کدام تست اومیکرون را تشخیص می دهد؟

سویه اومیکرون

اومیکرون (Omicron) سویه ای نگران‌کننده از ویروس کروناست. سرعت انتشار این سویه به طرز قابل توجهی بیشتر از سویه های پیشین است. تشخیص دقیق آن اهمیت زیادی در کنترل و جلوگیری از گسترش آن دارد. در اوایل گسترش اومیکرون در سراسر جهان، گفته شد اومیکرون یک نسخه مخفیانه از کرونا است و امکان تشخیص آن از سایر گونه ها وجود ندارد. این نگرانی ایجاد شد که ویروس اومیکرون ممکن است توسط آزمایش‌ های موجود تشخیص داده نشود. اما سوال اینجاست که در حال حاضر کدام تست اومیکرون را می تواند تشخیص دهد؟

5علامت اصلی اومیکرون که باید از آن ها آگاه باشید

کووید-19 با علائم بسیاری از تب گرفته تا ناراحتی معده و از دست دادن بویایی و چشایی همراه بود. اما عفونت با نوع اومیکرون اندکی متفاوت است. این عفونت با علائم مشابه سرماخوردگی بروز پیدا می کند. اومیکرون به ظاهر علائم خفیف تری دارد اما تصور اینکه ابتلا به امیکرون خطرناک نیست منجر به سهل انگاری و تشدید شیوع آن می شود. باید هوشیار باشیم تا مرگ و میر و اختلال ناشی از همه گیری این سویه از کرونا را به حداقل برسانیم. از اصلی ترین علائم امیکرون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبریزش بینی
 • گلودرد – سرفه
 • از دست دادن بویایی یا چشایی (به ندرت)
 • درد عضلانی
 • خستگی

برخی از این علائم در عفونت ‌های ویروسی مشترک هستند. از این رو ضروری است که تشخیص این عفونت از سایر عفونت های تنفسی با دقت خوبی انجام بپذیرد. این امر با انجام تست اومیکرون قابل اطمینان میسر می شود. با دیدن اولین علائم، آرامش خود را حفظ کنید. همه کسانی که علائم دارند، نیازی به انجام تست ندارند. اگر علائم شما خفیف باشد با ماندن در خانه و مراقبت از خود می توانید از این ویروس به سلامت عبور کنید. اما در صورت لزوم، با انجام تست می توانید مطمئن شوید که آیا به اومیکرون مبتلا شده اید یا خیر؛ و به دنبال آن جوانب احتیاط را برای جلوگیری از انتشار ویروس رعایت کنید.

نشانه های ابتلا به اومیکرون
سویه اومیکرون را با این نشانه ها بشناسیم

نشانه های ابتلا به اومیکرون

برای تشخیص اومیکرون از چه آزمایشی استفاده می شود؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که تستPCR  توانایی تشخیص عفونت اومیکرون را دارد. آزمایش‌ PCR به عنوان تست اومیکرون، عامل عفونت را تشخیص می دهد. مشخص می کند که عامل ویروسی مشابه اومیکرون، دلتا و یا نوع دیگری است. در این تست یک سواپ را برای 15 ثانیه درون بینی مراجعه کننده قرار می دهند سپس برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه‌ ها منتقل می ‌شود. تست پی سی آر مشخص می کند که آیا فرد در حال حاضر به اومیکرون مبتلا هست یا نه.

تست اومیکرون چگونه انجام می شود؟

 

مراحل انجام آزمایش PC
سویه اومیکرون چگونه تشخیص داده می شود

مراحل انجام آزمایش PC

چگونه تست اومیکرون انجام دهم؟

هنگامی که می خواهید از ابتلا شدن خود به کرونا ویروس مطلع شوید، یکی از آزمایش های در دسترس، تست سریع است که نتیجه را فوری به شما می دهد؛ این نتیجه نوع ویروس را تشخیص نمی دهد و البته توجه داشته باشید که این تست دقت لازم را ندارد. زمانی که متوجه علائمی در خودتان شدید. با مراجعه به مراکز درمانی  و آزمایشگاه های محل سکونت می توانید آزمایش‌ PCR انجام دهید، اما دسترسی به این آزمایش معمولا زمانبر و مشکل است. آنی آزما با فراهم آوردن تست کرونا در منزل، گامی در جهت رفاه حال هم وطنان برداشته است. بدون اینکه به مراجعات حضوری و طاقت فرسا نیاز داشته باشید، کافیست با ما در ارتباط باشید.

انجام تست اومیکرون
تشخیص اومیکرون از طریق آزمایش PCR

انجام تست اومیکرون

چگونه نتیجه آزمایش کرونا را تفسیر کنیم

نتیجه تست کرونا با عبارت مثبت یا منفی مشخص می شود. علاوه بر آن در برگه آزمایش فاکتور CT نیز مشاهده می شود که به معنی وجود ویروس در نمونه خون است.

 • اگر تست شما مثبت باشد

نتیجه مثبت به این معنی است که ویروس در بدن شما شناسایی شده است و شما عفونت دارید. اگر میزان CT کمتر از 25 باشد با قطعیت بیشتری شما مبتلا به ویروس کرونا هستید اما اگر میزانCT  برابر 34 یا کمتر باشد نتیجه تست شما مشکوک یا به عبارتی مثبت ضعیف است.

 • اگر نتیجه شما منفی باشد.

نتیجه منفی تست اومیکرون به این معنی است که آزمایش ویروس را شناسایی نکرده است. اما احتمال ابتلا به عفونت را رد نمی کند.

اگر تست کرونا مثبت شد چه کار کنیم؟

 • خودتان را قرنطینه کنید و اقدامات لازم از جمله استفاده از ماسک را برای محافظت از دیگران انجام دهید.
 • به افرادی که اخیراً با آن ها تماس داشته ‌اید اطلاع دهید که ممکن است در معرض این ویروس قرار گرفته باشند.
 • علائم خود را کنترل کنید. اگر علائم هشدار دهنده دارید، فورا به پزشک اطلاع دهید.
 • اقدام به درمان کنید. درمان باید طی چند روز پس از مثبت شدن تست اومیکرون شروع شود تا موثر باشد.
 • اگر فردی مسن هستید یا بیماری زمینه ای دارید، بسیار مراقب باشید تا شدت بیماری را کنترل کنید.

 اگر نتیجه تست منفی باشد اما شما علائمی در خود مشاهده می کنید؛ ممکن است مبتلا به کووید-19 باشید، اما قبل از این که ویروس قابل تشخیص باشد، آزمایش انجام داده اید، یا ممکن است بیماری دیگری داشته باشید. در این صورت نیز اقدامات بهداشتی عمومی را برای جلوگیری از سرایت بیماری به دیگران جدی بگیرید.

اگر علائمی در شما وجود ندارد، همچنان جوانب احتیاط را رعایت کنید. به خصوص اگر در معرض این ویروس قرار گرفته اید با اقدامات بهداشتی از خود و دیگران محافظت کنید. وضعیت خود را کنترل کنید و در صورت بروز علائم مجدداً آزمایش دهید.

تفسیر نتیجه تست کرونا
تشخیص نتیجه تست اومیکرون

تفسیر نتیجه تست کرونا

تست آنتی بادی

آزمایش ‌های آنتی‌بادی یا سرولوژی به دنبال آنتی ‌بادی ‌هایی در خون شماست که با ویروس عامل کویید19 مبارزه می‌کند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که پس از ابتلا به ویروس یا واکسینه شدن در برابر عفونت توسط سیستم ایمنی، در بدن شما ایجاد می شوند. آنتی بادی از شما در برابر عفونت یا ابتلا به بیماری شدید برای مدتی پس از تولید آن، محافظت کنند. مدت زمان این محافظت برای هر بیماری و هر فرد متفاوت است.

آزمایش های آنتی بادی نمی توانند جایگزین تست اومیکرون شوند. آزمایش آنتی بادی ممکن است نشان ندهد که در حال حاضر عفونت دارید، زیرا زمان تولید آنتی بادی در بدن شما ممولا 1 تا 3 هفته پس از عفونت است.

جمع بندی

سازمان جهانی بهداشت سویه اومیکرون را بسیار نگران کننده اعلام کرده است. همچنین طبق اعلام who، تست های پی سی آر قابلیت تشخیص سویه اومیکرون را دارند. اگر شما علائم گفته شده را در خود یا نزدیکان مشاهده کردید برای انجام تست اومیکرون می توانید با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.