چرا لازم است آزمایش HPV را انجام دهیم?

آیا زوجین می دانند که برخی از بیماری های آلت تناسلی از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند؟ متاسفانه عدم آگاهی برخی از همسران در این زمینه، باعث می شود که همسر خود را به راحتی به بیماری خود مبتلا کنند. ویروس پاپیلوما (HPV ) از جمله همین بیماری ها است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. این بیماری به صورت زگیل هایی بر روی آلت تناسلی بروز می کند. لازم است بدانید که عدم درمان این قبیل بیمارها نه تنها بر روی قدرت باروری فرد تاثیر گذاشته بلکه همسر را نیز مبتلا می کند. در این مقاله کارشناسان ما در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما سعی بر این دارند اطلاعات کامل در مورد این بیماری در اختیار شما قرار دهد به این امید که آگاه سازی انجام گرفته و از شیوع بیشتر ای ن بیماری ها جلوگیری شود.

آزمایش HPV در زنان و مردان: آزمایش hpv (پاپیلوما) برای بررسی و سنجش نوعی ویروس استفاده می شود که شایع ترین عفونتی است که از راه جنسی (STI) انتقال می‌یابد. این ویروس ممکن است در افراد وفادار به همسرشان هم دیده شود. ویروس پاپیلوما بیشتر از 40 نوع دارد که می‌توانند بر دستگاه تناسلی خانم‌ها و آقایان تأثیرگذار باشد و ممکن است دهان و گلو را هم درگیر کند، برخی از انواع این ویروس ممکن است به حدی خطرناک و مهلک پیش بروند که ادامۀ زندگی را برای شخص مشکل سازند.

از این رو انجام آزمایش hpv و تشخیص ویروس برای انجام کارهای درمانی و جلوگیری از آسیب بیشتر بسیار اهمیت دارد.

ویروس پاپیلوما یا اچ پی وی منجر به مشکلات جدی سلامت، از قبیل زگیل‌های تناسلی و برخی سرطان‌های خاص می‌شود. البته در اکثرموارد این ویروس پیش از اینکه باعث بروز مشکلاتی شود برطرف شده تا جایی که حتی فرد مبتلا از وجود چنین ویروسی در بدن خود مطلع نمی‌شوند.

با اینکه پاپیلوما یا اچ پی وی نیز مانند اچ آی وی HIV از راه تماس جنسی منتقل می‌شود اما این ویروس مثل هرپس یا اچ آی وی HIV که منجر به بیماری ایدز می‌شوند نیست، علائم این دو ویروس متفاوت بوده و مشکلاتی را که برای سلامتی ایجاد می‌کند متفاوت است.

از آزمایش hpv برای تشخیص افتراقی این بیماری از سایر بیماری های ویروسی استفاده می شود زیرا روش درمان این ویروس با ویروس های ذکر شده متفاوت می باشد.در ادامه توضیحات کاملی در مورد آزمایش HPV در زنان و مردان داده می شود .

 آزمایش HPV(ویروس اچ پی وی ) در زنان و مردان

چه‌ افرادی باید آزمایش hpv  بدهند؟

از آنجا که اصلی ترین راه انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی می باشد، همه افرادی که رابطه جنسی دارند و یا قبلا داشته‌اند امکان ابتلا به ویروس پاپیلوما را دارند و باید آزمایش hpv را بدهند. پاپیلوما به قدری شایع است که می‌توان گفت تقریباً همۀ خانم‌ها و آقایانی که از لحاظ جنسی فعال هستند در مقطعی از زندگی خود بالاخره به این ویروس مبتلا می‌شوند. حتی افرادی که در طول زندگی خود فقط با یک نفر رابطه جنسی دارند نیز ممکن است به این ویروس مبتلا شوند. آزمایش HPV در زنان و مردان

راه انتقال اچ پی وی HPV یا پاپیلوما از طریق تماس جنسی، آن هم اکثرا در طی تماس جنسی واژینال و مقعدی می‌باشد. این ویروس می‌تواند از راه تماس جنسی دهانی نیز منتقل ‌شود. حتی در افرادی که رابطه جنسی نرمال دارند و یا در هم‌جنس‌گرایان هم قابل انتقال است، حتی ممکن است طرف مقابل هم هیچ گونه علائمی نداشته باشد و فقط ناقل باشد. برای تشخیص ناقل بودن یا حتی در مواردی که علائم بالینی نیز در فرد وجود دارد، حتما از آزمایش hpv استفاده می شود.

در اکثر مواقع افراد مبتلا خودشان نمی‌دانند که مبتلا به این ویروس هستند و یا ممکن است ناقل این ویروس به طرف مقابل باشند. حتی یک فرد ممکن است سال‌ها پس از داشتن رابطه با فرد مبتلا، این ویروس را داشته باشد.

علاوه بر این یک فرد ممکن است بیش از یک نوع ویروس بگیرد. حتی در مواردی نادر خانم بارداری که مبتلا به این ویروس است ممکن است در حین زایمان این ویروس را به فرزند خود منتقل کند. بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا هستند هیچ علائمی ندارند و با مشکلی هم مواجه نمی‌شوند اما در برخی از موارد عفونت‌های اچ پی وی HPV ممکن است باعث بروز مشکلات جدی برای سلامت شوند که این مشکلات عبارتند از:

 زگیل‌های تناسلی

در انواع زگیل‌های تناسلی و تقریباً در تمام موارد سرطان دهانۀ رحم، پای ویروس اچ پی وی HPV در میان است! همچنین برخی از زیرمجموعه‌های خاص سرطان‌های واژن، فرج، آلت، مقعد و حلق هم از طریق این ویروس ایجاد می‌شوند.

به دلیل خطرناک بودن این شرایط برای فرد، توصیه می شود در صورتی که به بیماری پاپیلوما شک دارید، حتما یک بار آزمایش hpv را بدهید. همکاران ما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما می توانند این آزمایش را در محل کار یا در منزل شخصی شما نمونه برداری کرده و جواب آزمایش را نیز به صورت غیر حضوری تحویل دهند.

 آزمایش HPV(ویروس اچ پی وی ) در زنان و مردان

علائم و نشانه‌های بیماری‌های ناشی از پاپیلوما که در صورت وجود باید آزمایش hpv  داد

در صورت وجود هر یک از علائم زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کرده و از آزمایش hpv  استفاده نمایید. شکل ظاهری زگیل‌های تناسلی به ‌صورت یک برآمدگی کوچک یا دسته‌ای از برآمدگی‌هاست که در ناحیۀ تناسلی دیده می‌شوند. این زگیل‌ها شکل‌های مختلفی دارند و می‌توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا تخت و یا به شکل گل کلم باشند.

این زگیل‌ها می‌توانند چند هفته یا حتی چند ماه بعد از تماس جنسی با فرد آلوده ظاهر شوند، حتی ممکن است آن فرد هیچ علائمی از زگیل تناسلی نداشته باشد. اگر این زگیل‌ها درمان نشوند ممکن است برطرف شوند، بدون تغییر باقی بمانند و یا بزرگ و زیاد شوند.

سرطان دهانۀ رحم به طور معمول تا مرحلۀ پیشرفته هیچ علائمی ندارد. به همین دلیل هم هست که توصیه می‌شود خانم‌ها مرتب برای سرطان دهانه رحم غربالگری شوند. با انجام تست‌های غربالگری نشانه‌های زودهنگام بیماری نمایان شده و به این ترتیب پیش از اینکه به سرطان تبدیل شوند زودتر درمان می‌شوند.

سایر سرطان‌های ناشی از ویروس پاپیلوما یا HPV تا زمان رسیدن به مرحلۀ پیشرفته، هیچگونه علائمی ندارند و درمان آن‌ها مشکل است. سرطان‌هایی از قبیل سرطان فرج، واژن، آلت، مقعد. آر آر پی (RRP) هم به وضعیتی گفته می‌شوند که در آن زگیل‌ها در گلو رشد می‌کنند و ممکن است در کودکان و یا بزرکسالان رخ دهد. رشد زگیل‌ها در گلو باعث مسدود شدن مجرای هوا شده و باعث خرخر و اختلال در تنفس می‌شود.

چنانچه ویروس پاپیلوما مقاوم باشد و از بین نرود، ممکن است سلول‌های نرمال را به غیرنرمال بدل کند و این تغییرات سلولی به این صورت است که در اکثر موارد شما متوجه آن نمی‌شوید.

زگیل‌ها ممکن است چند ماه پس از ابتلا ظاهر شوند. پیشرفت سرطان هم در اکثر موارد سال‌ها یا حتی دهه‌ها بعد از ابتلا، زمان می‌برد. به دلیل همین نهفتگی ویروس، امکان ناقل بودن شما افزایش می یابد و انجام دوره ای آزمایش hpv می تواند در ممانعت از ابتلا شریک جنسی شما بسیار موثر باشد.

متأسفانه هنوز روشی قطعی برای پی بردن به این که کدام افراد مبتلا به این ویروس، گرفتار سرطان یا دیگر مشکلات می‌شوند، وجود ندارد. اما به طور کلی می‌توان گفت افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند توانشان برای جنگیدن با این ویروس‌ها و رهایی از مشکلات ناشی از آن کمتر است. برای مثال افرادی که مبتلا به ایدز هستند دراین دسته قرار می‌گیرند.

اهمیت آزمایش hpv در خانم‌های باردار و نوزادان

خانم‌های باردار هم ممکن است به این عفونت ویروسی مبتلا شوند. این عفونت‌ها معمولا باعث بروز مشکلی نمی‌شوند اما گاهی باعث می‌شوند زگیل‌های تناسلی در دوره بارداری رشد کنند. در موارد نادری خانم‌هایی که در مراحل آخر بارداری به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند، ممکن است در گلوی نوزادشان هم زگیل رشد کند و به RRP مبتلا شوند.

در دوران بارداری هم امکان تغییرات سلولی ناشی از HPV در دهانۀ رحم وجود دارد که این تغییرات تنها در غربالگری‌های منظم دوره‌ای برای سرطان دهانۀ رحم قابل تشخیص هستند. از این رو همه خانم‌ها حتی خانم‌های باردار نیز باید به صورت دوره‌ای آزمایش hpv را انجام دهند.

آزمایش hpv  برای کمک به غربالگری سرطان دهانۀ رحم در خانم‌ها وجود دارد . برای خانم‌ها دو واکسن سرواریکس و گارداسیل برای محافظت از ابتلا به سرطان دهانۀ رحم وجود دارد. واکسن گارادسیل برای پسران و مردان هم برای محافظت از اغلب زگیل‌های تناسلی و سرطان‌ها استفاده می‌شود.

تاثیر  آزمایش hpv در پیشگیری از ابتلا به ویروس پاپیلوما

از طریق آزمایش hpv چند راه برای کاهش شانس ابتلا به این ویروس وجود دارد:

برای دختران و پسران 11 یا 12 ساله واکسن‌های HPV توصیه می‌گردد. این واکسن‌ها زنان و مردان را در برابر انواع شایع این ویروس که باعث بیماری و سرطان می‌شوند محافظت می‌کند. این واکسن‌ها ایمن و مرثر بوده و برای ایمنی افراد در این سنین از مردان و زنان مسن‌تر بهتر است.

برای دختران و زنان 2 واکسن سرواریکس و گارداسیل برای محافظت از ابتلا به سرطان دهانۀ رحم تجویز می‌شود. که گارداسیل از ابتلا به زگیل تناسلی و سرطان‌های مقعد، واژن و فرج جلوگیری می‌کند و برای دختران 11 و 12 ساله و خانم‌های 13 تا 26 ساله‌ای که پیش از این واکسن نزده‌اند توصیه می‌گردد.

گارداسیل همچنین برای پسران 11 و 12 ساله و آقایان 13 تا 21 ساله‌ای که قبلاً واکسن نزده‌اند مناسب است و آقایان 22 تا 26 ساله هم می‌توانند این واکسن را بزنند.

 آزمایش HPV(ویروس اچ پی وی ) در زنان

یکی دیگر از روش‌های کاهش دادن خطر ابتلا به ویروس پاپیلوما و بیماری‌های ناشی از آن استفاده از کاندوم است. اما ویروس HPVممکن است نواحی پوشیده نشده با کاندوم را نیز آلوده کند بنابراین کاندوم به طور کامل نمی‌تواند از افراد در برابر این ویروس محافظت کند.

بهترین روش برای محافظت در برابر این ویروس این است که با یک نفر رابطه‌ای وفادارانه برقرار کنید و پرهیز از داشتن شرکای جنسی متعدد است. البته در مواردی افرادی که تنها یک شریک جنسی دارند نیز ممکن است به این ویروس مبتلا شوند.

از این رو هرگز نمی‌توان به طور کامل مطمئن بود که شخصی که دارای شرکای جنسی متعدد و یا فقط یک شریک جنسی دارد مبتلا به این ویروس است یا خیر. از آنجایی که میزان شیوع ویروس پاپیلوما بالا است هرکسی ممکن است به این ویروس مبتلا شود. در نتیجه انجام آزمایش hpv و آگاهی از ابتلا به این ویروس می تواند باعث شود شما اقدامات پیشگیرانه بیشتری انجام دهید و از انتقال آن به دیگران جلوگیری نمایید.

درمان hpv و تاثیر آزمایش hpv در درمان زود هنگام بیماری

برای خود ویروس HPV متأسفانه درمانی وجود ندارد اما برای بیماری‌های ناشی از این ویروس، درمان‌هایی وجود دارد.

می‌توان با روش‌هایی از جمله لیزردرمانی و کرایوتراپی از شر زگیل‌های تناسلی خلاص شد. هیچ یک از روش‌های درمان نیز نسبت به دیگری برتری ندارد. برخی از افراد هم این زگیل‌ها را درمان نمی‌کنند تا خودشان برطرف شوند اما این کار اشتباه است زیرا تعداد و اندازه زگیل ممکن است افزایش پیدا کند. پس تشخیص زود هنگام بیماری با آزمایش hpv می تواند مانع از گسترده تر شدن علائم بیماری شود.

سرطان دهانۀ رحم که یکی از بیمار‌ی‌های ناشی از این ویروس است درمان‌پذیرترین بیماری است، البته در صورتی که زود تشخیص داده شوند. خانم‌هایی که به طور منظم تست پاپ اسمیر انجام می‌دهند و پیگیری می‌کنند، شانس این که پیش از پیشرفت سرطان آن را درمان کنند در آن‌ها بسیار بالاست. یادمان باشد که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. سایر سرطان‌های ناشی از این ویروس هم در صورتی که زود تشخیص داده شوند قابل درمان هستند. پاپیلوماتوزیس تنفسی  هم با جراحی یا دارو قابل درمان است. البته ممکن است دورۀ درمان این بیماری طولانی باشد و بیشتر از یک سال طول بکشد.

در آخر باز لازم به یاداوری است که تمام کسانی که به این ویروس دچار می شوند دچار سرطان نمی شوند تنها درصد کمی مبتلا می شوند و داشتن این ویروس به عنوان یک زنگ خطر است و فرد مبتلا باید بطور مرتب جهت انجام تست غربالگری پاپ اسمیر یا سایر موارد مربوط به آزمایش hpv مراجعه کند و در مواردی ممکن است نیاز به انجام بررسی های تکمیلی نظیر کولپوسکوپی نیز باشد. آزمایش HPV در زنان و مردان

 آزمایش HPV

در بسیاری از موارد افراد ممکن است به دلیل مواردی مثل خجالت کشیدن و سایر دلیل ها، امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را نداشته باشند. آزمایش آنلاین آنی آزما آماده است که با انجام نمونه گیری و نمونه برداری های لازم برای آزمایش hpv در منزل شما، ضمن ارائه خدمات بیشتر و فراهم کردن راحتی بیشتر برای شما، نتایج آزمایش های شما را نیز به صورت محرمانه و خصوصی از طریق اینترنت تحویل شما عزیزان نماید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.