انواع آزمایش خون برای تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها

معرفي آزمايش هاي خون اصلي و مهم

آزمایش خون رایج ترین نوع آزمایش بالینی در نظر گرفته می شود. خون، مایع بیوشیمیایی بوده كه در کل اندام های بدن جریان دارد و قادر است اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت سیستم های بدن ارائه دهد. بنابراین، انواع آزمایش خون بهترین راه برای تشخیص سلامت انسان است. با این حال، اگر شما جزو گروهی هستید که فقط زمانی که پزشک تجويز می‌کند، آزمايش خون مي دهيد، بدانید که بدن ما همیشه علائم واضحی از بيماري نشان نمی‌دهد. با‌در نظر گرفتن این موضوع، ما در آزمایشگاه آني آزما، انواع آزمایش ‌های خون را معرفي کرده ‌ایم که باید در مورد آن ها بدانید.

تشخيص انواع بيماري ها با آزمايش خون
با انواع آزمایش خون آشنا شوید

تشخيص انواع بيماري ها با آزمايش خون

آشنايي با انواع اصلي آزمايش خون

انواع مختلفی از آزمایش خون وجود دارد که هر کدام داراي روش هاي مختلف و برای اهداف متفاوتی انجام می شوند. در زیر انواع آزمایش خون را شرح می دهیم:

  • امكان شمارش سلول هاي خوني

یکی از درخواستی ترین آزمایش ها، شمارش کامل خون است. تفسير آزمايش خون، اطلاعات مهمی در مورد انواع و تعداد سلول های خون، به ویژه گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها ارائه می دهد. این آزمایش برای کمک به تشخیص و نظارت بر بیماری هایی مانند کم خونی، سرطان خون، عفونت و التهاب و مشکلات ایمنی است.

  • تشخيص آسان ديابت با آزمايش قند خون

آزمایش قند خون، سطح گلوکز را در خون فرد تعیین می کند که میزان آن بر سلامت و عملکرد همه اندام های داخلی تأثیر می گذارد. انجام چنین مطالعه ای برای افراد مبتلا به دیابت و همچنین کسانی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، توصیه می شود.

  • آزمایش خون برای هورمون ها

اين آزمايش يكي از انواع آزمايش خون برای هورمون ها است كه توسط متخصص برای تعیین وضعیت و عملکرد صحیح بسیاری از سیستم های بدن بیمار تجویز می شود. هورمون ها مواد فعال بیولوژیکی هستند که تمام فرآیند های مهم بیوشیمیایی مانند رشد، تولید مثل، متابولیسم و ​​غیره را تنظیم می کنند. تغییر در تعادل هورمونی نشان دهنده فرآیندهای پاتولوژیک است که منجر به ايجاد بیماری های مختلف می شود. به عنوان یک قاعده، مطالعات هورمونی برای تشخیص اختلالات مشکوک در اندام های داخلی و بیماری هایی مانند غده تیروئید، جوش های زياد در بدن، پوکی استخوان و غيره توصیه می شود.

  • محبوب ترين آزمايش خون: آزمایش بارداري يا hCG

آزمایش خونhCG  محبوب ترین آزمايش در بین زنان امروزی است. آزمايش HCG اين امکان را می دهد که به سرعت و به دقت وجود حاملگی را در بیمار در اولین تاریخ ممکن مشخص کنید. HCG هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی است که توسط کوریون جنین تولید می شود. سطح این هورمون در خون نشان دهنده شروع بارداری یا عدم وجود آن است.

انجام انواع آزمايش خون در آزمايشگاه
انواع آزمایش‌ خون و نتایج آن

انجام انواع آزمايش خون در آزمايشگاه

  • تشخيص علائم ايدز با آزمايش HIV

این نوع آزمایش خون نشان می دهد که آیا فرد مبتلا به ایدز است یا خیر. آزمایش  HIV مشخص می کند که آیا ویروسی وجود دارد که باعث ایدز يا همان سندرم نقص ایمنی اکتسابی شود يا خير. ایدز پیشرفته ترین مرحله عفونت HIV است. سه نوع آزمایش برای تشخیص عفونتHIV  وجود دارد كه شامل آزمایش آنتی بادی،  آزمایش آنتی ژن و آزمایش اسید نوکلئیک است.

  • اندازه‌گیری میزان تری گلیسیرید با آزمايش خون

آزمایش تری گلیسیرید یکی دیگر از انواع آزمایش خون درخواستی است. تري گليسيريد رایج ترین نوع چربی در بدن شماست. آن ها از غذاها، به ویژه کره، روغن ها و سایر چربی هایی که می خورید به دست می آیند. داشتن سطح بالایی از تری گلیسیرید می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد، زیرا پلاک های چربی می توانند مانند کلسترول روی دیواره داخلی رگ ها تشکیل شوند.

چكاپ ساليانه براي سلامت بدن
انواع آزمایش خون و نتایج حاصل از آن

چكاپ ساليانه براي سلامت بدن

  • آزمايش اوره و کراتینین: معیار عملکرد نرمال کلیه ها

آزمایش خون براي تعيين ميزان اوره و کراتینین بهترین راه برای ارزیابی عملکرد کلیه است. اوره و کراتینین موادی هستند که در جریان خون یافت می شوند، بنابراین می توان آن ها را از طریق انواع آزمایش خون اندازه گیری کرد. میزان بالاي این مواد نشان دهنده اختلال عملکرد کلیه است. هنگامی که کلیه های ما شروع به عملکرد نادرست می کنند، غلظت اوره و کراتینین در جریان خون افزایش می یابد. بنابراین از طریق این آزمايش می توان مشکلات این قسمت از بدن را شناسایی کرد.

  • تعیین حد نرمال کلسترول با آزمايش کلسترول

این آزمایش خون كامل برای اندازه گیری سطح کلسترول و انواع آن در جریان خون، یعنی  HDL، LDL  و تری گلیسیرید استفاده می شود. کلسترول توسط کبد تولید می شود و در بسیاری از فرآیند های حیاتی ما نقش دارد. کلسترول بیش از حد در خون توسط پزشکان به عنوان نشانه ای از ابتلا به بیماری قلبی عروقی در نظر گرفته می شود.

آشنايي با انواع آزمايش هاي خون
انواع آزمایش خون را بشناسید

آشنايي با انواع آزمايش هاي خون

  • آزمایش TSH یا هورمورن محرک تیروئید

عملکرد تیروئید با آزمایش خون كامل  TSHيا همان هورمون محرک تیروئید بررسی می شود. اختلال در سطح هورمون می تواند نشانه بیماری غده تیروئید باشد، به ویژه کم کاری يا پرکاری تیروئید. در صورت وجود اختلال در سطح  TSH، انواع آزمایش‌ خون ديگر مانند T3 و T4  برای شناسایی علل اختلال عملکرد تیروئید توصیه می ‌شود. T3  و T4  يا آزمايشات هورمون تیروئید، آزمایش هایی برای تشخیص بیماری های خود ایمنی هستند که باعث گریوز (پرکاری تیروئید) و تیروئیدیت هاشیموتو (کم کاری تیروئید) می شوند.

آگاهي از ليست آزمايش هاي چكاپ كامل مردان
انواع آزمایش خون برای تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها

آگاهي از ليست آزمايش هاي چكاپ كامل مردان

سخن پاياني

با آگاهي از انواع آزمایش خون، در نظر داشته باشید که همه آزمایش ‌ها باید توسط دکتری که آن ها را تجویز کرده است، همراه با علائم و سابقه پزشکی و سایر آزمایش ‌ها تفسیر شود. انواع مختلف آزمایش خون تنها درصدی از آزمایش‌ هایی است که وجود دارد و برای تشخیص بیماری ‌های مختلف استفاده می ‌شود. این نوع آزمایشات خونی که به آن ها اشاره کرده ایم را می توان در زمان معاینه از پزشک درخواست كرد.

بنابراین، مهم است که معاینات و مراقبت هاي لازم را انجام دهيد تا از بروز بیماری ها جلوگیری كنيد. در پايان، اگر به یک آزمایشگاه آنلاين قابل اعتماد نیاز دارید، با ما تماس بگیرید! آزمایشگاه آني آزما این آزمایش ها و موارد دیگر را در منزل بیمار انجام داده و نتایج انواع آزمايش خون را به صورت آنلاين در دسترس قرار می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.