علت درد فرج یا لابیا در دوران قاعدگی چیست؟

علت درد فرج یا لابیا در دوران قاعدگی چیست؟

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

در قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنان لابیا یا فرج قرار گرفته است که به دو دسته لابیای خارجی یا لابیای بزرگ و لابیای داخلی یا لابیای کوچک تقسیم می‌شود. برخی از افراد در دوران قاعدگی دچار درد فرج یا درد لابیا خواهند شد و این موضوع علاوه بر زنان بلکه دختران را نیز درگیر می‌کند.

اگر شما نیز این مشکل را در دوران پریودی تجربه می‌کنید، حتماً این مطلب را مطالعه نمایید. هرگونه درد ممتد و تکرارشونده در ناحیه تناسلی می‌تواند نشان‌دهنده عارضه‌ای باشد که به دلیل حساس بودن این قسمت باید توجه بیشتری نسبت به آن داشته باشید.

نمونه گیری در منزل

مهمترین دلایل درد فرج یا درد لابیا در دوران قاعدگی چیست؟

شدت درد فرج در بین خانم‌ها در دوران قاعدگی متفاوت است. برخی از افراد درد خفیفی را تجربه کرده اما برخی دیگر درد شدیدی دارند. در هر صورت عوامل مختلفی در بروز این مشکل نقش دارند که عبارتند از:

– درد مزمن سوزشی

این نوع درد که تحت عنوان ولوودینیا شناخته شده است نزدیک به سه ماه طول کشیده و به صورت تحریک‌کننده پیش می‌رود. متأسفانه علت این درد مشخص نیست اما به طور کلی عفونت‌های واژن تغییرات هورمونی در داخل بدن ضعف کف لگن برخی از اختلالات ژنتیکی آسیب به اطراف لابیا و حتی حساسیت‌های پوستی در بروز این درد موزون سوزشی نقش دارند.

– ابتلا به عفونت‌های قارچی

متأسفانه طبق آمار به دست آمده، نزدیک به ۷۰ درصد زنان حتماً عفونت قارچی را حداقل یکبار در عمر خود تجربه خواهند کرد. به دلیل اینکه ناحیه واژینال همواره مرطوب بوده و از طرف دیگر رابطه جنسی می‌تواند بر روی سلامتتان تأثیر بگذارد، دریچه واژینال بسیار برای رشد قارچ‌ها و مخمر‌ها شرایط مناسبی دارد. بنابراین اگر دچار درد لابیا در دوران قاعدگی می‌شوید به احتمال زیاد ممکن است دچار این عفونت شده باشید. عواملی که می‌تواند در عفونت قارچی مؤثر باشند عبارتند از پوشیدن لباس‌های تنگ پوشیدن لباس‌های نو بدون شستن استفاده از محصولات بهداشتی به صورت خشن.

ابتلا به عفونت‌های قارچی

– عفونت‌های باکتریایی

یکی از عواملی که باعث می‌شود دهانه واژن برای رشد باکتری‌ها و ابتلا به عفونت باکتری مهیا باشد، تغییر اسیدیته واژن است. اگر ph واژن شما از حالت تعادل خارج گردد، قطعاً دچار عفونت باکتریایی خواهید شد. متأسفانه برخی از خانم‌ها در زمان برقراری رابطه جنسی دچار تغییرات اسید دهانه واژن شده و همین موضوع باعث می‌شود عفونت باکتریایی برای آن‌ها اتفاق بیفتد. البته با توجه به اینکه خروجی ادرار نیز با دهانه رحم در یک مسیر قرار گرفته‌اند، مشکلات ادراری نیز باعث تغییر اسیدیته دهانه واژن نیز خواهد شد.

– ابتلاء به فولیکولیت

فولیکولیت به زمان گفته می‌شود که موی زائد به دلیل عدم توانایی برای خروج از پوست، در زیر پوست گره خورده و یک برآمدگی قرمز کوچک در این قسمت تشکیل شود. بنابراین فولیکولیت می‌تواند در ناحیه اندام تناسلی نیز ایجاد گردد. اگر شما یک برآمدگی قرمز کوچک را بر روی لابیای اندام تناسلی خود مشاهده می‌کنید، شک نداشته باشید که مو‌های زائد در این قسمت گیر کرده و به همین دلیل لابیای خارجی شما بسیار حساس شده است.

ابتلاء به فولیکولیت

– ابتلاء به کیست غده بارتولن

اگر غده بارتولن به هر دلیلی مسدود شده باشد، در اطراف واژن کیست غده ایجاد خواهد شد اما در شرایط عادی دردی را ایجاد نمی‌کند. درصورتی که کیست دردناک شده و به خصوص در دوران قاعدگی شما درد و سوزش شدیدی را احساس می‌کنید، باید بدانید که این غده عفونی شده است.

آیا افراد یائسه نیز به درد فرج مبتلا می ‌شوند؟

همان‌گونه که متوجه شدید درد فرج دلایل مختلفی دارد. برای مثال عفونت‌ها، ایجاد غده و یا کیست و یا حتی فولیکولیت از جمله عوامل شایع هستند که باعث درد لابیا خواهند شد. بنابراین علاوه بر اینکه شما در دوران قاعدگی ممکن است درد لابیا را تجربه کنید، احتمال اینکه خانم‌ها نیز در دوران یائسگی دچار چنین مشکلی شوند وجود دارد. در دوران یائسگی به دلیل اینکه سطح استروژن پایین می‌آید بنابراین نقش بسیار مؤثری در درد فرج خواهد داشت. البته از دیگر عواملی که باعث می‌شود خانم‌های یائسه دچار درد فرج شوند، باید به خشکی واژن اشاره کرد.

برای درمان درد فرج در دوران قاعدگی چه کار کنیم؟

زمانی که متوجه می‌شوید در چند دوره قاعدگی درد فرج یا درد لابیا به سراغ شما می‌آید، باید به متخصص مراجعه کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تأخیر در درمان باعث می‌شود که درمان شما سخت‌تر و زمان‌بر‌تر گردد. بنابراین اگر در دوره سوم قاعدگی خود متوجه شدید همچنان درد فرج یا درد لابیا وجود داشته و حتی تشدید شده است، لازم است با یک متخصص مشورت کنید تا اندام تناسلی شما مورد بررسی قرار گیرد. برای افرادی که دچار عفونت‌های قارچی و عفونت‌های باکتریایی شده‌اند باید دارو‌های موضعی و آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت تجویز گردد.

تا زمانی که این عفونت در ناحیه واژن شما وجود داشته باشد، قطعاً شرایط را برای شما‌ حادتر کرده و باعث می‌شود در هر دوره قاعدگی درد بیشتری را در ناحیه لابیا تجربه کنید. اما در مواردی که افراد دچار کیست غده بارتولن شده‌اند، باید تخلیه انجام گیرد. در چنین شرایطی شما می‌توانید از کمپرس یا کیسه آب گرم برای کاهش درد در دوران قاعدگی استفاده کنیم.

 

آنگونه که متوجه شدید برای درمان درد فرج در دوران قاعدگی باید ابتدا علت درد مشخص شود اما چند نکته پیشگیری‌کننده نیز به شما کمک می‌کند.

برای مثال:

– از پوشیدن لباس زیر تنگ و حتی شلوار تنگ خودداری کنید.

برای درمان درد فرج در دوران قاعدگی چه کار کنیم؟

– به خصوص در ایام سرد سال به هیچ عنوان نباید لباس تنگ بپوشید چون قسمت میانی پا بسیار گرم شدن و عرق کردن این قسمت، شرایط را برای رشد میکروب‌ها فراهم می‌کند.

– لباس‌های جدید را به طور کامل بشویید و اجازه دهید در آفتاب خشک شود. اگر شما خانه‌ای دارید که آفتاب‌گیر نیست، حتماً این لباس را با اتو خشک کنید.

– به هیچ عنوان از محصولات بهداشتی زنانه که معطر هستند استفاده نکنید. ترکیبات شیمیایی که در داخل آن‌ها وجود دارد آسیب جدی به اندام تناسلی شما وارد خواهد کرد.

– زمانی که اندام تناسلی خود را می‌شوید حتماً با دستمال‌های غیر معطر، بدن خود را خشک کنید تا لباس زیر خیس نشود.

نمونه گیری در منزل

شما عزیزان برای انجام نمونه گیری در منزل فقط کافیست به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.