جوابدهی تست pcr فوری به همراه مراحل انجام

بهترین زمان برای انجام تست کرونا

تست pcr فوری برای تعیین وجود کرونا در بدن اشخاص صورت می گیرد. واژه pcr مخفف عبارت Polymerase Chain Reaction است که اگر به پزشک مراجعه کنید، دکتر در نسخه شما می نویسد تا در مواقعی که به کرونا مبتلا شده اید، تشخیص داده شود. آزمایش pcr با استفاده از یک سواب، مایع مخاطی را از انتها گلو با بینی نمونه برداری خواهد کرد. سپس برای  تشخیص وجود کرونا یا عدم وجود آن، مایع را در آزمایشگاه بررسی می کنند. اگر قصد دارید که اطلاعات بیشتری راجبه این تست دریافت کنید، در ادامه مطلب ما را همراهی نمایید.

تست pcr فوری با آنی آزما
نمونه ای از وسایل تست کرونا

تست pcr فوری با آنی آزما

تست pcr چیست؟

آزمایش pcr یک نوع واکنش زنجیره‌ ای پلیمراز است که با استفاده از آن توالی کوتاهی از DNA مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین این نوع آزمایش برای باز ساخت قسمت های مشخصی از DNA به کار می رود. آزمایش pcr در داخل یک نوع لوله‌ آزمایشگاهی صورت می گیرد و فقط چند ساعت لازم دارد تا نتیجه نهایی را نشان دهد.

این آزمایش در علم پزشکی، امروزه برای تشخیص کرونا مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که آزمایش pcr به عنوان آزمایش NAAT، تست تشخیصی و واکنش زنجیره‌ای پلیمراز هم شناخته شده است. این روزها تست pcr افزایش پیدا کرده؛ زیرا کرونا به یک بیماری همه گیر تبدیل شده است.

مراحل انجام آزمایش PCR

معمولا آزمایش pcr باید توسط دکتر متخصص انجام شود و مراحل خاص خود را دارد. این آزمایش را در ۳ مرحله انجام می دهند که شامل مراحل زیر است:

 • مرحله تقلیب: در مرحله اول از این آزمایش، مولکول‌ های دو رشته‌ ای در DNA با استفاده از حرارت فوق العاده زیاد یعنی 94 درجه سانتی گراد از یکدیگر جدا می شوند. در نهایت این دو رشته به مولکول‌ های تک رشته‌ ای تجزیه می گردند.
 • مرحله پیوند زنی: در مرحله دوم از تست pcr فوری، دما را کاهش می دهند تا پرایمر‌ها قادر باشند به مولکول‌ های تک رشته‌ ای پیوند داده شوند. درجه حرارت مناسب برای این مرحله از آزمایش، باید در بازه 30 تا 72 درجه سانتی گراد قرار بگیرد.
 • مرحله توسعه: در مرحله سوم از این آزمایش، آنزیم Taq پلیمراز DNA، پرایمرها را بر روی DNA تک رشته‌ ای ادامه می دهد. در نهایت DNA دو رشته ای جدید تولید می شود. درجه حرارت مناسب در این مرحله از آزمایش تقریبا 72 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود.
تست pcr سریع در آزمایشگاه
تست کرونا برای افراد بالای 60 سال

تست pcr سریع در آزمایشگاه

چه کسانی باید آزمایش PCR کرونا را انجام دهند؟

تست pcr فوری در واقع برای افرادی مناسب است که علائم خاص را در بدن خود مشاهده کنند. در صورتی که پزشک هر یک از این علائم را مشاهده کند، برای بیمار آزمایش مورد نظر را تجویز می نماید. برخی از علائم مهمی که نشان می دهد شما به این تست نیاز دارید، عبارت است از:

 • وجود تب و لرز
 • سرفه
 • اختلال در نفس کشیدن و مبتلا شدن به تنگی نفس
 • خستگی و بی حالی
 • بدن در یا درد موجود در عضلات
 • سردرد
 • از بین رفتن حس بویایی یا چشایی
 • سرفه های مکرر
 • آبریزش بینی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال

 هدف از انجام تست pcr فوری

آزمایش pcr کرونا برای تشخیص ویروس کرونا SARS-CoV-2 یا کووید ۱۹ موجود در بدن صورت می گیرد. با استفاده از این تست، ماده ژنتیکی موجود در ویروس کووید ۱۹ که RNA نام دارد، در نمونه‌ های دستگاه تنفسی مثل بینی و حلق تشخیص داده می شود. با‌توجه به نتایج نهایی این آزمایش می‌ توان اطلاعات کامل و جامعی از تعداد ویروس های کووید ۱۹ موجود در نمونه‌ های تهیه شده از بیمار تهیه کرد. با توجه به این نتایج می توان عفونت فعال کووید ۱۹را تشخیص داد.

در نهایت با استفاده از مراحل آزمایشگاهی و انجام تست pcr فوری می توان شدت بیماری کرونا در بدن بیمار را مشخص کرد. همچنین، با توجه به اینکه ویروس کووید ۱۹ با سرعت بالا و به آسانی در بین اشخاص منتقل می شود، انجام این تست و تشخیص به موقع آلودگی فرد، نقش بسیار مهمی در پیشگیری از انتشار ویروس در بین افراد موجود در جامعه دارد.

پاسخ دهی فوری با تست کرونا
نحوه گرفتن صحیح تست کرونا

پاسخ دهی فوری با تست کرونا

چگونه باید برای آزمایش pcr درخواست داد؟

زمانی که با یکی از نشانه های ابتلا به بیماری تنفسی کرونا مانند سرفه خشک، تب بالا، سردرد، بدن درد و تنگی نفس و غیره مواجه شدید، باید این آزمایش را انجام دهید. تصمیم‌‌گیری در زمینه انجام تست pcr فوری با توجه به وضعیت اپیدمیولوژیک جامعه، علائم بالینی فرد و علائم بیماری کرونا انجام می شود. بهترین زمان برای انجام آزمایش pcr و نمونه گیری از انتها بینی و حلق از زمان شروع نشانه های بیماری تا ۸ روز بعد از آن است.

بعد از یک هفته از شروع نشانه های بیماری کرونا، ویروس به طرف مناطق تحتانی دستگاه تنفس وارد می شود و کم کم تعداد ویروس در قسمت های تنفسی مانند حلق و بینی کاهش پیدا می کند. در این مواقع نمونه‌ های که از قسمت های تحتانی تنفسی تهیه شده اند، در تست pcr فوری مثبت می شود.

در‌صورتی که نمی توانید به آزمایشگاه مراجعه کنید، فقط با چند تا کلیک قادر خواهید بود که آزمایشگاه را در خانه یا محل کار خود داشته باشید. در این صورت بدون صرف هزینه و وقت اضافی، می توانید آزمایش مورد نظر خود را انجام دهید. همکاران آنی آزما بعد از ثبت درخواست شما به منزل یا محل کارتان مراجعه می کنند. در این مواقع نسخه شما را بررسی می نمایند و نمونه شما به مراکز معتبر ارسال می گردد. همچنین شما می توانید از تست pcr رایگان در این آزمایشگاه بهره مند شوید.

سخن پایانی

تست pcr فوری جزو پرمصرف ترین آزمایش هایی است که امروزه انجام می شود. در دنیای امروز، اکثر افراد به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند، در این مواقع با استفاده از تست pcr کرونا می توانید از وجود ویروس یا عدم وجود آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که هر یک از علايم ویروس کرونا را در بدن خود مشاهده کردید، در کم ترین زمان به پزشک متخصص مراجعه کنید تا آزمایش مورد نظر را برای شما تجویز کند. این آزمایش از مایع مخاطی موجود در حلق و بینی نمونه برداری کرده که نتایج دقیقی را نشان می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.