استنشاق مواد سفید‌کننده یک خطر جدی

استنشاق مواد سفید‌کننده یک خطر جدی

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

تقریباً می‌توان گفت تمام خانم‌ها در محیط خانه خود از مواد سفیدکننده استفاده می‌کنند منتهی برخی از آن‌ها تمایل زیادی برای مصرف این مواد داشته اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند که کمتر به سراغ این مواد شیمیایی بروند. زمانی که سفید‌کننده را استفاده می‌کنید، متوجه بوی تند آن‌ها خواهید شد و اکنون این سؤال مطرح می‌شود که آیا استنشاق مواد سفید‌کننده می‌تواند آسیب جدی ریوی را برای انسان به همراه داشته باشد؟

توصیه ما بر این است که حتماً این مطلب را مطالعه کنید تا با احتیاط بیشتری برای نظافت خانه لباس‌ها و یا حتی محل کار خود دست به کار شوید متأسفانه بسیاری از خانم‌ها به دلیل عدم آگاهی، شرایط زندگی خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که ناخواسته باعث بیماری سرطان در خود و سایر اعضای خانواده خواهند شد.

نمونه گیری در منزل

استنشاق مواد سفید‌کننده سمی است

حتماً با خواندن این عنوان به شدت نگران می‌شوید ولی باید بگوییم که این یک حقیقت تلخ است. قبل از هر چیز اجازه دهید در مورد مواد تشکیل‌دهنده یک ماده سفید‌کننده که آسیب جدی به ریه‌ها وارد می‌کنند صحبت داشته باشیم. به جرأت می‌توان گفت که طبق تحقیقات انجام شده بیش از نیمی از محصولات سفید‌کننده حاوی ترکیباتی هستند که ریه‌ها را به شدت درگیر می‌کنند. برای مثال کلرید می‌تواند منجر به آسیب ریه شده و یا فرمالدهید که در داخل آن وجود دارد نقش یک ماده نگهدارنده را ایفا کرده و باعث سرطان می‌شود. وقتی که شما ماده سفید‌کننده را در داخل محلول آماده می‌ریزید و یا آن را با آب گرم مخلوط می‌کنید بخاری که از آن آزاد می‌شود که حاوی کلروفرم است.

این ماده نیز باعث سرطان ریه خواهد شد. از دیگر مواد خطرناکی که در داخل برخی از سفید‌کننده‌ها وجود دارد، بورات سدیم یا بوراکس نام دارد که منجر به اختلالات هورمونی شده و در نتیجه شرایط بسیار خاص و خطرناکی را در بدن شما ایجاد می‌کند. بنابراین اگر شما ماده سفید‌کننده استفاده کردید باید بدانید که استنشاق ماده تمیز‌کننده بسیار سمی بوده و آسیب جدی را به مجاری گلو بینی و سینوس‌ها وارد می‌کند. در چنین شرایطی باید سریعاً محیط را ترک کرده و وارد یک محیط بدون گاز شوید و آب زیاد نیز مصرف نمایید.

استنشاق مواد سفید‌کننده سمی است

عوارض ناشی از تنفس بخار مواد سفید‌کننده

قطعا سؤالی که برای شما به وجود آمده این است که ما از کجا باید بفهمیم بدن آلوده به بخار مواد سمی شده و در نتیجه باید سریع اقدامات لازم را انجام دهیم؟ براساس دوز ماده سفید‌کننده مورد استفاده نوع ترکیبات موجود در آن و میزان بخار جمع شده در داخل هوا، عوارض زیر برای شما بروز خواهد کرد که در صورت شدت گرفتن عوارض و یا بروز چند علامت همزمان در بدن، شما باید سریعاً به متخصص مراجعه کنید:

– سرفه و تنگی نفس

سرفه و تنگی نفس، رایج‌ترین علامت ناشی از استنشاق بخار مواد سفید‌کننده هستند چون همانگونه که گفته شد این مواد به راحتی می‌توانند مجاری تنفسی و کیسه‌های هوا را تحریک کرده، باعث التهاب آن‌ها شوند و در نتیجه از طریق تنگی مجاری تنفسی شما نمی‌توانید به خوبی نفس بکشید. فشاری که ناشی از تنفس بر روی ریه وارد می‌شود از طریق درد در قفسه سینه احساس خواهد شد. همچنین شما به سرفه کردن می‌افتید و نمی‌توانید به درستی نفس بکشید.

سرفه و تنگی نفس

– سوزش بینی و گلو

مسلما ورود بخار مواد سفید‌کننده به مجاری تنفسی باعث سوزش آن‌ها خواهد شد. بنابراین اگر شما در یک محیط قرار دارید که بخار مواد تمیز‌کننده در داخل آن زیاد است، باید بدانید که علت سوزش بینی و گلو، همین عامل خواهد بود. البته چشم‌ها نیز در چنین شرایطی می‌سوزند ولی مسأله بستگی به میزان بخار موجود در داخل هوا، متفاوت خواهد بود. بنابراین اگر دچار تاری دید شدید، شک نکنید که این بخار سمی به بافت چشم شما نیز آسیب وارد کرده است.

– سوزش و قرمزی پوست

اما در برخی از افراد بخار ماده سفید‌کننده باعث سوزش و قرمزی پوست خواهد شد. این اتفاق بیشتر در افرادی بروز می‌کند که حساسیت پوستی داشته و با کوچکترین عارضه دچار التهاب قرمزی و خارش پوست خواهند شد. این دسته از افراد باید با احتیاط بیشتری از مواد سفید‌کننده استفاده کنند. علاوه بر استفاده از دستکش نباید محیط بسته باشد چون جریان هوا برای خروج بخار سمی لازم است.

سوزش و قرمزی پوست

در صورت استنشاق مواد تمیز‌کننده باید چه کار کنیم؟

قطعاً در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که براساس شدت علائم، راهکار درمانی نیز متفاوت خواهد بود. اگر فردی دچار تنگی نفس شدید خس خس سینه سرفه‌های شدید و حتی ضعف و بیحالی شده است باید او را سریعاً به اورژانس برسانید چون برخی از بخار‌ها به حد سمی هستند که حتی بر سطح هوشیاری فرد تأثیر می‌گذارند. اما در عمده مردم استنشاق مواد تمیز‌کننده در دراز مدت باعث بروز مشکلات همانند اختلال تنفسی می‌شود.

در دنیای امروز که آلودگی هوا و گرد و غبار شدت گرفته است، باید اقدامات مربوط به پاکسازی ریه‌ها را نیز بیشتر جدی بگیرید. بنابراین حتی اگر شما در طول هفته تنها یکبار از مواد سفیدکننده استفاده می‌کنید باز هم همان مدت زمان کوتاهی تنفس مواد سفید‌کننده را انجام داده‌اید و این تنفس باعث آسیب به ریه در دراز مدت خواهد شد.

نمونه گیری در منزل

چند توصیه برای شما عزیزان داریم که حتماً باید جدی بگیرید:

  • زمانی که از مواد سفید‌کننده استفاده می‌کنید تمام در‌ها و پنجره‌ها را باز بگذارید تا جریان هوا به خوبی در داخل خانه وجود داشته باشد.
  • برای استفاده از مواد سفیدکننده منطقی عمل کنید. بعضی از افراد مقدار زیادی از این مواد استفاده می‌کنند تا سطح مورد نظر سفیدتر شود. در صورتی که حتی اگر محلول را به اندازه یک درب در داخل مقدار مشخص آب بریزید باز هم به همان اندازه در سفیدکنندگی عمل خواهد کرد. بنابراین با مصرف بی‌رویه سفیدکننده‌ها، شرایط را برای ریه‌های خود سخت نکنید.
  • عملیات پاکسازی ریه‌ها را جدی بگیرید. مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها نوشیدن آب کافی در طول روز بخصوص بعد از آمدن به خانه مرطوب نگه داشتن هوا بخور اکالیپتوس از اقداماتی که در این زمینه به شما کمک می‌کنند.

شما عزیزان برا آنجام آزمایش در منزل به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.