تست اومیکرون چه تفاوت هایی با تست دیگر گونه های کرونا دارد؟

نتیجه تست کرونا

ویروس کرونا در چند سال اخیر بشدت در سراسر جهان گسترش یافته است. متاسفانه در نقطه ای که گمان می رفت به درمان این ویروس دست یافته ایم، انواع جدیدی از آن بروز یافتند. یکی از جدیدترین و خطرناک ترین انواع این ویروس، اومیکرون است. اومیکرون شباهت های بسیاری به ویروس اصلی دارد، با این تفاوت که سرعت انتقال آن بسیار بالاتر می باشد. با وجود توسعه کرونا در نوع اومیکرون، این سوال پیش می آید که آیا تست اومیکرون نیز وجود دارد؟ شناسایی این ویروس در درجات ابتدایی راه مناسبی برای درمان و کنترل آن است، اما آیا روش های مرسوم برای شناسایی این نسخه مناسب هستند؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

اومیکرون، گونه ای جدید از کرونا
اومیکرون، دارای سرعت انتقال بالاتر

اومیکرون، گونه ای جدید از کرونا

برای شناسایی اومیکرون از چه تستی استفاده می شود؟

تست های مرسوم برای تشخیص ویروس کرونا، تست PCR و آنتی ژن سریع هستند. تحقیقات نشان داده اند که این دو تست برای شناسایی اومیکرون نیز کاربرد دارند. البته تست PCR همچنان دقت بالاتری داشته و توانایی تشخیص این ویروس در درجات ابتدایی و حالت بدون علائم را دارد. در این تست اومیکرون، نمونه مخاط بینی و حلق فرد بیمار جمع آوری شده و مورد بررسی قرار می گیرند. RNA ویروس موجود در نمونه به DNA تبدیل شده و توسط یک دستگاه و حرارت لازم، به میلیون ها کپی تبدیل می شود. سپس به کمک نور فلورسنت به وجود ویروس و شدت آن پی می برند.

تست آنتی ژن دقت پایین تری داشته و تنها برای مواردی که فرد دارای علائم باشد، مناسب است. عموما در این تست نمونه برداری از خون فرد صورت می گیرد. نتیجه این تست بسیار سریع تر از PCR اعلام می گردد. نمونه برداری در تست PCR حالات مختلفی دارد.

راه های پیشگیری از اومیکرون
پیشگیری بهترین درمان برای کرونا

راه های پیشگیری از اومیکرون

چه تفاوتی میان تست اومیکرون و دیگر انواع ویروس کرونا وجود دارد؟

در تست PCR از سواب های مختلفی برای نمونه برداری استفاده می شود. بهترین سواب برای شناسایی اومیکرون، سواب ناسال یا نازوفارنکس است. این سواب به انتهای مجرای بینی رفته و نمونه لازم را جمع آوری می کند. در برخی از کشورها نمونه برداری از حلق به جای این روش صورت می گیرد، اما دقت کافی را به عنوان تست اومیکرون ندارد. ابتلا به اومیکرون حتی در افرادی که هر سه دوز واکسن را تزریق کرده اند، همچنان وجود دارد. البته این افراد در صورت ابتلا به اومیکرون هیچ علائمی بروز نخواهند داد. با این حال وجود ویروس در بدن آنها می تواند برای اطرافیان خطرناک بوده و منتقل شود.

به طور کلی تفاوت خاصی میان آزمایش های اومیکرون و دیگر تست های انواع ویروس کرونا وجود ندارد. شیوه تشخیص ویروس و نتیجه گیری برای تمام آنها یکسان است. هزینه آزمایش اومیکرون نیز با دیگر انواع آن یکسان می باشد.

برای انجام تست اومیکرون باید چه کار کنیم؟

قبل از هر چیز لازم است بدانید که انجام این تست باید به تجویز پزشک و در صورت نیاز صورت گیرد. در صورتی که مدتی در قرنطینه بودید و اکنون دوران قرنطینه شما تمام شده، نیازی به انجام مجدد تست ندارید. برای انجام تست باید پس از ویزیت دکتر، به آزمایشگاه های موجود در شهر خود مراجعه کنید. آنی آزما این فرآیند را ساده تر کرده و به شما اجازه می دهد تا بدون نسخه پزشک، آزمایش را انجام دهید. بدین ترتیب شما قادر به انجام آزمایش اومیکرون در منزل خود خواهید بود.

تست اومیکرون
آزمایش اومیکرون، مشابه با آزمایش دیگر گونه ها

تست اومیکرون

در صورت مثبت بودن نتیجه تست، چه کنیم؟

انجام اعمال بعد از نتیجه گیری، کاملا به وضعیت فرد بستگی دارد. در صورتی که دارای علائم بوده و نتیجه تست اومیکرون شما مثبت است، باید به مدت 10 روز در قرنطینه خانگی بمانید. اگر واکسن کرونا را تزریق کرده باشید، این مدت کوتاه تر نیز می شود. نتیجه آزمایش اومیکرون 10 الی 30 درصد افراد بعد از درمان و قرنطینه نیز مثبت خواهد بود. در این صورت اصلا نگران نشده و به روال عادی زندگی خود ادامه دهید. ویروس کرونا تا یک ماه بعد از ابتلا همچنان در بدن قابل تشخیص است، اما این ویروس پس از 10 روز اثر خود را از دست می دهد. بدین معنا که آسیبی به بدن شخص وارد نکرده و توانایی انتقال به بدن دیگران را نیز ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارند؟

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس اومیکرون، کاهش خطر ابتلا به بیماری است. برای اینکار باید از تجمع های مشکوک به بیماری دوری کرده و موارد بهداشتی را رعایت کنید. تست اومیکرون در منزل نیز خود یک روش پیشگیری کننده به شمار می رود. به کمک این تست می توانید قبل از وخامت اوضاع به وجود ویروس پی ببرید. در این صورت به موقع قادر به درمان آن خواهید بود. همچنین راه های زیر نیز به شما در محافظت از بدنتان در مقابل ویروس اومیکرون کمک می کنند.

  • پوشیدن ماسک هایی که بینی و دهان شما را پوشش می دهند.
  • حفظ فاصله یک متری با دیگران.
  • دوری از فضاهای شلوغ و پرجمعیت.
  • تهویه هوای خانه و محل سکونت
  • شستشوی دست ها
  • تزریق واکسن و انجام تست اومیکرون در صورت داشتن علائم

انجام آزمایش اومیکرون برای چه مواردی لازم است؟

  • در صورت داشتن علائم بیماری و تجویز پزشک
  • پیش از مراجعه به محل کار، در صورت مشغول بودن در فضاهای شلوغ و حساس
  • به منظور سفر به کشورهای خارجی

چگونه نتیجه تست اومیکرون را بخوانیم؟

تست های کرونا به طور کلی نتیجه را با عبارت مثبت یا منفی اعلام می کنند. مثبت بودن نتیجه این تست به معنی بیمار بودن شما و وجود ویروس در بدن است. برای اینکه بتوانید جزئیات بیشتری از نتیجه تست و وضعیت ویروس در بدن را بدانید، باید به سراغ مقدار Ct بروید. پیشتر مقاله ای درباره مقدار Ct منتشر کردیم. هر چه میزان Ct پایین تر باشد، بارهای ویروسی بیشتری در بدن شما وجود دارند. به طور کلی Ct زیر 25 به معنای وجود درصد بالایی از ویروس در بدن است.

جمع بندی

آنی آزما پلتفرمی بی نظیر است. به کمک آن می توانید در هر کجای ایران که باشید، آزمایش های مورد نظر خود را در منزل انجام دهید. از جمله آزمایش های قابل انجام در این مجموعه می توان به تست اومیکرون اشاره کرد. برای سفارش آزمایش مورد نظر تنها باید به سایت آنی آزما مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. سپس متخصصین نزدیک ترین آزمایشگاه به محل شما، برای ارائه خدمات در منزل اعزام خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.