واژه نامه بیماری کرونا: لغاتی که باید بدانید

واژه نامه بیماری کرونا: لغاتی که باید بدانید

بیماری کرونا (COVID-19) یا سندرم حاد تنفسی شدید، در حال حاضر به یک معضل بهداشتی در تمام دنیا تبدیل شده است. این بیماری، ابتدا در حدود دسامبر سال 2019 در ووهان چین ظاهر شد و به دلیل ماهیت مسری بالای آن در تقریباً 216 کشور گسترش یافت. بنابراین سازمان بهداشت جهانی، اخیراً پاندمی شدن این بیماری را اعلام کرد. ویروس SARS-CoV-2 که از لحاظ ژنتیکی مشابه SARS-CoV و سندرم حاد تنفسی خاور میانه (MERS) است، ویروسی پوشش‌دار، دارای یک RNA تک‌رشته‌ای شامل 29891 نوکلئوتید و دارای 12 ژن برای سنتز پروتئین‌های ساختاری و غیرساختاری ویروس است و به لحاظ پروتئینی، بسیار مشابه پروتئین‌های SARS-CoV و MERS-CoV می‌باشد.

در حال حاضر، درمان ثابت و مشخصی برای این بیماری وجود ندارد. به همین دلیل مقالات موجود در مورد بیماری Coronavirus 2019 (COVID-19) از نظر اپیدمیولوژی، پاتوفیزیولوژی، تشخیص و درمان بررسی شده است. شیوع بیماری کرونا واژه های زیادی را بر سر زبان ها انداخته است که قبلا در میان مردم شناخته شده نبودند یا کاربرد چندانی نداشتند، از فاصله گذاری اجتماعی گرفته تا مصونیت جمعی یا گروهی. به تعاریف کلماتی که معمولاً توسط متخصصان هنگام بحث درباره بیماری کرونا استفاده می شود، مراجعه کنید.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

واژه نامه بیماری کرونا

تست عفونت فعال

روشی برای تعیین اینکه آیا یک فرد در حال حاضر ویروسی دارد که وارد سلول‌ها و تکثیر می‌شود (نسخه‌های بیشتری از خود تولید می‌کند)، و بنابراین ممکن است به دیگران نیز منتقل شود.

پادتن

یک مولکول محافظ سیستم ایمنی تولید شده در پاسخ به عفونتی که به مهاجم عفونی (مانند ویروس) متصل می شود. آنتی‌بادی‌ها به‌عنوان یک تابع جستجو و برچسب کار می‌کنند که چیزی را برای تخریب توسط سایر سلول‌های سیستم ایمنی برچسب‌گذاری می‌کند. آنتی بادی ها توسط سلول های B تولید می شوند و بخشی از سیستم ایمنی تطبیقی هستند، زیرا آنها برای شناسایی میلیون ها مهاجم احتمالی عفونی سازگار می شوند.

آنتی ژن

اصطلاحی که برای اشاره به چیزی که پاسخ ایمنی ایجاد می کند استفاده می شود. آنتی ژن ها معمولاً خارجی هستند یا مانند باکتری ها یا ویروس ها از خارج از بدن وارد می شوند. در زمینه آزمایش بیماری کرونا، آنتی ژن به یکی از بخش‌هایی از ویروس که شناسایی می‌شود، اشاره دارد، برخلاف آزمایش PCR که ویروس را بر اساس مواد ژنتیکی که ویروس از خود به جای می‌گذارد، شناسایی می‌کند.

دقت

این به این اشاره دارد که هر چند وقت یک بار یک آزمایش نتیجه صحیح را دریافت می کند، نه منفی یا مثبت کاذب. دقت هم حساسیت و هم ویژگی را در نظر می گیرد. حساسیت به توانایی تست برای گزارش مثبت در صورت وجود یک عامل عفونی در نمونه اشاره دارد. اختصاصی بودن به توانایی شناسایی صحیح عامل عفونی و عدم طبقه بندی آن به عنوان چیز دیگری اشاره دارد.

بدون علامت

این به وضعیت فردی اشاره دارد که در آن آزمایش مشخص کرده است که ممکن است ویروس وجود داشته باشد، اما فرد در حال حاضر علائم رایجی را نشان نمی دهد.

حامل

فردی که در حال حاضر ویروس دارد و ممکن است آن را به دیگران منتقل کند.

CDC

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری یک آژانس دولتی ایالات متحده است که مسئول نظارت، ردیابی و پاسخ به شیوع بیماری در ایالات متحده است، از جمله ارائه راهنمایی برای محافظت شخصی، آگاهی از بیماری و مهار بیماری.

کارازمایی بالینی

فرآیندی که طی آن یک دارو، درمان یا واکسن جدید بر روی گروه‌هایی از داوطلبان آزمایش می‌شود تا از ایمنی، اثربخشی، تحمل و نمایه عوارض جانبی محصول مورد آزمایش اطمینان حاصل شود.

ردیابی تماس

فرآیندی برای کمک به جلوگیری از گسترش شیوع بیماری عفونی که به موجب آن تعاملات یک فرد ردیابی می شود تا در صورت بروز عفونت، به دیگرانی که با آنها در تماس بوده اند هشدار داده شود و احتمالاً از گسترش بیشتر عفونت جلوگیری شود.

واژه نامه بیماری کرونا

ویروس کرونا

نامی که به نوعی ویروس داده شده است که دارای ویژگی‌های ساختاری متمایزی به شکل میخ‌های زیادی در اطراف یک توپ است که ظاهر تاجی را می‌دهد که در لاتین «کرونا» است.

کووید-۱۹

نام بیماری خاص ناشی از ویروس SARS-CoV-2.

علائم کووید 19

مجموعه ای از نشانه های بدن غیرطبیعی بیماری COVID-19 ناشی از ویروس SARS-CoV-2، که عبارتند از: تب یا لرز، سرفه، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، خستگی، دردهای عضلانی یا بدن، سردرد، از دست دادن جدید چشایی یا بو، گلودرد، احتقان یا آبریزش بینی، تهوع یا استفراغ، و اسهال.

نوع دلتا

نسخه‌ای از بیماری کرونا که از طریق تجمع جهش‌ها در کد ژنتیکی که پروتئین‌های سنبله را در سطح ویروسی آن می‌سازد، تکامل یافته است. نوع دلتا به طور خاص عفونی شده است و احتمالاً علائم کمی متفاوت دارد، با سردرد، گلودرد، آبریزش بینی و تب شایع‌تر و سرفه و از دست دادن بویایی کمتر شایع است.

تشخیص

تعیین یک بیماری یا وضعیت بر اساس مشاهدات بالینی و نتایج آزمایشات پزشکی.

همه گیرشناسی

بررسی میزان بروز، توزیع و کنترل احتمالی بیماری ها و سایر عوامل مرتبط با سلامت.

FDA

اداره غذا و دارو، یک آژانس دولتی ایالات متحده مسئول نظارت بر کیفیت و ایمنی غذا، داروها، واکسن‌ها و آزمایش‌های پزشکی بدون نسخه و مستقیم به مصرف‌کننده است.

مصونیت

حالتی که در آن سیستم ایمنی فرد یک زرادخانه محافظ از سلول‌ها و مولکول‌ها (مانند آنتی‌بادی‌ها) تولید کرده است که می‌توانند فوراً به حضور یک عامل عفونی پاسخ دهند و آن را از ایجاد بیماری قابل توجه جلوگیری کنند.

نقص ایمنی

به افرادی اطلاق می‌شود که به دلیل سایر بیماری‌ها و/یا درمان‌های آن بیماری‌ها، سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند که در صورت تماس با یک عامل عفونی، آنها را در معرض خطر ابتلا به دوره بدتر بیماری یا احتمالاً مرگ قرار می‌دهد.

دوره نفهتگی

به مدت زمانی که بین تماس فرد با یک عامل عفونی، مانند ویروس، و شروع علائم ظاهر می شود، اشاره دارد.

انتی بادی مونوکلونال

به نوعی درمان اشاره دارد که شامل میلیون‌ها نسخه (کلون) از یک آنتی‌بادی منفرد (مونو) معلق در مایع تزریقی، مانند سالین است.

mRNA

RNA پیام‌رسان، قطعه‌ای از مولکول اسید نوکلئیک تک رشته‌ای است که حاوی دستورالعمل‌هایی برای ساختن چیزی، اغلب یک پروتئین یا نوعی آنزیم است. به عنوان انسان، بدن ما روزانه هزاران و هزاران mRNA تولید می کند. در سلول‌های ما، ریبوزوم‌ها گیرنده‌های معمول mRNAها هستند و نحوه خواندن آنها و ساختن پروتئین از آنها را درک می‌کنند. در مورد واکسن‌های بیماری کرونا ، واکسن‌های mRNA حاوی دستورالعمل‌هایی برای ریبوزوم‌های ما در داخل سلول‌های ما هستند تا پروتئین اسپایک ویروس SARS-CoV-2 را تولید کنند، در نتیجه به سیستم ایمنی اجازه می‌دهد تا توسعه یافته و به آن قسمت از ویروس پاسخ دهد.

NAAT

تست تقویت اسید نوکلئیک، به روشی آزمایشی اشاره دارد که در آن قطعاتی از مواد ژنتیکی، ساخته شده از اسیدهای نوکلئیک، صدها بار کپی می‌شوند تا قابل تشخیص و شناسایی باشند. آزمایش PCR از روش NAAT استفاده می کند.

نوع دلتا

ویروس کرونای جدید

به ویروس جدیدی از خانواده کروناویروس که قبلاً شناسایی نشده است اشاره دارد. قبل از همه‌گیری 2020، بسیاری از ویروس‌های کرونا شناسایی شده‌اند که می‌توانند باعث بیماری شوند.

پاندمی

وضعیتی که در آن بیماری در چندین یا بسیاری از کشورها گسترش می یابد و تعداد زیادی از مردم را مبتلا می کند.

بیماری زا

یک عامل عفونی که قادر به ایجاد بیماری مانند یک باکتری، ویروس یا قارچ است.

تست PCR

واکنش زنجیره‌ای پلیمراز، نوعی تشخیص پزشکی است که بررسی می‌کند آیا ماده اسید نوکلئیک از یک عامل عفونی وجود دارد یا نه، که نشان می‌دهد عامل عفونی در فردی که آزمایش شده است تکثیر شده است، بنابراین یک تشخیص مثبت برای بیماری ناشی از آن ارائه می‌دهد.

عامل. PCR با چرخش مواد ژنتیکی از طریق تغییرات دما در تنظیم آنزیم ها (پلی مرازها) و بلوک های ساختمانی ژنتیکی عمل می کند، که باعث واکنش های زنجیره ای می شود که کپی هایی از مواد ژنتیکی ایجاد می کند. فرآیند PCR کپی‌های زیادی از ماده ژنتیکی می‌سازد، فرآیندی که «تقویت» نامیده می‌شود تا از شناسایی مناسب اطمینان حاصل شود.

تست تشخیصی سریع

یک آزمایش نقطه‌ای مراقبتی که وضعیت بیماری فرد را در مدت زمان کوتاه‌تری مانند 15 تا 30 دقیقه ارزیابی می‌کند، برخلاف آزمایش‌های مرجع که به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند و ممکن است 1 تا 2 روز طول بکشد تا به نتیجه برسد. . تست های تشخیصی سریع به اندازه تست های مرجع دقیق نیستند.

رمدسیویر

یک FDA درمان را برای افرادی که مبتلا به کووید-19 تشخیص داده و در بیمارستان بستری شده اند تأیید کرده است. این یک داروی ضد ویروسی است که برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت ویروسی طراحی شده است.

RNA

ریبونوکلئیک اسید، شکل تک رشته ای از مواد ژنتیکی. انسان رشته های RNA را از DNA ما تولید می کند که به عنوان پیام رسان برای تولید پروتئین ها و آنزیم ها استفاده می شود. برخی از ویروس‌ها، مانند SARS-CoV-2، DNA ندارند، بلکه فقط RNA دارند.

RT-PCR

PCR رونویسی معکوس، نوعی آزمایش تشخیصی، به ویژه برای ارزیابی عفونت‌های ویروس‌های حامل RNA مفید است. به طور معمول، PCR روی DNA کار می کند، اما بسیاری از ویروس ها، مانند SARS-CoV-2، حامل RNA هستند. بخش رونویسی معکوس فرآیند ابتدا RNA را دوباره به DNA تبدیل می کند.

سارس

سندرم حاد تنفسی شدید، یک بیماری تنفسی ویروسی ناشی از نوعی ویروس کرونا که در پایان سال 2013 شناسایی شد. این با SARS-CoV-2، که ویروسی است که باعث COVID-19 می شود، متفاوت است، اما مرتبط است. در سال 2019 کشف و شناسایی شد.

SARS-CoV-2

SARS-CoV-2

سندرم حاد تنفسی شدید Coronavirus 2، نام ویروسی است که باعث بیماری تنفسی مشابه SARS می شود که در سال 2013 شناسایی شد.

علامت دار

نشان دادن علائم مشخصه عفونت در مورد بیماری COVID-19، علائم رایج عبارتند از: تب یا لرز، سرفه، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، خستگی، دردهای عضلانی یا بدن، سردرد، از دست دادن جدید چشایی یا بویایی، گلودرد، احتقان یا آبریزش بینی، حالت تهوع یا استفراغ و اسهال.

تست منفی

یک نتیجه تشخیصی پزشکی که نشان می دهد عفونت رخ نداده است داده شود.

تست مثبت

یک نتیجه تشخیصی پزشکی که نشان می دهد عفونت رخ داده یا در حال رخ دادن است به شما داده شود.

گونه

به نسخه ای از یک عامل عفونی اشاره دارد. در مورد ویروس ها، از جمله SARS-CoV-2، جهش و تکامل رایج است. واریانت‌ها نسخه‌هایی از ویروس هستند که در آن تغییرات ژنتیکی یا جهش‌ها به مزایایی در محیط فعلی ویروس‌ها منجر شده است که آن را قادر می‌سازد در کنار نسخه اصلی خود وجود و تکثیر شود.

زئونوز

بیماری که به طور معمول در حیوانات سرایت می کند اما می تواند انسان را نیز مبتلا کند.

خانواده ویروسی کروناویریده

ویروس کرونا (نام علمی: Coronaviruses)، گروهی از ویروس‌ها متعلق به خانواده ویروسی کروناویریده هستند که از طریق ایجاد عفونت دستگاه تنفسی در پرندگان و پستانداران، ایجاد بیماری می‌کنند. این ویروس‌ها می‌توانند عامل ایجاد برخی از انواع سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ باشند.

کروناویروس‌ها در دهه ۱۹۶۰ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. اندازه ژنوم ویروس‌های کرونا از ۲۶ تا ۳۲ کیلوباز، متغیر است که از بزرگ‌ترین ژنوم‌ها در بین ژنوم تمام آران‌ای ویروس‌ها هستند. این ویروس‌ها به‌طور طبیعی در انسان‌ها و پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می‌کنند، با این حال تاکنون میلیون‌ها کروناویروس منتقل شده به انسان، کشف شده‌است.

آخرین نوع آن‌ها، کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-2)، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد. شیوع این کروناویروس پس از مدت کوتاهی تبدیل به دنیاگیری شد و تمام جهان را نگران کرد و تبدیل به بحران بین المللی رسید.

نمونه گیری در منزل

آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم . فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید.

همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری در منزل می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند . لازم به ذکر است تمامی پرسنل نمونه گیر از آزمایشگاه های مرجع ارسال خواهند شد و آنی آزما صرفا نقش معرفی بیماران به آزمایشگاه ها را دارا می باشد.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.