انواع رایج HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)

انواع رایج HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت مقاربتی (STI) است که به عنوان بیماری مقاربتی (STD) نیز شناخته می شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد. از آنجایی که برخی از آنها احتمالاً عوارض بیشتری نسبت به سایرین ایجاد می کنند، انواع آن به عنوان HPV کم خطر و پرخطر طبقه بندی می شوند. انواع کم خطر نمی توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند و قابل درمان هستند. انواع پرخطر می توانند باعث ایجاد سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم شوند که در صورت عدم درمان می توانند به سرطان تبدیل شوند. به خواندن ادامه دهید تا در مورد رایج ترین انواع HPV بیشتر بدانید.

آزمایش چکاپ زنان

انواع رایج HPV

اگر به این ویروس مبتلا شده اید، شناسایی نوع شما به پزشک کمک می کند تا مراحل بعدی را تعیین کند. برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی بدون مداخله از بین می روند. انواع دیگر ممکن است منجر به سرطان شود. پزشک وضعیت شما را بررسی می کند تا در صورت ایجاد سلول های سرطانی، بتوان آنها را به موقع تشخیص داد.

HPV 6 و HPV 11

HPV 6 و HPV 11 انواع کم خطر HPV هستند. آنها با تقریباً 90 درصد منبع معتبر زگیل تناسلی مرتبط هستند. HPV 11 همچنین می تواند باعث تغییراتی در دهانه رحم شود. زگیل تناسلی مانند برجستگی های گل کلمی شکل روی اندام تناسلی شما به نظر می رسد. آنها معمولاً چند هفته یا چند ماه پس از قرار گرفتن در معرض شریک جنسی مبتلا به HPV ظاهر می شوند.

دریافت واکسن ممکن است به جلوگیری از HPV 6 کمک کند

این واکسن همچنین محافظت در برابر HPV 11 را ارائه می دهد.

برای واکسن HPV Gardasil 9، کارآزمایی‌های بالینی تا 89 تا 99 درصد اثربخشی را در محافظت در برابر انواع 6 و 11 HPV نشان دادند. این کاهش قابل توجه در برابر ابتلا به این انواع در افراد 9 تا 26 ساله مشاهده شد. توصیه این است که واکسن ها را قبل از شروع فعالیت جنسی دریافت کنید، زیرا واکسن نمی تواند در برابر گونه ای از HPV که فرد قبلاً در معرض آن قرار گرفته است محافظت کند.

در صورت ابتلا به HPV 6 یا HPV 11، پزشک می‌تواند داروهایی مانند ایمیکیمود (Aldara، Zyclara) یا پودوفیلوکس (Condylox) را تجویز کند. اینها داروهای موضعی هستند که بافت زگیل تناسلی را از بین می برند. این تخریب موضعی بافت زگیل به تقویت توانایی سیستم ایمنی شما برای مبارزه با ویروس STI کمک می کند. می توانید این داروها را مستقیماً روی زگیل تناسلی خود اعمال کنید.

HPV 16 و HPV 18

HPV 16 شایع ترین نوع پرخطر است و معمولاً علائم قابل توجهی ندارد، حتی اگر می تواند باعث تغییرات دهانه رحم شود. این عامل 50 درصد منبع مطمئن سرطان دهانه رحم در سراسر جهان است. HPV 18 یکی دیگر از انواع پرخطر HPV است. مانند HPV 16، معمولاً علائمی ایجاد نمی کند، اما می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. HPV 16 و HPV 18 با هم مسئول تقریباً 70 درصد منبع مطمئن همه سرطان های دهانه رحم در سراسر جهان هستند. واکسن HPV Gardasil 9 می تواند در برابر تعدادی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی از جمله HPV 16 و HPV 18 محافظت کند.

HPV 16 و HPV 18

تست HPV چیست؟

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. این شایع ترین بیماری مقاربتی (STD) است که میلیون ها آمریکایی در حال حاضر به آن مبتلا هستند. ویروس پاپیلومای انسانی می تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند. اکثر افراد مبتلا به این ویروس نمی دانند که به آن مبتلا هستند و هرگز علائم یا مشکلات سلامتی ندارند. انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد. برخی از انواع آن باعث مشکلات سلامتی می شوند. عفونت های این ویروس معمولاً به عنوان HPV کم خطر یا پرخطر دسته بندی می شوند.

HPV کم خطر

کم خطر می تواند باعث ایجاد زگیل در مقعد و ناحیه تناسلی و گاهی اوقات دهان شود. سایر عفونت های کم خطر می تواند باعث ایجاد زگیل در بازوها، دست ها، پاها یا قفسه سینه شود. زگیل های HPV مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد نمی کنند. آنها ممکن است خود به خود از بین بروند، یا یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است آنها را در یک روش جزئی در مطب حذف کند.

HPV پرخطر

بیشتر عفونت های پرخطر هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و ظرف یک یا دو سال از بین می روند. اما برخی از عفونت های پرخطر می توانند سال ها ادامه داشته باشند. این عفونت های طولانی مدت می تواند منجر به سرطان شود. HPV عامل اکثر سرطان های دهانه رحم است. ویروس پاپیلومای انسانی طولانی مدت همچنین ممکن است باعث سرطان های دیگری از جمله سرطان مقعد، واژن، آلت تناسلی، دهان و گلو شود.

آزمایش HPV به دنبال ویروس پاپیلومای انسانی پرخطر در زنان است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً می توانند HPVکم خطر را با بررسی بصری زگیل ها تشخیص دهند. بنابراین نیازی به آزمایش نیست. در حالی که مردان ممکن است به HPV آلوده شوند، آزمایش معمولا برای مردان توصیه نمی شود. هیچ آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی مورد تایید FDA برای مردان وجود ندارد و اکثر مردان مبتلا به این ویروس بدون هیچ علامتی از عفونت بهبود می یابند.

تشخیص

تستHPV را می توان برای زنان دارای تست پاپ (که معمولاً به نام پاپ اسمیر شناخته می شود) انجام داد که یک تست غربالگری سرطان دهانه رحم است. آزمایش HPV فقط برای زنان در دسترس است و می تواند وجود HPV را تعیین کند. در صورت وجود، آزمایش می تواند تعیین کند که این ویروس از نوع کم خطر یا پرخطر است. این تست به عنوان غربالگری روتین برای زنان زیر 30 سال توصیه نمی شود. این به این دلیل است که بسیاری از زنان در آن سن به نوعی از ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا خواهند شد. بسیاری از اینها خود به خود و بدون مداخله از بین می روند.

با این حال، اگر تست پاپ فرد سلول‌های غیرطبیعی را نشان داد، آزمایشHPV برای ارزیابی خطر ابتلا به شرایط جدی‌تر از جمله سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. اگر آزمایش شما نشان داد که HPV دارید، به این معنی نیست که به سرطان دهانه رحم مبتلا خواهید شد. این بدان معناست که ممکن است در آینده به سرطان دهانه رحم مبتلا شوید، به خصوص اگر نوع پرخطرHPV دارید. پزشک نتایج شما را با شما بررسی می کند و گزینه های درمان یا مراقبت را مورد بحث قرار می دهد.

نکاتی برای پیشگیری

نکات زیر را برای کمک به پیشگیری ازHPV دنبال کنید:

واکسن HPV را دریافت کنید

واکسنHPV شامل دو واکسن است که 6 تا 12 ماه از هم جدا می شوند، برای سنین 9 تا 14 سال. برای افراد بالای 15 سال، سه واکسن در طول شش ماه انجام می شود. افراد بین 27 تا 45 سال که قبلاً برای HPV واکسینه نشده اند، اکنون واجد شرایط گارداسیل 9 هستند. از پزشک خود بپرسید که کدام واکسن را به شما می دهد. انواع HPV که واکسن های مختلف از آنها محافظت می کنند متفاوت است:

1- واکسن دو ظرفیتیHPV (سرواریکس) فقط در برابر HPV 16 و 18 محافظت می کند.

2- واکسن چهار ظرفیتیHPV (گارداسیل) در برابرHPV انواع 6، 11، 16 و 18 محافظت می کند.

3- واکسن HPV 9 ظرفیتی، نوترکیب (گارداسیل 9) می تواند از انواع HPV 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 جلوگیری کند.

از آنجایی که گارداسیل 9 در برابر طیف وسیع تری از سویه هایHPV بدون افزایش قابل توجه عوارض جانبی یا واکنش های نامطلوب محافظت می کند، این انتخاب محافظت بیشتری در برابرHPV ارائه می دهد. عوارض جانبی رایج واکسن گارداسیل 9، تحریک در محل تزریق، از جمله درد، تورم یا قرمزی است. برخی از افراد ممکن است پس از تزریق دچار سردرد شوند.

نکاتی برای پیشگیری

نکات دیگر

در صورت وجود زگیل تناسلی از تماس جنسی با شریک جنسی خودداری کنید. هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم لاتکس استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود – نه از طریق تبادل مایعات بدن.

این بدان معناست که در حالی که کاندوم ممکن است همیشه از گسترش این ویروس جلوگیری نکند، اما می تواند خطر شما را کاهش دهد. اگر زن هستید، برای غربالگری سرطان دهانه رحم با متخصص زنان خود قرار ملاقات بگذارید. غربالگری را باید از ۲۱ سالگی شروع کنید و تا ۶۵ سالگی ادامه دهید.

چشم انداز

HPVبسیار شایع است. اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که عفونت دارند و هیچ علامتی ندارند. اگرHPV دارید، به این معنی نیست که به سرطان دهانه رحم مبتلا خواهید شد. با این حال، دانستن اینکه یک نوع پرخطر HPV دارید، به شما و پزشکتان کمک می‌کند تا برنامه‌ای برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم داشته باشید. اگر زن هستید، می‌توانید با انجام آزمایش سرطان دهانه رحم و با نگه داشتن واکسیناسیون‌های خود، تمام تلاش خود را برای پیشگیری از این ویروس انجام دهید.

تست HPV برای چه مواردی استفاده می شود؟

این آزمایش برای بررسی نوع ویروس پاپیلومای انسانی که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود استفاده می شود. اغلب همزمان با پاپ اسمیر انجام می شود، روشی که سلول های غیرطبیعی را که می توانند منجر به سرطان دهانه رحم نیز شوند، بررسی می کند. زمانی که تستHPV و پاپ اسمیر همزمان انجام می شود، به آن تست همزمان می گویند.

چرا به آزمایش HPV نیاز دارم؟

ممکن است نیاز به آزمایشHPV داشته باشید اگر:

  • خانمی 30 تا 65 ساله انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان در این گروه سنی هر پنج سال یک بار آزمایشHPV را با آزمایش پاپ اسمیر (تست مشترک) انجام دهند.
  • اگر خانمی در هر سنی هستید که در پاپ اسمیر نتیجه غیرطبیعی دریافت می کنید
  • تستHPV برای زنان کمتر از 30 سال که نتایج آزمایش پاپ اسمیر طبیعی داشته اند، توصیه نمی شود. سرطان دهانه رحم در این گروه سنی نادر است، اما عفونتHPV شایع است. اکثر عفونت‌هایHPV در زنان جوان بدون درمان برطرف می شوند.

در طول آزمایش HPV چه اتفاقی می افتد؟

برای آزمایشHPV، به پشت روی میز معاینه دراز می‌کشید و زانوهای خود را خم می‌کنید. پاهای خود را در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می دهید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از یک ابزار پلاستیکی یا فلزی به نام اسپکولوم برای باز کردن واژن استفاده می کند تا دهانه رحم دیده شود.

سپس پزشک از یک برس نرم یا کاردک پلاستیکی برای جمع آوری سلول ها از دهانه رحم استفاده می کند. اگر شما نیز آزمایش پاپ اسمیر را انجام می دهید، ممکن است ارائه دهنده شما از همان نمونه برای هر دو آزمایش استفاده کند یا نمونه دومی از سلول ها را جمع آوری کند.

آیا برای آماده شدن برای آزمون باید کاری انجام دهم؟

در حین پریود نباید این آزمایش را انجام دهید. همچنین باید قبل از انجام آزمایش از فعالیت های خاصی اجتناب کنید. از دو روز قبل از آزمایش خود، نباید:

  • از تامپون استفاده کنید
  • از داروهای واژینال یا فوم های ضد بارداری استفاده کنید
  • دوش
  • رابطه جنسی داشته باشید

آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای آزمایش HPV وجود ندارد. ممکن است در حین عمل کمی ناراحتی خفیف احساس کنید. پس از آن، ممکن است کمی خونریزی یا سایر ترشحات واژن داشته باشید.

آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟آیا خطری برای آزمایش HPV وجود دارد؟

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

نتایج شما به صورت منفی، که به آن نرمال نیز می گویند، یا مثبت، که غیر طبیعی نیز نامیده می شود، داده می شود.

منفی / عادی. هیچ HPV پرخطری یافت نشد

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است به شما توصیه کند بسته به سن و سابقه پزشکی خود، پنج سال دیگر یا زودتر برای غربالگری مجدد مراجعه کنید.

مثبت/غیر طبیعی HPV پرخطر یافت شد

به این معنی نیست که سرطان دارید. این بدان معناست که ممکن است در آینده در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای نظارت و/یا تشخیص وضعیت شما تجویز کند.

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کولپوسکوپی، روشی که در آن پزشک از یک ابزار بزرگ‌نمایی ویژه (کولپوسکوپ) برای مشاهده واژن و دهانه رحم استفاده می‌کند.

بیوپسی دهانه رحم، روشی که در آن پزشک نمونه‌ای از بافت دهانه رحم را برای بررسی زیر میکروسکوپ می‌گیرد.

آزمایشات همزمان بیشتر (HPV و پاپ اسمیر)

اگر نتایج شما مثبت بود، مهم است که آزمایشات منظم یا مکرر انجام دهید. ممکن است دهه ها طول بکشد تا سلول های غیرطبیعی دهانه رحم به سرطان تبدیل شوند. در صورت یافتن زودهنگام، سلول های غیرطبیعی را می توان قبل از تبدیل شدن به سرطان درمان کرد. پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار ساده تر از درمان آن پس از ایجاد آن است.

نمونه گیری در منزل

آیا چیز دیگری وجود دارد که باید در مورد آزمایش HPV بدانم؟

هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما بیشتر عفونت ها خود به خود برطرف می شوند. شما می توانید اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به HPV انجام دهید. داشتن رابطه جنسی فقط با یک شریک و داشتن رابطه جنسی ایمن (استفاده از کاندوم) می تواند خطر شما را کاهش دهد. واکسیناسیون حتی موثرتر است.

واکسن HPV روشی ایمن و مؤثر برای محافظت از خود در برابر عفونت های HPV است که معمولاً باعث سرطان می شوند. واکسن HPV زمانی بهترین عملکرد را دارد که به فردی داده شود که هرگز در معرض ویروس قرار نگرفته است. بنابراین توصیه می شود قبل از شروع فعالیت جنسی به افراد داده شود.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) و آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کنند که دختران و پسران از سن 11 یا 12 سالگی واکسینه شوند. معمولاً در مجموع دو یا سه واکسن HPV (واکسیناسیون) با فاصله چند ماه از هم انجام می شود. . تفاوت در تعداد دوزها به سن کودک یا بزرگسال شما و توصیه های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بستگی دارد.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.