تست آنتی بادی و واکسن کووید-19

تست آنتی بادی و واکسن کرونا

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

تست آنتی بادی واکسن کرونا آنتی بادی های کووید 19 را در نمونه خون جستجو می کند. آنتی بادی ها توسط بدن در پاسخ به ویروس ساخته می شوند. نتیجه مثبت آنتی بادی نشان می دهد که شما در گذشته به ویروس کووید 19 مبتلا بوده اید. اگر این تست به صورت کیفی انجام شود، مقدار عددی را در اختیار شما قرار نمی دهد. اما در تست آنتی بادی واکسن کرونا به صورت کمی، آنتی‌بادی‌های پروتئین اسپایک کووید-۱۹ را در نمونه خون بررسی می‌کند.

تمام واکسن‌های موجود در حال حاضر از پروتئین اسپایک برای ایجاد پاسخ ایمنی استفاده می‌کنند. نتیجه مثبت آنتی بادی نشان می دهد که شما در پاسخ به واکسن یا عفونت قبلی کووید 19 آنتی بادی تولید کرده اید. تست آنتی بادی واکسن کرونا نیز مقدار عددی را ارائه می‌کند که میزان آنتی‌بادی‌ها را نشان می‌دهد.

در حال حاضر داده‌های کافی برای نشان دادن اینکه آیا تعداد آنتی‌بادی‌های بیشتر نشان‌دهنده پاسخ ایمنی قوی‌تر یا سطح بیشتر ایمنی است یا خیر وجود ندارد. لطفا توجه داشته باشید: این آزمایشات فقط برای افراد بالای 18 سال در دسترس است.

آزمایش ایدز در منزل

تفسیر نتیجه تست آنتی بادی واکسن کرونا

تفاوت سطح آنتی بادی بین افراد در حال حاضر به خوبی درک نشده است. محدوده مقادیر مثبتی که می توان با تست آنتی بادی واکسن کرونا ما اندازه گیری کرد از 0.8 U/mL تا 2500 U/mL است (U مخفف واحدها). ما مقادیری را در این محدوده و بالاتر می بینیم. وجود هر گونه آنتی بادی قابل تشخیص، یعنی تست مثبت، با محافظت در برابر نوع شدید کووید-19 مرتبط است. فراتر از این، در حال حاضر شواهد کافی برای ارتباط سطح آنتی بادی با سطح پاسخ ایمنی یا ایمنی از کووید 19 وجود ندارد. کارآزمایی‌های متعددی در حال انجام است که امیدواریم طیف وسیعی از مقادیر آنتی‌بادی را پس از واکسیناسیون و ارتباط آنها با ایمنی ارائه کنند، اما این اطلاعات در حال حاضر در دسترس نیست.

اگر هر دو آزمایش مثبت باشد یا فقط تست آنتی بادی کووید 19 مثبت باشد، این نشان می دهد که قبلاً ویروس کووید 19 داشته اید. اگر فقط تست ایمنی واکسن کووید 19 مثبت باشد، این نشان می‌دهد که شما به واکسن پاسخ ایمنی داشته‌اید. همچنین اگر هر دو آزمایش منفی باشد، آنتی بادی ها شناسایی نمی شوند. این می تواند نشان دهد که شما در گذشته عفونت کووید 19 نداشته اید یا اینکه آنتی بادی ها به سطحی کاهش یافته اند که دیگر قابل شناسایی نیست.

آیا نتیجه مثبت تست آنتی بادی واکسن کرونا به این معنی است که من در برابر کووید 19 مصون هستم؟

نتیجه آزمایش مثبت تست آنتی بادی واکسن کرونا نشان می دهد که شما نسبت به ویروس یا واکسیناسیون پاسخ ایمنی داشته اید. متأسفانه، یک نتیجه مثبت به این معنی نیست که شما در برابر ویروس مصون هستید. نمی تواند به شما بگوید که آیا می توانید دوباره به کووید 19 مبتلا شوید یا خیر. همچنین نمی تواند به شما بگوید که آیا می توانید ویروس را به دیگران منتقل کنید یا نه. شما باید به پیروی از تمام دستورالعمل ها و محدودیت های دولت ادامه دهید.

همچنین باید در نظر داشته باشید که این آزمایش به شما نمی گوید که آیا عفونت فعلی کووید-19 دارید یا خیر. این آزمایش فقط می تواند به شما بگوید که آیا در گذشته کووید-19 داشته اید یا به واکسن کووید-19 پاسخ ایمنی داده اید. اگر علائم کووید 19 دارید که کمتر از هشت روز پیش شروع شده است، آزمایش PCR می تواند به شما بگوید که آیا کووید 19 دارید یا خیر.

نتیجه مثبت تست آنتی بادی واکسن کرونا

آیا اگر واکسن کووید-19 زده باشم، نتیجه آزمایش من مثبت است؟

بله، تست آنتی بادی واکسن کرونا ، آنتی بادی های SARS-CoV-2 S (آنتی بادی های پروتئین اسپایک) را اندازه گیری می کند. این آنتی بادی ها را می توان در پاسخ به هر یک از واکسن هایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد ساخته شود.

یک نتیجه مثبت همچنین می تواند از مواجهه قبلی با ویروسی که باعث کووید 19 می شود رخ دهد. چه واکسن کووید-19 داشته باشید یا نه، آزمایش آنتی بادی کووید-19 می تواند به شما بگوید که آیا در گذشته ویروس کووید-19 داشته اید یا خیر. تست آنتی بادی کووید 19 آنتی بادی های SARS-CoV-2 N (آنتی بادی های نوکلئوکپسید) را اندازه گیری می کند. این آنتی بادی ها در پاسخ به هیچ واکسنی که در حال حاضر استفاده می شود ساخته نمی شود.

تست آنتی بادی واکسن کرونا چگونه انجام می شود؟

در تست آنتی بادی واکسن کرونا نمونه‌ای از خون شما را اندازه‌گیری می‌شود تا به دنبال دو نوع آنتی‌بادی مختلف برای SARS-CoV-2، ویروسی که باعث کووید 19 می‌شود، بگردند. بدن با ساختن آنتی بادی به ویروس یا واکسن پاسخ می دهد. این آنتی بادی ها توسط سیستم ایمنی بدن شما برای کمک به مبارزه با عفونت استفاده می شود. حداکثر سطح آنتی بادی معمولاً 4-6 هفته پس از واکسیناسیون یا عفونت مشاهده می شود.

تست آنتی بادی کووید 19 آنتی بادی های SARS-CoV-2 N (آنتی بادی های نوکلئوکپسید، از جمله آنتی بادی های IgG) را اندازه گیری می کند. این آنتی بادی ها در پاسخ به هیچ واکسنی که در حال حاضر استفاده می شود ساخته نمی شود. یک نتیجه مثبت نشان دهنده قرار گرفتن در معرض ویروسی است که باعث کووید 19 می شود.

آزمایش ایمنی واکسن کووید-19، آنتی بادی‌های ضد پروتئین SARS-CoV-2 (از جمله آنتی‌بادی‌های IgG) را اندازه‌گیری می‌کند. پروتئین اسپایک توسط ویروسی که باعث کووید 19 می شود تولید می شود. پروتئین اسپایک نیز توسط تمام واکسن‌های موجود برای ایجاد پاسخ ایمنی استفاده می‌شود. یک نتیجه مثبت می تواند نشان دهنده پاسخ ایمنی به هر یک از واکسن های در حال استفاده باشد. یک نتیجه مثبت همچنین می تواند از مواجهه قبلی با ویروسی که باعث کووید 19 می شود رخ دهد.

آیا می توان از این آزمایش ها به عنوان مدرکی برای سفرهای بین المللی استفاده کرد؟

خیر، اکثر محدودیت‌های سفر بین‌المللی شما را ملزم به انجام آزمایش PCR کووید 19 قبل از سفر می‌کند. این به این معنی است که شما عفونت فعلی کووید 19 ندارید. برای این منظور نمی توان از آزمایش آنتی بادی کووید 19 استفاده کرد. ما گواهی نتایج را برای تست آنتی بادی کووید 19 یا تست ایمنی واکسن کووید 19 صادر نمی کنیم. نتایج برای مشاهده از طریق وب سایت ما در دسترس خواهد بود.

برخی از کشورها ممکن است محدودیت‌های قرنطینه را برای مسافرانی که آزمایش آنتی‌بادی کووید 19 مثبت دارند لغو کنند. این آزمایشات معمولاً باید در آزمایشگاهی که توسط دولت آن کشور معتبر است انجام شود. به همین دلیل، تست آنتی بادی کووید 19 و تست ایمنی واکسن ما نمی تواند برای این منظور استفاده شود.

آیا محدودیتی برای انجام تست آنتی بادی واکسن کرونا وجود دارد؟

آیا محدودیتی برای انجام تست آنتی بادی واکسن کرونا وجود دارد؟

نتایج منفی کاذب

گاهی اوقات نتایج منفی کاذب ممکن است رخ دهد. اگر خیلی زود پس از قرار گرفتن در معرض یا واکسینه شدن، آزمایش آنتی بادی را انجام دهید و بدن شما هنوز آنتی بادی کافی برای شناسایی توسط آزمایش نساخته باشد، ممکن است اتفاق بیفتد. علاوه بر این، برخی از افراد، مانند افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند به دلیل شرایط پزشکی یا داروهای خاص، ممکن است سطوح قابل تشخیص آنتی بادی را پس از قرار گرفتن در معرض یا واکسیناسیون ایجاد نکنند.

نتایج مثبت کاذب

نتایج مثبت کاذب نیز ممکن است رخ دهد. اگر آزمایش آنتی‌بادی‌های سایر ویروس‌های کرونایی را که ممکن است در معرض آن قرار گرفته‌اید، شناسایی کند، مانند ویروسی که باعث سرماخوردگی می‌شود، این اتفاق می‌افتد. اگر در مورد نتایج خود نگران هستید، مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی پیگیری کنید، که می تواند سابقه پزشکی شما را ارزیابی کند.

علائم طولانی مدت کووید-19

اکثر افرادی که با هر نوع کووید-۱۹ آزمایش مثبت می‌دهند، معمولاً برای چند هفته علائمی را تجربه می‌کنند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، افرادی که علائم طولانی مدت کووید-19 دارند، ممکن است پس از اولین بار ابتلا به مدت چهار هفته یا بیشتر دچار مشکلات سلامتی شوند. به نظر می رسد نوع جدید Omicron BA.2 حدود 50 درصد بیشتر از سویه Omicron BA.1 قابل انتقال است. داده های اولیه نشان می دهد که علائم BA.2 مشابه است و باعث همان شدت بیماری می شود. با این حال، افراد جوان تر را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد.

عفونت مجدد

ما نمی دانیم که عفونت مجدد چقدر رایج است، اما گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد چندین نفر به omicron BA.1 آلوده شده اند و در عرض یک ماه به omicron BA.2 آلوده شده اند. به نظر می رسد که این نسخه از omicron یا بسیار عفونی تر است که می تواند بر ایمنی واکسن یا عفونت قبلی غلبه کند، یا می تواند به دلیل جهش هایی که دارد از ایمنی فرار کند. برای محافظت از خود، دریافت واکسن کووید-19 هنوز مهم است. دومین چیز مهم نقاب زدن است. پوشیدن N95 بهترین محافظت را در برابر این گونه های جدید فراهم می کند.

آیا می توانم از یک آزمایش نیمه کمی آنتی بادی کووید 19 برای تعیین سطح ایمنی خود استفاده کنم؟

آزمایش آنتی بادی نیمه کمی می تواند به شناسایی افرادی که پس از قرار گرفتن در معرض کووید 19 یا واکسیناسیون پاسخ ایمنی پیدا کرده اند کمک کند. با این حال، نباید برای تعیین سطح ایمنی شما استفاده شود. با این حال، هنوز شواهدی برای تعیین اینکه آیا آنتی‌بادی‌ها ایمنی محافظتی در برابر SARS-CoV-2 (کووید 19) ایجاد می‌کنند، جمع‌آوری می‌شود. برای راهنمایی بیشتر در مورد نحوه تفسیر نتایج آزمایش خود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

در 19 مه 2021، FDA یک ارتباط ایمنی صادر کرد که در آن مجدداً تأکید کرد که «آزمایش آنتی‌بادی نباید برای ارزیابی سطح ایمنی یا محافظت فرد در برابر کووید 19 در هر زمان و به ویژه پس از دریافت واکسن کووید-19 مورد استفاده قرار گیرد. ۴ آزمایش مجاز فعلی آنتی بادی SARS-CoV-2، از جمله سنجش آنتی بادی تام نیمه کمی SARS-CoV-2 (164090)، برای ارزیابی سطح حفاظت ارائه شده توسط پاسخ ایمنی به واکسیناسیون کووید-19 ارزیابی نشده است. علاوه بر این، اجزای یک پاسخ ایمنی محافظتی در برابر عفونت یا عفونت مجدد با SARS-CoV-2 به طور کامل مشخص نشده اند (مانند آنتی بادی، سلول T و غیره). کارآزمایی‌های بالینی و سایر مطالعات برای روشن کردن ارتباط ایمنی در برابر SARS-CoV-2 در حال انجام است.

آزمایش نیمه کمی آنتی بادی کووید 19 برای تعیین سطح ایمنی

تست آنتی بادی واکسن کرونا برای چه کسانی مناسب است؟

تست آنتی بادی واکسن کرونا ممکن است برای شما مناسب باشد اگر:

  • قبلاً برای عفونت کووید 19 آزمایش مثبت داده اید و می خواهید بدانید که آیا آنتی بادی قابل تشخیص دارید یا خیر.
  • هرگز مبتلا به کووید-19 تشخیص داده نشده اید و می خواهید بدانید که آیا قبلاً در معرض این ویروس بوده اید یا خیر.
  • این تست ممکن است برای شما مناسب نباشد اگر:
  • احساس بیماری می کنید یا در 24 ساعت گذشته تب داشته اید.
  • می خواهید بفهمید که آیا در حال حاضر کووید 19 دارید یا خیر.
  • کمتر از 10 روز پیش مبتلا به کووید-19 تشخیص داده شده اند.
  • در 14 روز گذشته مستقیماً در معرض ویروس قرار گرفتند.
  • شرایطی دارید که سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند.

نمونه گیری در منزل

با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید

اگر قبلاً تشخیص داده شده بود یا مشکوک هستید که در معرض کووید 19 قرار گرفته اید، باید منتظر بمانید تا آزمایش آنتی بادی انجام دهید تا حداقل 10 روز پس از شروع علائم شما یا پس از مثبت شدن آزمایش، تب یا تب نداشته باشید. به مدت 24 ساعت بدون مصرف داروهای کاهش دهنده تب احساس تب کرد و علائم آن بهبود یافته است. تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که ممکن است بهترین کار انجام آزمایش آنتی‌بادی 3 تا 4 هفته پس از شروع علائم یا قرار گرفتن در معرض شناخته شده کووید 19 باشد تا احتمال دریافت نتیجه مثبت یا منفی کاذب کاهش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا باید آزمایش شوید یا خیر، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم . فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری در منزل می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند . لازم به ذکر است تمامی پرسنل نمونه گیر از آزمایشگاه های مرجع ارسال خواهند شد و آنی آزما صرفا نقش معرفی بیماران به آزمایشگاه ها را دارا می باشد.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.