تشخیص داده می شود. در صورتی که در بدن یک فرد تیروئید پرکار باشد تا حدود زیادی به بی‌خوابی و کاهش وزن دچار شده و همچنین در صورتی که تیروئید در بدن یک فرد کم کار باشد و دچار افزایش وزن شدیدی می گردد.

در صورتی که در هنگام چکاپ خانم ‌ها آزمایش تیروئید انجام گردد و مختلف بیماری‌های دیگر از نوع خود ایمنی هستند نیز تشخیص داده می شود. در حالت کلی پیشنهاد می گردد اگر شما علائمی مانند افزایش سطح کلسترول، عادت خواب نامنظم، تغییرات غیر قابل توضیح در روحیه و حالات روحی و یا غیر دارید حتماً به انجام چکاپ خانم ها و آزمایش خون تیروئید اقدام نمایید.

مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های مختلف سنی

چکاپ خانم ها و انجام آزمایش فشار خون

یکی دیگر از مواردی که در دهه سی از زندگی خانم ها در وقت چکاپ خانم ها باید انجام شود آزمایش فشار خون می باشد. در صورتی که یک فرد دارای سابقه فشارخون در خانواده خود و یا اضافه وزن شدید می باشد و همچنین به مصرف سیگار به صورت زیاد اقدام می نماید فردی است که تا حدود زیادی در خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار داشته و حتما لازم است تا فشار خون خود را کنترل نماید و با انجام چکاپ خانم ها از وضعیت آن اطمینان حاصل کند.

در صورتی که در هنگام انجام چکاپ خانم ها و آزمایش خون برای فشار خون عدد دیاستولیک روی ۱۲۰ و ۱۳۹ باشد این عدد نگران کننده می باشد و همچنین در صورتی که عدد عددی در بین ۸۰ تا ۸۹ باشد نشان دهنده وضعیت پیش فشارخون در افراد می باشد. همچنین طبق گزارشات و تحقیقات علمی فشار خون بالا عددی در بین ۱۴۰ روی ۹۰ تعریف شده است.

چکاپ خانم ها در سن چهل سالگی

معمولاً خانم ها بعد از سن ۴۰ سالگی در معرض ابتلاء به انواع مختلف بیماری ها از قبیل بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان، آرتریت، دیابت و همچنین فشار خون بالا می باشند. با توجه به این موضوع خاطر نشان می گردد که  چکاپ خانم ها بعد از سن ۴۰ سالگی به صورت سالانه تکرار گردد. همچنین در صورتی که فرد مورد نظر از شیوه سالمی برای زندگی خود استفاده کرده باشد مطمئنا بسیاری از بیماری‌ها به سراغ او نخواهد آمد. موضوعی که در دهه چهل سالگی در خانم ها بسیار زیاد باید مورد توجه قرار گیرد سابقه خانوادگی آنها می باشد.

هزینه چکاپ خانم ها

به عنوان مثال سرطان روده بزرگ موضوعی است که معمولا بعد از سن ۵۰ سالگی به سراغ افراد مختلف می آید. ولی در صورتی که یکی از اقوام نزدیک مانند پدر و مادر و خواهر و برادر فرد مورد نظر چنین مشکلی داشته باشد ممکن است ۱۰ سال زودتر این مشکل به سراغ فرد بیاید و لازم است چکاپ خانم ‌ها برای تشخیص این بیماری انجام شود. اگر بخواهیم در این زمینه مثال دیگر بزنیم باید بگویم که اگر یک مادر در سن ۵۵ سالگی دچار سرطان روده بزرگ شود فرد مورد نظر لازم است در سن ۴۵ سالگی خانم ها برای مشخص شدن این بیماری انجام دهد.

چکاپ خانمها برای ماموگرافی

انجمن فوق تخصصی سرطان در کشور ایالات متحده آمریکا پیشنهاد می‌کند تا نسبت به انجام چکاپ خانم ها برای ماموگرافی و سرطان سینه افراد مختلف بعد از آن که به سن ۴۰ سالگی رسیدند اقدام نمایند. همچنین در صورتی که فرد مورد نظر سابقه خانوادگی برای چنین بیماری هایی داشته باشد بهتر است تا از سنین پایین تر فرایند انجام چکاپ خانم ها برای تشخیص این بیماری ها شروع نماید. ولی فرایند انجام غربالگری تا سن ۵۰ سالگی نیز می تواند عقب بیفتد. در صورتی که یک خانم که چیزی در حدود ۴۰ و ۵۰ سال سن داشته باشد نسبت به انجام چکاپ خانم ها و ماموگرافی اقدام نماید. در صورتی که مشکلات مربوط به سرطان سینه در این افراد وجود داشته باشد با توجه به تشخیص زود هنگام می‌توان راه درمان بسیار مناسبی برای آنها در نظر گرفت.

مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های مختلف سنی

چکاپ خانم ها برای انجام معاینات چشم

زمانی که یک فرد به سن ۴۰ سالگی می رسد معمولاً یکسری کاهش دید سراغ فرد می آید. همچنین در صورتی که یک فرد قبلا از عینک استفاده می‌کرده است حتما باید به پزشک مراجعه کرده و برای استفاده از عینک جداگانه برای مطالعه از پزشک متخصص خود مشورت بگیرد. همچنین افرادی که تا حال از چشم پزشک استفاده نکرده و برای تشخیص مشکلات چشم خود به پزشک مراجعه نکردند حتماً باید جامع پزشکی را انجام دهند تا در صورتی که هرگونه مشکلی در چشم‌ های آنها وجود داشته باشد تشخیص داده شود.

از جمله مهم‌ترین بیماری‌های چشمی که در این سنین متوجه حال خانم ها می شود می توان به آب مروارید، دژنراسیون ماکویا، گلوکوم و همچنین رتینوپاتی دیابتی اشاره نمود. چکاپ خانم ها و انجام معاینات چشم معمولاً شامل مواردی مانند آزمایش فشار چشم و معاینه کامل ته چشم که معمولاً این معاینات با باز کردن مردمک چشم توسط دکتر و توجه به عصب بینایی و شبکه بیمار قابل انجام می باشد. همچنین آزمایش خواندن نمودار چشمی و تعیین میزان بینایی فرد نیز بسیار مهم می باشد.

انجام چکاپ خانم ها برای تشخیص قند خون و دیابت

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در فرآیند چکاپ خانم ها آزمایش قند خون و دیابت می باشد. با توجه به آمار موجود چیزی در حدود یک سوم از افراد که در سنین بزرگسالی قرار دارند چاق می باشند و با توجه به این موضوع نیز دیابت نوع دوم تا حدود زیادی متوجه بزرگسالان می باشد.

انجام چکاپ خانم ها

دیابت به عنوان یکی از اصلی ترین بیماری ها در زمینه سلامتی برای افراد به حساب می آید. در صورتی که یک خانم نسبت به انجام چکاپ که خانم ها در گذشته اقدام نکرده است، لازم است تا بعد از رسیدن به سن چهل سالگی این آزمایش را انجام داده و میزان قند خون خود را بسنجد. میزان قند خون ناشتا برای بدن سالم عدد کمتر از ۱۰۰ می باشد و در صورتی که جواب آزمایش عددی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ را نشان دهد یعنی فرد مورد نظر در مرحله پیش دیابتی قرار داشته و باید مراقبت های لازم را شروع نماید. یکی از روشهای بسیار مناسب برای جلوگیری از این بیماری کاهش وزن می باشد که در نتیجه به بیماری فرد حدود زیادی کمک می کند.

همچنین فرد مورد نظر باید در مورد عادات غذایی و رژیم غذایی خود نیز با استفاده از پزشک متخصص تغییراتی ایجاد نماید تا بتواند به زندگی سالم بازگردد. همچنین در صورتی که قند خون فرد مورد نظر عدد بالاتر از ۱۲۶ باشد فرد مبتلا به دیابت بوده و این بیماری بیماری بسیار حاد و مزمن به حساب آمده که ممکن است تا آخر عمر همراه فرد باشد. همچنین برای این که یک فرد بخواهد آزمایش مربوط به قند خون و دیابت را به صورت دقیق تر انجام دهد باید آزمایش هموگلوبین را انجام دهد این آزمایش، آزمایش پروتئینی در خون می باشد که در حضور قند تغییرات بسیار زیادی ایجاد می نماید. می‌توان میزان سطح گلوکز خون را برای یک دوره و بازه زمانی مشخص کننده یک بازی چهار ماهه معلوم نماید.

انجام چکاپ خانم ها برای تشخیص سرطان راست روده

یکی دیگر از آزمایشات بسیار مهم در چکاپ خانم‌ ها آزمایش تشخیص سرطان راست روده می باشد. این آزمایش، آزمایشی موضعی برای تشخیص خون مخفی در مدفوع می باشد که نشان دهنده وجود این بیماری است. در حالت کلی وجود خون در مدفوع به عنوان اولین نشانه وجود سرطان روده بزرگ به حساب می آید که با انجام آزمایش های بیشتر تا حدود بسیار بیشتری قابل تشخیص می باشد.

انجام آزمایش خون و چکاپ خانم ها برای سن ۵۰ سالگی

یکی از موارد بسیار مهمی که در زمینه چکاپ خانم ها باید به آن توجه ویژه داشته باشیم انجام چکاپ خانم ها در دهه پنجاه از زندگی این افراد می باشد. معمولا خانم ها بعد از آنکه به دوران یائسگی می‌رسند هورمون استروژن که در بدنشان ترشح می شده است خاصیت محافظتی خود را از دست می دهد. این افراد تا حدود زیادی در معرض ابتلا به بیماری ‌هایی از جمله بیماری های قلبی، بیماری های پوکی استخوان و غیره قرار خواهد گرفت.

چکاپ خانم ها

همچنین این تحقیقات و آمار نشان می دهد که اکثر خانم ها در اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می‌دهند. با توجه به این موضوع لازم است چکاپ خانم ها در سن ۵۰ سالگی هر سه سال یک بار تکرار شود و طبق آن مواردی مانند میزان کلسترول و فشار خون به صورت کامل آنالیز و تجزیه و تحلیل گردد. کاهش میزان استروژن در بدن یک فرد باعث کاهش ذخیره چربی در ناحیه دور کمر شده همچنین در صورتی که مقداری چربی شکمی در بدن این فرد افزایش پیدا کند بیماری‌هایی مانند انواع مختلف بیماری‌های قلبی و دیابت به سراغ فرد خواهد آمد.

مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های مختلف سنی

انجام چکاپ خانم ها برای کولونوسکوپی

به اعتقاد بسیاری از محققان و کارشناسان توصیه می گردد تا افرادی که به دهه ۵۰ از زندگی خود می رسند چکاپ خانمها را انجام داده و آزمایش کولونوسکوپی را به عنوان اولین آزمایش انجام دهند. در این زمینه به هیچ سابقه خانوادگی تاثیر گذار نمی باشد. در صورتی که بعد از انجام چکاپ خانم ها هیچ مشکلی پیدا نشد پیشنهاد می‌گردد این آزمایش هر ۱۰ سال یکبار تکرار گردد. در صورتی که در بدن فرد یک پولیپ و یا پتانسیل به وجود آمدن سرطان وجود داشته باشند توصیه می گردد که این فرد چکاپ خانم ها و آزمایش کولونوسکوپی را هر ۳ سال یکبار تکرار نماید.

انجام چکاپ خانم ها برای آنالیز وضعیت قلب

از موارد بسیار مهمی که خانم ها در سن ۵۰ سالگی و در دهه ۵۰ از زندگیشان باید به آن توجه کنند وضعیت سلامت قلب می باشد. چرا که بسیاری از مرگ و میرهای که در خانم‌ها اتفاق می‌افتد در این سن در اثر بیماری های قلبی می باشد. با توجه به این موضوع انجام چکاب خانمها و یک آزمایش کامل در سن ۵۰ سالگی باعث می‌شود تا وضعیت قلب فرد به صورت کامل بررسی شده و از وجود هرگونه بیماری قلبی اطلاع کسب نماییم.

انجام چکاپ خانم ها

خانم‌ها در این سن باید به سایز دور کمرشان نیز توجه کنند چرا که هر چه سایز دور کمر بیشتر باشد، خطر ابتلا به سندروم های متابولیک از جمله بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و دیابت در این افراد افزایش پیدا می‌کند. خانم ها باید توجه داشته باشند که سایز دور کمر آنها از ۸۸ سانت بیشتر نباشد چرا که بالاتر از این عدد عدد نگران کننده بوده و امکان ابتلا به بیماری‌های مختلف افزایش پیدا می‌کند. یکی از مواردی که در انجام چکاپ خانم ها حتما باید انجام شود آزمایش خون پروتئین می باشد.

در صورتی که فرد این آزمایش را انجام دهد وجود بیماری قلبی خاموش را در بدن فرد به صورت کامل نشان خواهد داد. همچنین انجام آزمایش الکتروکاردیوگرام نیز چکاپ خانم ها برای خانم هایی که سنی بالای ۵۰ سال دارند بسیار حیاتی و مهم می‌باشد. توصیه می گردد خانم هایی که سابقه بیماری قلبی در خانواده آنها وجود دارد و یا دچار دردها و ناراحتی هایی مانند تنگی نفس، درد در ناحیه قفسه سینه و یا گرفتگی سینه هستند و یا ضربان قلب و صدای غیرمعقول از قلب خود می شنوند بهتر است حتماً آزمایش سونوگرافی قلبی و یا الکترو کاردیوگرام را انجام دهند. آزمایش الکتروکاردیوگرام آزمایشی است که در آن بسیاری از بیماری‌های قلبی تشخیص داده می‌شود.

الکتروکاردیوگرام یک منحنی از فعالیت‌های قلب می باشد که توسط یک دستگاه به نام الکتروکاردیوگراف به صورت کامل ثبت و مکتوب می گردد. مکانیزم فعالیت در این دستگاه به این صورت است که این دستگاه الکترود های را با نصب روی نواحی معینی از پوست بدن فرد به سمت قلب فرستاده و پیامهای الکتریکی که از حالت منقبض شده قلب دریافت می گردد را بر روی برگه که در اختیار آن قرار داده می‌شود ثبت می نماید.

انجام چکاپ خانم ها و آزمایش تراکم استخوان

در حالت کلی پیشنهاد می گردد که خانم ها غربالگری را در سن ۶۵ سالگی انجام دهند اما در صورتی که یک خانم سن کمتری دارد و در ناحیه از بدن شکستگی داشته باشد بهتر که این آزمایش را زودتر انجام دهد. همچنین افراد زیر بهتر است این آزمایش را سریعتر از موعد مقرر انجام دهند:

  • افرادی که به مصرف دخانیات و سیگار روی آورده اند.
  • افرادی که از داروهای استروئیدی مانند داروهای آسم را مصرف می کنند.
  • افرادی که ژنتیکی آسیای داشته و بیش از حد لاغر هستند.
  • افرادی که سابقه پوکی استخوان در خانواده آنها مشاهده شده است.

مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های مختلف سنی

انجام بروزرسانی واکسیناسیون

سازمان پیشگیری و کنترل از بیماریها در افراد مختلف توصیه می کند در صورتیکه زمان تولد آنها در بین سالهای ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۵ می باشد حتماً چکاپ خانم ها را برای تشخیص بیماری هپاتیت سی انجام دهند. در حالت کلی طبق تحقیقات انجام شده چیزی در حدود ۷۵ درصد از بزرگسالان که به بیماری هپاتیت سی مبتلا هستند در بین آن سال ها به دنیا آمده اند.

روش انجام چکاپ خانم ها

با توجه به این موضوع انجام چکاپ خانم ها و درمان زود  هنگام این بیماری برای این افراد ضروری می باشد. در حالت کلی در گذشته تصور می شد افرادی که فقط در معرض خطر بالای بیماری هپاتیت سی هستند باید چکاپ خانمها و آزمایش تشخیص این بیماری را انجام دهند. ولی تحقیقات نشان داده که بسیاری از افراد این بیماری را به صورت خاموش در بدن خود داشته و در صورتی که به وجود این بیماری توجه نگردد و با توجه به اینکه بیماری هپاتیت سی باعث به وجود آمدن بیماری های مرگباری مانند سیروز کبدی و همچنین سرطان کبد می گردد انجام چکاپ خانمها و آزمایش تشخیص هپاتیت سی حرکت بسیار موثر بوده و همچنین توصیه می گردد تا افراد واکسن های مربوط به بیماری های دیفتری کزاز و سیاه سرفه را هر ۱۰ سال یکبار انجام دهند.

انجام چکاپ خانم ها در سن ۶۰ سالگی به بعد

در حالت کلی در خانمهایی که سن ۶۵ سالگی را رد می‌کند احتمال ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم کاهش پیدا می کند. با توجه به همین موضوع در صورتی که خانم ها در سنین گذشته این آزمایش را چندین بار تکرار کرده و جواب آزمایش آن منفی باشد دیگر احتیاجی نیست تا این آزمایش را تکرار نمایند. چکاپ خانمها برای تشخیص این بیماری ضرورت ندارد. در عین حال توصیه می گردد تا خانم ها ماموگرافی را ادامه دهند و میزان کلسترول بدن شان را هر سه سال یکبار مورد آزمایش قرار دهند و همچنین از نظر پزشکان متخصص در این زمینه بهره ببرند.

همچنین باید توجه کنیم که ورزش کردن در این سنین نقشی بسیار اساسی داشته و خانمها می توانند با انجام ورزش تا حدود زیادی از بیماری هایی مانند قند خون، فشار خون و زوال عقل جلوگیری کرده و میزان ابتلا به آن را کاهش دهند و همچنین سطح انرژی بیشتری را برای لذت بردن از زندگی شان به همراه خانواده شان داشته باشند.

هزینه چکاپ خانم ها

تحقیقات انجام شده خانمهای مسنی که برنامه ورزشی مناسبی را جهت کاهش وزن برای خود در نظر می‌گیرند سلامت بدنشان تا حدود زیادی افزایش پیدا کرده و با توجه به اینکه افزایش ورزش باعث افزایش تراکم استخوانی در بدن این افراد می گردد این افراد انرژی بسیار بهتری برای انجام فعالیت های روزانه خود داشته و همچنین صدمات ناشی از است و یا پرت شدن از مکان‌های مختلف و در نتیجه به وجود آمدن شکستگی در بدن این افراد حدود زیادی کاهش پیدا می کند.

انجام به روزرسانی واکسیناسیون

در حالت کلی در این سن توصیه می گردد تا خانم ها حتما چکاپ خانم ها و انجام آزمایشات مربوطه را جدی گرفته و همچنین واکسن آنفولانزا را نیز حتماً تزریق نمایند. چرا که بیماری آنفولانزا برای افراد مسن بسیار خطرناک می باشد و تزریق واکسن آنفولانزا می تواند تا حدود زیادی از این افراد محافظت نماید. همچنین واکسن هرپس زوستر نیز می‌تواند از بدن افراد در برابر بیماری‌های دردناک مانند آبله مرغان محافظت نماید.

آبله مرغان ویروسی است که می تواند برای مدت های زیادی در بدن خود خاموش زیادی کرده و در صورت رسیدن فرد به سنین کهن سالی مجدداً در بدن فعال شده و باعث ایجاد بیماری و درد در بدن وی نماید. با توجه به اینکه انجام واکسیناسیون برای مقابله با آبله مرغان انتخابی می باشد اما با توجه به میزان درد و فشاری که به بدن افراد مسن وارد می کند پیشنهاد می گردد تا حتماً این واکسن را بزنید. همچنین خانم ها در این سن باید واکسن بیماری های سه گانه دیفتری کزاز و سیاه سرفه و همچنین واکسن پنومونی را نیز تزریق نمایند.

انجام چکاپ خانم ها و آزمایش تراکم استخوان

در حالت کلی توصیه می گردد خانم هایی که سن آنها از ۶۵ سالگی عبور می‌کند حتماً به صورت کاملاً منظم و برنامه ریزی شده چکاپ خانم ها را انجام داده و آزمایش مربوط به تراکم استخوان را جدی بگیرند. چرا که در این سنین خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان بسیار شایع می باشد و افراد مسن در صورت افتادن و پرت شدن از ارتفاع بسیار کم می توانند صدمات بسیار جدی را ببینند.

انجام چکاپ خانم ها و آزمایش ویتامین دی

در حالت کلی در بدن هر فرد هر چه دچار افزایش سن می شود میزان تولید ویتامین دی کمتر شده و این ویتامین در بدن فرد با فرآیندی سخت تر تولید می گردد.

فواید چکاپ خانم ها

در حالت کلی در سنین کهنسالی در صورتی که حتی افراد مدت زیادی را در زیر نور آفتاب بگذرانند هیچ گونه تاثیری در زمینه تولید ویتامین دی در بدن آنها ایجاد نشده و ممکن است بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار گیرند. با توجه به این موضوع انجام چکاپ خانم ها و آزمایش ویتامین دی و کنترل سطح ویتامین دی در بدن افراد در این سنین بسیار ضروری می باشد. طبق تحقیقات انجام شده در صورتی که در بدن یک فرد سطح ویتامین دی D3 از عدد ۲۰۰۰ بالاتر باشد بیماری هایی مانند سرطان کولورکتال و یا سرطان معده سرطان سینه و پانکراس تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده و همچنین بدن افراد در مقابل پوکی استخوان تا حدود زیادی مقاوم می گردد.

مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های مختلف سنی

انجام چکاپ خانم ها و آزمایش چکاپ افسردگی

طبق تحقیقات انجام شده در کشور آمریکا چیزی در حدود ۷ میلیون نفر از افراد مسنی که سن ۶۵ سالگی را رد کرده اند به انواع مختلف افسردگی مبتلا می باشند. در صورتی که یک فرد که به چنین سنی پا می‌گذارد مانند سابق از احساسات لذت نمی برد و یا تغییرات بسیار زیادی در نوع خوابیدن و اشتهای فرد به وجود آمده می توان تا حدودی به وجود افسردگی در او اشاره نمود و لازم است تا با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایند. در حالت کلی برای درمان بالینی افسردگی روش های مشخصی مانند روان درمانی، روشهای مختلف دارویی، روش الکترواستاتیکی غیر موثر می باشد و همچنین در صورتی که نوع افسردگی حاد باشد استفاده از روش‌های درمانی مختلف به صورت ترکیبی می تواند چاره ساز باشد.

روش درمانی الکترواستاتیک یا الکتروشوک درمانی یک روش درمانی است که در طی آن یک جریان الکتریکی محرک از مغز فرد بیمار برای مدت زمان مشخصی در حدود یک ثانیه عبور داده می شود تا در مغز به یک تشنج بزرگ ایجاد گردد. در حالت کلی مکانیسم عملکرد این روش درمانی در حال حاضر به صورت کامل شناخته شده نمی باشد. طبق تحقیقات انجام شده این روش درمانی تغییرات فیزیولوژیک و شیمیایی را در سلولهای مغز فرد مورد نظر ایجاد کرده که این تغییرات تا حدود زیادی شبیه تغییراتی است که داروهای ضد افسردگی در بدن فرد و مغز و ایجاد می‌کند.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.