آزمایش چکاپ آقایان و ضرورت غربالگری سلامت

آزمایش چکاپ آقایان

برای هر انسانی در حین افزایش سن، اولویت قرار دادن سلامت و مراقبت از آن، اهمیت به سزایی دارد. تا حدودی همچون یک خودرو که نیاز به معاینه فنی در فواصل زمانی معین دارد، آزمایش هایی که مرتبا صورت پذیرد، از بهترین راه ها برای رصد کردن وضع سلامت و آشکار ساختن شرایط پزشکی فرد است؛ به این ترتیب، علائم بیماری های احتمالی در همان مراحل اولیه تشخیص داده می شوند و درمان، در اسرع وقت آغاز می پذیرد. آزمایش های لازم برای مرد و زن، تفاوت هایی با هم دارد. در مطلب حاضر، به آزمایش چکاپ آقایان می پردازیم.

ویژگی های آزمایش چکاپ آقایان

غربال گری سلامت به شما اطلاعات، توصیه های شخصی و پشتیبانی ای را می دهد که نیاز دارید تا از طریق آن، سلامت خود را تحت کنترل در آورید و آن را بهبود ببخشید. آزمایش های چکاپی که به طور منظم انجام می شود، به افرادی که نوعا سالم به حساب می آیند، در ردیابی شرایط نامحسوس و ناهنجاری ها، یاری می رساند. این آزمایش ها همچنین می توانند مخاطراتی که در مسائل مربوط به سلامتی در پیش دارید را تخمین بزنند و تدابیر پیش گیرانه ای را به شما پیشنهاد بدهند.

یک آزمایش چکاپ آقايان کامل و فراگیر، تاریخچه خانوادگی، تاریخچه پزشکی و هر عامل مخاطره آمیزی که به شما مربوط باشد را مد نظر قرار خواهد داد؛ مانند خطرات بیماری های قلبی عروقی که در مردان بالای چهل سال بسیار محتمل است.

چکاپ کلی شامل بررسی عوامل مربوط به سبک زندگی مانند وزن، بی ام آی و سطوح فعالیت شما می شود. پزشک شما قادر خواهد بود با فراهم آوردن توصیه های تخصصی برای بهبود سلامتتان و با توجه به نتایج آزمایش ها، گزارشی بر مبنای ویژگی های شخصی خودتان را با شما در میان بگذارد. همچنین در صورت نیاز، با توجه به آنچه که آزمایش چکاپ آقایان نشان داده، می تواند شما را به آزمایش های بیشتر ارجاع بدهد.

غربالگری سلامت
کمک غربالگری سلامت به بهبود سلامتی

غربالگری سلامت

آزمايش چکاپ آقايان شامل چه مواردی می شود؟

در حالی که بسیاری از اجزای آزمایش چکاپ برای هم مرد و هم زن به کار برده می شود، طیفی از وضعیت ها و مشکلات وجود دارد که تنها مختص آقایان است که به عنوان مثال، می توان از سرطان بیضه و سرطان پروستات نام برد. همچنین ممکن است نگرانی هایی بابت شرایط اورولوژیکال دیگری مانند بد کارکردی های نعوظی و مشکلات کلیوی داشته باشید. تمام این موارد را آزمایش چکاپ آقایان پوشش می دهد.

یک مرحله مهم در آزمایش چکاپ آقایان

تست خون عامل مهمی در ارزیابی سلامت کلی شما محسوب می شود. ناهنجاری های موجود در خون شما، نمایان گر مشکلات نامحسوسی همچون کم خونی، کمبود ویتامین، مشکلات قلبی و سرطان است.

همچنین بررسی جزئی نگرانه خون شما می تواند به تشخیص دیابت، عدم تعادل هورمونی و موارد بسیار دیگر کمک کند. برای مردان، به طور خاص، تست پی اس ای (PSA blood test) یک راه موثر در نمایان کردن وجود سرطان پروستات است.

شمارش کامل خون یا هموگرام، اجزای متعدد تشکیل دهنده خون مانند گلبول های قرمز و سفید و پلاکت ها را اندازه گیری می کند. به عنوان بخشی از آزمایش چکاپ آقایان، پزشک می تواند با گرفتن نمونه خون شما وضعیت عملکرد تیروئید، کبد و کلیه را بررسی کند.

تست خون
تست خون به عنوان بخشی از آزمایش چکاپ آقایان

تست خون

چه زمانی آقایان باید آزمایش چکاپ آقایان را آغاز کنند؟

البته که این آزمایش را می توان در سنین مختلف انجام داد. انجام آن به طور منظم معمولا برای مردان چهل سال به بالا توصیه می شود. آزمایش چکاپ به آقایان کمک می کند تا متوجه بشوند که آیا در معرض برخی مسائل سلامتی مثل مشکلات قلبی، دیابت، مشکلات کلیوی و سکته هستند یا نه. دکتر شما، با توجه به نتایج آزمایش چکاپ آقایان، با شما راجع به چگونگی کاهش احتمال ابتلا به این بیماری ها گفت و گو و شما را راهنمایی خواهد کرد.

هر چند مدت یکبار به آزمایش چکاپ آقایان نیاز است؟

این مسئله بستگی زیادی به سن دارد. هر چه سن شما کمتر باشد، نیاز کمتری به مداخله پزشکی در وضعیت خود دارید؛ هر چند که اگر قصد دارید سلامت خود را در بهترین شرایط حفظ کنید، در هر سنی که باشید، ممکن است بخواهید آزمایش چکاپ را در فواصل زمانی نزدیک تری انجام بدهید.

انواع آزمايش چکاپ آقايان

بسته به سن و سلامت عمومی شما، آزمایش چکاپ آقایان، یک ارزیابی کارآمد برای فهمیدن میزان سلامتی شما و کمک به تشخیص طیفی از وضعیت های مربوط به سلامت شما است. انواع آزمایش چکاپ وجود دارد که عبارت اند از: غربالگری سرطان پروستات، غربالگری کلسترول و بیماری قلبی، غربالگری دیابت و معاینه سبک زندگی و ارزیابی سلامت فیزیکی عمومی.

  1. تست غربالگری، روش پیشگیرانه مناسبی در برابر گسترش دیابت در مراحل اولیه آن است. این تست به صورت تست خون و برای اندازه گیری میزان قند خون انجام می شود.
  2. اگر مردی هستید که بالای چهل سال دارید، توصیه شده است که آزمایش های چکاپ مربوط به مسائل عروقی را به طور منظم انجام دهید تا بر عوامل مخاطره آمیز قلبی عروقی خود نظارت داشته باشید؛ به این ترتیب می توانید با آزمايش چکاپ آقایان از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کنید.
  3. غربالگری سلامت کامل آقایان اغلب شامل تست پی اس ای و معاینه بیضه می شود. تست پی اس ای می تواند سرطان پروستات را در مراحل اولیه آن تشخیص بدهد. این تست در واقع تست خونی است که میزان آنتی ژن ویژه پروستات در خون را ارزیابی می کند. تکرر و دفع دشوار و همراه با زور ادرار از علائمی است که می تواند شما را به سوی تست پی اس ای سوق بدهد. غربالگری سرطان پروستات به طور منظم، برای مردان بالای پنجاه سال توصیه می شود.
تست پی اس ای
تست پی اس ای برای تشخیص وضعیت پروستات

تست پی اس ای

نتیجه گیری

آزمایش چکاپ آقایان می تواند در تشخیص زود هنگام بسیاری از وضعیت های پزشکی و بیماری ها یاری رسان باشد. آنی آزما، امکان انجام این آزمایش ها را در منزل، برای شما فراهم کرده است. شما می توانید از طریق وبسایت آنی آزما، اقدام به درخواست آزمایش مورد نظر خود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.