آشنایی با آزمایش چکاپ خانم ها در سنین مختلف 

آزمایش چکاپ بانوان

حتی اگر شما رژیم غذایی خود را رعایت می کنید و به طور منظم در طول هفته ورزش می کنید باید هر ماه یا چند ماه یک بار آزمایش چکاپ خانم ها را انجام دهید تا از سلامت جسمی خود اطمینان داشته باشید. با انجام آزمایش های مربوط به بانوان و غربالگری های بهداشتی می توانید در سریع ترین زمان ممکن بیماری های مختلف را تشخیص دهید و قبل از تشکیل بیماری به درمان آن بپردازید.

اهمیت چکاپ بانوان

اگر بانوان به سلامت جسمی خود اهمیت دهند گرفتار بیماری های مختلف از جمله کلسترول، دیابت، فشار خون و سایر بیماری های نمی شوند. در صورتی که وضعیت سلامت بدن کنترل شود از ایجاد بیماری های مختلف جلوگیری می شود. خانم های ۱۸ تا ۳۹ ساله باید هر از چندگاهی به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و آزمایش چکاپ خانم ها را انجام دهند تا پزشک سلامت بدن آن ها را ارزیابی کند.

هدف از ارزیابی سلامت بدن اطلاع یافتن از خطر ابتلا به بیماری ها بوده و بیمار با ارزیابی بدن می تواند از سلامت جسم خود اطمینان یابد. همچنین پزشک با توجه به وضعیت جسمانی بیمار وی را به سمت سبک زندگی سالم تشویق می کند تا بیمار با پرهیز از مواد غذایی مضر و انجام کار های که به سلامت جسم آن کمک می کند بتواند میزان سلامت خود را افزایش دهد یا بیماری خود را درمان کند.

چکاپ کامل خانم ها
بانوان هر چند ماه یک بار باید برای غربالگری به مرکز بهداشت مراجعه کنند.

چکاپ کامل خانم ها

اهمیت غربالگری فشار خون برای بانوان در سنین مختلف

غربالگری فشار خون در آزمایش چکاپ خانم ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حتی اگر احساس سلامتی می کنید و تصور می کنید هیچ مشکلی در بدن شما وجود ندارد باید برای انجام معاینات نزد پزشک بروید. تنها راهی که می توانید متوجه شوید فشار خون بالا دارید آزمایش بوده و باید منظم آزمایش های مربوط به فشار خون را انجام دهید. در صورتی که بانوان باردار از قبل سابقه سقط جنین یا مرده زایی دارند یا در خانواده آن ها افراد سابقه دیابت دارند یا خود شخص در بارداری قبلی خود سابقه دیابت داشته در معرض خطر ابتلا به فشار خون قرار دارد. بانوان باردار نیز باید به اهمیت آزمایش چکاپ خانم ها توجه داشته باشند. بانوان باید توجه کنند در مرحله اولیه کلسترول و قند خون تمامی افراد دچار علائم نمی شوند. انجام آزمایش خون برای بررسی شرایط قند خون و… الزامی است.

غربالگری دیابت

بانوانی که در رده سنی ۳۵ سالگی هستند باید به سراغ غربالگری دیابت بروند و این دسته از بانوان برای دیابت هیچ فاکتور خطری ندارند باید هر سه سال یکبار این تست را انجام دهند. زمانی که یکی از خویشاوندان درجه یک شما به دیابت مبتلا هستند یا شما اضافه وزن دارید باید تست دیابت را بیش از هر چیز دیگری جدی بگیرید. همچنین غربالگری دیابت در آزمایش چکاپ خانم ها برای بانوانی که در معرض خطرات قرار گرفته اند یعنی فشار خون آن ها بالا بوده و دچار اضافه وزن هستند و تصمیم به بارداری در آینده دارند اهمیت زیادی دارد. هزینه چکاپ کامل زنان بسته به نوع آزمایشگاه متفاوت است.

چکاپ کامل بدن
تست پاپ اسمیر یک تست برای شناسایی بیماری دهانه رحم است.

چکاپ کامل بدن

تست پاپ اسمیر

انجام تست پاپ اسمیر برای زنانی ۲۱ ساله تا ۲۹ ساله اهمیت زیادی دارد و بانوانی که در رده سنی ۲۱ تا ۲۹ سال هستند باید هر سه سال یک بار این تست را انجام دهند. البته آزمایش hpv برای این دسته از بانوان توصیه نمی شود. آزمایش اچ پی وی برای زنان ۳۰ ساله تا ۶۵ ساله بوده و هر پنج سال یکبار باید این تست را انجام دهند. در آزمایش چکاپ خانم ها تست پاپ اسمیر بیش از هرچیزی برای خانم های که پیوند عضو یا شیمی درمانی انجام داده اند و سیستم ایمنی بدنه آن ها ضعیف شده اهمیت دارد.

بانوانی که دهانه رحم یا رحم خود را برداشته اند نیازی به انجام تست پاپ اسمیر ندارند. تست پاپ اسمیر در مطب پزشک انجام می گیرد و بیمار قبل از انجام باید کار های به خصوصی را انجام ندهد.

اهمیت معاینه دندان و دهان و غربالگری سرطان پوست برای بانوان

بانوان باید در سال یک یا دو بار به دندانپزشکی مراجعه کرده تا دندانپزشکی وضعیت دهان و دندان آن ها را ارزیابی کند. در آزمایش چکاپ خانم ها تست پوست برای افرادی که قبلاً اشاره بیماری سرطان پوست شده اند اهمیت بسزایی دارد. افراد باید به صورت منظم به پزشک مراجعه کرده تا پزشک بتواند پوست آن ها را بررسی کند‌. پزشک علائم سرطان پوست را در بدن بانوان بررسی و ارزیابی می کند. خانم های که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف بوده یا اینکه یکی از اقوام نزدیک آن ها به این بیماری مبتلا است و آن ها در گذشته یک بار دچار این بیماری شده اند در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. این بانوان باید برای انجام خودآزمایی پوست به پزشک مراجعه کنند. با انجام چکاپ کامل بدن برای سرطان و سرطان پوست پزشک می توانند ضایعات پوستی و مشکلات بدن بیمار را شناسایی کند.

آزمایش چکاپ خانم ها
آزمایش خون برای بررسی میزان کلسترول و چربی خون، قند خون اهمیت زیادی دارد.

آزمایش چکاپ خانم ها

تست های مهم در آزمایش چکاپ خانم ها

بانوان ضمن انجام ازمایش چکاپ بیان شده باید سایر آزمایش را مانند معاینه چشم، غربالگری بیماری عفونی و غربالگری ویروس نقص ایمنی HIV، معاینه بدنی و تست شنوایی را انجام‌دهند. بانوانی که دچار مشکل بینایی هستند باید هر دو سال یکبار به چشم پزشکی مراجعه کرده تا چشم پزشک چشم آن ها را معاینه کند. میزان مراجعه به چشم پزشکی برای خانم های دیابتی حداقل سالی یکبار بوده و پزشک شبکیه چشم آن ها را معاینه می کند. بانوانی که فعال جنسی هستند باید تا 25 سالگی غربالگری بیماری های عفونی را انجام دهند. خانم ها ۱۸ تا ۷۹ ساله باید آزمایش هپاتیت C دهند و بانوان ۱۵ تا ۶۵ ساله باید آزمایش های HIV یا سایر عفونت ها را انجام‌دهد.

چکاپ بدن بانوان
برای بررسی تیروئید و بیماری های بانوان باید آزمایش های لازم را انجام داد.

چکاپ بدن بانوان

جمع بندی

اطلاع یافتن از مهم ترین آزمایش چکاپ خانم ها اهمیت زیادی دارد. بانوان باید هر چند ماه یک بار بدن خود را چکاپ کنند و در کنار انجام چکاپ ماهانه رژیم غذایی را رعایت کرده و ورزش را به صورت منظم انجام‌دهند. انجام چکاپ ماهانه و سبک زندگی استاندارد موجب افزایش طول عمر و زندگی سالمی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.