آزمایشات چکاپ کامل مردان

چکاپ کامل مردان

اگر برنامه منظمی از مراقبت های بهداشتی ندارید یا هرگز کلسترول خود را بررسی نکرده اید، شما تنها نیستید. آزمایش ‌های غربالگری، می ‌توانند بیماری‌ ها را در زمانی که درمان آن ‌ها آسان ‌تر است، تشخیص دهند. این تست ها می توانند جان شما را نجات دهند. در اینجا، خواهیم گفت که چکاپ مردان شامل چیست؟

چکاپ سلامت پروستات

بسیاری از مردان، برای خطرات سلامتی مرتبط با پروستات آمادگی ندارند. اما تشخیص زودهنگام، زندگی آن ها را نجات می دهد. غربالگری سرطان پروستات مهم است. شما باید با پزشک خود در مورد آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) سالانه از سن 50 سالگی صحبت کنید.

مردان در معرض خطر بالا، افرادی هستند که در یکی از بستگان درجه یک آنها (پدر، برادر یا پسر)، سرطان پروستات در سنین پایین (کمتر از سن 65 سالگی) تشخیص داده شده است و باید آزمایش را از 45 سالگی شروع کنند.

مردانی که حتی در معرض خطر بالاتری هستند، چندین خویشاوند درجه یک دارند که در سنین پایین به سرطان پروستات مبتلا شده اند و باید چکاپ مردان را از 40 سالگی جدی بگیرند. بسته به نتایج این آزمایش اولیه، ممکن است تا سن 45 سالگی به آزمایش بیشتری نیاز نباشد.

چاقی در برنامه چکاپ کامل

اما چاقی در برنامه چکاپ کامل شامل چیست؟ اضافه وزن یا چاقی می تواند به سلامت شما آسیب برساند. احتمال ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، بسیاری از سرطان ها را افزایش می دهد و می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر شود.

شاخص توده بدنی (BMI) خود را برای غربالگری چاقی محاسبه کنید. این اندازه گیری، مطابق با قد و وزن هر فرد است. اگر هنگام چکاپ مردان، متوجه شدید که اضافه وزن داشته و یا چاق هستید، با پزشک خود در مورد آنچه که می توانید برای کاهش وزن خود انجام دهید، صحبت کنید.

آزمایش چکاپ آقایان برای کلسترول بالا

کلسترول بالا می تواند منجر به حملات قلبی و بیماری های قلبی شود. از سن 35 سالگی به طور مرتب کلسترول خود را چک کنید. اگر کمتر از 35 سال داشته و دچار دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی هستید، لازم است که به پزشک خود هنگام چکاپ، آنها را بیان کنید.

آزمایش چکاپ آقایان
لیست آزمایشات چکاپ آقایان

آزمایش چکاپ آقایان

فشار خون بالا در آزمایشات

بر اساس آمارهای اخیر، در میان بزرگسالان، مبتلایان به فشار خون بالا، بسیار زیاد است، اما از آنجایی که هیچ علامتی وجود ندارد، تقریباً یک سوم از این افراد نمی ‌دانند که به آن مبتلا هستند. در واقع، هنگامی که چکاپ مردان نیز صورت نگیرد، بسیاری از افراد سال ها بدون اینکه بدانند فشار خون بالا دارند.

فشار خون بالا کنترل نشده، می تواند منجر به سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی قلبی یا نارسایی کلیه شود. از همین روست که این بیماری را به عنوان قاتل خاموش می نامند. از سویی دیگر، تنها راهی که برای تشخیص و شناسایی فشار خون بالا وجود دارد آن است که به طور دائم فشار خون خود را کنترل نمایید.

همچنین، بایستی چکاپ هورمونی مردان را درجهت حفظ سلامتی خود، جدی بگیرید و حداقل هر دو سال یکبار فشار خون خود را چک کنید. فشار خون بالا 140/90 یا بالاتر است.

بررسی سرطان روده بزرگ

سرطان کولورکتال زمانی که به موقع تشخیص داده شود، می تواند به شکل بسیار موثر درمان شود. غربالگری می تواند زندگی شما را نجات دهد. در چکاپ مردان، آزمایش سرطان کولورکتال را از سن 50 سالگی شروع کنید. پزشک می تواند به شما بگوید کدام آزمایش برای شما مناسب است. اگر سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال دارید، ممکن است نیاز به غربالگری زودتر داشته باشید.

دیابت در چکاپ مردان

دیابت می تواند خطر نابینایی، نارسایی کلیه، بیماری قلبی، اختلال عملکرد جنسی، آسیب سیستم عصبی و قطع عضو را افزایش دهد. تقریباً یک سوم از مبتلایان به دیابت نمی دانند که به آن مبتلا هستند. بیشتر بزرگسالان قبل از ابتلا به دیابت به پیش دیابت مبتلا می شوند.

انجام به موقع چکاپ مردان
چکاپ کامل مردان، راهی مؤثر در پیشگیری از بیماری‌ها

انجام به موقع چکاپ مردان

خبر خوب این است که مطالعات نشان داده است، با انجام سالانه چکاپ مردان، افراد مبتلا به پیش دیابت می توانند با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود و افزایش سطح فعالیت بدنی از ابتلا به دیابت بزرگسالان جلوگیری کنند. لازم است توجه داشته باشید که اگر فشار خون یا کلسترول بالا دارید، آزمایش دیابت بدهید.

بررسی درصد افسردگی

سلامت عاطفی شما، به اندازه سلامت جسمانی مهم است. اگر در دو هفته گذشته احساس غمگینی یا ناامیدی کرده اید یا علاقه یا لذت کمی در انجام کارها احساس نموده اید، ممکن است افسرده باشید. در این خصوص، لازم است که با پزشک مشورت نمایید.

عفونت های مقاربتی در چکاپ مردان

با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا باید از نظر HIV، سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا یا سایر بیماری های مقاربتی آزمایش شوید. همچنین، بایستی در مورد چکاپ مردان در خصوص HIV با پزشک خود صحبت کنید. در صورتی که رابطه جنسی محافظت نشده با کسی غیر از یک شریک زندگی خود داشته یا برای یک بیماری مقاربتی تحت درمان هستید، این تست برای شما ضرورت دارد.

همچنین، اگر در سال های اخیر، تزریق خون داشته و یا از داروهای تزریقی استفاده کرده اید، لازم است برای چکاپ کامل اقدام کنید. این بخش از آزمایش چکاپ آقایان، از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا ممکن است پیش از درمان کامل، به شریک زندگی شما نیز منتقل شود.

چکاپ هورمونی مردان
آزمایش چکاپ آقایان شامل چه مواردی است؟

چکاپ هورمونی مردان

آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم گشاد شدن رگ خونی است. آئورت یکی از رگ های خونی بزرگی است که خون را از قلب به بقیه بدن می برد. این بیماری، کمی شبیه برآمدگی است که بعد از 60 سالگی شایع تر است. در برنامه معمول چکاپ مردان، دیده شده است که آقایان 5 برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا هستند. این بدان معناست که مردان بالای 60 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی هستند.

چکاپ توصیه شده بر اساس سن

غربالگری ها و ایمن سازی های توصیه شده، برای مردانی است که در معرض خطر متوسط ​​ بیماری های مختلفی هستند. اینها فقط دستورالعمل هایی می باشند که ارائه ‌دهندگان مراقبت ‌های بهداشتی، بر اساس تشخیص پزشک، زمان هر آزمایش و ایمن‌ سازی آنها را برای شما تعیین می‌ کنند تا نیازهای مراقبت ‌های بهداشتی شما را به بهترین شکل برآورده کنند. بنابراین، توصیه های پزشک را در خصوص چکاپ مردان جدی گرفته و آن ها را دنبال کنید؛ به ویژه اگر بالای 45 سال سن دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.