لزوم آگاهی از آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید و تاثیر آن بر حفظ سلامت عمومی جامعه

توجه به تدابیر پیشگیری

با آغاز فصل سرما و در شرایط اپیدمی کرونا، میزان شیوع بیماری های دستگاه تنفسی افزایش می یابد. بیماری آنفولانزا در فصول سرد سال شایع بوده که دارای علائم مشترکی با کرونا می باشد. کرونا و آنفولانزا علائمی از قبیل تب، لرز، خستگی، آبریزش بینی، سرفه و تنگی نفس و گلو درد ایجاد می کنند. کیت های جدید، تشخیص افتراقی ویروس کرونا و ویروس آنفولانزا و سایر ویروس های تنفسی را امکان پذیر می کنند. نحوه انجام این آزمایش بسیار شبیه تست کووید می باشد. در حال حاضر، تنها راه تشخیص افتراقی انجام آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید است.

چقدر احتمال ابتلای همزمان به آنفولانزا و کرونا وجود دارد؟

آمار بستری شدن در بین افرادی که به هر دو ویروس آنفولانزا و کرونا مبتلا می شوند، بیشتر است. همچنین ابتلای همزمان به این دو ویروس موجب افزایش احتمال مرگ و میر می شود.

تست کرونا
آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید به تشخیص زودهنگام بیماری کمک می کند

تست کرونا

در دو سال گذشته، افراد زیادی به دلیل ابتلا به کرونا، بیماری شدیدی را تجربه کرده اند. در فصول سرد که معمولا آنفولانزا نیز شایع می شود، احتمال ابتلا به این دو ویروس افزایش می یابد. آنفولانزا می تواند علائمی شبیه به کرونا را ایجاد کند. درباره احتمال ابتلای همزمان به این دو بیماری اطلاعات کمی در دسترس است. بیماری COVID -19 بسیار مسری تر از آنفولانزا است و اغلب موجب ایجاد علائم شدیدتر می شود.

محققان و دانشمندان ابتلای همزمان به دو ویروس را خطرناک می دانند. به همین دلیل رعایت دستور العمل های بهداشتی و اقدامات مهارکننده و انجام آزمایش آنفولانزا و کووید برای انجام اقدامات درمانی به موقع ضروری شمرده می شود.

کیت تشخیص همزمان آنفولانزا و کرونا

اخیرا کیت های جدیدی برای تشخیص ابتلا به بیماری کرونا و انفولانزا تولید و روانه بازار شده است. این کیت ها توانایی تشخیص افتراقی دو نوع ویروس آنفولانزای تیپA  و  Bو همچنینSARS-CoV-2  عامل ایجاد بیماری کووید ۱۹ را به طور همزمان دارا هستند.

بررسی نمونه ها در آزمایشگاه
تست و تشخیص همزمان کووید 19 و آنفولانزا، یک شیوه مطمئن و کاربردی برای مهار بیماری

بررسی نمونه ها در آزمایشگاه

استفاده از این کیت ها و تشخیص افتراقی موجب صرفه جویی در وقت و هزینه و منابع می شود. نمونه گیری از بینی و گلو با استفاده از یک سواب انجام می شود. برای جلوگیری از وارد شدن فشار زیاد بر نظام سلامت و افزایش تعداد بیماران بد حال و نیازمند بستری، انجام آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید ضرورت دارد.

استفاده از این کیت های تشخیصی مقرون به صرفه و آسان است. چرا که با یک نمونه برداری، قابلیت شناسایی سه نوع ویروس مختلف وجود دارد. انجام تست ترکیبی موجب آگاهی و شناسایی بیماران در همان مراحل ابتدایی و انجام اقدامات درمانی در زمان طلایی و حصول بهبودی سریع می شود.

نمونه برداری از بینی و گلو
آزمایش تشخیص همزمان کرونا و آنفولانزا به عنوان یک روش یک تیر و چند نشان

نمونه برداری از بینی و گلو

لزوم انجام تست PCR کرونا و آنفولانزا به صورت همزمان

در فصول سرد ویروس آنفولانزا و کرونا به میزان زیادی در جامعه در حال چرخش هستند و در صورت عدم انجام اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع، پیامد های منفی برای بیماران و مراکز درمانی وجود خواهد داشت.

ابتلا به این دو ویروس به طور همزمان رایج نیست؛ ولی آگاهی از احتمال وقوع آن برای افراد جامعه ضرورت دارد. روش های درمانی کووید 19 و آنفولانزا با هم متفاوت است و به همین دلیل انجام آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید و تمایز آنها اهمیت بسیار زیادی دارد.

علاوه بر کمک به شناسایی افراد مبتلا به ویروس و جلوگیری از گسترش کووید-۱۹، دریافت سه نتیجه از یک آزمایش به معنای ناراحتی کمتر برای بیماران و صرفه جویی در وقت و منابع موجود است.

لزوم زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی
لزوم بیمار یابی سریع با انجام تست های تشخیصی همزمان برای جلوگیری از شیوع بیماری

لزوم زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی

انجام این تست برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن و زمینه ای و افراد دارای سابقه ابتلا به بیماری های حاد تنفسی و سابقه بستری قبلی اهمیت بیشتری دارد. برای صرفه جویی در زمان، به خصوص برای افراد دارای بیماری خاص، استفاده از تست PCR کرونا و آنفولانزا به جای صرفا تست کرونا انتخاب مناسبی است.

آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید با استفاده از کیت مولتی پلکس انجام می شود. نتیجه تستPCR  مثبت به معنی ابتلا به بیماری کرونا و نتیجه منفی به معنی عدم ابتلا به کووید 19 است. ولی امکان ابتلا به آنفولانزا یا هر ویروس کرونای دیگری وجود دارد. تست تشخیص کرونا و آنفولانزا یا آزمایش مالتی پلکس قادر به شناسایی هر دو ویروس به طور همزمان و صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد بود. این تست به سرعت می ‌تواند عوامل انتقال عفونت حاد تنفسی را تشخیص دهد. در این صورت امکان درمان سرپایی بیماران به آسانی فراهم شده و استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

از جمله مزایای آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید، می توان به دسترسی سریع به درمان، کوتاه شدن مدت علائم، کاهش زمان دوری از محل کار و مدرسه، کوتاه شدن دوران قرنطینه و کاهش احتمال بستری و انجام اقدامات به موقع درمانی برای کنترل عفونت و کاهش هزینه دارو و آزمایشگاه اشاره کرد. بیماری کووید-۱۹ در مقایسه با سرماخوردگی دوره نهفتگی طولانی تر و علائم متنوع تری دارد و احتمال مرگ و میر ناشی از آن بیشتر است. عجیب آن است که برخی افراد بدون هیچ گونه علائمی ناقل هستند. معمولا علائم کرونا ظرف مدت 2 الی 5 روز بروز می کند. این موارد، نقطه افتراق کرونا و آنفولانزا است.

 انجام آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید با دقت و فوری

نمونه برداری تست همزمان کرونا و آنفولانزا
ارائه خدمات آزمایشگاهی و انجام تست با بهترین کیفیت و سرعت

نمونه برداری تست همزمان کرونا و آنفولانزا

در صورت مشکوک بودن به ابتلا به کرونا یا آنفولانزا، هر چه سریع تر با تشخیص پزشک نسبت به انجام این تست اقدام نمایید. برخی افراد به دلیل آلودگی محیط های درمانی حاضر به مراجعه و انجام تست نیستند. می توانید با تماس با آنی آزما، انواع خدمات آزمایشگاهی خدماتی از قبیل انجام تست را با سرعت و دقت و کیفیت بالا دریافت نمایید. پرسنل مجرب ما در کوتاه ترین زمان ممکن و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، پس از هماهنگی با شما  آزمایش همزمان آنفولانزا و کووید را انجام داده و جواب در اسرع وقت به شما اطلاع داده می شود. برای ثبت سفارش و دریافت مشاوره رایگان با همکاران ما تماس بگیرید.

    

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.