آزمایش آلرژی غذایی چیست؟

آزمایش آلرژی غذایی چیست؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

شاید تا به حال این اتفاق برای شما یا یکی از دوستان و نزدیکان افتاده باشد که به برخی از مواد غذایی آلرژی یا حساسیت دارید و این حساسیت به شکل‌های مختلف بروز می‌کند. در چنین شرایطی لازم است شما آزمایش آلرژی غذایی را انجام دهید تا متخصص متوجه نوع آلرژی شود و بتواند بهترین روش درمانی را برای شما در پیش بگیرد. با توجه به ضرورت انجام این آزمایش ما در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم در مورد آزمایش آلرژی غذایی صحبت داشته باشیم. اگر شما تا به حال با چنین مشکلی برخورد کرده‌اید حتماً این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

نمونه گیری در منزل

منظور از آلرژی آزمایش آلرژی غذایی چیست؟

اجازه دهید در ابتدای این مقاله در مورد آلرژی غذایی صحبت داشته باشیم. زمانی که سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده غذایی همانند یک ویروس خطرناک نگاه کرده و دقیقاً رفتار مبارزه با آن ماده را نشان می‌دهد، حساسیت غذایی در بدن شما بروز می‌کند. تحقیقات نشان داده است که آلرژی یا حساسیت غذایی در کودکان بیشتر شایع بوده و این حساسیت عمدتاً در اثر مصرف شیر، تخم مرغ، گندم، انواع آجیل‌های درختی، سویا ماهی، بادام زمینی و حتی صدف اتفاق می‌افتد.

جالب است بدانید شدت آلرژی غذایی در بدن برخی از افراد به حدی بالا است که با خوردن کوچکترین ماده غذایی آلرژی‌زا علائم حساسیت در بدن آن‌ها بروز می‌کند. در واقع این دسته از افراد دچار نقص شدیدی در سیستم ایمنی بدن هستند چون سیستم ایمنی نمی‌تواند تفاوتی بین عوامل مهاجم و مضر با مواد غذایی قائل شده و نسبت به هر دو گروه به یک شکل عمل می‌کند. پس در چنین شرایطی انجام آزمایش آلرژی غذایی توصیه می‌شود چرا که تنها با این روش می‌توان متوجه شد بدن شما دقیقاً به کدام یک از مواد غذایی آلرژی داشته و کدام یک از روش‌های درمانی مؤثر واقع خواهند شد.

منظور از آلرژی آزمایش آلرژی غذایی چیست؟

چه زمان ‌هایی باید آزمایش آلرژی غذایی را انجام دهیم؟

حساسیت غذایی به طرق مختلف خود را نشان می‌دهد ولی در عمده موارد افراد دچار مشکلات پوستی همانند کهیر شده و این موضوع آن‌ها را اذیت می‌کند. در صورتی که بعد از مصرف برخی از مواد غذایی دچار مشکلات پوستی و مشکلات گوارشی همانند حالت تهوع اسهال و استفراغ می‌شوید قطعاً لازم است به متخصص مراجعه کنید تا ابتدا معاینات اولیه و فیزیکی انجام گرفته و سپس از شما بخواهد آزمایش آلرژی غذایی را انجام دهید.

خوشبختانه تمامی آزمایشگاه‌ها در کشورمان من جمله آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما چنین تست‌هایی را به عمل می‌آورند. حتی این امکان وجود دارد که در برخی موارد بتوانید از خدمات نمونه‌ گیری در منزل استفاده کنید. آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما خدمات آنلاین را نیز برای شما عزیزان در نظر گرفته است. در صورت امکان می‌توانید آزمایش آلرژی غذایی را در منزل و یا محل کار خود انجام دهید بدون اینکه نیاز به مراجعه حضوری باشد.

مهمترین حساسیت‌ های غذایی در بدن انسان

در بین انواع آلرژی‌های غذایی دو مورد بیشتر رایج بوده و همانگونه که گفته شد کودکان بیشتر با این موضوع درگیر هستند:

1- اولین حساسیت غذایی مربوط به لاکتوز یا همان قند شیر است که باعث می‌شود بعد از خوردن شیر دچار مشکلات گوارشی به خصوص درد در ناحیه روده‌ها شوید.

2- اما متأسفانه بعضی از افراد به گلوتن یا پروتئین موجود در داخل غلات حساسیت دارند. البته نباید حساسیت به گلوتن را با بیماری سلیاک اشتباه بگیرید. در بیماری سلیاک بعد از اینکه گلوتن گندم وارد بدن فرد می‌شود، آسیب جدی به روده کوچک وارد شده و فرد دچار مشکلات حاد می‌گردند. بنابراین حساسیت به گلوتن با حساسیت به گندم کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند.

مهمترین حساسیت‌ های غذایی در بدن انسان

مهم‌ترین تست ‌های مربوط به آزمایش آلرژی غذایی

اما اجازه دهید در پایان مقاله در مورد انواع آزمایش‌ها برای بررسی حساسیت غذایی صحبت داشته باشیم. براساس شدت علائمی که فرد نشان می‌دهد، یک یا چند آزمایش باید انجام گیرد تا نوع آلرژی غذایی و شدت آن تعیین گردد. از جمله آزمایش‌ها عبارتند از:

– انجام آزمایش خون

قطعاً در اولین قدم متخصص از شما می‌خواهد آزمایش خون انجام دهید تا آنتی‌بادی‌های خون مورد بررسی قرار گیرند. در بین آنتی‌بادی‌ها، نوع ige کنترل خواهد شد چون این آنتی‌بادی زمانی فعال می‌شود که سیستم ایمنی بدن مواد غذایی را به عنوان عامل مهاجم شناسایی نماید.

– آزمایش چالش شفاهی

گاهی اوقات متخصص در نظر می‌گیرد آزمایش چالش شفاهی را انجام دهد. یعنی اگر شما نمی‌دانید دقیقاً در زمان خوردن کدام یک از مواد غذایی دچار مشکلات و حساسیت‌های از قبیل مشکلات پوستی و یا گوارشی می‌شوید برخی از مواد غذایی مشکوک را به فرد بیمار می‌دهد تا وضعیت بدن او را کنترل کند. غذا به صورت کپسول یا تزریقی وارد بدن فرد خواهد شد. البته جهت انجام این آزمایش حتماً فرد بیمار باید تحت نظر پزشک قرار گیرد تا به محض رؤیت اولین علائم، شرایط او کنترل شده و درمان آغاز گردد.

– تست مربوط به رژیم حذف

در راستای پیدا کردن نوع ماده غذایی آلرژی‌زا در بدن، شاید متخصص ممکن است به سراغ حذف برخی از غذا‌ها برود برای اینکه می‌خواهد دقت کار را بالا ببرد و در نتیجه از فرد می‌خواهد در مدت زمان معلوم برای مثال یک هفته تا یک ماه برخی از مواد غذایی را به طور کامل از رژیم غذایی خود کنار بگذارد.

تست مربوط به رژیم حذف

پس در این صورت اگر علائم آلرژی غذایی و حساسیت به طور کامل برطرف شد، مشخص می‌شود که بدن به مواد غذایی حذفی حساسیت داشته است. اما اگر این نشانه‌ها و علائم حساسیت یا آلرژی همچنان باقی بمانند، در این صورت پزشکی به این نتیجه می‌رسد که مواد غذایی حذف شده تأثیری بر روی سیستم ایمنی بدن فرد نداشته و عامل آلرژی غذایی به حساب نمی‌آیند.

– تست خارش پوستی

با توجه به اینکه حساسیت غذایی گاهی اوقات به صورت خارش و کهیر بروز می‌کند ممکن است متخصص تصمیم بگیرد برخی از مواد غذایی را به صورت مستقیم بر روی پوست شما بریزد و همان لحظه شرایط پوست را کنترل کند. در صورتی که علائم حساسیت پوستی خارش و کهیر مشاهده شد متوجه می‌شود همین مواد غذایی باعث بروز حساسیت در بدن شما شده‌اند.

نمونه گیری در منزل

سخن پایانی

اگر اخیراً در اثر مصرف برخی از مواد غذایی دچار حساسیت می‌شوی و پزشک از شما خواسته است در آزمایش آلرژی غذایی را انجام دهید نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشید چرا که شاید این حساسیت در آینده مشکلات جدی‌تری را برای شما به همراه بیاورد.

برای انجام آزمایش حساسیت غذایی می‌توانید بر روی کمک کارشناسان ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما حساب کنید. اغلب آزمایشات به صورت حضوری در منزل شما انجام می‌گیرد یعنی بدون اینکه نیاز به مراجعه در آزمایشگاه باشد، نمونه‌گیری در منزل برای شما انجام گرفته و نتیجه تست به صورت آنلاین برای شما ارسال می‌گردد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.