چکاپ خون در منزل و اهمیت آن در دوران کرونا

چکاپ خون در منزل و اهمیت آن در دوران کرونا

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

همانگونه که می‌دانید چکاپ خون یکی که از مهمترین آزمایشاتی است که هر فرد سالم حداقل دو بار در سال باید انجام دهد. البته شرایط برخی از افراد خاص‌ بوده و به دلیل ابتلا به برخی از بیماری‌ها، لازم است آزمایشات خون را چند بار در دوره سال انجام دهند. اما متأسفانه به دلیل شیوع کرونا در ایران برخی از افراد از انجام چکاپ خون خودداری می‌کنند. لازم است بدانید که چکاپ خون در منزل این شرایط را برای شما فراهم کرده تا بدون هیچگونه استرس درمورد ابتلا به کرونا بتوانید آزمایشات مربوط به سلامتی خود را در منزل انجام دهید و در نتیجه نیازی برای مراجعه حضوری به آزمایشگاه وجود نداشته باشد.

چکاپ خون در منزل با هدف تشخیص آسان

چکاپ خون در منزل با هدف تشخیص آسان طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد. یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد.

چکاپ خون در منزل به منظور آسان تر کردن انجام تست ها و درنهایت تشخیص انجام می گیرد. با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش نمونه گیری در محل کار یا منزل را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

آزمایش چکاپ زنان

آزمایش چکاپ خون در منزل هر چند وقت یک بار باید انجام شود

به صورت کلی همه افراد با توجه به شرایط سنی و جسمانی که دارند، باید هر 12 ماه یک بار چکاپ خون در منزل داشته باشند. با این حال در برخی موارد خاص و با بروز برخی علائم، این مدت می تواند کوتاه تر نیز باشد.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد قصد انجام آزمایش برای بررسی وضعیت عمومی بدنتان را داشته باشید ولی به علت مشغله ی کاری، ترافیک، آلودگی هوا ، هزینه های بالای رفت و آمد، بیماری های واگیردار و غیره انجام این کار برایتان بسیار سخت شده باشد. برای حل این موضوع، آزمایشگاه آنلاین آنی آزما تاسیس شده است تا با پذیرش غیر حضوری بیماران و انجام خون گیری در محل زندگی یا محل کار فرد، این مشکلات را به حداقل برساند و با ارائه جواب های آزمایش به صورت آنلاین و اینترنتی، روند انجام این آزمایشات را تسریع بخشد.

چکاپ خون در منزل ممکن است از نمونه های خون، ادرار، مدفوع انجام شود. آزمایشاتی که در هر یک از این نمونه ها قابل انجام است، متفاوت می باشد که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم:

آزمایش CBC در منزل

یکی از انواع چکاپ خون در منزل که بسیار پر کاربرد می باشد تست CBC می باشد. خون شما از پلاکت، گلبول های قرمز و گلبول های سفید تشکیل شده است که همه این سلول ها در بدنی که به بیماری مبتلا نشده است، به تعداد نرمال وجود دارند اما کافی است به نوع خاصی از بیماری مبتلا شوند که جمعیت سلول های خون تغییر کند. از طریق شمارش جمعیت این سلول ها، می توان نوع بیماری را دقیق تر تشخیص داد. بنابراین ازمایش CBC. اطلاعات بسیاری در مورد وضعیت بدن به ما می دهد.

آزمایش CBC در منزل

پزشک با توجه به علائم موجود در شما می تواند از آزمایش CBC برای تشخیص بیماری های زیر استفاده کند:

 • یافتن علت مشکلات انعقادی
 • بررسی میزان کلی سلامت جسمانی شما پس از انجام شیمی درمانی
 • احتمال وجود آنمی
 • بررسی علت وجود علائمی مثل تب، ضعف، درد و غیره
 • ارزیابی وضعیت کلی بدن شما

آزمایش قند خون در منزل

یکی از تست هایی که به عنوان چکاپ خون در منزل باید به طور مرتب به ویژه در افرادی که دارای سابقه خانوادگی در این زمینه هستند آزمایش خون می باشد. همچنین در صورتی که علائم دیابت را داشته باشید، متخصص از شما می خواهد آزمایش قند خون را انجام دهید. به طور کلی با این آزمایش می توان هر گونه انحراف قند خون از سطح نرمال را تشخیص داد. در این صورت متخصص می تواند تشخیص دقیق ترید در مورد شرایط بدنی شما داشته و در صورت ابتلا به هر نوع بیماری، درمان را شروع کند. آزمایش قند خون برای تعیین اینکه سطح قند خون شما در محدوده سالم است یا خیر استفاده می شود.

این آزمایش همچنین برای غربالگری و تشخیص دیابت و شرایط پیش دیابتی و نظارت بر روند درمان قند خون بالا (هایپرگلیسمی) یا قند خون پایین (هیپوگلیسمی) درخواست می گردد. آزمایش قند ادرار نیز برای بررسی میزان قند موجود در ادرار کاربرد دارد. انواع آزمایشاتی که جهت تشخیص دیابت انجام می شود شامل موارد زیر می باشد:

تست های کبدی در آزمایش خون در منزل

یکی دیگر از موارد چکاپ خون در منزل ، انجام تست های کبدی می باشد. آزمایش های کبدی به منظور تشخیص انواع بیماری ها و مشکلات کبدی انجام می شود. معمولاً کبد از روی پوست قابل لمس نیست چون توسط این عضو قفسه سینه محافظت می شود. وظیفه اصلی کبد فیلتر کردن خون بخش گوارشی قبل از عبور از آن به بقیه بدن است ؛ کبد همچنین مواد شیمیایی و داروهای متابولیزه شده Translate را نیز سم زدایی می کند.

همان طور که این کار را انجام می دهد کبد صفرا را به روده ها می فرستد. همچنین، پروتئین ها را برای لخته شدن خون و دیگر وظایف مهم می سازد. تست های کبدی آنزیم های کبدی ALT, AST,GGT,LDH, ALK و بیلی روبین آلبومین و غیره بررسی می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله در مورد چه آزمایش سلامت عملکرد کبد را آشکار می کند؟ مراجعه کنید.)

تست های کلیوی

تست های کلیوی یکی دیگر از چکاپ خون در منزل است که بسیار حیاتی می باشد. کلیه ها ٢ عضو لوبیایی شکل هستند که در قسمت پشتی شکم و در طرفین مهره های ١ تا ٤ کمری قرار دارند. سایز هر کلیه به اندازه یک مشت بسته بوده و وزن هر کدام از آنها تقریبا ۱۵۰ گرم است. وظیفه ی اصلی کلیه ها تصفیه و پاکسازی خون و دفع سموم و مواد زائد از بدن می باشد. از دیگر عملکرد کلیه ها میتوان به تنظیم تعادل آب و الکترولیت بدن، کنترل فشار خون و در نهایت سنتز و ساخت گلبول قرمز و ویتامین D اشاره کرد.

آزمایش کلیوی به منظور ارزیابی عملکرد کلیه انجام می شود و مارکر های بیوشیمیایی مختلفی وجود دارند که اندازه گیری آنها در خون و همچنین نمونه ادرار می تواند به عنوان معیاری نسبت به عملکرد کلیه در نظر گرفته شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چگونه از عملکرد کلیه ها مطمئن شویم؟ مراجعه فرمایید)

آزمایش ویتامین ها و مواد معدنی در منزل

ویتامین ها از جمله مهم ترین تست های چکاپ خون در منزل به شمار می روند. چکاپ کامل ویتامین ها شامل آزمایش موادی می باشد که برای بدن بسیار حیاتی هستند و نقش حیاتی برای سلامت انسان ها دارند . وجود ویتامین ها در بدن برای ادامه بقا لازم و ضروری است. ویتامین ها در بسیاری از فعالیت های بدن نقش دارند و به دو دسته ی ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. ویتامین های ضروری به آن هایی اطلاق می شود که بدن توانایی تولید کامل آن ها را نداشته و باید وارد بدن شوند ولی بدن توانایی تولید ویتامین های غیر ضروری را دارد و نیازی به تامین آن ها نیست. هدف از چکاپ ویتامین ها اندازه گیری و بررسی مقادیر آنها در بدن می باشد.

برخی از ویتامین ها به صورت محلول در آب بوده و برخی دیگر محلول در چربی هستند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چرا باید آزمایش چکاپ ویتامین ها را انجام دهیم؟ مراجعه فرمایید) چکاپ ویتامین ها ممکن است به دلایل مختلفی و بر اساس تشخیص پزشک معالج درخواست می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سنجش سیستم دفاعی بدن در مواردی که فرد از سرماخوردگی های مکرر یا بیماری های عفونی زیادی که مبتلا می شود، شکایت دارد.
 • تشخیص افتراقی بیماری راشیتسم و استئومالاسی
 • در ریزش شدید مو و در تغییرات پوستی مانند خشکی ، پوسته پوسته شدن و ترک های نامشخص
 • بررسی علت بعضی از کم خونی ها
 • در خستگی ها و کج خلقی ها و غیره

آزمایش ویتامین ها و مواد معدنی در منزل

چند نمونه از کاربردهای چکاپ خون در منزل

چکاپ خون در منزل برای سالمندان

یک روش آسان و پرکاربرد برای سالمندان می باشد. سالمندان به علت ویژگی بدنی توانایی مراجعه به آزمایشگاه ها ندارند. اما با انجام تست ها و چکاپ ها در این دوران برای بررسی وضعیت بدن بسیار ضروری می باشد. نمونه گیری در محل این امکان را به افراد می دهد که بدون خروج از خانه آزمایش های خود را در منزل انجام دهند.

همچنین نکته دیگر که به آن باید توجه داشت رعایت برخی شرایط مانند ناشتایی قبل از آزمایش می باشد که فرد سالمند شاید به علت ضعف عمومی بدن توانایی تحمل ناشتایی را بعد از چند ساعت را نداشته باشد ولی در این روش می توان تنها پس از چند دقیقه از بیداری نمونه گیری را انجام داد بدون آن که نیاز به تحمل بیشتر برای مراجعه و انتظار در صف های پذیرش ، نمونه گیری، جوابدهی باشد.

چکاپ خون در منزل برای زنان باردار

برای زنان باردار این امکان را برای افرادی که دارای تجویز استراحت مطلق هستند می دهد که بدون انجام فعالیت و خروج از خانه ، تست های دوران بارداری خود را انجام دهند. دوران بارداری ، مرحله بسیار مهم و حساسی می باشد که هر گونه سهل انگاری در تست های تشخیص ممکن است با عوارض مادام العمری همراه باشد. اما با شیوع شدید تر کرونا نگرانی افراد باردار نسبت به ابتلا به این ویروس بیشتر شده است. افراد باردار نسبت به سایر افراد دارای ایمنی ضعیف تر می باشند که همین مسئله نگران کننده می باشد. اما با انجام تست در محل می توان بدون نیاز به خارج شدن از منزل، تمام تست های مورد نیاز در دوران بارداری را انجام داد.

چکاپ خون در منزل و پیشگیری از ابتلا به کرونا

همان طور که می دانیم برخی افراد مانند افراد سالمند، باردار، بیماران با زمینه مشکلات قلبی ، تنفسی و غیره در برابر ویروس کرونا بسیار آسیب پذیر تر از دیگران هستند بنابراین ماندن در خانه برای این افراد در این شرایط بیشتر از سایرین توصیه می شود. ولی از سوی دیگر این افراد بیشتر از افراد عادی نیاز به چکاپ ها و آزمایش خون دارند که متاسفانه دقیقا مراکز درمانی و آزمایشگاه ها برای سلامتی این افراد بسیار خطرناک است.

البته علاوه بر ویروس کرونا ، ازدحام جمعیت، انتقال بالا بیماری های عفونی و مسری ، آلودگی هوا ، آلودگی های صوتی و غیر از معضلات دیگری هستند که افراد پر خطر با آن ها مواجه هستند. اما اگر علائم کرونا را مشاهده کردید بدون ترس و نگرانی می توانید تست کرونا در منزل را با آنی آزما انجام دهید.

آزمایش کووید 19 در منزل

با گسترش و شیوع بالای بیماری کرونا، آزمایش کرونا در منزل در کنار چکاپ خون در منزل تبدیل به یک راه حل ساده و در عین حال ضروری شده است. ویروس کووید ۱۹ عضو خانواده کرونا ویروس ها می باشد. پیش از این ویروس های عامل سرما خوردگی، سارس ، مرس و غیره در این خانواده کشف و ثبت شده بودند ولی ویروس کووید ۱۹ تبدیل به پاندمی شده است و بیشتر از هر ویروس دیگری در این خانواده سر و صدا کرده است. ویروسی که به خاطر ماهیت جهش پذیر خود هر از چند گاهی چهره جدید به خود می گیرد و با تغییر علائم و یا شدت بیماری زائی ، جهان را در شوک جدیدی می برد.

آزمایش کووید 19 در منزل

اهمیت آزمایش کووید 19 در منزل

اهمیت آزمایش کووید 19 در منزل در شرایط دشوار امروزی بیش از قبل نمایان می شود جایی که به دلیل وجود بیماری خطرناکی مثل کرونا به افراد توصیه می شود در خانه خود بمانند تا از گزند آسیب این بیماری در امان بمانند. همچنین اغلب پزشکان برای تعیین نوع بیماری مراجعین یا بررسی روند بهبود آنان انجام آزمایش های مختلف مانند آزمایش خون، ادرار، مدفوع و… را تجویز می کنند. همچنین بسیاری از افراد میانسال یا مسن، برای چکاپ دوره ای وضعیت بدنی خود و پیشگیری از شرایط حاد و خطرناک، به صورت دوره ای به پزشک و آزمایشگاه مراجعه نموده و وضعیت سلامتی خود را بررسی می کنند.

اما ممکن است در برخی موارد مراجعه به آزمایشگاه برای افراد امکان پذیر نباشد یا به شرایط ویژه ای که به دلیل وجود ویروس کرونا در جامعه حکم فرما شده، ترجیح بدهند در خانه مانده و قرنطینه خانگی را رعایت نمایند. با توجه به اینکه سلامتی افراد همواره در اولویت قرار دارد، آزمایشگاه آنی آزما با ارائه خدماتی مانند آزمایش در منزل آماده خدمت رسانی بیشتر به شما عزیزان می باشد تا هیچ فردی آزمایشات خود را به هیچ دلیلی به تعویق نیاندازد.

نمونه گیری در منزل

آزمایش کرونا در منزل در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما

آزمایش کرونا در منزل یکی از خدماتی است که توسط آزمایشگاه آنلاین آنی آزما ارائه می شود. امروزه با توجه به شرایط خاصی که پیش آمده است و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی، بسیاری از فعالیت هایی که در گذشته به صورت حضوری انجام می گرفت، امروزه به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت قابل انجام است. انجام آزمایش خون مثل تست کرونا نیز یکی از این فعالیت ها می باشد. با توجه به آلودگی گسترده ای که در فضای بیرون و به خصوص بیمارستان ها و مراکز درمانی مثل آزمایشگاه وجود دارد، خود این مراکز می توانند به عنوان کانون انتقال کرونا به افراد محسوب شوند.

اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش کرونا در منزل را انجام دهید همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند.

 سخن پایانی

آزمایشگاه آنی آزما یکی از بزرگترین آزمایشگاه‌های آنلاین در کشور است که علاوه بر ارائه خدمات حضوری، از مراجعه‌کنندگان خود به صورت غیر حضوری نیز حمایت کرده و حتی‌المقدور، تمامی آزمایش‌های چکاپ خون را برای افراد در منزل انجام می‌دهد. تیم تخصصی ما در زمان تماس شما عزیزان با استفاده از تجهیزات مورد نیاز، به محل کار یا منزل شما مراجعه کرده و چکاپ خون در منزل انجام می‌دهند. با این شرایط، بدون اینکه نیاز باشد شما به صورت حضوری به آزمایشگاه آمده و وقت خود را تلف کنید و یا حتی نگران ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند کرونا باشید، می‌توانید چکاپ خون خود را انجام دهید.

=

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.