برای پیشگیری از کرونا دور کدام از مواد غذایی باید خط بکشیم؟

برای پیشگیری از کرونا دور کدام از مواد غذایی باید خط بکشیم؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

با افزایش شیوع و درگیری با ویروس کووید ۱۹ هر روز بیش از پیش همه ما به دنبال پیشگیری از کرونا می باشیم. همچنین همه ما می دانیم مصرف برخی مواد غذایی در تقویت سیستم ایمنی موثر است. تقویت سیستم ایمنی یک روش بسیار ضروری برای مقابله با ویروس کرونا در کنار سایر اقدامات پیشگیری مانند ماسک زدن، شستشوی دست ها، فاصله گذاری ها و غیره می باشد. اما در کنار مصرف مواد غذایی برای پیشگیری از کرونا باید به این نکته توجه داشته باشیم که در این روزها از مصرف برخی مواد غذایی نیز خودداری کنیم.

همان طور که در بالا اشاره شد تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از مهمترین راهکارها برای پیشگیری از ابتلا به کروناست، به همین دلیل مصرف مواد غذایی تقویت‌ کننده و پرهیز از مصرف موادغذایی مضر و تضعیف ‌کننده سیستم ایمنی بدن، بیش از پیش اهمیت دارد. برخی مواد غذایی باعث تضعیف سیستم ایمنی و مشکلاتی مانند افزایش فشار خون، دیابت، مشکلات قلبی و غیره می شوند که در افزایش آمار مبتلایان به نوع شدید دخیل هستند. در ادامه این مطلب ما قصد داریم به موارد قابل انجام برای پیشگیری از کرونا، تقویت سیستم ایمنی، مواد غذایی مضر که نباید در این روزها به هیچ وجه مصرف کنیم، بپردازیم:

آزمایش اعتیاد در منزل

مواد غذایی که برای پیشگیری از کرونا نباید مصرف کنیم!

اگر چه به نظر می رسد برای پیشگیری از کرونا ،مواد غذایی خاصی را مصرف کنیم و به این صورت سیستم ایمنی خود را قوی کنیم ولی مسئله ای که کمتر کسی به آن توجه می می کند این است که برای پیشگیری از کرونا باید از مصرف برخی مواد غذایی خودداری کنیم. خانه نشینی اجباری این روزهای کرونایی، خود یکی از عواملی است که مصرف تنقلات و فست فود ها را افزایش داده است. مواد غذایی که پرنمک ، شیرین و پر چرب هستند ،زمینه ساز اضافه وزن و چاقی و به تبع آن افزایش احتمال ابتلا به کرونا ، بیماری دیابت ، پر فشاری خون، چربی خون بالا ، کبد چرب و غیره می شوند و خود این بیماری ها خطر ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 را افزایش می دهد..

برای پیشگیری از کرونا توصیه می شود در این دوران بیشتر مراقب سلامتی خود باشیم به مواد غذایی و تنقلاتی که خریداری و مصرف می کنیم توجه بیشتری داشته باشیم . در واقع به جای مصرف تنقلات و مواد غذایی با نمک و چربی و قند بالا از مواد غذایی با نمک و قند و چربی کمتر استفاده کنیم تا این دوران همه گیری را با سلامتی پشت سر بگذاریم. در ادامه مواد غذایی که نباید در این دوران بیش از حد استفاده شود را ذکر می کنیم:

مصرف نکردن شکر و شیرینی ها برای پیشگیری از کرونا

یکی از مهم ترین مواد غذایی که برای پیشگیری از کرونا باید کنار بگذاریم مواد قندی و شیرین می باشد. شکر باعث سرکوب سیستم ایمنی می شود. شیرینی ها، کیک، کلوچه، بیسکوییت، آبنبات و غیره مواد پر قندی هستند که از مصرف بیش از حد آن ها باید پرهیز شود. گلوکز یا به زبان ساده تر قند ها در بسیاری از مواد غذایی طبیعی نیز وجود دارند برای مثال میوه هایی مانند هلو، زردآلو، خربزه، پرتقال و غیره حاوی قند فراوان هستند که مصرف بیش از نرمال آن ها نیز ممکن است در افزایش قند خون تاثیر گذار باشد.

با توجه به توضیحات بالا خودداری از مصرف مواد پر شکر در پیشگیری از کرونا توصیه می شود. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد شکر چگونه باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می شود؟ در پاسخ باید گفت که مصرف شکر می ‌تواند موجب شود که گلبول‌ های سفید خون به کمای موقت بروند. مصرف زیاد قند در سیستم بدن سبب افزایش باکتری ها و ویروس ها می شود زیرا با بالا رفتن مصرف قند سیستم اولیه ذاتی بدن نیز خوب کار نمی کند. به همین دلیل است که دیابتی ها عفونت های بیشتری دارند.

شکر و شیرینی ها

نمک

یکی از عادت های غلط بسیاری از افراد که باید برای پیشگیری از کرونا کنار بگذارند مصرف بالای نمک می باشد. مصرف زیاد نمک باعث بالا رفتن فشار خون می شود. افراد با فشار خون بالا از جمله گروه های پر خطر برای ویروس کرونا محسوب می شوند. همچنین مصرف زیاد نمک باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته می ‌شود و احتمال سرطان معده و پوکی استخوان را هم بالا می ‌برد. بنا بر گزارش پژوهش ملی تغذیه و رژیم غذایی، مقدار متوسط مصرف نمک در افراد ۱۹ تا ۶۴ سال ۷،۵ گرم در روز است که ۲۵ درصد بالاتر از مقدار مجاز است. بیشترین میزان آن، ۸ گرم در روز، در گروه سنی ۳۵ تا ۴۹ سال است در حالی که توصیه می شود افراد بزرگسال روزانه بیش از ۶ گرم (حدود یک قاشق چایخوری) نمک مصرف نکنند.

کره و روغن

عدم مصرف غذا های چرب به ویژه روغن های حیوانی می تواند د پیشگیری در کرونا موثر باشد. متاسفانه غذا های ایرانی بسیار پرچرب با منشا حیوانی هستند به طوری که این نوع سبک از تغذیه عادت غذایی بسیاری از از ایرانی ها شده است اما برای تغییر رژیم غذایی هنوز دیر نیست. شما با انجام یک رژیم غذایی با چربی و روغن متعادل می توانید از بسیاری از بیماری ها مانند چربی خون بالا، بیماری عفونی همچون کووید ۱۹ و غیره پیشگیری کنید.

در مورد مسئله پیشگیری از کرونا و چربی ها ذکر این نکته قابل توجه است که برخی روغن ها مانند روغن زیتون ، روغن کنجد و غیره علاوه بر آن که مضر نیستند بلکه مصرف آن ها در حالت تعادل بسیار مفید است. نکته دیگر در خصوص روغن ها باید به آن توجه داشته باشیم این است که بدن ما به چربی و روغن در حد نرمال نیاز دارد و تنها این مواد مضر هستند که بیش از حد مصرف شوند. به طوری که عدم مصرف چربی در برنامه روزانه در طولانی مدت باعث مشکلات دیگر می شود.

مصرف نکردن نوشابه و آب میوه های صنعتی برای پیشگیری از کرونا

جهت پیشگیری از کرونا باید از مصرف آب میوه های صنعتی و نوشابه ها خودداری کنیم. نوشابه ها حاوی مواد قندی فراوانی هستند که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند. همچنین آب میوه های صنعتی حاوی مقادیر فراوان رنگ، شکر، مواد نگهدارنده و غیره هستند که همگی برای بدن مضر هستند. توصیه می شود مصرف آب میوه های طبیعی ، میوه ها، نوشیدنی هایی مانند دوغ را جایگزین این مواد کنید.

نکته دیگر در مورد نوشابه این است که در حالی که همه اشکال شکر می‌تواند مشکلی در سیستم ایمنی بدن ایجاد کند، نوشابه شاید بدترین مقصر باشد. علاوه بر اینکه نوشابه از شکر پر شده است، پر از رنگ‌های مصنوعی نیز هست که می‌تواند روی پوشش دستگاه گوارش تأثیر منفی بگذارد. نوشیدنی ‌های گازدار غالبا منجر به کاهش کلسیم از سلول‌ ها از طریق گرده شود و از آن جا که کلسیم نقش مهمی در فعال شدن سلول ‌ها در سیستم ایمنی بدن دارد، کمبود کلسیم به معنای ایمنی پایین ‌تر است.

نوشابه و آب میوه های صنعتی

فست فود ها، سوسیس، کالباس

مضر بودن فست فود ها و مواد فراوری شده مانند کالباس ، سوسیس بر کم تر کسی مسلم نیست. به طوری که همه ما می دانیم مصرف این مواد غذایی مضر است و نباید جایگزین یک وعده غذایی شود. اما آماده شدن سریع این مواد و باب میل بودن آن باعث سوق افراد به سمت غذا های حاضری و فست ها شده است که متاسفانه با گسترش کرونا مصرف این مواد نیز افزایش یافته است. نکته دیگر در مصرف این مواد غذایی این است که احتمال انتقال و شیوع ویرو کووید ۱۹ با مصرف غذا های حاضری بسیار بالاست‌ به طوری که رستوران ها یکی از مراکز پر خطر در شیوع کرونا محسوب می شوند.

یکی از موارد ضروری در پیشگیری از کرونا عدم حضور در رستوران هاست. بر اساس نتیجه مطالعات افراد بسیاری دیده شده اند که علت اختلالات گوارشی آن‌ها تجمع ویروس کرونا در دستگاه گوارشی‌شان از طریق فست فود‌ها بوده است. از این رو شاید تهیه کننده غذا به ویروس کرونا آلوده و موجب انتقال عفونت باشد یا شخص از طریق لمس سطح وسایل پلاستیکی و فلزی مانند چنگال، چاقو و قاشق‌ها حین خرید غذا در فروشگاه که به شکل مناسب ضدعفونی نشده اند، مبتلا شود.

تنقلات مضر مانند چیپس، پفک و غیره

با شیوع کرونا و خانه نشینی ها متاسفانه مصرف تنقلاتی مانند چیپس، پفک و غیره افزایش یافته است که گاهی افراد علت آن را حوصله سر رفتن عنوان می کنند ولی به این نکته توجه داشته باشید که این مواد دارای مواد مضری هستند که ممکن است به بدن آسیب برسانند. تنقلاتی مانند چیپس دارای مقادیر بالای نمک ، اسید چرب های ترانس، مواد نگهدارنده، رنگ و غیره هستند که همگی برای بدن ما مضر هستند.

مصرف این مواد باعث تضعیف سیستم ایمنی و کاهش مقابله بدن با عوامل بیگانه مانند ویروس کووید ۱۹ می شوند. به همین دلیل توصیه می شود هوس مصرف این مواد را با مواد غذایی مفید مانند انواع آجیل ها، میوه های تر و خشک جایگزین کنید. مطالعات نشان داده است که کاهش قند خون ، عادات غذایی غلط، فاصله غذایی زیاد میان وعده ها و غیره ممکن است از جمله عوامل هوس این گونه تنقلات باشد.

مصرف نکردن نوشیدنی های انرژی زا برای پیشگیری از کرونا

نوشیدنی های انرژی زا سرشار از قند، کافئین هستند که برای پیشگیری از کرونا باید مصرف آن ها را کاملا قطع کنیم. متاسفانه به علت تبلیغات سودآوری که برای شرکت های انرژی زا شده است تصور عموم بر مفید بودن این نوشیدنی ها می باشد که باید گفت مصرف این نوشیدنی ها دارای زیان های فراوان می باشد. کافئین موجود در نوشیدنی های انرژی زا برای افرادی که از بیماری قلبی رنج می برند یا افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند، می تواند مشکلات جدی به همراه داشته باشد. از جمله عوارض این نوشیدنی ها موارد زیر می باشد:

  • مشکلات خواب
  • عصبانیت
  • بی قراری
  • کج خلقی
  • ناراحتی معده
  • لرزش های عضلانی

سس ها

یکی دیگر از موادی که باید برای پیشگیری از کرونا کنار بگذاریم سس های پرچرب می باشد. اکثر سس ها حاوی نمک ، چربی، مواد افزودنی، رنگ ها و مواد دیگر هستند. برخی افراد عادت به مصرف بالای سس ها داند ولی از مضرات این مواد آگاه نیستند. برای مثال نمک یک سس یکبار مصرف کچاپ بیش از نیاز نرمال روزانه بدن است. همچنین هر قاشق سس مایونز حدوداً حاوی صد کیلوکالری و تقریباً ۱۰ الی ۱۱ گرم چربی است که از نظر متخصصان تغذیه، مصرف دراز مدت آن نوعی خودکشی تدریجی محسوب می شود. به همه این موارد، وجود سدیم را هم اضافه کنید که باعث افزایش فشار خون می شود. توصیه متخصصان این است که در صورت امکان، هنگام مصرف سس مایونز آن را با ماست رقیق تر و از لیموترش استفاده کنید.

سس ها

سرخ کردنی ها

مواد غذایی سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده برای سلامتی ما مضر هستند که باید برای پیشگیری از کرونا از مصرف آن ها خودداری کنید. مصرف مواد غذایی سرخ کردنی امروزه بیش از هر زمانی رایج شده است. بسیاری از افراد تمایل زیادی به خوردن غذاهای فست فود به ویژه غذا های سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده و یا دیگر مواد دارند. همچنین به صورت کلی غذاهای سرخ شده نسبت به نمونه های سرخ نشده ی خود، کالری و چربی بالاتری دارند. برای مثال یک وعده ۱۰۰ گرمی سیب زمینی پخته، حاوی ۹۳ کالری و ۰ گرم چربی است در حالی که ۱۰۰ گرم سیب زمینی سرخ کرده حاوی ۳۱۹ کالری و ۱۷ گرم چربی است.

نمونه گیری در منزل

اگر شما یا اطرافیانتان دچار علائمی مانند سردرد، تب، خستگی، آبریزش بینی، تنگی نفس ، حالت تهوع، اسهال و علائمی از این قبیل شده اید و قصد انجام آزمایش کرونا را دارید ولی ترس از ابتلا و یا انتقال بیماری خودتان در صورت ابتلا بودنتان را به دیگران دارید، با انجام نمونه گیری یا آزمایش کرونا در منزل در آنی آزما می توانید بدون نیاز به خارج شدن از منزل و به آسانی آزمایش خود را انجام دهید.

همچنین توجه داشته باشید که از مزایای دیگر نمونه گیری در منزل آنی آزما این است که پذیرش و جوابدهی نیز به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در مراکز پر تجمع مانند آزمایشگاه ها و ماندن در صف های طولانی آن ها می باشد. بنابراین شما می توانید با صرفه جویی در زمان، هزینه ها و بدون دردسر آزمایش کرونا و یا هر آزمایش دیگر خود را در منزل انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.