عدد Ct در تست کرونا نشان دهنده چه بوده و چگونه تفسیر می شود؟

وجود تست های مختلف برای تشخیص کرونا

عدد Ct نامی آشنا در تست های کاستی است. اگر پیش از این از تست بارداری خانگی استفاده کرده باشید، با این عدد آشنایی دارید. این متغیر تنها در این گونه تست ها به کار نرفته و در تفسیر بسیاری از نمونه های آزمایشگاهی نیز کاربرد دارد. با دانستن عدد Ct در تست کرونا، می توانید به راحتی نتیجه آزمایش کرونا را بخوانید. در هنگام تفسیر این عدد، باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این عدد بپردازیم.

Ct در تست کرونا چه چیزی را نشان می دهد؟

در انواع تست ها، ویروس COVID-19 به وسیله بررسی اسید ریبونوکلئیک (RNA) یا اثر ژنتیکی ویروسی شناسایی می شود. بهترین تست شناسایی این ویروس، PCR است. در این بررسی ها، نمونه دریافتی از بیمار در یک چرخه حرارتی تکثیر می شود. طی چرخه های متوالی، تعداد مواد ژنتیکی موجود در نمونه، چند صد برابر خواهند شد. در نهایت مقدار کافی از عناصر ژنتیکی یا RNA بدست می آید. سپس در صورت وجود ویروس، می توان آن را به راحتی به وسیله نور فلورسنت تشخیص داد. تعداد این چرخه ها را آستانه چرخش یا عدد Ct در تست کرونا می نامند. میان عدد Ct و RNA ها رابطه معکوس وجود دارد. بدین معنا که پایین بودن عدد Ct تست PCR، نشان دهنده بالا بودن میزان RNA ویروس در بدن بیمار است. عکس این رابطه نیز صادق می باشد.

با درک این رابطه، تفسیر نتایج آزمایش کرونا ساده تر می شود. البته آزمایش های خانگی یا کاستی هم برای این بیماری وجود دارند. در این آزمایش ها باید نمونه مخاط خود را بر روی نقطه ای از کاست قرار دهید. سپس نتیجه به صورت خطوطی در مقابل حروف C و T نشان داده خواهد شد. البته مفهوم Ct در این تست ها با تست PCR متفاوت است.

مثبت بودن تست کرونا، به معنای وجود ویروس
تفسیر آنلاین نتیجه تست در آنی آزما

مثبت بودن تست کرونا، به معنای وجود ویروس

عدد Ct در تست کرونا چه کاربردی دارد؟

نقش Ct در تشخیص کرونا اهمیت بالایی دارد. وجود این عدد در برگه نتیجه آزمایش، معیاری مبنی بر دقت بالای تست صورت گرفته می باشد. گاهی ویروس کرونا در بدن بیمار بسیار زیاد بوده و سیستم ایمنی را به شدت درگیر می کند. در این مواقع باید پس از درمان نیز آزمایشی انجام دهید. طی این آزمایش ها، عدد Ct در تست کرونا به پزشک در بررسی و مدیریت وضعیت بیمار کمک خواهد کرد. در واقع این عدد به پزشک کمک می کند تا علاوه بر تشخیص حضور ویروس، میزان دقیق آن را در بدن بیابد. اینگونه می توان فهمید که چه میزان از بدن شما درگیر شده است. در نتیجه تجویز داروها و شیوه های درمانی متناسب، ساده تر خواهد بود.

دریافت نمونه به کمک سواب
کیفیت نمونه، موثر بر عدد Ct در تست کرونا

دریافت نمونه به کمک سواب

چگونه باید به کمک عدد Ct، نتیجه تست کرونا را تفسیر کرد؟

توجه داشته باشید که عدد Ct در تست کرونا، به طور مستقیم میزان آلودگی ویروس کرونا در بدن را تعیین نمی کند. عفونی بودن بدن، به معنای سالم بودن ویروس ها و امکان انتقال آنها به دیگر افراد می باشد. اگر عدد Ct بالای 35 باشد، یعنی تراکم ویروس در بدن بسیار کم است. البته این عدد می تواند در برخی موارد، پس از گذشت چند روز تغییر کند. دلیل آن هم غیر ممکن بودن تشخیص مواد ژنتیکی حاصل از ذرات ویروسی سالم در بدن بیمار است. به همین دلیل، گاهی در تست فردی که در ابتدای بیماری دارای عدد Ct 35 بوده، در روزهای آتی عدد 14 نشان داده می شود. این روند کاهشی عدد Ct، به معنای رشد ویروس در بدن و افزایش تراکم آن است.

بالا بودن عدد Ct در تست کرونا به این معنا می باشد که فرد توانایی انتقال ویروس به دیگران را ندارد. البته وجود عوامل خارجی دیگر باعث شده که میزان دقیق Ct لازم برای انتقال بیماری به فرد دیگر، مشخص نباشد. از جمله این عوامل می توان به سلامت فرد مقابل، نوع تماس بین دو فرد و غیره اشاره کرد.

در هنگام تفسیر عدد Ct باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  • میزان عدد Ct در تست کرونا، در بازه های مختلف بیماری متفاوت است.

تحقیقات نشان داده که عدد Ct در یک فرد می تواند در بازه های مختلف، متفاوت باشد. برای مثال، احتمالا Ct فرد در ابتدای ابتلا به بیماری و نداشتن علائم، 35 است. به مرور با گسترش بیماری، در روزهای آتی این عدد کاهش می یابد. سپس بعد از درمان، این عدد دوباره به بالای 35 بر می گردد. بنابراین بهترین زمان برای انجام تست و تفسیر عدد Ct در تست کرونا، در هنگام بروز علائم ابتدایی است.

رابطه معکوس بین Ct و RNA ویروس ها
بالا بودن Ct، به معنای آلودگی کم بدن

رابطه معکوس بین Ct و RNA ویروس ها

  • نداشتن علائم، نشان دهنده Ct بالا نیست.

گاهی اوقات افراد با وجود قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا، حتی بعد از چند روز هیچ علائمی نشان نمی دهند. این رویه باعث می شود که فرد گمان کند بیمار نشده است. با این حال با انجام تست کرونا، عدد Ct پایین بدست می آید که به معنای تراکم بالای ویروس می باشد. این افراد سیستم ایمنی قدرتمندی داشته یا واکسن های خود را تزریق کرده اند. به همین دلیل در مقابل ویروس مقاوم هستند. در نتیجه دوره درمان آنها، بدون هیچ علائمی سپری می شود؛ اما این افراد ناقل مناسبی برای انتقال ویروس می باشند. دلیل آن هم، تراکم بالای ویروس در بدن آنها است.

  • کیفیت و میزان نمونه دریافتی بر عدد Ct، در تست کرونا تاثیر دارند.

کیفیت نمونه برداشت شده از بیمار، تاثیر مستقیمی بر عدد Ct دارد. در صورتی که تراکم ویروس در نمونه کم باشد، نتیجه مطمئن نخواهد بود. به همین دلیل این آزمایش ها باید توسط افراد حرفه ای و با ابزار مناسب انجام شوند.

تشخیص کرونا به کمک کاست آزمایش
تفاوت اندک مفهوم Ct در تست کاستی و PCR

تشخیص کرونا به کمک کاست آزمایش

جمع بندی

عدد Ct در تست کرونا اهمیت بالایی دارد. تفسیرها و نتایجی که دارای این مقدار هستند، از دقت بالایی برخوردار می باشند. مجموعه آنی آزما با بهترین و دقیق ترین آزمایشگاه های سراسر کشور همکاری می کند. به همین دلیل قادر به ارائه خدمات آزمایشگاهی در منزل و با بالاترین کیفیت است. ضمن اینکه نتیجه و تفسیر تست به صورت آنلاین در اختیار شما قرار خواهند گرفت. هزینه آزمایش ها مقرون به صرفه بوده و شامل حق بیمه می شود. با مراجعه به سایت، می توانید از دیگر مقالات علمی و خدمات ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.