چگونه در خانه خود آزمایش کرونا انجام دهیم؟

تست مثبت کرونا

پس از همه گیری کرونا، انجام آزمایش آن یکی از دغدغه های اصلی بیماران به حساب می آید. با توجه به شباهت علائم کرونا و سرماخوردگی، تشخیص اینکه علائم فرد مربوط به این ویروس می باشد یا خیر دشوار است. بنابراین بیماران برای انجام تست مردد هستند. در این میان انواع مختلفی از تست های کرونا نیز وجود دارند؛ از جمله کیت های خانگی تا آزمایش PCR و آنتی بادی. شناخت و انتخاب نوع تست در زمان ابتلا اهمیت زیادی دارد. در صورت عدم آگاهی، وقت و پول شما صرف آزمایشی غیرضروری می شود. در این مطلب انواع آزمایش کرونا، پرسش های پیرامون آن و نحوه دریافت خدمات آزمایشگاهی در منزل را بررسی می کنیم.

تست کرونا
نحوه انجام تست کرونا

تست کرونا

چه نوع آزمایش هایی برای کووید وجود دارد؟

در دنیا تست های مختلفی برای تشخیص کووید انجام می دهند. از جمله آنها می توان تست سواب، آسپیراسیون بینی، آسپیراسیون تراشه، آزمایش خلط و آزمایش خون را نام برد.

  1. تست PCR

در ایران مرسوم ترین تست همان آزمایش سواب یا PCR است. طی این آزمایش از یک سواب مخصوص برای نمونه برداری از بینی یا گلو استفاده می کنند. PCR مخفف واکنش زنجیره ای پلیمر است. در این نوع آزمایش کرونا، به ردیابی DNA ویروس می پردازند. بسته به آزمایشگاهی که تست شما را بر عهده دارد، جواب آزمایش ممکن است طی یک یا چند روز آماده شود. هزینه این آزمایش اغلب بدون بیمه دریافت می گردد.

  1. تست آنتی بادی

آزمایش آنتی بادی یا سرولوژی، به دنبال آنتی بادی های خون که با ویروس مبارزه می کنند، می گردد. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که پس از ابتلا یا واکسیناسیون در بدن ایجاد می شوند. آنها می توانند از شما در برابر عفونت یا ابتلای مجدد به بیماری محافظت کنند. از این آزمایش برای تشخیص ویروس نباید استفاده کرد.

  1. آزمایش کرونا خانگی

کیت آزمایش خانگی را باید از داروخانه تهیه کنید. شما خودتان به تنهایی می توانید آن را انجام دهید. متداول ترین آزمایش های خانگی، آزمایش های آنتی ژن هستند. آنتی ژن ها پروتئین هایی از ویروس بوده که آزمایش های سریع می توانند آنها را شناسایی کنند. البته تست خانگی چندان دقیق نبوده و در ایران رواج ندارد.

آزمایش PCR
شناخت انواع تست کرونا

آزمایش PCR

تفاوت تست آنتی بادی و PCR چیست؟

تست PCR در شناسایی عفونت بسیار حساس تر است؛ زیرا می تواند ردپای ویروس را تقویت کرده و در صورت وجود مقدار کم، آن را تشخیص دهد. این آزمایش کرونا حتی قادر است تعداد روزهای ابتلای شما را مشخص کند. یعنی تعیین می کند شما یک یا چند روز پس از بروز علائم کووید و قرار گرفتن در معرض فرد مبتلا، آلوده شده اید. از دیگر سو آزمایش های آنتی ژن، میزان ویروس نمونه خون را افزایش نمی دهند. این آزمایش قادر به تشخیص میزان کم ویروس نیست. بدین ترتیب تنها در بیمارهای دارای بار ویروسی بالا، آزمایش مثبت می شود. از این آزمایش اغلب پس از ابتلا و برای تعیین بالا بودن تعداد ویروس ها استفاده می کنند.

انواع تست کرونا
تفاوت انواع آزمایش های کرونا

انواع تست کرونا

آیا امکان انجام آزمایش کرونا در خانه وجود دارد؟

با توجه به گذشت زمان زیادی از شیوع این ویروس و افزایش شناخت نسبت به آن، خدمات بهداشتی بیشتری در این راستا فراهم شده اند. شما با مراجعه به آزمایشگاه ها و کلینیک ها می توانید هر نوع آزمایش مدنظر را انجام دهید. اما با توجه به لزوم قرنطینه و جلوگیری از انتقال بیماری بهتر است در صورت بروز علائم در منزل بمانید. پس چطور می توانیم در منزل خود مانده و آزمایش را انجام دهیم؟ خوشبختانه خدمات آزمایش کرونا در منزل تهران و سایر شهرها توسط آنی آزما فراهم شده است. این مجموعه جهت انجام آزمایش کرونا شما را به آزمایشگاه های معتبر معرفی کرده و پرسنل مربوطه به محل زندگی شما اعزام می شوند. بر همین اساس بیماران دیگر نیازی به مراجعه حضوری به مراکز بهداشت ندارند. این خدمات شرایط را به ویژه برای بیماران با علائم شدیدتر تسهیل کرده است.

در صورت داشتن چه علائمی باید تست کرونا انجام دهیم؟

اگر در معرض کووید قرار گرفته اید اما علائمی ندارید، پیش از اقدام برای تست حداقل 5 روز صبر کنید. چنانچه خیلی زود آزمایش بدهید، احتمال بروز خطا در نتیجه تست شما، زیاد است. اما انجام فوری آزمایش کرونا برای کسانی که علائم دارند، ضروری می باشد. از جمله علائم معمول ابتلا به این ویروس می توان تب، سرفه، تنگی نفس و گلودرد را نام برد. اگر جواب آزمایش کرونا مثبت باشد، باید برخی مراقبت های بهداشتی را رعایت کنید. عمل به این توصیه ها به تسکین علائم کمک می کند. از جمله اقداماتی که جهت تخفیف علائم کرونا می توانید انجام دهید، عبارتند از:

  • مایعات زیادی مصرف کنید.
  • به خوبی استراحت کرده و از فعالیت خودداری نمایید.
  • از خانه خارج نشوید.
  • در صورت نیاز به خروج از قرنطینه، به عنوان مثال برای مراجعه به مراکز پزشکی یا انجام آزمایش کرونا، حتما ماسک صورت داشته باشید. از خدمات آزمایش کرونا آنلاین و در منزل آنی آزما برای کاهش رفت و آمد خود کمک بگیرید.
  • وسایل شخصی مانند فنجان، بشقاب، حوله و … را در زمان بیماری با دیگران به اشتراک نگذارید. زیرا امکان انتقال ویروس از این طریق نیز وجود دارد.
  • دستان خود را به خوبی بشویید. چنانچه به آب و صابون دسترسی ندارید، از ضدعفونی کننده های الکلی استفاده کنید.
  • احتمال خطا در آزمایش PCR بسیار نادر است. بنابراین به جواب تست خود اعتماد داشته باشید. البته فراموش نکنید جواب مثبت کاذب در آزمایش آنتی بادی، ممکن است رخ دهد.
آزمایش کرونا
اقدامات پس از ابتلا به کرونا

آزمایش کرونا

جمع بندی

اگرچه ویروس کرونا مدت زیادی مردم سراسر جهان را درگیر کرد، اما خوشبختانه امروزه تحت کنترل درآمده است. آگاهی مردم و خدمات بهداشتی مربوط به این ویروس نیز افزایش یافته اند. انجام آزمایش در صورت مشاهده علائم راهکار خوبی برای درمان سریعتر و جلوگیری از انتقال بیماری می باشد. اگر با فرد مبتلا در ارتباط بوده اید یا علائم مشکوکی دارید، از خدمات آزمایش در منزل آنی آزما کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.