بررسی نشانه ها و علت تبخال تناسلی

زگیل های تناسلی در مردان و زنان

تبخال تناسلی، یک عفونت مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. این، همان نوع ویروسی که باعث تبخال می شود. این می تواند باعث ایجاد تاول یا زخم در ناحیه تناسلی و مقعد شود. مبتلایان به این بیماری، پس از آلوده شدن، دوره هایی از علائم را در طول زندگی خود خواهند داشت. اما علت تبخال تناسلی چیست؟

علائم تبخال های تناسلی

اکثر افراد آلوده به تبخال تناسلی هیچ علامتی ندارند، اما برخی از افراد ممکن است این موارد را تجربه کنند:

  • گزگز یا سوزن سوزن شدن در ناحیه تناسلی را دارند.
  • تاول های کوچک در ناحیه تناسلی که به زخم های قرمز دردناک کوچک تبدیل می شوند.
  • زخم هایی که شبیه بثورات یا پوست ترک خورده در اندام تناسلی هستند.
  • مشکل در دفع ادرار

زخم‌ها می ‌توانند در قسمت ‌هایی از پوست که در حین رابطه با شریک جنسی تماس دارند، ظاهر شوند که شامل آلت تناسلی در مردان، لب‌ها، کلیتوریس و فرج در زنان می شود. در بررسی علت تبخال تناسلی باید گفت که ممکن است زخم در مقعد یا روی باسن و داخل ران وجود داشته باشد.

اولین دوره عفونت همچنین می تواند علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشد که همراه با تب، سردرد و تورم غدد باشد.

بازگشت علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی می تواند باعث بروز تاول و زخم در اندام تناسلی شود. پس از اولین قسمت، ویروس تا آخر عمر در بدن غیرفعال می‌ ماند. این بدان معنی است که می ‌تواند دوره‌ های مکرر (شیوع) زخم‌ ها و تاول ‌ها را تجربه کنید.

اپیزودهای مکرر معمولاً خفیف‌تر، کوتاه‌تر و با گذشت زمان کمتر هستند. زمانی که سیستم ایمنی بدن شما، به دلیل بیماری، خستگی یا استرس، ضعیف است، احتمال بروز آنها بیشتر است.

علت تبخال تناسلی
ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی و مقعد

علت تبخال تناسلی

علل تبخال تناسلی

زگیل تناسلی، از طریق تماس پوست به پوست با فردی که ویروس HSV دارد، معمولاً در حین رابطه جنسی تناسلی یا دهانی منتقل می شود. همچنین می تواند از طریق بوسیدن یا رابطه جنسی غیر دخول منتقل شود. 2 نوع HSV وجود دارد، هر دو ویروس می توانند لب ها، دهان، ناحیه تناسلی یا مقعد را تحت تاثیر قرار دهند.

HSV1 : معمولاً باعث ایجاد تبخال روی لب یا صورت می شود.

HSV2 : باعث بیشتر تبخال های تناسلی می شود.

ویروس HSV زمانی که تاول یا زخم وجود داشته باشد، به راحتی منتقل می شود، اما حتی اگر فردی تاول یا زخم یا علائم دیگر نداشته باشد، همچنان قابل انتقال است. علت تبخال تناسلی، نمی تواند از چیزهایی مانند در آغوش گرفتن، استخرهای شنا یا صندلی توالت باشد.

روش تشخیص و درمان تبخال های تناسلی

پزشک برای بررسی وجود ویروس هرپس سیمپلکس از یک تاول یا زخم سواب می گیرد. بهتر است تاول کمتر از 4 روز باشد. لازم به ذکر است که هیچ درمان تبخال تناسلی به صورت قطعی وجود ندارد. با این حال، می توان با استفاده از داروهای ضد ویروسی علائم را کاهش داد.

این روش، زمانی بیشترین تاثیر را دارد که ظرف 72 ساعت پس از اولین علائم شروع شود. داروها در صورت استفاده مکرر و منظم، می توانند به کنترل شیوع بیماری کمک کنند. داروهای ضد ویروسی نیز، خطر انتقال ویروس به شریک جنسی را کاهش می دهند.

راه های مراقبتی برای کاهش عوارض تبخال های تناسلی
کاهش عوارض تبخال، با استفاده از روش های مراقبتی

راه های مراقبتی برای کاهش عوارض تبخال های تناسلی

همچنین، پس از تشخیص علت تبخال تناسلی، می توان با روش های مراقبتی، به کاهش عوارض آن کمک کرد. می توانید به آرامی ناحیه مورد نظر را با محلول نمک گرم (1 قاشق چایخوری تا 2 فنجان آب یا 1 فنجان نمک در حمام) شستشو دهید. همچنین، داروهای ضد درد، مانند پاراستامول یا ایبوپروفن، پماد یا کرم بی حس کننده موضعی و ادرار کردن هنگام نشستن در حمام گرم نیز می تواند موثر باشد.

روش های مراقبتی هنگام ابتلا به تبخال تناسلی

اگر زگیل تناسلی دارید، مهم است که همیشه هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید، حتی زمانی که هیچ علامتی ندارید. هنگامی که تاول، زخم یا علائم دارید، ایمن ترین کار اجتناب از رابطه جنسی است. همچنین مهم است که به شریک جنسی خود بگویید که تبخال تناسلی دارید. پزشک می تواند پس از تشخیص علت تبخال تناسلی، به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چگونه به آنها بگویید.

در صورتی که باردار هستید، مهم است که به متخصص زنان و زایمان خود بگویید که شما یا یکی از شرکایتان تبخال تناسلی داشته ‌اید تا بتواند علائم شما را تحت نظر داشته و بارداری شما را با خیال راحت مدیریت کند. اگر در اولین حمله تبخال تناسلی، زایمان طبیعی داشته باشید، این خطر وجود دارد که ویروس را به کودک خود منتقل کنید.

انجام رابطه جنسی ایمن، بهترین راه برای جلوگیری از عفونت تبخال تناسلی است. درمان تبخال تناسلی می تواند شیوع را کاهش دهد، اما نمی تواند ویروس هرپس سیمپلکس را از بین ببرد.

داروهای مطمئن برای درمان

پس از مشاهده علت تبخال تناسلی، داروهای ضد ویروسی ممکن است به تسریع زمان بهبود زخم ها و کاهش درد کمک کنند. برای کمک به کاهش علائم، ممکن است در اولین علائم شیوع بیماری (گزگز، خارش و سایر علائم) داروها مصرف شود. اگر همه ‌گیری‌ هایی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است داروهایی را نیز تجویز کند تا احتمال بروز بیماری در آینده کاهش یابد.

انتقال تبخال با تماس جنسی
تبخال تناسلی با رابطه جنسی واژینال و مقعدی

انتقال تبخال با تماس جنسی

همچنین، در برنامه های مراقبت در منزل، لازم است تا هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن در آب گرم، از پاک کننده های ملایم استفاده کنید. محل آسیب دیده را تمیز و خشک نگه دارید. لباس های نخی گشاد بپوشید تا ناحیه راحت باشد.

تبخال تناسلی چگونه منتقل می شود؟

HSV از طریق تماس جنسی منتقل می شود. می تواند علت تبخال تناسلی شامل موارد زیر باشد:

  • رابطه جنسی واژینال
  • رابطه جنسی مقعدی
  • هر فعالیت دیگری که شامل تماس بین دستگاه تناسلی باشد.

همچنین، امکان ابتلا به عفونت HSV از طریق رابطه جنسی دهانی وجود دارد. تبخال دهان می تواند به نواحی تناسلی و مقعدی سرایت کند و بالعکس. اگرچه HSV به طور معمول از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود، ویروس را می توان در مایع منی، بزاق و ترشحات واژن نیز یافت.

عوامل خطر ابتلا به تبخال تناسلی

خطر ابتلا به HSV در شرایط خاصی افزایش می یابد، از جمله:

  • علت تبخال تناسلی، داشتن رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی با فردی که تبخال تناسلی دارد.
  • عدم استفاده از کاندوم یا سایر روش های مانع در هنگام رابطه جنسی
  • کاهش توانایی در مبارزه با عفونت (سیستم ایمنی ضعیف)، به دلیل STI یا بیماری دیگر

بعد از مثبت شدن تست تبخال تناسلی چه باید کرد؟

اگر تست زگیل تناسلی فردی مثبت شد، توصیه می شود با پزشک صحبت کند. اگرچه هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما می توان آن را از طریق داروهای ضد ویروسی درمان کرد. داروهای ضد ویروسی می توانند به کاهش شدت شیوع های مکرر (هم تبخال و هم زگیل تناسلی) کمک کنند.

جمع بندی

علت تبخال تناسلی، شیوع مکرر آن، ممکن است نشانه ای از نقص سیستم ایمنی باشد. در صورت وجود تشخیص تبخال تناسلی، داشتن رابطه جنسی مشکلی ندارد، اما در صورت شیوع تبخال، بهتر است از رابطه جنسی خودداری کنید. برای کاهش شانس انتقال HSV به شریک جنسی، از روش ‌های بازدارنده مانند کاندوم و بند دندان در تمام فعالیت ‌های جنسی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.