روش های تشخیص سرطان پانکراس  

تشخیص بیماری با روش های گوناگون

یکی از بیماری هایی که برای تشخیص آن از روش های مختلفی استفاده می کنند سرطان پانکراس است. برای تشخیص سرطان پانکراس از روش های متفاوتی نظیر سونوگرافی، نمونه برداری و آزمایش خون بهره می گیرند. یکی از این آزمایش ها تصویربرداری از ارگان های داخلی بدن است. این تکنیک ها با استفاده از سی تی اسکن، سونوگرافی و اسکن توموگرافی انجام می شود. انجام آزمایشاتی که برای تشخیص این بیماری انجام می ‌شوند به پزشک کمک می کنند تا بیماری را تشخیص دهد و برای درمان آن روش های مختلفی را در پی بگیرد. این تکنیک ها از جمله تکنیک های به روزی هستند که جهت تشخیص این بیماری مد نظر قرار می گیرند.

تشخیص سرطان پانکراس چگونه انجام می شود

یکی از روش های تشخیص این بیماری تصویربرداری از ارگان های داخلی است. استفاده از اسکوپ جهت ایجاد تصاویر سونوگرافی یکی از روش های تشخیص بیماری سرطان پانکراس می باشد. سونوگرافی یکی دیگر از این روش هایی است که برای تشخیص بیماری استفاده می کنند. در واقع در داخل شکم با استفاده از سونوگرافی آندوسکوپی تصاویری ایجاد می کنند که با بهره گیری از آن پزشکان می توانند بیماری را تشخیص دهند.

 جهت انجام سونوگرافی آندوسکوپی از طریق یک لوله نازک انعطاف پذیر که با نام آندوسکوپ شناخته می شود تصاویری از ارگان های داخلی بدن ایجاد می شود. لوله نازک اندوسکوپی را به پایین مری و در داخل معده هدایت می کنند. این روش های متفاوت با تجویز پزشک انجام می گیرند. برداشتن نمونه بافت برای آزمایش که با نام بیوپسی شناخته می شود یکی دیگر از روش های تشخیص سرطان پانکراس است. در واقع با برداشتن بافت لوزالمعده این آزمایش انجام می گیرد.

آزمایش خون یکی از روش های تشخیص بیماری سرطان پانکراس

یکی از روش های بررسی سلامت بدن برای تشخیص و پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ ها آزمایش خون است. امروزه برای بررسی سلامتی بدن، اطلاع از وجود و یا عدم وجود بیماری از آزمایش خون کمک می گیرند. این آزمایش یکی از مهم‌ ترین راه‌ هایی است که جهت بررسی سلامت عمومی بدن و تشخیص به موقع بیماری ها انجام می‌ گیرد.  آزمایش خون یک آزمایش تشخیصی می باشد که جهت تشخیص سرطان پانکراس توسط افراد آموزش دیده انجام می شود.

 آزمایشات متفاوتی وجود دارند که از راه آزمایش خون و یا نمونه خونی انجام می شوند. با استفاده از آزمایش خون فاکتور های مختلفی مورد بررسی قرار می‌ گیرند و عملکرد اندام‌ های مختلف بدن در این آزمایش بررسی می‌ شود. با انجام آزمایش خون پزشکان متوجه می شوند که عواملی که موجب ایجاد بیماری در بدن شده اند چه می باشند. در واقع آزمایش خون یکی از روش های مختلف تشخیص بیماری های متفاوت است.

آزمایش خون برای بررسی سلامت عمومی بدن
آزمایش خون جهت تشخیص بیماری سرطان پانکراس

آزمایش خون برای بررسی سلامت عمومی بدن

نمونه برداری از بافت لوزالمعده جهت تشخیص بیماری

نمونه برداری از بافت لوزالمعده که با نام بیوپسی پانکراس شناخته می‌ شود روشی است که در آن نمونه ای از بافت پانکراس را برمی‌ دارند و برای بررسی به زیر میکروسکوپ می برند. بیوپسی یک روش جداگانه ای است که برای برداشتن پانکراس مورد استفاده قرار می‌ گیرد و با سه روش انجام می شود. بیوپسی با سوزن ظریف یکی از روش های تشخیص سرطان پانکراس است.

در این روش سلول ها از طریق سوزن نازک و بلند برداشته می شوند. در روش دیگر آزمایش بیوپسی، یک لوله نازک و بلند از طریق دهان وارد روده کوچک می شود سپس با استفاده از یک برس کوچک عملیات انجام می شود. روش بعدی لاپاراسکوپی نام دارد که برای انجام آن پزشک بر روی شکم یک برش کوچک ایجاد می‌ کند. سپس دوربین فیلمبرداری را به همراه لوله نازک برای تشخیص بیماری در آن وارد می کند.

سونوگرافی جهت تشخیص بیماری سرطان پانکراس

یکی از روش های تشخیص سرطان پانکراس سونوگرافی است. این روش آزمایش تصویربرداری تشخیص بیماری سرطان پانکراس می باشد که در آن برای ایجاد تصاویر از اندام داخلی بدن از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کنند. پزشکان با استفاده از آزمایش سونوگرافی می توانند بدون اینکه لوله و دوربین وارد بدن کنند و یا بر روی بدن برش ایجاد کنند تمام بافت های داخلی بدن را با جزئیات مشاهده نمایند.

در واقع می توان گفت یکی از بهترین روش‌ ها جهت تشخیص بیماری های مختلف روش سونوگرافی است. با استفاده از روش سونوگرافی تمام ساختار اندام های بدن مشاهده می ‌شود.  از روش سونوگرافی فقط برای تشخیص سرطان پانکراس استفاده نمی کنند. لذا برای مشاهده سایر اندام‌ های داخلی بدن جهت اطلاع از سلامت عمومی بدن هم از این روش استفاده می شود. انجام سونوگرافی به هیچ عنوان مضر نیست و یک روش ایمن محسوب می شود.

سونوگرافی یکی از روش های گوناگون تشخیص بیماری
سونوگرافی بهترین روش برای بررسی ارگان های داخلی

سونوگرافی یکی از روش های گوناگون تشخیص بیماری

روش های تشخیص و درمان بیماری سرطان پانکراس

همانطور که متوجه شدید برای تشخیص این بیماری از روش های گوناگونی استفاده می کنند که یکی از آن آندوسکوپی لوزالمعده است. این روش برای شناخت بیماری‌ های لوزالمعده انجام می شود. روش های گوناگونی برای تشخیص سرطان پانکراس وجود دارد که شامل سیتی اسکن و یا سی تی اسکن محوری که برای تشخیص مرحله پیشرفت بیمار استفاده می شود.

دیگری شامل آنژیوگرافی که نوعی عکسبرداری و رادیولوژی است. نمونه‌ برداری و آزمایش خون و آسپیراسیون، کلانژیوگرافی، اسکن ام آر آی و غیره است. روش های درمان آن شامل درمان رادیوتراپی، تارگت تراپی و جراحی و غیره می باشد. هریک از این روش ها با تشخیص پزشک انجام می شود.

روش تشخیص سرطان پانکراس
تصویر برداری از ارگان های داخلی بدن

 روش تشخیص سرطان پانکراس

 جمع بندی

روش های مختلفی برای تشخیص بیماری سرطان پانکراس وجود دارد که شامل سونوگرافی، بیوپسی، سی تی اسکن، ام ار آی، آنژیوگرافی، آزمایش خون و غیره است. آزمایش خون یکی از روش های تشخیص بیماری و بررسی سلامت بدن است. یکی از روش های تشخیص این بیماری تصویربرداری از ارگان های داخلی بدن می باشد. در این روش با استفاده از یک اسکوپ تصاویری از قسمت های مورد نظر می گیرند. روش های مختلفی جهت تشخیص این بیماری وجود دارند که با  تجویز پزشک انجام می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.