تست HPV چیست و به چه منظوری انجام می شود؟

تست HPV چیست و به چه منظوری انجام می شود؟

ثبت آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین بیماری مقاربتی (STD) در ایران است. تقریباً تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و واکسن HPV دریافت نکرده اند در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. آزمایش HPV از نمونه ای از سلول ها برای تعیین اینکه آیا سلول ها به سویه پرخطر HPV آلوده شده اند یا خیر، استفاده می کند.

چنین عفونتی، اگر طولانی مدت باشد، می تواند باعث تغییراتی در سلول های دهانه رحم شود که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. آزمایش HPV در درجه اول برای غربالگری ویروسی که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود استفاده می‌شود، اما ممکن است برای برنامه‌ریزی درمان برای بیمارانی که سرطان اوروفارنکس تشخیص داده می‌شود، نوعی سرطان که قسمت میانی گلو را تحت تأثیر قرار می‌دهد، استفاده شود.

نمونه گیری در منزل

هدف از انجام آزمایش HPV

هدف از آزمایش hpv تشخیص عفونت با سویه پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی است. آزمایش HPV ممکن است در چندین موقعیت انجام شود:

غربالگری سرطان دهانه رحم

آزمایش‌های غربالگری سرطان قبل از اینکه فرد علائمی را تجربه کند، سرطان یا شرایط پیش سرطانی را بررسی می‌کند تا زمانی که درمان آسان‌تر است، آنها را زود تشخیص دهد. بیشتر سرطان های دهانه رحم توسط HPV ایجاد می شوند.

تست HPV به بیماران مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی پرخطر به طور موثر نظارت می‌شود و سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سرطان حذف می‌کنند. غربالگری سرطان دهانه رحم برای هر کسی که دهانه رحم دارد، از جمله زنان و مردان تراجنسیتی که دهانه رحم دارند، مناسب است.

پیگیری

تست HPV ممکن است به عنوان یک آزمایش پیگیری پس از پاپ اسمیر غیرطبیعی استفاده شود.

برنامه ریزی درمان سرطان اوروفارنکس

سرطان اوروفارنکس نوعی سرطان است که از لوزه ها یا پشت گلو شروع می شود. اکثر سرطان های دهان و حلق توسط HPV ایجاد می شوند. سرطان های دهان و حلق با HPV مثبت ممکن است متفاوت از سرطان های دهان و حلق HPV منفی درمان شوند، بنابراین آزمایش HPV بخش مهمی از برنامه ریزی درمانی است.

عفونت های HPV می توانند انواع سرطان های دیگر از جمله سرطان های مقعد، آلت تناسلی، واژن و فرج را ایجاد کنند. با این حال، آزمایش HPV در این قسمت‌های بدن در ایالات متحده غیر معمول است و معمولاً فقط برای اهداف تحقیقاتی انجام می‌شود.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش HPV شواهدی از عفونت با سویه پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی را شناسایی می کند. بیش از 100 گونه شناخته شده HPV وجود دارد که تنها برخی از آنها از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. سویه های HPV منتقله از راه جنسی به دو دسته تقسیم می شوند:

HPV کم خطر

سویه های کم خطر hpv به ندرت با سرطان مرتبط هستند. در حالی که اکثر عفونت های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی هیچ بیماری ایجاد نمی کنند، برخی از گونه های ویروس پاپیلومای انسانی کم خطر می توانند باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی و مقعد یا در دهان و گلو شوند. پزشکان معمولاً می توانند ویروس پاپیلومای انسانی کم خطر را بر اساس علائم بیمار تشخیص دهند، بنابراین آزمایش برای این گونه ها انجام نمی شود.

HPV پرخطر

محققان حدود 14 گونه از hpv پرخطر را شناسایی کرده اند. این گونه ها می توانند باعث سرطان شوند. آزمایش HPV نشان می دهد که آیا یک فرد در حال حاضر به یک سویه پرخطر مبتلا شده است یا خیر، اما هر آزمایش HPV سویه خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی را که باعث عفونت می شود، شناسایی نمی کند. تعیین سویه خاص ویروس پاپیلومای انسانی ژنوتیپ HPV نامیده می شود.

اندازه گیری تست hpv به نوع خاصی از تست ویروس پاپیلومای انسانی که انجام شده است بستگی دارد. انواع تست های HPV به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

تست DNA HPV

در آزمایش DNA HPV، سلول‌های بیمار در آزمایشگاه برای یافتن ماده ژنتیکی (DNA) hpv بررسی می‌شوند. اگر شواهدی از hpv شناسایی شود، ممکن است برای تعیین سویه خاص hpv که باعث عفونت می شود، ژنوتیپ hpv انجام شود.

تست HPV ریبونوکلئیک اسید (RNA)

در آزمایش HPV RNA، نمونه ای از سلول ها در آزمایشگاه از نظر نوع متفاوتی از مواد ژنتیکی به نام RNA بررسی می شود. این آزمایش ویژگی بهبود یافته ای را در مقایسه با آزمایش DNA HPV ارائه می دهد و میزان مثبت کاذب و پیگیری های غیرضروری را کاهش می دهد. آزمایش RNA HPV ممکن است شامل ژنوتیپ HPV نیز باشد.

تشخیص نشانگرهای سلولی

برخلاف سایر انواع تست hpv، تشخیص نشانگر سلولی به دنبال ماده ژنتیکی ویروس hpv نیست. در عوض، این نوع آزمایش به دنبال شواهدی از دو پروتئین به نام‌های p16 و Ki-67 است. مقدار این پروتئین ها در نمونه های سلولی آلوده به ویروس hpv افزایش می یابد.

چه زمانی باید تست HPV انجام دهم؟

هنگامی که به عنوان آزمایشی برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود، هر چند وقت یک بار یک فرد باید آزمایش hpv را انجام دهد به سن، سلامتی و سابقه غربالگری سرطان دهانه رحم بستگی دارد. غربالگری سرطان دهانه رحم ممکن است شامل آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش hpv یا آزمایش همزمان با هر دو آزمایش باشد. سازمان های پزشکی حرفه ای توصیه های غربالگری سرطان دهانه رحم را ارائه می دهند.

چه زمانی باید آزمایش HPV انجام دهم؟

به عنوان مثال، گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توصیه می کند که اکثر افراد مبتلا به دهانه رحم بین سنین 21 تا 65 سال به طور منظم غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند:

سن 21 تا 29 سال

اکثر افراد دارای دهانه رحم بین 21 تا 29 سال باید هر سه سال یکبار با آزمایش پاپ اسمیر به تنهایی غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند. بسیاری از گروه های متخصص آزمایش hpv را در این گروه سنی توصیه نمی کنند زیرا hpv در افراد جوان بسیار شایع است و بیشتر عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی بدون درمان برطرف می شوند، بنابراین آزمایش مثبت ممکن است گمراه کننده باشد. همچنین سال ها طول می کشد تا عفونت hpv باعث سرطان شود.

سنین 30 تا 65 سال

برای افراد دارای دهانه رحم بین 30 تا 65 سال، چندین گزینه برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد. بیماران در این گروه سنی ممکن است هر سه سال یکبار با آزمایش پاپ اسمیر به تنهایی، هر پنج سال یک بار با آزمایش hpv به تنهایی یا هر پنج سال یک بار با آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش hpv غربالگری شوند.

بیماران باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مزایا و معایب استراتژی های غربالگری مختلف بحث کنند تا تصمیم بگیرند که کدام رویکرد برای وضعیت آنها بهترین است.

اگر بیماران یکی از عوامل خطر زیر را داشته باشند، ممکن است نیاز به غربالگری بیشتر برای سرطان دهانه رحم داشته باشند:

 • سابقه پاپ اسمیر غیر طبیعی
 • اچ‌آی‌وی
 • مادری که در دوران بارداری در معرض دی اتیل استیل‌بسترول (DES) قرار گرفت
 • یک سیستم ایمنی ضعیف
 • گروه های دیگر نیازی به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم ندارند. این شامل:
 • افراد زیر 21 سال
 • افراد بالای 65 سال که در گذشته غربالگری کافی انجام داده اند و در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم نیستند.
 • افرادی که هیسترکتومی انجام داده اند و سابقه پاپ اسمیر غیرطبیعی یا سرطان دهانه رحم ندارند.
 • آزمایش hpv همچنین ممکن است به عنوان یک آزمایش پیگیری برای بیمارانی که تست پاپ اسمیر غیرطبیعی انجام داده‌اند توصیه شود تا به پزشکان کمک کند تا بفهمند آیا تغییرات غیرطبیعی سلولی مربوط به عفونت hpv است و نیاز به پیگیری بیشتری دارد یا خیر.
 • در بیمارانی که سرطان اوروفارنکس تشخیص داده شده است، آزمایش hpv ممکن است بر روی نمونه بافتی پس از تایید تشخیص سرطان انجام شود.

تست HPV را کجا انجام دهم؟

آزمایش hpv معمولاً توسط پزشک تجویز می شود. این آزمایش به دلیل شرایط خاص نمونه برداری که دارد و به این دلیل که عفونت بیشتر در نواحی تناسلی دیده می شود، نیاز به نمونه برداری بافتی می باشد. برای بسیاری از افراد این کار می تواند خجالت آور به نظر برسد. به همین دلیل آنی آزما شرایطی را برای شما عزیزان فراهم کرده است تا بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه، در منزل خود و به راحتی هر چه تمام تر این آزمایش را انجام دهید.

برای این کار کافیست وارد وب سایت یا اپلیکیشن آنی آزما شوید و درخواست نمونه برداری خود را ثبت نمایید تا همکاران آقا و خانم ما برای انجام نمونه برداری به محل مورد نظر شما مراجعه نمایند.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

بله همان گونه که گفته شد، آنی آزما برای اولین بار در ایران این امکان را فراهم کرده است که شما تست اچ پی وی را بدون نیاز به مراجعه حضوری و در منزل خود انجام دهید. تست hpv در خانه به کاربران این امکان را می‌دهد که نمونه‌هایی را که شامل سلول‌های دهانه رحم و واژن هستند در خانه جمع‌آوری کرده و آنها را برای آزمایش به یک آزمایشگاه تایید شده ارسال کنند.

اگر آزمایش خانگی مثبت شد یا اگر بیمار در مورد غربالگری سرطان دهانه رحم سؤالاتی داشت، مهم است که با پزشک تماس بگیرید. تست hpv در خانه جایگزین غربالگری منظم سرطان دهانه رحم که توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی نظارت می شود، نیست.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

انجام تست HPV

برای غربالگری سرطان دهانه رحم و پیگیری تست پاپ اسمیر، آزمایش hpv به نمونه ای از سلول ها از دهانه رحم نیاز دارد. این سلول ها با خراش دادن آرام دهانه رحم با یک سواب یا برس کوچک به دست می آیند. تست hpv در خانه سوابی را برای جمع آوری نمونه ای از سلول ها از واژن ارائه می دهد. در بیمارانی که سرطان اوروفارنکس تشخیص داده می شود، آزمایش hpv بر روی نمونه ای از بافت تومور انجام می شود و نیازی به اقدامات پزشکی اضافی برای بیمار ندارد.

شرایط قبل از انجام آزمایش

قبل از انجام آزمایش hpv برای غربالگری سرطان دهانه رحم، برای بیماران مهم است که چندین مورد را در نظر داشته باشند:

 • در دوران قاعدگی آزمایش hpv رانجام ندهید
 • دو روز قبل از آزمایش hpv از تامپون خودداری کنید
 • دو روز قبل از آزمایش hpv از داروهای واژینال یا فوم های ضد بارداری استفاده نکنید
 • در عرض دو روز پس از آزمایش hpv دوش نگیرید
 • و دو روز قبل از تست hpv از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید

در طول انجام آزمایش رعایت چه نکاتی ضروری است؟

آزمایش hpv ممکن است در طول معاینه لگن انجام شود. معاینه لگن شامل دراز کشیدن روی میز معاینه با پاهای بیمار به صورت رکابی است در حالی که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرج، واژن، دهانه رحم، رکتوم و لگن را بررسی می کند. در طول آزمایش hpv ، ابزاری به نام اسپکولوم به آرامی وارد واژن بیمار می شود و به ارائه دهنده خدمات بهداشتی اجازه می دهد تا دهانه رحم را ببیند. هنگامی که ارائه دهنده می تواند دهانه رحم را ببیند، نمونه کوچکی از سلول ها را با خراش دادن آرام دهانه رحم با یک برس، کاردک یا سوهان به دست می آورد. این بخش از تست hpv فقط چند ثانیه طول می کشد.

اگر بیمار نیز آزمایش پاپ اسمیر را به عنوان بخشی از تست سرطان دهانه رحم انجام می دهد، ممکن است از همان نمونه برای هر دو تست hpv و پاپ اسمیر استفاده شود یا در برخی موارد، یک ارائه دهنده دو نمونه دریافت می کند. اکثر بیماران در طول جمع آوری نمونه ها برای آزمایش hpv ، درد یا ناراحتی اندکی را تجربه می کنند. برخی ممکن است احساس فشار یا گرفتگی موقتی مشابه دردهای قاعدگی را تجربه کنند. اگر بیماران قبل از آزمایش hpv ادرار کنند، ممکن است احساس راحتی بیشتری کنند.

بعد از انجام آزمایش چه کار باید کرد؟

در حالی که بیماران ممکن است برای مدت کوتاهی پس از آزمایش hpv خونریزی یا ترشحات واژن را تجربه کنند، هیچ محدودیتی در فعالیت‌های پس از تکمیل آزمایش hpv وجود ندارد.

دریافت نتایج آزمایش

شما می توایند نتایج آزمایش HPV خود را از طریق اینترنت و بدون نیاز به مراجعه نیز دریافت نمایید. مهم است که در مورد نتایج آزمایش hpv با پزشک صحبت کنید، زیرا پزشک می تواند به شما در مدیریت خطر ابتلا به hpv و سایر بیماری های مقاربتی کمک کند، به سؤالات مربوط به نتایج آزمایش پاسخ دهد و برنامه ای برای غربالگری سرطان دهانه رحم ایجاد کند. نتایج آزمایش hpv مثبت یا منفی گزارش می شود.

نتیجه آزمایش مثبت نشان می دهد که شواهدی از عفونت با سویه پرخطر hpv در نمونه سلول های دهانه رحم یافت شده است. اگر ژنوتیپ hpv انجام شده باشد، نتایج ممکن است شامل سویه فردی hpv شناسایی شده باشد. ژنوتیپ hpv معمولاً به دنبال hpv 16 و 18 است، سویه‌های hpv مرتبط با بالاترین خطر سرطان، اما گاهی اوقات شامل آزمایش hpv 45 نیز می‌شود.

نتیجه منفی آزمایش hpv به این معنی است که هیچ مدرکی دال بر عفونت با سویه پرخطر hpv در زمان انجام آزمایش وجود ندارد.

بعد از انجام آزمایش چه کار باید کرد؟

آیا نتایج آزمایش دقیق است؟

اگرچه آزمایش hpv یک جنبه معمول غربالگری سرطان دهانه رحم است، هیچ آزمایشی 100٪ دقیق نیست. نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب هر دو رخ می دهند. پزشکان خطر نتایج نادرست را از چند طریق محاسبه می کنند:

تست hpv در بیماران جوان میزان مثبت کاذب بیشتری دارد. این خطر یکی از دلایلی است که آزمایش hpv اغلب برای افراد زیر 30 سال توصیه نمی شود. پاپ اسمیر معمولا برای غربالگری سرطان دهانه رحم در این گروه سنی استفاده می شود.

غربالگری سرطان دهانه رحم با استفاده از تست HPVhpv پاپ اسمیر یا هر دو ممکن است تغییرات غیرطبیعی سلولی در دهانه رحم را از دست بدهد که منجر به یک نتیجه منفی کاذب شود. از آنجایی که hpv ممکن است سال‌ها یا حتی دهه‌ها طول بکشد تا به سرطان دهانه رحم پیشرفت کند، انجام غربالگری سرطان دهانه رحم در فواصل زمانی منظم به این معنی است که آزمایش‌های بعدی احتمالاً تغییرات سلولی را قبل از تبدیل شدن به سرطان دهانه رحم تشخیص می‌دهند.

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

اگر تست hpv یا نتیجه کوتست منفی باشد، نیاز به آزمایش بعدی بستگی به نتایج آزمایش‌های قبلی غربالگری سرطان دهانه رحم بیمار دارد. در بسیاری از موارد، پزشک ممکن است به بیماران توصیه کند که قبل از غربالگری مجدد برای سرطان دهانه رحم، پنج سال صبر کنند.

به طور مشابه، آزمایش بعدی پس از مثبت شدن تست hpv به نتایج آزمایش پاپ اسمیر (در صورت انجام تست مشترک) و سابقه آزمایش پاپ و hpv توسط فرد بستگی دارد. بر اساس این عوامل و همچنین سن و سابقه سلامتی بیمار، پزشکان خطر آنی و پنج ساله بیمار را برای ایجاد سلول‌های دهانه رحم غیرطبیعی تخمین می‌زنند.

بسته به سطح خطر تخمینی بیمار، یک آزمایش hpv مثبت ممکن است نیاز به فواصل کوتاه‌تر بین تست‌های hpv در آینده، آزمایش پاپ اسمیر یا نیاز به درمان سریع برای برداشتن سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم را نشان دهد. ملاحظات اضافی پس از تست hpv مثبت عبارتند از:

تشخیص HPV 16 یا 18

اگر ژنوتیپ hpv عفونت با hpv 16 یا 18 را تشخیص دهد، پزشکان ممکن است کولپوسکوپی را برای بررسی دهانه رحم و بیوپسی برای جستجوی سلول های غیر طبیعی که نیاز به درمان دارند توصیه کنند.

اولین نتیجه مثبت

اگر فردی بعد از منفی بودن آزمایش قبلی، آزمایش hpv مثبت داشته باشد، معمولاً به معنای عفونت جدید hpv است. در حالی که اکثر عفونت های جدید hpv با یک نتیجه منفی در 6 تا 12 ماه پیگیری می شوند، این همیشه به این معنی نیست که بدن عفونت را پاک کرده است. ویروس hpv می تواند به حالت خفته برود و در آزمایشات بعدی دوباره ظاهر شود.

نتیجه مثبت مکرر

یک نتیجه مثبت مکرر یک آزمایش hpv مثبت است، به دنبال آن یک آزمایش hpv منفی و به دنبال آن یک آزمایش مثبت دیگر است. بیشتر عفونت‌های مثبت مکرر، فعال‌سازی مجدد عفونت‌های خفته‌ای هستند که بلافاصله پس از شروع فعالیت جنسی فرد ایجاد شده‌اند. نتایج مثبت مکرر خطر ابتلا به عفونت hpv مداوم را افزایش می دهد.

نتایج مثبت دائمی

در حالی که اکثر افراد ویروس hpv را طی یک تا دو سال بدون عارضه پاک می کنند، تقریباً 10 درصد از بیماران مبتلا به عفونت hpv در دهانه رحم دچار عفونت های مداوم می شوند. عفونت مداوم hpv به عنوان دو تست hpv مثبت متوالی با فاصله حداقل 12 ماه تعریف می شود. بیماران مبتلا به عفونت مداوم hpv در معرض بالاترین خطر ایجاد تغییرات سلولی غیرطبیعی در دهانه رحم هستند، بنابراین برای این بیماران مهم است که با پزشک برای برنامه ریزی برای پیگیری مناسب همکاری کنند.

نمونه گیری در منزل

سوالاتی از پزشک در مورد نتایج آزمایش

یک پزشک می تواند سوالات مفصلی در مورد hpv و نتایج آزمایش hpv شما ارائه دهد. برخی از سوالاتی که ممکن است بخواهید با پزشک خود مرور کنید عبارتند از:

 • نتیجه آزمایش من برای غربالگری سرطان دهانه رحم در آینده چه معنایی دارد؟
 • آیا آزمایشات بعدی وجود دارد که با توجه به نتیجه آزمایش من مفید باشد؟
 • آیا من کاندید خوبی برای واکسیناسیون hpv هستم؟

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD
==

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.