عوارض پوستی کرونا که حتماً باید از آن‌ها مطلع باشید

عوارض پوستی کرونا که حتماً باید از آن‌ها مطلع باشید

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

جامعه پزشکی در کل دنیا، کرونا را به عنوان یک بیماری سخت و عجیب شناخته است چرا که بر روی تمامی قسمت‌های بدن تأثیر می‌گذارد. چیزی که در مورد سایر عوامل بیماری‌زا تاکنون مشاهده نشده است. برای مثال عوارض پوستی کرونا یکی از مسائلی است که اغلب بیماران کرونایی، آن را تجربه می‌کنند. شاید شما که در حال مطالعه مقاله هستید، تا به حال به کرونا مبتلا شده و برخی از علائم پوستی ناشی از کرونا را نشان داده‌اید و حتماً برای شما عجیب است که چرا چنین اتفاقی می‌افتد. در این مقاله ما مهمترین عوارض پوستی کرونا را برای شما توضیح می‌دهیم.

نمونه گیری در منزل

مهمترین عوارض پوستی کرونایی

شدت علائم و عوارضی که در بدن یک فرد کرونایی بروز می‌کند، براساس قدرت سیستم ایمنی بدن و میزان مراقبت از خود، در بین افراد، متفاوت خواهد بود. برای مثال یکی از موضوعات بسیار جدی، تأثیر کرونا بر روی پوست و ناخن‌ها است. به همین دلیل لازم دانستیم تمامی علائم پوستی ناشی از کرونا را در یک مقاله برای شما عزیزان شرح دهیم:

– انگشتان و ناخن‌های کرونایی

حتماً برای شما عجیب خواهد بود اگر بگوییم که انگشتان دست و پا و همچنین ناخن‌ها نیز درگیر کرونا شده و علائمی در آن‌ها بروز می‌کند که نشان‌دهنده تأثیر کرونا بر روی پوست و ناخن است. برای مثال در مطالعات اخیر مشخص شده که بعضی از افراد کرونایی بعد از بهبود، خطوط و لکه‌هایی را بر روی ناخن‌های خود مشاهده می‌کنند. البته این عارضه دوام ندارد و در صورتی که به مراقبت از پوست و ناخن خود اهمیت دهید برطرف می‌شود اما مشکل زمانی حاد می‌گردد که تأثیر کرونا بر روی پوست بیشتر و بیشتر شود.

انگشتان و ناخن‌های کرونایی

– ابتلا به جوش‌های پوستی

عفونت کرونایی می‌تواند با التهاب پوست و ایجاد جوش‌های دردناک پوستی همراه باشد. این جوش‌ها عمدتاً بر روی بازو‌ها، ران‌ها، قسمت پشت گردن و همچنین انگشتان پا ظاهر می‌شود. زمانی که ویروس به شدت در بدن تکثیر پیدا می‌کند، قطعاً به پوست بدن نیز حمله کرده و به همین دلیل است که بثورات پوستی را شاهد خواهید بود. البته تأثیر کرونا بر روی سیستم تنفسی و در نتیجه کاهش اکسیژن خون نیز باعث تغییر رنگ پوست خواهد شد.

– کهیر

یکی دیگر از عوارض پوستی ناشی از کرونا، کهیر است که البته در چند ساعت بعد از بروز، به صورت خود به خود مهار خواهد شد. اما همین چند ساعت خارش و التهاب پوست، واقعاً اذیت‌کننده خواهد بود. البته لازم می‌دانیم این نکته را بیان کنیم که گاهی اوقات خارش و کهیر پوستی ناشی از مصرف دارو‌های ضد کرونایی اتفاق می‌افتد یعنی اگر شما با شروع دارو درمانی این علائم را مشاهده کردید، حتماً باید به متخصص اطلاع دهید تا در صورت تأیید، مصرف دارو را قطع کند. در چنین شرایطی باید بررسی کنید اگر علائم کهیر برطرف شد، قطعاً شما به آن دارو حساسیت داشته‌اید.

– ابتلا به حساسیت‌های پوستی

یکی از علائم پوستی ناشی از کرونا که متأسفانه آمار مبتلایان به آن در حال افزایش است، بحث حساسیت شدید پوستی است. اغلب کسانی که به این حساسیت دچار می‌شوند از حساس شدن قسمت شکم گلایه کرده و زمانی‌که می‌خواهند لباس بپوشند، واقعاً اذیت خواهند شد.

– خشکی دور لب

متأسفانه باید بگوییم که تقریبا همه بیماران کرونایی از خشکی دور لب در دوران بیماری و دوران نقاهت گلایه می‌کنند. زمانی این عارضه اتفاق می‌افتد که عفونت در بدن فرد شروع شده و در حال گسترش است. در واقع هر چقدر پوست اطراف لب خشک‌تر گردد می‌تواند نشان‌دهنده شدت گرفتن عفونت در بدن باشد. البته اگر بدن شما دچار کم آبی شده باشد نیز این خشکی افزایش می‌یابد. در نتیجه در دوران نقاهت باید مایعات بیشتری مصرف کنید.

خشکی دور لب از عوارض پوستی کرونا

– قرمز شدن چشم

متأسفانه ویروس کرونا تمامی اندام‌های بدن را درگیر می‌کند و در برخی از بیماران گزارش شده که بافت چشم مورد حمله ویروس قرار گرفته و در نتیجه بر روی بینایی آن‌ها تأثیر گذاشته است. در چنین زمان‌های قرمز شدن سفیدی چشم را شاهد خواهید بوده که نشان می‌دهد ویروس وارد چشم شود و این قسمت دچار التهابی داشته است.

– کبود شدن پوست

در افرادی که دچار انسداد عروق خونی در اثر فعال شدن سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس شده‌اند، قطعاً عوارضی همانند کبودی و آبی شدن رنگ پوست را شاهد خواهیم بود. به محض اینکه این علامت را مشاهده می‌کنید حتماً به متخصص اطلاع دهید چون انسداد عروق خونی واقعاً خطرناک است.

– ایجاد تاول‌های پوستی

متأسفانه برخی از بیماران گزارش کرده‌اند که در اوایل بیماری، بر روی ناحیه دست تاول‌های کوچک پر از آب تشکیل می‌شود که بعد از ترکیدن، باعث ایجاد سوزش شدید در پوست می‌شود. این عارضه نیز به دلیل ابتلا به بیماری کرونا اتفاق می‌افتد.

ایجاد تاول‌های پوستی

آیا همه افراد به عوارض پوستی ناشی از کرونا مبتلا می ‌شوند؟

سؤالی که در ذهن اغلب افراد ایجاد می‌شود این است که آیا ابتلا به عوارض پوستی ناشی از کرونا برای همه بیماران اتفاق می‌افتد؟ در پاسخ باید بگوییم خیر. همانگونه که می‌دانید سویه‌های مختلف بیماری کرونا به شکل‌های متنوعی بر روی بدن انسان تأثیر می‌گذارند و برخی از آن‌ها عمدتاً باعث بروز عفونت‌های دستگاه تنفسی شده و برخی دیگر عارضه‌های گوارشی را به دنبال دارد. بنابراین بروز حساسیت و عوارض پوستی ناشی از کرونا برای همه بیماران صدق نمی‌کند.

از سوی دیگر شدت این عوارض پوستی در بین مبتلایان به این قبیل مشکلات نیز متفاوت است. مثلاً ممکن است فرد بیماری در حد یک تا دو روز حساسیت پوستی را تجربه کند ولی در افراد دیگر تا چند ماه این مشکل با آن‌ها همراه باشد. این مسأله به قدرت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه توانایی ویروس برای حمله به اندام‌ها و پوست بستگی دارد.

نمونه گیری در منزل

برای کاهش عوارض پوستی ناشی از کرونا چه کار باید کرد؟

شما در اولین قدم باید موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. همانگونه که گفته شد ممکن است برخی از عوارض به دلیل حساسیت به دارو‌ها باشد. این نظریه به تشخیص پزشک بستگی دارد. اما در صورتی که علائم و عوارض پوستی ناشی از کرونا اذیت‌کننده باشد، قطعاً متخصص برای شما دارو‌هایی را تجویز خواهد کرد.

اما در این دوران قرار نگرفتن در معرض نور خورشید، عدم استفاده از الکل برای ضدعفونی کردن دست‌ها، استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده، مصرف ویتأمین‌ها و مکمل‌های غذایی و از طرف دیگر عدم استفاده از شوینده‌های قوی از جمله اقداماتی است که به درمان عوارض پوستی کرونا کمک می‌کند.

با آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما می توانید آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید. شما می توانید بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه انواع آزمایش در منزل خود را انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

2 دیدگاه در عوارض پوستی کرونا که حتماً باید از آن‌ها مطلع باشید

  1. راضیه می‌گوید:

    سلام. من مهر گذشته مبتلا به نوع دلتا شدم و از اون زمان هر وقت زیر آفتاب قرار می‌گیرم تمام پوستم به شدت حساس می‌شه. انگار تو تمام سطح پوستم هزاران سوزن فرو بره. لطفا راهنماییم کنید 🙇‍♂️🙇‍♂️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.