تست پاپ اسمیر چه چیزی نشان می دهد؟

تست پاپ اسمیر چه چیزی نشان می دهد؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

تست پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز می گویند، یک روش غربالگری سرطان دهانه رحم است. وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطانی را روی دهانه رحم شما آزمایش می کند. دهانه رحم دهانه رحم است. در طول روش معمول، سلول‌های دهانه رحم به آرامی خراشیده می‌شوند و از نظر رشد غیرطبیعی بررسی می‌شوند. این روش در مطب پزشک شما انجام می شود. ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولاً درد طولانی مدت ایجاد نمی کند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد افرادی که به تست پاپ اسمیر نیاز دارند، در طول عمل چه انتظاراتی داشته باشید، تعداد دفعات آزمایش پاپ اسمیر و موارد دیگر بیشتر بدانید.

آزمایش ایدز در منزل

چه کسانی به تست پاپ اسمیر نیاز دارند؟

انجمن سرطان آمریکا به منبع معتبر توصیه می کند که غربالگری باید از سن 25 سالگی شروع شود. برخی از زنان ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. ممکن است نیاز به آزمایش های مکرر داشته باشید اگر:

شما HIV مثبت هستید

شما در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو، سیستم ایمنی ضعیفی دارید

اگر بیش از 25 سال دارید و تست پاپ غیرطبیعی انجام نداده اید، در صورتی که این آزمایش با غربالگری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همراه باشد، از پزشک خود بپرسید که هر پنج سال یک بار آن را انجام دهید. دستورالعمل های فعلی منبع معتبر توصیه می کند که افراد بین 25 تا 65 سال باید هر پنج سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند. HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل می شود و احتمال سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

انواع 16 و 18 HPV علل اولیه سرطان دهانه رحم هستند. اگر HPV دارید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید. زنان بالای 65 سال با سابقه نتایج طبیعی پاپ اسمیر ممکن است در آینده از انجام این آزمایش خودداری کنند. شما هنوز هم باید به طور منظم تست پاپ اسمیر را بر اساس سن خود بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی خود انجام دهید. دلیل آن این است که ویروس HPV می تواند سال ها خاموش باشد و سپس به طور ناگهانی فعال شود.

چه کسانی به تست پاپ اسمیر نیاز دارند؟

هر چند وقت یک بار نیاز به تست پاپ اسمیر دارید؟

اینکه هر چند وقت یک بار نیاز به تست پاپ اسمیر دارید، با عوامل مختلفی از جمله سن و خطر تعیین می شود.

سن Pap smear frequency
<21 سال نیازی نیست
21-29 هر 3 سال
30-65 هر 3 سال یا تست HPV هر 5 سال یا تست پاپ و تست HPV با هم هر 5 سال یکبار
65 و بیشتر ممکن است دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نداشته باشید. برای تعیین نیازهای خود با پزشک خود صحبت کنید

این توصیه ها فقط برای زنانی که دهانه رحم دارند اعمال می شود. زنانی که هیسترکتومی با برداشتن دهانه رحم انجام داده اند و سابقه سرطان دهانه رحم ندارند، نیازی به غربالگری ندارند. توصیه ها متفاوت است و باید برای زنانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا سابقه ضایعات پیش سرطانی یا سرطانی دارند، فردی باشد.

چگونه برای تست پاپ اسمیر آماده شویم

شما می توانید با معاینه سالانه زنان خود برای انجام تست پاپ اسمیر برنامه ریزی کنید یا یک قرار جداگانه با متخصص زنان خود درخواست کنید. پاپ اسمیر توسط اکثر طرح های بیمه پوشش داده می شود، اگرچه ممکن است نیاز به پرداخت مشارکت داشته باشید. اگر در روز آزمایش پاپ اسمیر قاعدگی دارید، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را دوباره برنامه ریزی کند، زیرا نتایج ممکن است دقت کمتری داشته باشند.

سعی کنید روز قبل از آزمایش از داشتن رابطه جنسی، دوش و استفاده از محصولات اسپرم کش خودداری کنید زیرا ممکن است در نتایج شما اختلال ایجاد کند. در بیشتر موارد، انجام تست پاپ اسمیر در 24 هفته اول بارداری بی خطر است. پس از آن، آزمایش ممکن است دردناک تر باشد. همچنین باید تا 12 هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج خود را افزایش دهید. از آنجایی که در صورت آرامش بدن، تست پاپ اسمیر راحت‌تر انجام می‌شود، مهم است که در طول عمل آرام بمانید و نفس‌های عمیق بکشید.

در حین انجام تست پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

تست پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما آزمایش بسیار سریع است. در طول این عمل، روی میز معاینه به پشت دراز می‌کشید و پاهایتان را باز می‌کنید و پاهایتان را روی تکیه‌گاه‌هایی به نام رکاب قرار می‌دهید. پزشک به آرامی وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می کند. این دستگاه دیواره های واژن را باز نگه می دارد و دسترسی به دهانه رحم را فراهم می کند. پزشک شما نمونه کوچکی از سلول ها را از دهانه رحم شما می تراشد. چند راه وجود دارد که پزشک شما می تواند این نمونه را بگیرد:

برخی از ابزاری به نام اسپاتول استفاده می کنند. برخی از کاردک و برس استفاده می کنند و برخی دیگر از دستگاهی به نام سیتوبراش استفاده می کنند که ترکیبی از کاردک و برس است. اکثر زنان در حین خراش دادن مختصر احساس فشار و سوزش جزئی می کنند. نمونه سلول های دهانه رحم شما حفظ می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود سلول های غیر طبیعی مورد آزمایش قرار گیرد. پس از انجام آزمایش، ممکن است ناراحتی خفیفی از خراشیدن یا کمی گرفتگی احساس کنید. همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خونریزی بسیار خفیف واژینال را تجربه کنید. اگر بعد از روز آزمایش، ناراحتی یا خونریزی ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید.

در حین انجام تست پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

نتایج تست پاپ اسمیر به چه معناست؟

تست پاپ اسمیر به عنوان یک آزمایش غربالگری در نظر گرفته شده است که نیاز به معاینه بیشتر را هشدار می دهد. این یک آزمایش قابل اعتماد در نظر گرفته می شود. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که غربالگری معمول پاپ اسمیر 92 درصد از موارد سرطان دهانه رحم را شناسایی کرد. با این حال، مواردی از نتایج منفی کاذب و مثبت کاذب وجود دارد، همانطور که در یک مطالعه در سال 2017 بیان شد.

اکثر نتایج تست پاپ اسمیر به حالت عادی برمی گردند. این بدان معناست که به شما کاملاً واضح داده شده است و باید به پیروی از برنامه توصیه شده برای آزمایش‌های آینده ادامه دهید. ممکن است این نتایج را بشنوید که به آن تست “منفی” گفته می شود. این بدان معناست که آزمایش شما برای ناهنجاری ها منفی بوده است. دو نتیجه ممکن از تست پاپ اسمیر وجود دارد: طبیعی یا غیر طبیعی.

پاپ اسمیر معمولی

اگر نتایج شما طبیعی است، به این معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. گاهی اوقات نتایج طبیعی را منفی نیز می نامند. اگر نتایج شما طبیعی باشد، احتمالا تا سه سال دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نخواهید داشت.

پاپ اسمیر غیر طبیعی

تست پاپ اسمیر به عنوان یک آزمایش غربالگری در نظر گرفته شده است که نیاز به معاینه بیشتر را هشدار می دهد. این یک آزمایش قابل اعتماد در نظر گرفته می شود. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که غربالگری معمول پاپ اسمیر 92 درصد از موارد سرطان دهانه رحم را شناسایی کرد. با این حال، مواردی از نتایج منفی کاذب و مثبت کاذب وجود دارد، همانطور که در یک مطالعه در سال 2017 بیان شد.

اکثر نتایج تست پاپ اسمیر به حالت عادی برمی گردند. این بدان معناست که به شما کاملاً واضح داده شده است و باید به پیروی از برنامه توصیه شده برای آزمایش‌های آینده ادامه دهید. ممکن است این نتایج را بشنوید که به آن تست “منفی” گفته می شود. این بدان معناست که آزمایش شما برای ناهنجاری ها منفی بوده است. اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد، به این معنی نیست که شما سرطان دارید. این به سادگی به این معنی است که سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند پیش سرطانی باشند.

چندین سطح از سلول های غیر طبیعی وجود دارد:

 • آتیپی
 • خفیف
 • در حد متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • سرطان درجا

سلول‌های غیرطبیعی خفیف‌تر از ناهنجاری‌های شدید شایع‌تر هستند.

دریافت نتایج غیرطبیعی بودن تست پاپ اسمیر لزوما به این معنی نیست که سرطان دهانه رحم دارید. در عوض، به این معنی است که برخی از سلول ها با سلول های دیگر متفاوت بودند. نتایج غیرعادی معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند: تغییرات درجه پایین در سلول های دهانه رحم اغلب به این معنی است که شما HPV دارید تغییرات درجه بالا می تواند نشان دهد که شما برای مدت طولانی تری به عفونت HPV مبتلا بوده اید. آنها همچنین می توانند پیش سرطانی یا سرطانی باشند. بسته به آنچه که نتایج آزمایش نشان می دهد، پزشک ممکن است توصیه کند:

افزایش دفعات تست پاپ اسمیر شما

با روشی به نام کولپوسکوپی، بافت دهانه رحم خود را از نزدیک نگاه کنید در طول معاینه کولپوسکوپی، پزشک از نور و بزرگنمایی استفاده می کند تا بافت های واژن و دهانه رحم را واضح تر ببیند. در برخی موارد، آنها همچنین ممکن است نمونه ای از بافت دهانه رحم را در روشی به نام بیوپسی بگیرند.

نتایج چقدر دقیق هستند؟

تست پاپ اسمیر بسیار دقیق است. غربالگری منظم پاپ میزان سرطان دهانه رحم و مرگ و میر را حداقل 80 درصد کاهش می دهد. ممکن است ناراحت کننده باشد، اما ناراحتی مختصر می تواند به محافظت از سلامت شما کمک کند.

آیا تست پاپ اسمیر برای HPV انجام می شود؟

هدف اصلی تست پاپ اسمیر شناسایی تغییرات سلولی در دهانه رحم است که می تواند توسط HPV ایجاد شود. با تشخیص زودهنگام سلول های سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر، درمان می تواند قبل از گسترش آن شروع شود و به یک نگرانی بزرگ تبدیل شود. همچنین آزمایش HPV از نمونه پاپ اسمیر نیز امکان پذیر است.

شما می توانید از رابطه جنسی با مردان یا زنان به HPV مبتلا شوید. برای کاهش خطر ابتلا به ویروس، رابطه جنسی را با کاندوم یا سایر روش های مانع انجام دهید. همه زنان فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV هستند و باید حداقل هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. این آزمایش سایر عفونت های مقاربتی (STI) را تشخیص نمی دهد. گاهی اوقات می‌تواند رشد سلولی را که نشان‌دهنده سرطان‌های دیگر است، تشخیص دهد، اما برای این منظور نباید به آن اعتماد کرد.

آیا تست پاپ اسمیر برای HPV انجام می شود؟

سرطان دهانه رحم

هنگامی که تغییراتی در ساختار سلول های دهانه رحم شما، که قسمت پایینی رحم است که به واژن شما متصل می شود، رخ می دهد، آنها پیش سرطانی در نظر گرفته می شوند. این پیش سرطان ها را معمولاً می توان با استفاده از نیتروژن مایع، جریان الکتریکی یا پرتو لیزر در مطب پزشک برداشت. در درصد کمی از زنان، این پیش سرطان ها به سرعت یا به تعداد زیاد شروع به رشد کرده و تومورهای سرطانی را تشکیل می دهند.

بدون درمان، سرطان می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم توسط انواع مختلف HPV ایجاد می شود. HPV از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی منتقل می شود.

عفونت HPV بسیار شایع است

تخمین زده می شود که احتمال ابتلا به HPV در برخی از مراحل زندگی، اگر حداقل یک شریک جنسی داشته باشید، برای زنان بیش از 84 درصد و برای مردان 91 درصد است. اگر فقط یک شریک جنسی داشته باشید ممکن است مبتلا شوید.

شما می توانید سال ها بدون اینکه بدانید این عفونت را داشته باشید. اگرچه هیچ درمانی برای عفونت‌های ناشی از انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند وجود ندارد، اما معمولاً در عرض یک یا دو سال خود به خود از بین می‌روند. ما توصیه می کنیم که غربالگری سرطان دهانه رحم باید از سن ۲۵ سالگی شروع شود و افراد ۲۵ تا ۶۵ ساله باید هر ۵ سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند.

علائم

بسیاری از زنان تا زمانی که سرطان دهانه رحم به مرحله پیشرفته تری نرسد، علائم سرطان دهانه رحم، به ویژه درد را ندارند. علائم رایج عبارتند از:

 • خونریزی واژینال زمانی که پریود نیستید
 • دوره های سنگین
 • ترشحات غیر معمول واژن، گاهی اوقات با بوی بد
 • رابطه جنسی دردناک
 • درد لگن یا کمر
 • درد هنگام ادرار کردن
 • عوامل خطر سرطان دهانه رحم

نمونه گیری در منزل

عوامل خاصی شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار می دهند. این شامل:

 • سیگار کشیدن
 • اچ‌آی‌وی
 • سیستم ایمنی به خطر افتاده
 • داشتن اعضای خانواده که سرطان دهانه رحم تشخیص داده شده است
 • مادر شما در دوران بارداری از استروژن مصنوعی دی اتیل استیل‌بسترول (DES) استفاده کرده است
 • قبلاً مبتلا به پیش سرطان یا سرطان دهانه رحم تشخیص داده شده بود
 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • فعالیت جنسی در سنین پایین

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.