Ct در تست کرونا به چه معنا است؟

نوع سواب، موثر در مقدار Ct

تست های مختلفی برای تشخیص بیماری کرونا وجود دارند. در برگه نتیجه بیشتر این تست ها، متغیری به نام Ct وجود دارد. این متغیر را می توان اصلی ترین عامل در تفسیر این تست ها دانست. متغیر Ct در تست کرونا چیست؟ از این متغیر چه استفاده هایی می توان کرد؟ چه نکاتی را باید برای تفسیر مقدار این متغیر در نظر گرفت؟ این ها مواردی هستند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

اهمیت Ct در تست کرونا
Ct متغیری مهم در تفسیر PCR

اهمیت Ct در تست کرونا

Ct در تست کرونا نشان دهنده چه می باشد؟

بیشتر تست های کرونا از تشخیص اسید ریبونوکلئیک (RNA) یا اثر ژنتیکی ویروس برای شناسایی COVID-19 استفاده می کنند. از جمله این تست ها می توان به PCR اشاره کرد. طی فرآیند این تست ها، نمونه ژنتیکی به کمک چرخه حرارتی افزایش می یابد. بعد از هر چرخه، تعداد مواد ژنتیکی دو برابر می شود. به تعداد چرخه های افزایشی لازم برای ایجاد کپی های کافی از RNA جهت تشخیص بیماری، مقدار آستانه چرخش یا Ct می گویند. مقدار Ct در تست کرونا با RNA رابطه عکس دارد. هر چه میزان RNA حاضر در نمونه بیمار بیشتر باشد، تعداد چرخه های لازم برای تشخیص بیماری یا Ct نیز کمتر خواهد بود. طبیعتا هر چه RNA کمتر باشد، Ct نیز بیشتر می شود. برای تفسیر این متغیر باید به همین رابطه توجه کنید.

میزان Ct پایین نشان دهنده بار ویروسی بالا و Ct بالا نشان دهنده بار ویروسی پایین می باشد. البته برخی از سنجش های مولکولی از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می کنند. به همین دلیل ممکن است Ct در تست کرونا برخی از آزمایشگاه ها نشان داده نشود.

مقادیر Ct چطور به کار می روند؟

نقش Ct در تشخیص کرونا بسیار مهم است. به کمک این مقدار متوجه می شوید که تست PCR به خوبی حضور ویروس را تشخیص می دهد. در شرایط خاص، برای مثال مواقعی که سیستم ایمنی شخص در خطر باشد، باید پس از درمان، تست کرونا مجددا انجام شود. به وسیله Ct در تست کرونا می توان تغییرات میزان ویروس در بدن شخص بیمار را در گذر زمان مدیریت کرد. البته این کار کمی دشوار بوده و نیاز به مشاوره پزشک و متخصصین آزمایشگاه دارد.

مقدار Ct چه چیزهایی درباره عفونت های بدن می گوید؟

یکی از سوالات متداول این است که آیا مقدار Ct در تست کرونا می تواند به تشخیص وجود عفونت در بدن یک شخص کمک کنند یا خیر؟ توجه داشته باشید که نمی توان مقدار Ct را به درجه یا بازه عفونت تبدیل کرد. یک شخص در صورتی عفونی در نظر گرفته می شود که ذرات ویروس سالم بوده و بتوانند به دیگران منتقل شوند. تست های PCR نمی توانند مواد ژنتیکی ویروسی حاصل از ذرات ویروسی سالم در بدن فرد بیمار را تشخیص دهند. همچنین تشخیص اجزای ذرات ویروسی در بدن افراد درمان شده نیز ممکن نیست. تحقیقات نشان می دهند که زمانی 35 چرخه برای تشخیص ویروس به کار می رود که تراکم ویروس بسیار پایین باشد. تراکم پایین ویروس، پرورش آن را در آزمایشگاه غیر ممکن می سازد.

اگر تعداد کپی های RNA پایین بوده یا در واقع مقدار Ct در تست کرونا بالا باشد، ویروس منتقل نمی شود. در همین رابطه تحقیقاتی بر روی افرادی که دارای علائم بوده اما نیازی به بستری شدن نداشته اند، انجام شد. بر اساس این تحقیق، افرادی که دارای بارهای ویروسی بیشتری (Ct کمتر) هستند، باعث انتقال ویروس به افراد بیشتری شده اند. البته هنوز مشخص نیست که چه مقدار ویروس باعث انتقال بیماری به فرد دیگر می شود. انتقال بیماری به افراد اطراف، به ملاک های دیگری نیز بستگی دارد. از جمله این ملاک ها می توان به سلامتی فرد مقابل اشاره کرد.

مقدار Ct، متفاوت در هر آزمایش
نوع آزمایش موثر در Ct

مقدار Ct، متفاوت در هر آزمایش

چه عواملی را باید در تحلیل مقدار Ct در نظر بگیریم؟

  • مقدار Ct به سطح عفونت بستگی دارد

سطح بیماری تاثیر مستقیمی بر روی Ct در تست کرونا می گذارد. از زمان قرارگیری در معرض ویروس تا بروز علائم بیماری، میزان آلودگی ویروس کرونا در نمونه فرد می تواند بسیار کم باشد. به همین دلیل نتیجه منفی می شود. فردی که دارای نتیجه منفی است، مقدار Ct بالایی در تست خود خواهد داشت. البته این مقدار می تواند در روزهای آتی کاهش یابد. در موارد بسیاری دیده شده که مقدار Ct فرد در زمان ابتلا در حدود 35 بوده اما روز بعد به حدود 14 کاهش یافته است.

  • نوع نمونه دریافتی از بیمار بر روی مقدار Ct تاثیر دارد

سواب های نازوفارنکس حساس ترین نمونه برای افرادی هستند که نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند. سواب های ناسال و سالیوا ممکن است میزان زیادی ویروس در خود نداشته باشند. در نتیجه Ct در تست کرونا برای مواردی که از سواب نازوفارنکس استفاده می شود، دقیق تر می باشد.

  • کیفیت نمونه دریافتی بر روی مقدار Ct تاثیرگذار است

کیفیت نمونه دریافتی بسیار مهم است. اگر تست به طور درست انجام نشود، میزان ویروس کافی بدست نمی آید. در نتیجه مقدار Ct تست PCR مصنوعی خواهد بود.

  • مقادیر Ct تست های PCR مختلف را نباید با یکدیگر مقایسه کرد

هیچ استانداردی برای مقایسه یک تست با تست دیگر وجود ندارد. به همین دلیل مقدار Ct در تست کرونا بسته به نوع آزمایش متفاوت است. حتی اگر نمونه ای یکسان را با تست های PCR مختلف بررسی کنید، باز هم میزان Ct متفاوت خواهد بود.

  • آثار ژنتیکی ویروس بعد از نابود شدن خاصیت عفونی ویروس نیز قابل برداشت هستند

نتیجه تست PCR حتی 100 روز پس از بیماری همچنان مثبت خواهد بود. این امر در افرادی با میزان Ct بالاتر، محتمل تر است. با این حال این ویروس پس از ده روز توانایی منتقل شدن به افراد دیگر را ندارد. به همین دلیل IPAC توصیه می کند که میزان قرنطینه ده روز باشد.

مقدار ویروس، موثر در مقدار Ct
Ct پایین، نشان از آلودگی

مقدار ویروس، موثر در مقدار Ct

جمع بندی

Ct در تست کرونا اهمیت بالایی دارد. به کمک این مقدار می توان به بیمار بودن یا نبودن شخص پی برد. دقت و صحبت این مقدار، به عوامل مختلفی، از جمله تخصص آزمایشگاه بستگی دارد. آنی آزما با بهترین آزمایشگاه های سراسر کشور همکاری داشته و آماده ارائه خدمات در تمامی شهر ها می باشد. شما می توانید با مراجعه به سایت آنی آزما سفارش آزمایش مورد نظر خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.