تاثیر تست آنتی بادی کرونا بر تشخیص و شیوع ویروس

آزمایش ویروس کرونا با آنتی بادی

حرف های زیادی راجع به تست کرونا و تشخیص آن وجود دارد. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که تفاوت بین تست ها چیست. آزمایش آنتی بادی معمولاً برای بررسی داشتن یا نداشتن کرونا انجام می شود. به این صورت که اگر در چند روز اخیر کرونا داشته اید بدن شما برای دفاع از ویروس، آنتی بادی ترشح کرده است. ما مطالب لازم برای دانستن تست آنتی بادی کرونا را برای شما آماده کرده ایم.

تست آنتی بادی کی انجام می شود و چرا مهم است؟

آزمایش آنتی بادی اغلب پس از بهبودی کامل از ویروس انجام می شود. سیستم ایمنی این آنتی بادی ها را علیه ویروس تولید می کند. این تست به عنوان آزمایش سرولوژی نیز شناخته می شود. تست ها بسته به در دسترس بودن یا واجد شرایط بودن، متفاوت هستند. یک دکتر یا پرستار از نوگ انگشت یا  بازو، نمونه خون می گیرد. بعد نمونه مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود که آنتی بادی ای در مقابله با این ویروسی ایجاد کرده اید یا نه.

اگر نتایج تست آنتی بادی کرونا مثبت بود، می تواند به این معنی باشد که در گذشته به کرونا آلوده شده اید. یا اینکه پس از زدن واکسن آنتی بادی دارید. همچنین امکان دارد به این معنی باشد که شما کمی مصونیت دارید. با این حال، داشتن آنتی بادی به این معنی نیست که شما در برابر عفونت مجدد صد درصد ایمن هستید. اما آنها می توانند به پیشگیری از بیماری های شدید کمک کنند. سطح ایمنی و مدت زمان ایمنی هنوز مشخص نیست و همچنان مورد مطالعه قرار دارد.

زمان و نوع تست آنتی بادی کرونا بر دقت تاثیر می گذارد. اگر در مراحل اولیه بیماری آزمایش دهید، احتمالا این تست آنتی بادی ها را تشخیص ندهد. چون ممکن است که پاسخ ایمنی هنوز در بدن شما ایجاد نشده باشد. بنابراین تست آنتی بادی تا حداقل 2 تا 3 هفته پس از شروع علائم توصیه نمی شود.

تست مخصوص کرونا در خانه
تشخیص کرونا با کیت آنتی بادی

تست مخصوص کرونا در خانه

چه تست هایی برای تشخیص کرونا وجود دارد؟

تست RT-PCR:

این تست همچنین به نام تست مولکولی شناخته می شود. این آزمایش با استفاده از یک تکنیک آزمایشگاهی به نام واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (PCR) مواد ژنتیکی ویروس را شناسایی می کند. تست کرونا به این صورت انجام می شود که یک نمونه مایع از بزاق بینی یا گلو شما جمع آوری می کنند. سپس آن را مورد بررسی و آنالیز قرار می دهند. نتیجه این نوع تست آنتی بادی کرونا اغلب در عرض چند دقیقه یا چند روز قابل دسترس باشد. بستگی به این دارد که درهمان محل آنالیز شود یا مجبور باشند به یک آزمایشگاه بیرونی ارسال کنند. تست های RT-PCR زمانی که به درستی توسط یک متخصص انجام شود بسیار دقیق هستند. درحالی که یک تست آنتی باید کرونا سریع میتواند برخی موارد را از دست بدهد.

برخی انواع آزمایش کرونا را بدون ارسال نمونه به آزمایشگاه، نتایج سریعی را در خانه ارائه می‌دهند. اما تست های آنتی ژن به اندازه تست های PCR قابل اعتماد در نظر گرفته نمی شوند. اگر نتیجه تست آنتی بادی کرونا منفی بود، انجام آن برای بار دوم می تواند به اطمینان از صحت نتایج آزمایش شما کمک کند. دقت این تست ها متفاوت می باشد. تست منفی وجود ویروس COVID-19 را کاملاً رد نمی کند. فقط یک آزمایش در خانه انجام دهید که مجاز یا توسط بخش بهداشت تأیید شده است.

تشخیص کرونا با آزمایش ساده
تست آنتی بادی کرونا

تشخیص کرونا با آزمایش ساده

تست آنتی ژن

این آزمایش، پروتئین های خاصی را در ویروس شناسایی می کند. با استفاده از کیت نمونه گیری برای گرفتن نمونه مایع، آزمایش آنتی ژن در عرض چند دقیقه نتیجه می دهد. دیگر تست ها احتمالا برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده شوند. نتیجه بررسی آنتی ژن مثبت زمانی دقیق در نظر گرفته می شود که دستورالعمل ها به دقت دنبال شوند. اما احتمال افزایش نتایج منفی غیر واقعی وجود دارد.

به این معنی که امکان دارد به ویروس آلوده شوید اما نتیجه منفی داشته باشد. بسته به شرایط، بهیار یا پزشک می توانند آزمایش RT-PCR را برای تأیید نتیجه تست آنتی ژن منفی توصیه کند. شما می توانید نمونه مایع بینی یا بزاق خود را در خانه جمع آوری کنید و سپس آن را به آزمایشگاه بفرستید تا به سرعت آنالیز شود. برخی از این آزمایش ها نیاز به تجویز پزشک دارند.

برخی از آزمایش ها و تست آنتی بادی کرونا بدون ارسال نمونه به آزمایشگاه و در خانه، نتایج سریعی می دهند. شما می توانید برخی از تست های آنتی ژن را بدون نسخه و بدون نیاز به نسخه خریداری کنید. اما تست های آنتی ژن به اندازه تست های PCR قابل اعتماد در نظر گرفته نمی شوند. اگر نتیجه آزمایش منفی بود، انجام آن برای بار دوم می تواند به اطمینان از صحت نتایج آزمایش شما کمک کند.

تست آنتی بادی کرونا چطور میتواند از شیوع ویروس جلوگیری کند

با تست کرونا، افرادی که آزمایششان مثبت شده و علائم دارند می‌توانند زودتر تحت مراقبت قرار گیرند. برای کمک به جلوگیری از انتشار ویروس، می توان خود ایزوله یا قرنطینه را زودتر آغاز کرد. اما هیچ آزمایشی صد درصد دقیق نیست. این امکان وجود دارد که آزمایش منفی باشد اما واقعاً آلوده شده باشید (نتیجه منفی کاذب) یا مثبت باشد و آلوده نشود (نتیجه مثبت کاذب). بنابراین بسیار مهم است که اقدامات احتیاطی را دنبال کنید.

دست هایتان را مرتب بشویید. از شلوغی اجتناب کنید و حتما ماسک بزنید. اگر احساس بیماری می کنید، در خانه بمانید و از دیگران دور بمانید. نتایج تست آنتی بادی کرونا از جمله آن‌هایی که علائمی نداشتند، نشان می‌دهد که چند نفر مبتلا به ویروس بوده و بهبود یافته‌اند. این تست کمک می کند بشناسیم چه کسی مبتلا یا سالم است.

کیت های آزمایش کرونا در منزل
تست تشخیص ویروس کرونا

کیت های آزمایش کرونا در منزل

جمع بندی

اگر علائم کرونا را دارید یا در معرض فردی مبتلا به آن قرار گرفته اید، باید آزمایش دهید. دسترسی به هر یک از این تست ها می‌تواند به محل زندگی‌تان، در دسترس بودن آن و واجد شرایط بودن شما بستگی داشته باشد. شما می توانید برخی از تست های آنتی ژن و تست آنتی بادی کرونا را بدون نسخه و بدون نیاز به نسخه خریداری کنید. برای این کار با سامانه آنی آزما تماس بگیرید یا برای کسب اطلاعات در مورد آزمایش به وب سایت آنها مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.