انجام تست کرونا در آزمایشگاه تست PCR به چه صورت بوده و چگونه می توان به آن ها دسترسی داشت؟

دریافت نمونه به کمک سواب

تست PCR به معنای واکنش زنجیره ای پلیمراز است. این تست کاربردهای مختلفی دارد، اما اخیرا با نام تست کرونا شناخته می شود. ویروس کرونا پدیده ای جدید در علم ویروس شناسی بود. به همین دلیل تشخیص و درمان آن بسیار دشوار بوده و باعث مرگ افراد بسیاری شد. در نهایت متخصصین توانستند با استفاده از تست PCR وجود این ویروس را در بدن بیماران تشخیص داده و به موقع آن را درمان کنند. مزیت این روش نسبت به روش های دیگر، تشخیص دقیق ویروس کرونا، حتی در افراد بدون علائم است. با کشف این امر، آزمایشگاه تست PCR در کشورهای مختلف به وجود آمد. بدین ترتیب تشخیص و کنترل این ویروس در کشورها ممکن شد. در ادامه مطلب، به بررسی عملکرد این آزمایشگاه و نحوه دسترسی به آنها خواهیم پرداخت.

بررسی نمونه در آزمایشگاه تست PCR
آزمایش PCR در منزل

بررسی نمونه در آزمایشگاه تست PCR

آزمایشگاه های PCR چگونه این تست را انجام می دهند؟

طی این تست، متخصصین از یک میله باریک و منعطف با سری نرم به نام سواب استفاده می کنند. آن ها این میله را در مجرای بینی یا حلق فرد فرو می برند. بدین ترتیب مخاط موجود در عمق بینی و حلق شما را جمع آوری می کنند. میله های سواب دارای دو نوع هستند که عبارتند از: سواب ناسال و سواب نازوفارنکس. میله ناسال نمونه لازم را کاملا سریع از داخل سوراخ بینی شما جمع آوری می کند. سواب نازوفارنکس به عمق سوراخ های بینی شما رفته و نمونه لازم را از انتهای مجاری بینی بر می داد. انتخاب یکی از این دو سواب بر عهده آزمایشگاه تست PCR است. هر دو سواب ذکر شده برای این تست موثر بوده و نتیجه یکسانی دارند. تنها تفاوت آنها، در شیوه نمونه برداری است.

برای افرادی که بسیار حساس بوده یا دچار معایبی در مجرای بینی خود هستند، باید از سواب ناسال استفاده کرد. ورود سواب نازوفارنکس به عمق بینی آن ها می تواند آزار دهنده بوده و باعث حالت تهوع و خفگی شود. در نهایت متخصصین سواب را به همراه نمونه در یک بطری باریک قرار داده و به آزمایشگاه تست PCR می برند.

در این آزمایشگاه ها، چگونه وجود ویروس کرونا را تشخیص می دهند؟

اساس روش PCR برای تشخیص وجود ویروس، بررسی DNA های موجود در نمونه است. البته ویروس SARS-COV-2، که عامل اصلی بیماری کرونا است، دارای RNA می باشد. به همین علت متخصصین ابتدا یک RNA را به دو DNA تبدیل می کنند. آن ها برای این کار از فرآیندی به نام تبدیل معکوس بهره می گیرند. سپس با حرارت دهی این DNA ها، آنها را کپی می کنند. فرآیند حرارت دهی و کپی کردن DNA ها توسط یک دستگاه صورت می گیرد. پس از چند دوره حرارت دهی، میلیون ها کپی از DNA های اولیه به وجود می آیند. در نهایت متخصصین با کمک نور فلورسنت به وجود ویروس SARS-COV-2 پی می برند. پس از تکمیل فرآیند تشخیص ویروس، آزمایشگاه تست PCR نتیجه را به شخص بیمار اعلام می کند. در صورتی که فرد به بیماری کرونا مبتلا باشد، نتیجه تست او مثبت خواهد بود.

آیا این آزمایشگاه ها از بیمه های تکمیلی و پایه پشتیبانی می کنند؟

آزمایشگاه ها با تمامی بیمه ها قرارداد ندارند. همان طور که می دانید، آزمایشگاه ها تنها با برخی از ارائه دهندگان بیمه همکاری می کنند. به همین دلیل ممکن است آزمایشگاه های نزدیک شما، بیمه مورد استفاده شما را پوشش ندهند. از آن جایی که هزینه تست PCR زیاد است، این امر می تواند برای بیشتر افراد مشکل ساز باشد. خوشبختانه آنی آزما این مشکل را حل کرده است. این مجموعه با آزمایشگاه های بسیاری از سراسر کشور همکاری می کند. همچنین در آنی آزما شما می توانید هزینه تست PCR را با تمامی بیمه های پایه و تکمیلی پرداخت کنید. جالب تر این که آزمایشگاه تست PCR انتخابی تاثیری در پوشش بیمه ها ندارد.

آنی آزما با آزمایشگاه های کدام شهرها همکاری می کند؟

مجموعه آنی آزما تلاش بر این امر دارد که بتواند خدمات آزمایشگاهی و پزشکی را در تمامی نقاط کشور ارائه دهد. به همین دلیل با آزمایشگاه های بیشتر استان ها و شهرها قرارداد بسته و همکاری می کند. خدمات آنی آزما در تمامی شهرها و در منزل شما قابل ارائه هستند. بدین ترتیب می توانید در هر کجا که هستید، تست کرونا را انجام داده و از حال خود با خبر شوید.

تشخیص ویروس به کمک نور فلورسنت
تست PCR کرونا قبل از سفر

تشخیص ویروس به کمک نور فلورسنت

چگونه به آزمایشگاه تست PCR دسترسی داشته باشیم؟

همان طور که پیش تر ذکر شد، مجموعه آنی آزما امکان دسترسی به آزمایشگاه های تست PCR در سراسر کشور را محیا کرده است. برای انجام این تست شما تنها باید به سایت آنی آزما مراجعه کرده و درخواست تست PCR را ثبت کنید. سپس متخصصین نزدیک ترین آزمایشگاه تست PCR به موقعیت شما، به محل اعزام خواهند شد. آن ها آزمایش را در منزل شما انجام داده و نمونه دریافت شده را به آزمایشگاه می برند. در نهایت شما می توانید نتیجه آزمایش PCR خود را پس از 8 الی 24 ساعت در سایت آنی آزما مشاهده کنید.

بهره مندی از خدمات آزمایشگاه های تست PCR در منزل چه مزایایی دارد؟

با انجام تست PCR در منزل، شما از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

  • صرفه جویی در وقت و هزینه، چرا که شما دیگر نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه تست کرونا نداشته و در نوبت منتظر نمی مانید.
  • عدم نیاز به نسخه پزشک. در نتیجه نیازی به صرف زمان و هزینه برای ویزیت پزشک نیز نخواهید داشت.
  • دوری از مراکز مشکوک به انتقال ویروس کرونا، همانند آزمایشگاه تست PCR، بیمارستان و غیره.
  • مشاهده آنلاین نتایج در سایت.
کپی کردن DNA به وسیله دستگاه
تست کرونا در منزل ‐ جواب آزمایش کرونا در منزل

کپی کردن DNA به وسیله دستگاه

جمع بندی

تست PCR روشی مطمئن و دقیق برای تشخیص ویروس کرونا است. آنی آزما این امکان را برای شما فراهم آورده که بتوانید در منزل خود، خدمات آزمایشگاه های تست PCR را دریافت کنید. این امر مزایای بسیار زیادی داشته و باعث دسترسی آسان هموطنان عزیز در سراسر ایران به این خدمات می شود. ضمن اینکه هزینه این تست در آنی آزما مقرون به صرفه بوده و با در نظر گرفتن حق بیمه محاسبه خواهد شد. برای استفاده از خدمات آزمایشگاه تست PCR شهر خود، باید به سایت یا اپلیکیشن آنی آزما مراجعه کنید. سپس مشخصات خود را وارد کرده و آزمایش مورد نظر را به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.