با آزمایش کرونا در منزل آشنا شوید

آزمایش کرونا در منزل

کرونا بیماری است که در اثر عفونت با ویروس کرونا شناخته شده به عنوان SARS-CoV-2 ایجاد می شود. این ویروس بین افراد منتقل می شود و از زمانی که در اواخر سال 2019 در چین در ابتدا کشف شد، به سرعت گسترش یافته است. به دلیل گسترش جهانی کووید-19، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که شیوع این بیماری در مارس 2020 یک بیماری همه گیر جهانی است. اثرات بهداشتی کرونا می تواند بسیار متفاوت باشد. در ادامه مقاله آزمایش کرونا در منزل همراه ما باشید.

برخی از افراد آلوده به ویروس بدون علامت هستند و ممکن است احساس بیماری نکنند. برخی دیگر علائم خفیف یا اثرات شدید و بالقوه تهدید کننده زندگی را ایجاد می کنند. چندین نوع آزمایش کرونا در منزل وجود دارد. آزمایش ها را می توان برای تشخیص عفونت فعال یا برای تشخیص عفونت یا ایمن سازی گذشته استفاده کرد. از آنجایی که افراد مبتلا به کرونا می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند، شناسایی افراد مبتلا به عفونت فعال برای کاهش شیوع بیماری مهم است.

آزمایش هورمونی زنانه

آزمایش کرونا در منزل

در افراد مبتلا به علائم، آزمایش کرونا در منزل همچنین می‌تواند به تعیین اینکه آیا این علائم ناشی از کرونا، یک ویروس تنفسی متفاوت یا بیماری دیگری است کمک کند. شناسایی زودهنگام کرونا در افرادی که نیاز به درمان دارند می تواند به موثرتر شدن درمان کمک کند.

آزمایش عفونت فعال می تواند برای تشخیص، غربالگری یا نظارت استفاده شود:

تشخیص، آزمایش COVID-19 در افرادی است که علائم بیماری را نشان داده اند.

غربالگری آزمایش در افرادی است که علائمی از خود نشان نداده اند. برای COVID-19، غربالگری اغلب برای افرادی انجام می شود که در تماس نزدیک با فردی بوده اند که آزمایش آنها مثبت بوده است.

پایش روشی برای پیگیری برای تعیین اینکه آیا آزمایش فردی که قبلاً مبتلا به کووید-19 تشخیص داده شده بود همچنان مثبت است یا خیر.

نقش دیگر آزمایش، جستجوی نشانه‌های عفونت قبلی با کرونا یا ایمن‌سازی قبلی است. این به عنوان آزمایش سرولوژیکی یا آنتی بادی شناخته می شود. این نوع آزمایش را می توان برای اهداف تحقیقاتی برای تخمین اینکه چه مقدار از جمعیت تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اند، استفاده می شود.

آزمایش سرولوژی نیز ممکن است زمانی مورد استفاده قرار گیرد که فردی دارای مشکلات سلامتی است که می‌تواند مربوط به عفونت قبلی کووید-19 باشد، اما قبلاً آزمایش نشده یا مثبت نشده است. اگرچه آنتی بادی ها ممکن است به دفاع ایمنی در برابر کرونا کمک کنند، یک آزمایش آنتی بادی مثبت ثابت نمی کند که فرد مصونیت دارد.

آزمایش کرونا در منزل

چه کسی باید آزمایش کرونا در منزل بدهد؟

نوع آزمایش و شرایط فردی بر افرادی که باید آزمایش کرونا در منزل را انجام دهند تأثیر می‌گذارد. آزمایش تشخیصی برای عفونت فعال در افرادی که علائمی مطابق با بیماری کرونا دارند ضروری است.

آزمایش های غربالگری در افراد بدون علامت می تواند در زمینه های مختلف انجام شود. این آزمایش‌ها اغلب زمانی توصیه می‌شوند که فردی در تماس نزدیک با فردی که مبتلا به کووید-19 است یا در موقعیت‌هایی با خطر بالای قرار گرفتن در معرض ویروس مانند یک اجتماع اجتماعی بزرگ قرار داشته است، توصیه می‌شود.

تست های غربالگری ممکن است در شرایط دیگری مانند:

1- برای ساکنان و کارگران در محیط های زندگی مشترک، به ویژه اگر برخی از افراد در معرض بیماری شدید ناشی از COVID-19 هستند. نمونه هایی از این محیط های بالقوه پرخطر عبارتند از خانه های سالمندان، مراکز اصلاحی و پناهگاه های بی خانمان ها.

2- برای همه افرادی که در بیمارستان بستری می شوند، به خصوص اگر انتقال قابل توجهی SARS-CoV-2 در جامعه وجود داشته باشد.

3- برای بیماران قبل از جراحی یا سایر اقدامات پزشکی.

4- برای بیمارانی که داروهایی تجویز می شود که می تواند سیستم ایمنی آنها را سرکوب کند.

5- برای کارمندان یا دانش آموزانی که اغلب در تماس نزدیک برای تشخیص موارد بدون علامت به عنوان بخشی از برنامه های بهداشتی برای کاهش انتقال ویروس هستند.

6- مانیتورینگ بیماران همچنین می‌تواند از آزمایش‌هایی برای عفونت فعال استفاده کند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که نتیجه مثبت در آزمایش تکراری همیشه به معنای مسری بودن یک فرد نیست، و به همین ترتیب، نتیجه منفی پیگیری همیشه به این معنی نیست که فرد دیگر مسری نیست.

چه کسی باید آزمایش کرونا در منزل بدهد؟

چه کسی باید برای عفونت گذشته آزمایش شود؟

دستورالعمل روشنی برای اینکه چه کسی باید برای عفونت گذشته آزمایش شود وجود ندارد. بسیاری از آزمایشات سرولوژیک به عنوان بخشی از مطالعات اپیدمیولوژیک در مورد تعداد افراد مبتلا به عفونت قبلی انجام می شود. آزمایش آنتی بادی نیز ممکن است برای بیمارانی که نگرانی‌های سلامتی دارند که می‌تواند عوارض دیررس کووید-19 باشد، مناسب باشد.

با همه این انواع آزمایش، به ویژه آزمایش‌های مربوط به عفونت‌های فعال، منابع موجود عامل مهمی در تعیین اینکه چه کسی باید آزمایش شود، است. اگر ظرفیت آزمایش محدود باشد، مقامات بهداشت عمومی و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است دستورالعمل هایی را برای اولویت بندی استفاده از آزمایش ها در بیماران یا شرایط خاص ایجاد کنند.

صحبت با پزشک بهترین راه برای تعیین اینکه آیا باید آزمایش کروناویروس را دریافت کنید یا خیر، و در این صورت، کدام آزمایش برای شرایط شما مناسب است یا خیر. اگر علائم کووید 19 را دارید، به ویژه مهم است که فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

گرفتن نتایج آزمایش کرونا در منزل

نحوه دریافت نتایج آزمایش کرونا در منزل و مدت زمان دریافت آنها بر اساس نوع آزمایش متفاوت است:

آزمایش هایی که نیاز به تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی دارند معمولاً در عرض چند روز کاری در دسترس هستند، اگرچه برخی از این آزمایش ها را می توان با سرعت بیشتری انجام داد. نتایج معمولاً توسط مطب پزشک شما ارائه می شود یا به صورت الکترونیکی و/یا از طریق پست ارسال می شود.

تست های نقطه مراقبت برای تجزیه و تحلیل سریع بدون ارسال نمونه به آزمایشگاه طراحی شده اند. برای این آزمایش ها، نتایج اغلب در چند دقیقه یا چند ساعت در دسترس هستند. نتایج ممکن است توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تحویل داده شود یا مستقیماً به صورت الکترونیکی یا از طریق پست برای شما ارسال شود.

تقاضای زیاد برای آزمایش ممکن است بر زمان مورد نیاز برای دریافت برخی از نتایج آزمایش تأثیر بگذارد. کاهش در دسترس بودن آزمایش و فشار زیاد ظرفیت آزمایشگاهی ممکن است در تجزیه و تحلیل نمونه‌های آزمایش تاخیر ایجاد کند.

انواع آزمایش کرونا در منزل

آزمایش‌های ویروسی که عفونت‌های فعال کرونا را شناسایی می‌کنند معمولاً با استفاده از نمونه‌ای انجام می‌شوند که از دستگاه تنفسی شما می‌آید. سواب گرفته شده از بینی یا گلو رایج است، اگرچه برخی از گزینه ها برای آزمایش بزاق وجود دارد. دو نوع اصلی از این تست های تشخیصی یا غربالگری وجود دارد:

انواع آزمایش کرونا در منزل

تست‌های مولکولی کووید-19

همچنین به عنوان آزمایش‌های تقویت اسید نوکلئیک (NAATs) شناخته می‌شوند، آزمایش‌های مولکولی به دنبال آثار ژنتیکی SARS-CoV-2 هستند. با تهیه کپی های زیادی از ماده ژنتیکی در نمونه آزمایشی خود، این آزمایش ها می توانند حتی مقادیر بسیار کمی از مواد ژنتیکی ویروس را پیدا کنند. انواع مختلفی از NAAT وجود دارد، اما رایج ترین و شناخته شده ترین آنها از روشی آزمایشگاهی به نام واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (RT-PCR) استفاده می کند که گاهی به آن PCR نیز می گویند.

تست های آنتی ژن

آنتی ژن ها نوعی پروتئین هستند که پاسخ ایمنی را تحریک می کنند و آزمایش آنتی ژن به دنبال آنتی ژن هایی است که مخصوص SARS-CoV-2 هستند.

این آزمایش‌ها را می‌توان در محیط آزمایشگاهی انجام داد و ممکن است برای آزمایش در محل مراقبت یا در خانه نیز در دسترس باشد. برخی از این تست‌های ویروسی برای آزمایش‌های سریع طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر به زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل نیاز دارند.

آزمایش عفونت های گذشته به عنوان آزمایش سرولوژیک یا آزمایش آنتی بادی نیز شناخته می شود. نمونه‌ای از خون شما را تجزیه و تحلیل می‌کند تا ببیند آیا آنتی‌بادی‌هایی برای کرونا وجود دارد یا خیر. آنتی بادی ها پروتئینی هستند که سیستم ایمنی برای کمک به شناسایی و دفاع در برابر عوامل بیماری زا مانند ویروس ها می سازد. به طور کلی چند هفته طول می کشد تا برخی از آنتی بادی ها ایجاد شوند، بنابراین این آزمایش ها معمولا برای تشخیص عفونت های فعال موثر نیستند.

جدول زیر نمای کلی از موارد موجود برای آزمایش کرونا در منزل را ارائه می دهد:

تست کرونا PURPOSE نمونه
PCR  و تست های مولکولی عفونت فعلی را تشخیص می دهد سواپ بینی یا گلو یا از طریق بزاق
تست آنتی ژن عفونت فعلی را تشخیص می دهد سواپ بینی
تست آنتی بادی عفونت قبلی و ایمن شدن قبلی را بررسی می کند نمونه خون

انجام آزمایش کرونا در منزل

در بسیاری از موارد، آزمایش کرونا در منزل پس از تجویز یک آزمایش خاص توسط پزشک انجام می شود. اما شما در آنی آزما این امکان را دارید تا با درخواست شخصی نیز در هر 24 ساعت از شبانه روز و در همه روز های هفته تست خود را انجام دهید. آزمایش ممکن است برای تشخیص در صورت داشتن علائم یا برای غربالگری در صورت قرار گرفتن در معرض احتمالی ویروس کرونا تجویز شود. برخی از انواع آزمایشات بدون نسخه در دسترس هستند. آزمایش‌های غربالگری ممکن است در آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها، کلینیک‌های رانندگی یا پیاده‌روی یا برای استفاده در خانه در دسترس باشند.

پس از جمع آوری نمونه سواب یا بزاق، آزمایش کرونا در منزل اغلب توسط آزمایشگاه انجام می شود، اما برخی از گزینه ها برای تجزیه و تحلیل سریع وجود دارد. آزمایش‌های آنتی‌ژن را می‌توان توسط آزمایشگاه‌ها انجام داد، اما اغلب در داروخانه‌ها یا کلینیک‌های بهداشتی به‌عنوان یک آزمایش مراقبت سریع در دسترس هستند. آزمایش سرولوژیک برای آنتی بادی های ویروس کرونا معمولاً در یک آزمایشگاه پزشکی انجام می شود. نمونه خون اغلب در مطب پزشکی گرفته می شود، اما گزینه هایی برای جمع آوری نمونه آزمایشی در خانه وجود دارد که به آزمایشگاه ارسال می شود.

مقایسه انواع آزمایش کرونا در منزل

آزمایش‌های مولکولی، مانند آزمایش PCR، که در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می‌شوند، معمولاً قابل اعتمادترین آزمایش‌ها برای عفونت فعال در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، دقت آزمایش می تواند تحت تأثیر عواملی مانند روش آزمایشگاهی مورد استفاده و نوع و کیفیت نمونه آزمایش قرار گیرد. تست‌های آنتی ژن می‌توانند عفونت‌های فعلی را تشخیص دهند و به طور کلی قابل اعتماد هستند، اگرچه احتمال بیشتری نسبت به آزمایش‌های مولکولی برای برگشت دادن نتیجه منفی در زمانی که فرد واقعاً آلوده شده است، بیشتر است.

تست‌های سریع

این تست‌های سریع، مانند تست‌های نقطه‌ای مراقبت یا تست‌های خانگی، دقت کمتری نسبت به تست‌های آزمایشگاهی دارند، اما همچنان در اکثر موارد دقیق هستند. آزمایش‌های سرولوژیکی برای تشخیص عفونت‌های فعال طراحی نشده‌اند، بنابراین تشخیص آن‌ها از آزمایش‌های مولکولی یا آنتی‌ژنی مهم است. بسته به موقعیت، عواملی مانند هزینه، راحتی آزمایش و زمان مورد نیاز برای دریافت نتایج می‌توانند بر تصمیم گیری در مورد استفاده از آزمایش تأثیر بگذارند.

به دلیل نوسان عرضه و تقاضا، انواع خاصی از آزمایش ها ممکن است در زمان یا مکان معینی در دسترس نباشند. اگر علائم کووید-19 را دارید، نگران قرار گرفتن در معرض احتمالی ویروس کرونا هستید، یا علاقه مند هستید یا درباره انجام آزمایش کووید-19 سؤال دارید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما می تواند مزایا و خطرات آزمایش کرونا در منزل را در شرایط شما بررسی کند و در مورد مناسب ترین نوع آزمایش صحبت کند.

نمونه گیری در منزل

آزمایشگاه آنلاین آنی آزما

یکی از مهم ترین نگرانی هایی که ممکن است شما هنگام درخواست آزمایش کرونا در منزل با آن مواجه باشید، امنیت و اطمینان شما از فرد نمونه بردار است. معمولا افراد دوست ندارند هر کسی را به حریم خانه خود راه بدهند. در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما، افرادی که برای انجام تست کرونا در منزل برگزیده می شوند، علاوه بر اینکه از نظر علمی و عملی دوره های لازم را گذرانیده اند، از نظر اخلاقی و سابقه خانوادگی و غیره نیز مورد بررسی قرار می گیرند تا مناسب ترین فرد برای انجام آزمایشات گزینش شود.

آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده به وجود آمد و ما تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته ایم برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کنیم.

فرصتی مناسب است اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش خود را انجام دهید همکاران ما پس از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کار و … می آیند ، نسخه شما را بررسی کرده ، نمونه گیری می کنند و به بهترین آزمایشگاه های مورد نظر می برند.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.