علائم و راه های انتقال زگیل تناسلی HPV در زنان و مردان

ویروس زگیل تناسلی HPV

زگیل تناسلی HPV نوعی از شایع ترین عفونت های مقاربتی (STI) است که از طریق سویه های کم خطر ویروسی به نام HPV منتقل می شود. برقراری رابطه جنسی با فرد ناقل و تماس مستقیم پوست با آن می تواند منجر به انتقال ویروس به فردی دیگر شود. در بیشتر مواقع زگیل ها آن‌قدر کوچک هستند که قابل مشاهده نمی باشند اما به طور کلی ظاهری تکی یا دسته ای مانند گل کلم دارند.

رابطه بین ویروس HPV و زگیل تناسلی چیست؟

HPV که مخفف شده عبارت virus human papilloma است عامل ویروسی زگیل تناسلی می باشد. انواع HPV متفاوت هستند. از این بین حدود 40 گونه از این ویروس شناسایی شده است که می توانند روی ناحیه تناسلی اثرگذار باشند. برخی از گونه های این ویروس HPV کم خطر هستند و عامل زگیل تناسلی می باشند اما ویروس HPV پرخطر می تواند منجر به سرطان شود.

زگیل تناسلی HPV چگونه منتقل می شود؟

شایع ترین راه انتقال HPV تماس مستقیم پوست با پوست آلوده به ویروس در حین برقراری رابطه جنسی واژینال یا مقعدی است. همچنین هرگونه پارگی، بریدگی یا زخم احتمال انتقال ویروس را بیشتر می کند. از آنجایی که این ویروس می تواند در خارج از بدن نیز برای مدت کوتاهی زنده بماند احتمال انتقال آن از ابزار های جنسی آلوده نیز وجود دارد. علاوه بر این درصد انتقال ویروس از مادر به جنین کم است و به ندرت پیش می آید.

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان
علائم زگیل تناسلی(HPV)

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

علائم‌زگیل تناسلی HPV در زنان و مردان چه تفاوتی دارد؟

برای بسیاری از مراجعین این سوال پیش می آِید که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟ شناخت علائم زگیل تناسلی کمک بزرگی به آن ها می کند. به طور معمول علت زگیل تناسلی در مردان و زنان رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی با شریک جنسی مبتلاست.

برخی از علائم و نشانه های زگیل تناسلی را در ادامه آورده ایم.

 • وجود برجستگی های کوچک گوشتی قهوه‌ای یا صورتی به شکل تکی یا گل کلمی در ناحیه تناسلی
 • احساس خارش و آزردگی در ناحیه تناسلی و ترشحات واژنی
 • خونریزی در حین رابطه جنسی

علائم زگیل تناسلی در زنان می تواند روی دیواره های واژن، لبی های بزرگ واژن، فرج، دهانه رحم و یا کانال مقعد دیده شود. می توان شاهد رشد زگیل تناسلی در مردان در طول آلت تناسلی و یا سر آن، کیسه بیضه و یا مقعد بود. در برخی موارد که فرد تماس جنسی دهانی با بیمار داشته باشد احتمال ایجاد این ویروس در دهان و گلو نیز وجود خواهد داشت.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که شما یا شریک جنسیتان زائده های کوچکی در ناحیه تناسلی خود دیدید و یا هر یک از علائم ذکر شده زگیل تناسلی HPV را مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید.

5 رفتار پرخطر که احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را بیشتر میکنند

افرادی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر در معرض این ویروس قرار می گیرند. رفتارهای زیر باعث می شوند افراد بیشتر در معرض خطرات زگیل تناسلی HPV قرار بگیرند.

 1. داشتن روابط جنسی پر خطر (محافظت نشده) با شریک های جنسی متعدد
 2. ابتلا به سایر عفونت های مقاربتی
 3. نزدیکی با شریک جنسی بدون آگاهی از سابقه جنسی او
 4. داشتن سیستم ایمنی ضعیف، ابتلا به بیماری های خود ایمنی، مصرف داروهای پیوند عضو یا کشیدن سیگار
 5. فعالیت جنسی به دفعات در سنین پایین تر از 30 سال
انواع ویروس HPV و خطرات آن
انواع ویروس HPV

انواع ویروس HPV و خطرات آن

خطرات عفونت HPV

برخی از گونه های ویروس HPV پرخطر مثل HPV 16 و HPV 18 منجر به بروز سرطان می شوند. سرطان های مقعد، آلت تناسلی، مری و حنجره از جمله این موارد هستند. سرطان دهانه رحم نیز از شایع ترین آن هاست. از این رو انجام تست پاپ اسمیر زنان به طور منظم برای افرادی که در معرض زگیل تناسلی HPV هستند  پیشنهاد می شود.

این ویروس در دوران بارداری نیز می تواند خطراتی از جمله سخت ادرارکردن و ممانعت از کشیدگی بافت واژن در حین زایمان را ایجاد کند. در برخی مواقع نوزادانی که مادر آن ها ناقل است دچار زگیل در گلو می شوند و برای جلوگیری از انسداد راه هوایی به جراحی نیاز پیدا می‌کنند. از این رو به علائم زگیل تناسلی در زنان توجه کنید.

چگونه از مبتلا شدن به زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

داشتن روابط جنسی حفاظت شده در کنار شناخت سابقه جنسی شریکتان احتمال ابتلا به این ویروس را بسیار کم می کند. در روابط جنسی پر خطر نیاز است که در مناطقی که مشکوک به زگیل هستند معاینه فیزیکی انجام دهید.

علاوه بر این زدن واکسن گارداسیل نیز از شما در برابر گونه های شایع این ویروس محافظت می کند. توجه کنید که کاندوم ها خطر ابتلا را کاهش می دهند اما لزوماً روش قطعی برای محافظت در برابر این ویروس نیستند.

پیشگیری از زگیل تناسلی در زنان و مردان با واکسن گارداسیل
واکسن پیشگیری از زگیل تناسلی

پیشگیری از زگیل تناسلی در زنان و مردان با واکسن گارداسیل

روش های درمان زگیل تناسلی HPV

به طور معمول برجستگی ها بعد از مدتی با گذر زمان از بین می روند اما ممکن است خود ویروس HPV در بدن فرد باقی بماند. تشخیص این بیماری توسط پزشک با معاینه فیزیکی انجام می شود و در صورت مشکوک بودن به گونه های پر خطر آن آزمایش hpv تجویز می شود.

درمان قطعی ویروس نیاز به مصرف دارو با نسخه پزشک دارد. معمولاً برای درمان موضعی زگیل تناسلی داروهای imiquimod (Aldara)، podophyllin و podofilox (Condylox) یا تری کلرواستیک اسید (TCA) تجویز می شود؛ اما اگر استفاده از داروها کارساز نبود یکی از روش های جراحی به تشخیص پزشک انتخاب می شود.

توجه کنید که روش های درمانی زگیل های سایر نقاط بدن مانند دست متفاوت و تهاجمی تر از ناحیه تناسلی می باشند از طرفی اگر از درمان زگیل تناسلی غافل شوید با گذر زمان بزرگ‌تر می شوند یا در صورت ناپدید شدن احتمال بازگشت آن‌ها زیاد است؛ بنابراین سعی در امتحان روش های نادرست برای درمان زگیل تناسلی HPV در منزل بدون مشورت پزشک نکنید.

باید ها و نباید ها در پروسه درمان زگیل تناسلی
پروسه درمان زگیل تناسلی

باید ها و نباید ها در پروسه درمان زگیل تناسلی

باید ها و نباید ها در درمان ویروس زگیل تناسلی HPV

 • اگر ناقل بیماری هستید و تصمیم به بارداری دارید از پزشک خود برای انتخاب روش درمان مشورت بگیرید.
 • در طول درمان از موادی که منجر به تحریک پوست شما می شوند استفاده نکنید.
 • در طول درمان سیگار نکشید تا نتیجه بهتری از درمان خود بگیرید.
 • تا زمانی که پروسه درمان شما کامل نشده است رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی محافظت نشده برقرار نکنید.

کلام پایانی

در این مقاله خواندید که زگیل تناسلی چیست. ویروس زگیل تناسلی HPV از شایع ترین ویروس های مقاربتی می باشد به طوری که افرادی که در برقراری روابط جنسی فعال هستند احتمالاً برای یک‌بار هم که شده در معرض این بیماری قرار می گیرند. رعایت نکات پیشگیری کننده تا حد زیادی شما را در برابر این ویروس مصون نگه می دارد اما در صورت ابتلا باید به پزشک مراجعه کنید و از برقراری روابط جنسی در پروسه درمان اجتناب کنید. می توانید برای انجام تمامی آزمایش های مقاربتی از جمله آزمایش ویروس اچ پی وی در منزل از خدمات پزشکی آنی آزما کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.