کاربرد واکسن گارداسیل و بهترین سن برای تزریق آن

واکسن گارداسیل

یکی از بیماری های شایع مقاربتی زگیل تناسلی یا HPV است. این بیماری درمانی ندارد و تنها می توان از آن پیشگیری کرد. تزریق واکسن بهترین راه موجود برای پیشگیری از این بیماری محسوب می شود. واکسن گارداسیل از جدیدترین واکسن های تولید شده برای پیشگیری از زگیل تناسلی می باشد. این واکسن برای پیشگیری از بیماری های خطرناکی مانند سرطان دهانه رحم یا سرطان مقعد نیز کاربرد خواهد داشت.

کاربرد و مشخصات واکسن های گارداسیل

ویروس پاپیلومای انسانی با نام اچ پی وی شناخته می شود. این ویروس بیشتر از طریق روابط جنسی امکان انتقال را دارد؛ با این حال تنها راه انتقال این ویروس از طریق آمیزش جنسی نیست. زگیل تناسلی یا HPV درمانی ندارد؛ به همین دلیل باید از ابتلا به آن جلوگیری کرد. واکسن های زیادی برای جلوگیری از این بیماری تولید شده اند. یک نمونه جدید ولی با اثر گذاری بالا، واکسن گارداسیل است.

این واکسن توسط یک شرکت دارویی آمریکایی تولید شده و تاییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا را دارد. از واکسن گارداسیل می توان برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم یا سرطان مقعد نیز بهره برد؛ ولی عمده هدف این واکسن پیشگیری از بیماری HPV است. این واکسن اچ پی وی برای انواع مشخصی از ویروس پاپیلومای انسانی مناسب تر بوده و برای این نوع ها می توان به تیپ های 6، 11، 16 و 18 اشاره کرد.

پیشگیری پاپیلومای انسانی با واکسن HPV
از واکسن اچ پی وی برای جلوگیری از زگیل تناسلی استفاده می شود

پیشگیری پاپیلومای انسانی با واکسن HPV

بهترین سن و زمان برای تزریق واکسن گارداسیل

بهترین زمان برای تزریق این واکسن پیش از شروع فعالیت جنسی است؛ از همین رو توصیه می شود واکسن گارداسیل در سنین نوجوانی تزریق شود. برای بانوان سنین 11 تا 26 سالگی بهترین سن برای تزریق این واکسن محسوب می شود. برای آقایان سنین 10 تا 21 سالگی بهترین زمان تزریق واکسن است؛ البته می توان از این واکسن در بازه سنی 9 سال تا 45 سال بهره برد.

محل مناسب تزریق و تعداد دفعات آن

واکسن اچ پی وی نوعی واکسن عضله ای است؛ بنابراین به طور معمول به بازو تزریق می شود. تزریق در سه نوبت انجام شده و در هر نوبت به میزان 5/0 میلی لیتر از واکسن گارداسیل تزریق می شود. بعد از تزریق نوبت اول، دومین تزریق دو ماه پس از آن خواهد بود. نوبت سوم تزریق 4 ماه پس از تزریق دوم یا 6 ماه پس از تزریق اول است. در مجموعه 6 ماه برای تزریق هر سه نوبت این واکسن نیاز خواهد بود.

نوجوانی سنین مناسب تزریق واکسن HPV
در سنین 9 تا 45 سالگی می توان واکسن HPV را تزریق کرد

نوجوانی سنین مناسب تزریق واکسن HPV

انواع واکسن گارداسیل و عوارض جانبی آن

در حال حاضر این واکسن در سه نوع تولید و عرضه می شود. هر نوع، تیپ های خاصی از پاپیلومای انسانی را پوشش می دهد. نوع اول یا نوع دو ظرفیتی می تواند تیپ های 16 و 18 اچ پی وی را پوشش دهد. ‌نوع دوم یا نوع چهار ظرفیتی تیپ های 6، 11، 16 و 18 را پوشش می دهد. نوع سوم و 9 ظرفیتی برای پوشش دهی تیپ های 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 تولید می شود.

عوارض خاصی پس از تزریق واکسن گارداسیل مشاهده نشده است. در بیش از 97 درصد افرادی که با تزریق این واکسن دچار عارضه شدند، عوارضی بسیار خفیف مانند خارش، تورم یا قرمزی در محل تزریق یا حالت تهوع، سرگیجه یا سردرد خفیف مشاهده شده است. در کمتر از 3 درصد افراد عوارضی مانند بیهوشی رخ داده و به همین دلیل باید تا 15 دقیقه بعد از تزریق در جای خود و زیر نظر باقی بمانید.

موارد منع مصرف واکسن های اچ پی وی

افرادی که مبتلا به آلرژی های شدید هستند، باید پیش از اقدام برای تزریق این واکسن با پزشک خود مشورت کنند. برای افرادی که در تزریق نوبت اول دچار آلرژی شده اند، ادامه روند تزریق باید با نظر پزشک متخصص باشد. برای زنان باردار یا زنان شیرده نباید از واکسن گارداسیل استفاده کرد. افرادی که به مخمر یا دیگر مواد تشکیل دهنده این واکسن حساسیت دارند، نباید تزریق را انجام دهند.

در زمان هایی که فرد به بیماری مبتلا شده باید تا بهبود بیماری صبر کند و بعد از آن به سراغ تزریق این واکسن برود. اگر واکسن دیگری تزریق شده باید با پزشک در خصوص تزریق این واکسن مشورت کرد. اگر علائم سرماخوردگی یا بیماری خفیف مانند آبریزش بینی، سرفه یا تب خفیف را مشاهده کردید، باید تا بهبود صبر کنید. بعد از بهبود می توانید برای تزریق کردن واکسن HPV اقدام کنید.

پوشش دهی انواع واکسن گارداسیل
هر نوع از واکسن HPV تیپ های خاصی از بیماری پاپیلومای انسانی را پوشش می دهد

پوشش دهی انواع واکسن گارداسیل

خرید واکسن اصل و معتبر با صرف کمترین وقت

آنی آزما مجموعه ای فعال در زمینه خدمات آزمایشگاهی و نمونه گیری است. پرسنل فعال در این مجموعه برای تزریق واکسن یا نمونه گیری به منازل یا محل کار اشخاص و بیماران مراجعه می کنند. با توجه به ثابت نبودن قیمت ارز، هزینه خرید واکسن های وارداتی ثابت نیست؛ بنابراین می توانید قیمت واکسن گارداسیل را به صورت دقیق و به روز در تماس با مشاوران آنی آزما جویا شوید.

نتیجه گیری

برای بیماری هایی مانند زگیل تناسلی درمانی وجود ندارد. بیماری هایی مانند سرطان گردن رحم یا سرطان مقعد نیز از بیماری هایی غیر قابل درمان یا با درمان هایی بسیار دشوار محسوب می شوند. بهترین راه برای مقابله با چنین بیماری هایی، پیشگیری است. از بهترین راه هایی که می توان برای پیشگیری نام برد، تزریق واکسن های تولید شده در این زمینه می باشد.

واکسن گارداسیل واکسنی جدید ولی تأیید شده توسط سازمان مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا است. این واکسن، اولین واکسن تأیید شده توسط این اداره محسوب می شود. میزان اثر بخشی آن برای جلوگیری از ویروس HPV نزدیک به 100 درصد و تأثیر آن در کاهش احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم یا سرطان مقعد نزدیک به 90 درصد خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.