چه عواملی باعث عدم تخلیه کامل مدفوع می‌ شود؟

چه عواملی باعث عدم تخلیه کامل مدفوع می‌ شود؟

ثبت آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

به جرات می‌توان گفت بیماری‌های گوارشی یکی از شایع‌ترین امراضی هستند که در چند سال اخیر در کشور ایران تعداد مبتلایان به این بیماری‌ها افزایش یافته است. عدم تخلیه کامل مدفوع نیز یکی از همین مشکلاتی است که افراد زیادی از آن رنج می‌برند.

در صورتی که احساس دفع مدفوع دارید اما زمانی که اجابت مزاج می‌کنید خبری از خون تخلیه کامل مدفوع نبوده و همین مسأله باعث بروز مشکلاتی در شما می‌شود، حتماً لازم است دلایل عدم تخلیه کامل مدفوع و علائم آن را بدانید تا بتوانید به سلامت گوارش خود بیشتر رسیدگی کنید.

نمونه گیری در منزل

مهمترین علائم و نشانه ‌های عدم تخلیه مدفوع

اولین سؤالی که مطرح می‌شود این است که از کجا بدانیم مدفوع به طور کامل از ناحیه روده تخلیه نشده و با تجمع مدفوع در این قسمت رو به رو شده‌ایم. مهمترین نشانه‌ های عدم تخلیه کامل مدفوع عبارتند از:

 • فشار آوردن به خود برای تخلیه مدفوع
 • کمک گرفتن از دست برای بیرون آوردن مدفوع از روده‌ها
 • استفاده از فشار آب زیاد برای باز کردن مجرای مقعد جهت خروج مدفوع
 • استفاده مکرر از دارو‌های شل‌کننده و روان‌کننده روده‌ها
 • ابتلا به یبوست
 • احساس درد در ناحیه روده‌ها
 • احساس بازگشتن مواد دفعی به سمت بالا
 • باریک شدن مدفوع
 • خروج مدفوع به صورت تکه تکه یا گلوله گلوله

مهمترین علائم و نشانه ‌های عدم تخلیه مدفوع

چرا تخلیه کامل مدفوع اتفاق نمی ‌افتند؟

قطعاً اولین و مهمترین عاملی که باعث عدم تخلیه کامل مدفوع می‌شود، یبوست است. چیزی که در عصر حاضر در بین مردم بسیار رایج شده است. با توجه به تغییرات سبک زندگی از نظر نحوه کار و رژیم غذایی، مسلما مشکلات گوارشی از این قبیل اتفاق می‌افتد. عمده مردم ساعات زیادی را بر روی صندلی نشسته و تحرک زیادی ندارند. همچنین در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات تازه به اندازه کافی استفاده نمی‌کنند.

در نتیجه یبوست اتفاق افتاده و در زمانی که اجابت مزاج می‌کنند، تخلیه کامل مدفوع رخ نخواهد داد. اما به غیر از این عامل، موارد دیگری نیز باعث عدم تخلیه مدفوع می‌شود که عبارتند از:

– عدم هماهنگی بین قسمت‌های گوارشی

آنچه باعث می‌شود مدفوع به راحتی از قسمت روده خارج شود، هماهنگی بین عضلات شکم، لگن و ناحیه مقعد است. با انقباض عضلات شکم، فشار زیادی به داخل روده‌ها وارد شده و در نتیجه مواد دفعی به سمت مقعد حرکت می‌کنند. فشاری که این مواد به اطراف مقعد وارد خواهند کرد باعث شل شدن عضلات این قسمت گشته و در نتیجه مواد دفعی به راحتی خارج می‌گردند. اگر این هماهنگی بهم بخورد، تخلیه کامل مدفوع اتفاق نخواهد افتاد.

– افتادگی راست روده

متأسفانه برخی از افراد دچار مشکلی به نام افتادگی قسمت پایینی راست روده می‌شوند به گونه‌ای که راست روده به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم شده و قسمت خارجی از مقعد بیرون می‌آید. مهمترین عوارض ناشی از چنین اتفاقی شامل یبوست، دفع بلغم و عدم تخلیه کامل مدفوع خواهد بود.

افتادگی راست روده

– مشکلات موجود در ناحیه کف لگن

عدم مصرف مواد غذایی حاوی فیبر زیاد، کاهش آب بدن و همچنین نداشتن برنامه ورزشی منظم برای کمک به حرکت مواد غذایی در روده، مسلماً باعث می‌شود که مواد دفعی در داخل روده‌ها تجمع یافته و سفت شوند. در چنین شرایطی مجبور هستید فشار زیادی به خود وارد کنید تا مدفوع از بدن خارج گردد. همانگونه که گفته شد در چند سال اخیر شاهد تغییرات نادرست در سبک زندگی و رژیم غذایی مردم بوده‌ایم که همین مسأله باعث بروز یبوست و مشکلاتی در ناحیه کف لگن خواهد شد.

برای تشخیص عدم تخلیه کامل مدفوع چه کار باید کرد؟

قطعاً متخصص باید حتماً تمامی قسمت‌ها شامل دهانه مقعد، لگن و حتی قسمت داخلی روده‌ها را به طور کامل مورد بررسی قرار دهد تا بتواند مطمئن شود که آیا مشکل اتفاق افتاده در روده ناشی از عدم تخلیه کامل مدفوع است یا رکتو سیگموئیدوسکوپی روشی است که در آن متخصص به راحتی می‌تواند قسمت انتهای روده را مشاهده کرده و در صورتی که دچار افتادگی شده باشید آن را تشخیص دهد.

برای درمان عدم تخلیه کامل مدفوع چه کار باید کرد؟

همانگونه که گفته شد در اولین قدم شما باید به متخصص گوارش مراجعه کنید تا وضعیت شما را مورد بررسی قرار داده و متوجه شود علت عدم تخلیه کامل مدفوع چیست. سپس دارو درمانی را آغاز نموده و توصیه‌هایی را برای شما خواهد داشت. اما چند نکته بسیار مهم که کمک می‌کند شما دچار مشکلاتی از این قبیل نشده و بتوانید آن را با موفقیت پشت سر بگذارید و سلامت خود را بدست بیاورید در ادامه برای شما ذکر خواهد شد:

– میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید

حتماً روزانه در رژیم غذایی خود مصرف میوه و سبزیجات تازه مانند کاهو را قرار دهید در صورتی که رژیم غذایی حاوی فیبر زیادی باشد، به حرکت بهتر مواد دفعی در داخل روده‌ها کمک کرده و در نتیجه مشکلاتی همانند یبوست برطرف خواهد شد. به خصوص کسانی که عمدتاً یبوست را تجربه می‌کنند. همیشه باید مصرف سبزیجات و به خصوص انجیر را در رژیم غذایی خود قرار دهند. کوچکترین مشکل در روده‌ها باعث یبوست آن‌ها شده و نمی‌توانند مدفوع را به طور کامل تخلیه کنند.

– ورزش کنید

ورزش کردن نیز به حرکت مواد دفعی در روده‌ها کمک می‌کند به همین دلیل است که متخصص به شما می‌گوید اگر روزانه تحرک کافی ندارید، حداقل در طول هفته دو بار برنامه ورزشی منظم به خصوص در ناحیه شکم داشته باشید چون ورزش کردن اگر درست و اصولی باشد به حرکت دودی مواد دفعی در داخل روده‌ها کمک می‌کند.

ورزش کنید

– بدن خود را هیدراته نگه دارید

فراموش نکنید که کم آبی بدن تأثیر بسیار زیادی بر روی ابتلا به یبوست و در نتیجه عدم تخلیه کامل مدفوع خواهد داشت. به خاطر همین است که در ماه رمضان افراد زیادی با مشکل یبوست مواجه می‌شود چون در طول ساعات روزه نمی‌توانند آب بنوشند. بنابراین بدن خود را هیدراته نگه دارید و به خصوص اگر دچار این عارضه شده‌اید در کنار روش درمانی که متخصصین توصیه می‌کنند، نوشیدن مایعات مفید طبیعی و همچنین آب کافی را فراموش نکنید.

– غذا‌های فرآوری شده نخورید

خوردن غذا‌های فرآوری شده نقش بسیار چشمگیری در ابتلا به یبوست دارد. بنابراین سعی کنید این مواد غذایی که مفید نیستند را از برنامه غذایی خود حذف کرده و تغذیه سالمی داشته باشید. قطعاً این مسأله بر روی کیفیت و سلامت زندگی شما تأثیر مثبت می‌گذارد.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما

آزمایش کرونا در منزل از نمونه خدماتی است که توسط آزمایشگاه آنلاین آنی آزما انجام می شود. امروزه با توجه به شرایط خاص و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی، بسیاری از فعالیت هایی که در گذشته به صورت حضوری انجام می گرفت، امروزه به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت قابل انجام است. انجام آزمایش خون مثل تست کرونا نیز یکی از این فعالیت ها می باشد. با توجه به آلودگی گسترده ای که در فضای بیرون و به خصوص بیمارستان ها و مراکز درمانی مثل آزمایشگاه وجود دارد، خود این مراکز می توانند به عنوان کانون انتقال کرونا به افراد محسوب شوند.

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.